Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.980
Like
15.579
Πόντοι
3.656
κομματοσκυλο ειναι σαν να τρωως απο τα σκουπιδια πραγματικα χιλιες φορες να δουλευω 24ωρες παρα να γλειφω τα παπαρια του καθε μαλακα πολιτικου και να λεω ποσο καλα το κανει ενο τα κανει ολα χαλια .... ΔΥ ακριβως το ιδιο με το κομματοσκυλο .... ο αλλος θελει να δουλεψει να παρει το μισθο του τα εσνημα του τα δωρα του ... οπως γινεται στην ευρωπη οχι αυτο το μπουρδελο

Ας μη λέμε μεγάλες κουβέντες

Αν είχες ευκαιρία να δουλεύεις...πρωινό 8ωρο...γραφείο...ΣΚ ελεύθερα..αργίες...άδειες... και 1000+ ευρώ το μήνα...θα την κλώτσαγες για να πήγαινες να δουλεύεις 24 ώρες;
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Τα κοπρόσκυλα της ΝΔ πληρώνονται από το ΔΗΜΟΣΙΟ όμως, όπως και οι υπόλοιποι Κόπροι της Βουλής. Για αυτό και λένε ότι πίπες θέλουν, δεν κοστίζουν.

Εκείνοι της Βουλής, είτε από ΝΔ, ΣΥΡΙΖΑ ή ΚΚΕ κλπ. κλπ. δεν εργάζονται στην εστίαση.

Διάλεξαν άλλη καριέρα. Μάλλον πιο καλή. Όλοι μας έχουμε την ελευθερία της επιλογής, ποια σταδιοδρομία θα επιδιώξουμε.

:—)
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.629
Κριτικές
34
Like
4.319
Πόντοι
7.195
παιδιά στην εποχή μου, late 70s, άμα πιτσιρικάς ήθελε μεροκάματο οι εναλλακτικές ήταν φτυάρι στην οικοδομή ή φόρτωμα στη λαχαναγορά. Σήμερα τουριστικά και κούραση ίσον για γέλια.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.727
Πόντοι
2.306
Υπάρχει η άποψη ότι οι εργοδότες είναι τελείως λαμόγια και εκμεταλλεύονται τους εργαζόμενους (οπότε είναι λογικό να μη βρίσκουν κόσμο) αλλά από την άλλη έχεις και πόσους εργαζόμενους που είναι οι ίδιοι λαμόγια και κλέβουν την επιχείρηση ή δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους και τους διώχνουν μετά από λίγο...

Συνήθως η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση :hi:
Πότε η αλήθεια δεν είναι στην μέση.
Μόνο στο κεφάλι του μαλακα του Έλληνα η αλήθεια είναι στην μέση.
Όταν σκοτώνει ο άλλος την γυναίκα η αλήθεια είναι στην μέση;
Όταν πάει ο πιτσιρίκος για δουλειά και του κλέβουν την ασφάλεια η αλήθεια είναι στην μέση;

Δικαιολογείται να στηρίζεται ένα μαγαζί να μη βάλει την ασφάλεια στον πιτσιρίκο με το παπάκι;


Μα φυσικά και έτσι μαθαίνει ο Έλληνας. Το ίδιο σου το παιδί κλέβεις σαν αφεντικό; Την Ελλάδα θα γαμήσει αυτός αυτός μόλις γίνει αφεντικό. Θα κλέψει τον υπάλληλο την εφορία θα σου βάλει λάδια στην φριτεζα από το τρακτέρ......

Η ευνομούμενη δίκαια κοινωνία θα γίνει μπουρδέλο. Το σκατό ότι δεν πληρώνεται ο νέος αντανακλάται σε όλη την κοινωνία δεν κυκλοφορεί χρήμα τρώει σκουπιδισ ο κόσμος κλπ κλπ κλπ

αλλά το χειρότερο μαθαίνει να ζει στην λαμογια, κάτι μεταξύ γύφτων και ανατολίτικων με την κακη έννοια μυαλών.

Η αλήθεια είναι μόνο μία. Για κάθε κακοπληρωμένο για κάθε αδικία όλοι μαζί τρώμε την πουτσα μακροπρόθεσμα.

Οι σημερινη γενιά εργοδοτών μσθημενη από την προηγούμενη τα κάνει σκατα και έπεται η συνέχεια.

Στα αρχιδια μας; στα αρχιδια μας το ένα στα αρχιδια μας το άλλο ας φάμε πατάτες με λάδι που έχει να αλλάξει 6 μήνες στις φριτεζες μόνο συμπληρώμα όσο χάνεται μέχρι να γίνει πλαστικό να περάσει από το συκώτι μας και να αναρωτιόμαστε γιατί 1 στους 3 πάει από καρκίνο ρε πουστη μου γιατί;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.980
Like
15.579
Πόντοι
3.656
Μην ξεχνάμε δηλαδή και ποιοι είμαστε ως λαός

Βρίζουμε επειδή δεν είμαστε στη θέση των βολεμένων και των λαμογιών

Όχι επειδή θέλουμε...να αλλάξουν τα πράγματα
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Ένα μέρος της εξίσωσης ειπναι ότι στην εστίαση υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να κάνουν μία αρπαχτή, και ούτε φόρους να πληρώσουν, ούτε τίποτα.

Ακριβώς το ίδιο θα θέλουν και κάποιοι εργαζόμενοι. Να βγάλουν τα φράγκα που έχουν ανάγκη, και να μην ξαναδουλέψουν στην εστίαση.

Και μετά υπάρχουν κι εκείνοι με οικογενειακές επιχειρήσεις και παράδοση, που θέλουν να τις κληροδοτήσουνε στα βλαστάρια τους. Προσπαθούν να κρατήσουν τις επιχειρήσεις τους, ακόμη και σε εποχές που δεν παν καλά.

Και μετά είναι κι εκείνοι οι εργαζόμενοι, που αγαπούν τα τουριστικά επαγγέλματα και προσπαθούν να σχεδιάσουν μία καριέρα στο χώρο , δίνοντας έμφαση στην κατάρτιση τους, σε δεξιότητες και σπουδές.

Αυτές τις τέσσερεις κατηγορίες διακρίνω. Δύο επί δύο. Οι μεν με τους δε δεν πολυκολλάνε μεταξύ τους, να υποθέσω.
 
OP
OP
bruce wayne

bruce wayne

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
897
Κριτικές
2
Like
1.991
Πόντοι
206
δυστηχως οι λαθρο θα ριξουν τους μισθους
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ας μη λέμε μεγάλες κουβέντες

Αν είχες ευκαιρία να δουλεύεις...πρωινό 8ωρο...γραφείο...ΣΚ ελεύθερα..αργίες...άδειες... και 1000+ ευρώ το μήνα...θα την κλώτσαγες για να πήγαινες να δουλεύεις 24 ώρες;
αυτο που λες γινεται σε αλλους κλαδους και στην ευρωπη
 

πολυζωης

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.495
Κριτικές
2
Like
64.476
Πόντοι
12.056

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
224
Κριτικές
19
Like
942
Πόντοι
371
Ένα μέρος της εξίσωσης ειπναι ότι στην εστίαση υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να κάνουν μία αρπαχτή, και ούτε φόρους να πληρώσουν, ούτε τίποτα.

Ακριβώς το ίδιο θα θέλουν και κάποιοι εργαζόμενοι. Να βγάλουν τα φράγκα που έχουν ανάγκη, και να μην ξαναδουλέψουν στην εστίαση.

Και μετά υπάρχουν κι εκείνοι με οικογενειακές επιχειρήσεις και παράδοση, που θέλουν να τις κληροδοτήσουνε στα βλαστάρια τους. Προσπαθούν να κρατήσουν τις επιχειρήσεις τους, ακόμη και σε εποχές που δεν παν καλά.

Και μετά είναι κι εκείνοι οι εργαζόμενοι, που αγαπούν τα τουριστικά επαγγέλματα και προσπαθούν να σχεδιάσουν μία καριέρα στο χώρο , δίνοντας έμφαση στην κατάρτιση τους, σε δεξιότητες και σπουδές.

Αυτές τις τέσσερεις κατηγορίες διακρίνω. Δύο επί δύο. Οι μεν με τους δε δεν πολυκολλάνε μεταξύ τους, να υποθέσω.
Η εστίαση σε πολλά πόστα είναι από τη φύση της νεανική απασχόληση. Πουλάς σωματικές αντοχές και/ή εμφάνιση.
Δε θα δουλεύει υποδοχή ή σερβιτόρα κάποια 60 χρονών, δε θα αντέξει την ορθοστασία. Επίσης, η νύχτα φθείρει.
Αυτό συμβαίνει σε όλες τις χώρες, δεν είναι κακό, δεν μπορεί να κατηγορηθεί ένας 20χρονος σερβιτόρος ότι δε θα ήθελε να είναι σερβιτόρος και μετά από 20 χρόνια, είναι μια λογική προσδοκία.
Πολλοί οφείλουν ευκαιρίες στην εστίαση, εγώ θα είχα περάσει μια αρκετά φτωχή φοιτητική ζωή χωρίς την εστίαση γιατί τα οικονομικά στο σπίτι μου ήταν μέτρια, με τη δουλειά αυτή πέρασα πολύ καλύτερα κι ας πήρα πτυχίο με καθυστέρηση.
Στην Ελλάδα το ένα πρόβλημα είναι αυτό που λες στην αρχή: εμπλέκονται πολλοί με νοοτροπία αρπαχτής.
Το δεύτερο είναι ότι δεν υπάρχει έλεγχος (λόγω διαφθοράς κυρίως) οπότε η νοοτροπία αυτή δεν έχει κόστος.
Έχει και άλλα, αλλά αυτά είναι δύο μεγάλα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.159
Like
21.133
Πόντοι
5.506
Ως μέλη του βου.κομ έχουμε τη γνώση και το δικαίωμα εννοείται, να σχολιάζουμε τα πάντα...
Από εκεί και πέρα ως κλασικοί Έλληνες γνωρίζουμε τα πάντα, οπότε και πάλι μπορούμε να σχολιάζουμε τα πάντα...

Δεν ξέρω τι άλλο θες;
Βλέπουμε στις τηλεοράσεις τι γίνεται κάθε χρόνο στα νησιά.. ακούμε κ τον χασικλη τεμπέλη γιο του γείτονα που ενώ έχει τόσα προσόντα τον εκμεταλλεύονται και τον έχουν να βγάζει δουλειά για 3 με το βασικό... (Όχι δεν τα έφαγε στους μπεκους και τα κοκορέτσια όσα μάζεψε)
Πάμε και για καφέ κάθε Κυριακή.. τι άλλο χρειάζεται για να σχηματίσουμε άποψη;
Ισχύει, τα μέλη του μπου και οι ταξιτζήδες. Φυσικά τα μέλη του μπου έρχονται πρώτα.
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.159
Like
10.420
Πόντοι
2.256
παιδιά στην εποχή μου, late 70s, άμα πιτσιρικάς ήθελε μεροκάματο οι εναλλακτικές ήταν φτυάρι στην οικοδομή ή φόρτωμα στη λαχαναγορά. Σήμερα τουριστικά και κούραση ίσον για γέλια.
ή μάζεμα πορτοκάλια στο Άργος και άλλα τέτοια αγροτικά... Για να βγει το χασίσι του χειμώνα.
 

John_282

Μέγας
Εγγρ.
26 Οκτ 2021
Μηνύματα
3.887
Κριτικές
5
Like
11.771
Πόντοι
3.786
παιδιά στην εποχή μου, late 70s, άμα πιτσιρικάς ήθελε μεροκάματο οι εναλλακτικές ήταν φτυάρι στην οικοδομή ή φόρτωμα στη λαχαναγορά. Σήμερα τουριστικά και κούραση ίσον για γέλια.
Και οι τρεις περιπτώσεις είναι πολύ κουραστικές.Όμως ακόμα και στην οικοδομή και στο φόρτωμα έχεις ρεπό για ξεκούραση.Δεν σε ξεζουμίζουν όπως στα νησιά με 12ωρα και χωρίς ρεπό,στοιβαγμένο σε υπόγειο ή container με άλλα άτομα.Να πάνε να γαμηθούν τα λαμόγια που ψάχνουν σκλάβους.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.387
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Εν τω μεταξύ θέλουν όλοι δουλειά γραφείου αλλά όλοι εννοούν δουλειά διευθυντή

γιατί μόλις τους βάλεις σε μια τυπική θέση που για τον βασικό μισθό σου σκίζουν τα πέταλα στην πίεση και τις ευθύνες παραπονιούνται και δεν τους αρέσει...σου λένε θα μου πρήζεις το κεφάλι εμένα για 7-8 κατοστάρικα...

και μετά γυρνάνε πάλι στο ταμείο και στον ύπνο μέχρι τις 14.00 :rockon:
 

sisax87

Σεβαστός
Εγγρ.
1 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.401
Κριτικές
40
Like
1.978
Πόντοι
1.206
Κανένας νέος δε θέλει να δουλέψει, άμα βολεύεται με μαύρα ή κρατικά επιδόματα από δω κι από κει.

Κάτι τέτοιο παίζει, μου φαίνεται.
έχεις πάει σεζόν να δεις την γλύκα; κ τι δίνουν κ τι συνθήκες παίζουν; Φυσικά υπάρχουν και τεμπέληδες κ βολεύονται με αυτά που λες, αλλά ρώτα κ κανέναν εργατικό να σου πει τι παίζει. Για σκλάβους ψάχνουν.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
587
Κριτικές
1
Like
1.239
Πόντοι
206
Εν τω μεταξύ θέλουν όλοι δουλειά γραφείου αλλά όλοι εννοούν δουλειά διευθυντή

γιατί μόλις τους βάλεις σε μια τυπική θέση που για τον βασικό μισθό σου σκίζουν τα πέταλα στην πίεση και τις ευθύνες παραπονιούνται και δεν τους αρέσει...σου λένε θα μου πρήζεις το κεφάλι εμένα για 7-8 κατοστάρικα...

και μετά γυρνάνε πάλι στο ταμείο και στον ύπνο μέχρι τις 14.00 :rockon:
Παπαριες.
Μια ζωη δουλευω δουλειες γραφειου απο μικρες εταιριες σε κολλοσσους, σε διαφορους κλαδους και ολες εχουν ενα κοινο.
Ειναι μια τεραστια πιπα. Το 90% ειναι ψεμα και παπατζες. Εικονα μονο.
Το 10% ειναι ουσιαστικη δουλεια.
Αν μπεις στο τρυπακι "να αποδειξω πως δουλευω", να κατσω απληρωτες υπερωριες κοιτωντας ενα excel, και γενικα να κοροϊδευεις τον κοσμο, θα υποφερεις φριχτα.
Αν πηγαινεις στο 8ωρο σου κυριος, κανεις οτι σου λενε καλα και γρηγορα, και δε σηκωνεις μαλακιες, κανεις δε θα τολμησει να σου πει τιποτα ποτε, γιατι ειναι ολοι ψευτες και υποκριτες και δεν τολμανε.
Στο χερι σου ειναι.
Φυσικα τυποι ψωροπερηφανοι, σπαθολουρα, μαγκες κλπ. δε θα φτουρησουν ουτε μερα σε γραφειο, γιατι ναι ο εγωισμος σου θα ισοπεδωθει, αλλα αυτο ειναι πνευματικο θεμα που καθε ανθρωπος πρεπει να λυσει ουτως η αλλως.
 
Τελευταία τροποποίηση:
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.387
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Παπαριες.
Μια ζωη δουλευω δουλειες γραφειου απο μικρες εταιριες σε κολλοσσους, σε διαφορους κλαδους και ολες εχουν ενα κοινο.
Ειναι μια τεραστια πιπα. Το 90% ειναι ψεμα και παπατζες. Εικονα μονο.
Το 10% ειναι ουσιαστικη δουλεια.
Αν μπεις στο τρυπακι "να αποδειξω πως δουλευω", να κατσω απληρωτες υπερωριες κοιτωντας ενα excel, και γενικα να κοροϊδευεις τον κοσμο, θα υποφερεις φριχτα.
Αν πηγαινεις στο 8ωρο σου κυριος, κανεις οτι σου λενε καλα και γρηγορα, και δε σηκωνεις μαλακιες, κανεις δε θα τολμησει να σου πει τιποτα ποτε, γιατι ειναι ολοι ψευτες και υποκριτες και δεν τολμανε.
Στο χερι σου ειναι.
Δεν είπα εγώ για υπερωρίες

μέσα στο 8ωρο θα περιμένουν από εσένα να κάνεις δουλειά για 3 άτομα γιατί οι πρώτοι που παίρνουν πούλο όταν πρέπει να γίνουν περικοπές είναι οι low level γραφειάδες

δε ξέρω τι εννοείς εσύ να κοροϊδεύεις τον κόσμο αλλά αν σου δώσω να τιμολογήσεις 50 δελτία και να περάσεις άλλα 30 τιμολόγια προμηθευτών και να φτιάξεις και να στείλεις και 5 προσφορές και 2 διαγωνισμούς και να σε ενοχλώ και κάθε 10 λεπτά για να μαλακίες που χρειάζομαι και βαριέμαι να ψάξω μόνος μου

θα δούμε αν θα δουλέψεις μόνο 10% στο 8ώρο :confused:
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
587
Κριτικές
1
Like
1.239
Πόντοι
206
Δεν είπα εγώ για υπερωρίες

μέσα στο 8ωρο θα περιμένουν από εσένα να κάνεις δουλειά για 3 άτομα γιατί οι πρώτοι που παίρνουν πούλο όταν πρέπει να γίνουν περικοπές είναι οι low level γραφειάδες

δε ξέρω τι εννοείς εσύ να κοροϊδεύεις τον κόσμο αλλά αν σου δώσω να τιμολογήσεις 50 δελτία και να περάσεις άλλα 30 τιμολόγια προμηθευτών και να φτιάξεις και να στείλεις και 5 προσφορές και 2 διαγωνισμούς και να σε ενοχλώ και κάθε 10 λεπτά για να μαλακίες που χρειάζομαι και βαριέμαι να ψάξω μόνος μου

θα δούμε αν θα δουλέψεις μόνο 10% στο 8ώρο :confused:
Σωπα ρε φιλε που χεις καθε μερα 5 προσφορες και 2 διαγωνισμους τι μαλακιες μας λες τωρα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.387
Like
11.196
Πόντοι
3.656
Σωπα ρε φιλε που χεις καθε μερα 5 προσφορες και 2 διαγωνισμους τι μαλακιες μας λες τωρα
αν δεν έχει τι να τον κάνει υπάλληλο γραφείο τότε μπρό???

να του κολλάει ένσημα για να τον κοιτάει?

όποιος έχει φουλ δουλειά παίρνει υπάλληλο γραφείου....όποιος έχει 1 προσφορά τη βδομάδα και 10 παραστατικά το μήνα τα περνάει μόνος του και δεν έχει να πληρώνει και κανέναν.

Έτσι πάνε αυτά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom