Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.159
Like
21.133
Πόντοι
5.506
Ποτέ δεν καταλήγουμε εκεί που πρέπει.
Ακόμα και οι λεγόμενοι "καλοπληρωμένοι", πάιρνουν λιγότερα από αυτά που έπρεπε να πάρουν.
Απλά συγκρίνουν τα χρήματα με των άλλων και αισθάνονται ότι είναι καλά.
Εξαρτάται τύπε μου τι είναι αυτό που ο καθένας θεωρεί ότι "πρέπει" να πάρει. Εντελώς υποκειμενικό και συνήθως εκτός πραγματικότητας. Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι αλληλοσυγκρουόμενα τα "ποσα πρέπει να πάρω" με τα "ποσα πρέπει να δώσω" αντίστοιχα του εργοδότη.
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.805
Κριτικές
8
Like
19.131
Πόντοι
4.636
Κοίτα πέρυσι καλά μου βγήκε ( εκτός από την ιστορία με τη βλαμμένη που σας έλεγα ) φέτος άμα ξενερώσω θα φύγω πιο νωρίς.
παιχτη μου με12 ωρες εργασιας την ημερα ξεπερνας πολυ το οριο της υπεργασιας ...
με ιδιες ωρες δουλειας βγαζεις πολυ περισσοτερα στον τοπο σου και δεν χρειαζεται να τραβιεσαι σαν το λαστιχο δεξια αριστερα στην ελλαδα ...
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.805
Κριτικές
8
Like
19.131
Πόντοι
4.636
Εξαρτάται τύπε μου τι είναι αυτό που ο καθένας θεωρεί ότι "πρέπει" να πάρει. Εντελώς υποκειμενικό και συνήθως εκτός πραγματικότητας. Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι αλληλοσυγκρουόμενα τα "ποσα πρέπει να πάρω" με τα "ποσα πρέπει να δώσω" αντίστοιχα του εργοδότη.
η ελλαδα το μονο που παραγει ειναι λαμογια ...
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
223
Like
504
Πόντοι
81
Ψαχτηκα κι εγω φετος γιατι ακουσα απο καποιους οτι δινουν καλους μισθους στην Ελλαδα σεζον. Αυτοι λοιπον που δινουν τους καλους μισθους ειναι λιγοι κι εχουν "δεμενο" το προσωπικο τους. Π.χ. μια κοπελα που ειχαμε σερβιτορα στο εστιατοριο που δουλευω εφυγε για Ναξο. Θα επιστρεψει Νοεμβρη παλι στη Γερμανια.
Πηρα αρκετα τηλεφωνα σε εστιατορια και ξενοδοχεια για βοηθος μαγειρα. Ο μισθος ειναι περιπου στα 1300 . Αλλου μπορει πιο πολλα αλλου πιο λιγα, αλλα μεσο ορο εκει παιζει. 8ωρα με 10ωρα χωρις ρεπο. Διαμονη, λιγοι δινουν ατομικο δωματιο συνηθως μενουν 2 ατομα μαζι.
Στο μαγαζι που δουλευω στο Αννοβερο περνω 2000 στο 8ωρο με ενα ρεπο τη βδομαδα. Βγαλε το ενοικιο (360 με στγκατοικο) μου μενουν 1640. Γιατι να παω στα 1200 ή και στα 1400 ?
Χτες μιλησα με καποιον απο Σαντορινη που ψαχνει ρεσεψιονιστ καθως μιλαω αγγλικα και γερμανικα. Μου ειπε 1500 χωρις ρεπο 12 ωρες τη μερα δουλεια. Ποτε να κοιμηθεις ποτε να φας ποτε να χεσεις ? Καλα για μπανιο στη θαλασα ουτε σκεψη. Τελικα απ οτι εχω καταλαβει μονο οδηγος αξιζει σεζον κι αυτο γιατι παιζουν καποια εξτρα φραγκα.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.145
Like
1.812
Πόντοι
216
Εξαρτάται τύπε μου τι είναι αυτό που ο καθένας θεωρεί ότι "πρέπει" να πάρει. Εντελώς υποκειμενικό και συνήθως εκτός πραγματικότητας. Επίσης μην ξεχνάμε ότι είναι αλληλοσυγκρουόμενα τα "ποσα πρέπει να πάρω" με τα "ποσα πρέπει να δώσω" αντίστοιχα του εργοδότη.
Προσυπογράφω κι εγώ αυτό που λες.

Θα παραθέσω και ένα πείραμα που έγινε κάποτε σε μία εταιρεία, νομίζω το ξαναείπα:
Ανέβαζαν σε άσχετες στιγμές τους μισθούς, χωρίς να συντρέχει κάποιος λόγος. Παράδειγμα, έπαιρνες 1000 ευρώ, ξαφνικά η εταιρεία ανακοίνωνε αυξήσεις 10% χωρίς λόγο.
Οι υπάλληλοι έτρεχαν για λίγο μόλις έπαιρναν την αύξηση, μετά γυρνούσαν σε ρυθμό παραγωγικότητας του χιλιάρικου.
Μετά πάλι αύξηση 10% η εταιρεία, πάλι έτρεχαν για λίγο, μετά πάλι στον ίδιο ρυθμό.
Οι εταιρείες ξέρουν ότι τα παραπάνω χρήματα δε θα ωφελήσουν ουσιαστικά την εταιρεία. Εκτός και αν μιλάμε ότι όντως είσαι αυτός που στηρίζονται, που συνήθως είναι ελάχιστοι σε κάθε εταιρεία.
Άσε που το να είσαι χαμηλά σε μισθό, λειτουργεί ως καρότο για να τρέξεις παραπάνω και να πάρεις 100 ευρώ ακόμα "επειδή είσαι καλός".
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.004
Like
3.816
Πόντοι
456
Best Seller το νήμα ! τρένο. Πριν ένα χρόνο ήμουν Ισλανδία, τρελοί μισθοί και σεβασμός στον εργάτη, ανάγκες σε όλα το πόστα, όχι μόνο τουρισμού, από τράπεζες μέχρι συνεργεία και πωλητές, αν αντέχετε το νησί και το κρύο καλό ταξίδι, τρέξτε.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
774
Like
1.284
Πόντοι
206
παιχτη μου με12 ωρες εργασιας την ημερα ξεπερνας πολυ το οριο της υπεργασιας ...
με ιδιες ωρες δουλειας βγαζεις πολυ περισσοτερα στον τοπο σου και δεν χρειαζεται να τραβιεσαι σαν το λαστιχο δεξια αριστερα στην ελλαδα ...
Τόσες ώρες είμαι στη κουζίνα ουσιαστικά δουλεύω από τις 13 τις 6.

Τις υπόλοιπες κάθομαι.
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.805
Κριτικές
8
Like
19.131
Πόντοι
4.636
Τόσες ώρες είμαι στη κουζίνα ουσιαστικά δουλεύω από τις 13 τις 6.

Τις υπόλοιπες κάθομαι.
αυτο που βλεπω ειναι οτι εισαι εκει 12-13 ωρες μπαστακομενος ...
με λιγα χρηματα και μακρυα απο το σπιτι σου ...
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
670
Like
1.615
Πόντοι
206
Πως να βρούνε μάνα μου με τα μυαλά που κουβαλάνε οι περισσότεροι. Οταν έρχεται η άλλη (σ.σ. πρωην δημοσιος υπαλληλος που αποφάσισε με το εφαπαξ να γινει επιχειρηματιας) και μου λέει "έχεις κανένα άτομο για τις ξαπλώστρες; ". "τι ζητάς ; " της λέω "για να ρωτήσω". "ε , τα κλασσικά " μου λέει , "8 - 8 ωράριο , χωρις ρεπο εννοειται , παραγγελίες - καθαριότητα - μάζεμα - άπλωμα - να φτιαχνει και καναν καφε αν χρειαστεί....ευκολα πραγματα...αλλά να αντέχει στον ήλιο μην είναι σαν τον περσινό που λιποθύμαγε όλο τον Αυγουστο".
"Μάλιστα και τι προσφέρεις; " . "780 καθαρά και αν θελει διαμονή θα βαλουμε ενα ραντζο ακομα στο υπόγειο " μου λέει.
Λίγη ντροπή δε βλάπτει λέω γω ....
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.300
Like
10.809
Πόντοι
3.556
Ακομα και στην αθλια ελληνικη αγορα εργασιας, οποιος δουλευει για λιγοτερο απο 4 ευρω την ωρα ΚΑΘΑΡΑ, του πιανουν το κωλο

Οποιος προσφερει θεσεις με λιγοτερα απο 4 ευρω την ωρα ΚΑΘΑΡΑ, ειναι κλαπαρχιδι και μακαρι να κλεισει

Τα ωραρια, τα ρεπο, οι διαμονες, τα μηνιατικα, δεν εχουν καμια σημασια οταν δε γινεται αναγωγη ανα ωρα.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.023
Κριτικές
10
Like
5.316
Πόντοι
2.816
Είμαι πολύ περίεργος πόσοι απ όσους έχετε σχολιάσει έχουν δουλέψει πρόσφατα στον τουρισμό και με τι προσόντα.
Ως μέλη του βου.κομ έχουμε τη γνώση και το δικαίωμα εννοείται, να σχολιάζουμε τα πάντα...
Από εκεί και πέρα ως κλασικοί Έλληνες γνωρίζουμε τα πάντα, οπότε και πάλι μπορούμε να σχολιάζουμε τα πάντα...

Δεν ξέρω τι άλλο θες;
Βλέπουμε στις τηλεοράσεις τι γίνεται κάθε χρόνο στα νησιά.. ακούμε κ τον χασικλη τεμπέλη γιο του γείτονα που ενώ έχει τόσα προσόντα τον εκμεταλλεύονται και τον έχουν να βγάζει δουλειά για 3 με το βασικό... (Όχι δεν τα έφαγε στους μπεκους και τα κοκορέτσια όσα μάζεψε)
Πάμε και για καφέ κάθε Κυριακή.. τι άλλο χρειάζεται για να σχηματίσουμε άποψη;
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: barock

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.657
Κριτικές
15
Like
11.238
Πόντοι
3.846
Προσυπογράφω κι εγώ αυτό που λες.

Θα παραθέσω και ένα πείραμα που έγινε κάποτε σε μία εταιρεία, νομίζω το ξαναείπα:
Ανέβαζαν σε άσχετες στιγμές τους μισθούς, χωρίς να συντρέχει κάποιος λόγος. Παράδειγμα, έπαιρνες 1000 ευρώ, ξαφνικά η εταιρεία ανακοίνωνε αυξήσεις 10% χωρίς λόγο.
Οι υπάλληλοι έτρεχαν για λίγο μόλις έπαιρναν την αύξηση, μετά γυρνούσαν σε ρυθμό παραγωγικότητας του χιλιάρικου.
Μετά πάλι αύξηση 10% η εταιρεία, πάλι έτρεχαν για λίγο, μετά πάλι στον ίδιο ρυθμό.
Οι εταιρείες ξέρουν ότι τα παραπάνω χρήματα δε θα ωφελήσουν ουσιαστικά την εταιρεία. Εκτός και αν μιλάμε ότι όντως είσαι αυτός που στηρίζονται, που συνήθως είναι ελάχιστοι σε κάθε εταιρεία.
Άσε που το να είσαι χαμηλά σε μισθό, λειτουργεί ως καρότο για να τρέξεις παραπάνω και να πάρεις 100 ευρώ ακόμα "επειδή είσαι καλός".
Δεν το άκουσα ποτέ κάτι τέτοιο και δουλεύω σε εταιρίες 20 χρόνια. Βρε πηγή αλλιώς ράδιο αρβύλα.

Υπάρχει και η άλλη λογική. Υπάρχουν εταιρείες που καλό πληρώνουν τους υπαλλήλους για να είναι πιστοί και χαρούμενοι.

Με λίγα λόγια, δεν είναι όλες οι εταιρίες ίδιες, όπως δεν αξίζουν και όλοι οι υπάλληλοι μια αύξηση.
 

Give

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Απρ 2022
Μηνύματα
351
Κριτικές
5
Like
7.153
Πόντοι
1.321
Παίδες επειδή κάνω την συγκεκριμένη δουλειά αρκετά χρόνια θα σας πω ότι υπάρχουν καλοί και κακοί εργοδότες.... Το θέμα είναι ότι ποια όλοι θέλουν από την πρώτη μέρα που θα μπουν στην αγορά εργασίας να πάρουν τον μισθό που παίρνει ο διευθυντής ή ένα ανώτερο στέλεχος χώρος να έχουν τα προσόντα.... Τόσα χρόνια ακούω την ίδια γκρίνια για τους μισθούς και ότι δεν βρίσκουν υπαλλήλους.... Και δεν είναι η τεμπελιά που λένε πολύ... Είναι και η νοοτροπία που έχουν ποια τα παιδιά γενικά.... Και να έχετε υπόψη σας ότι στα καλά νησιά που έχουν τουρισμό καλό δλδ Μύκονο και Σαντορίνη άμα δεν δουλέψεις 12ωρα λεφτά δεν έχει....
 

Spieler

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
224
Κριτικές
19
Like
942
Πόντοι
371
Είχα δουλέψει εστίαση φοιτητής για λίγα χρόνια λίγο πριν την κρίση, σερβιτόρος σε καλό ρέστοραν - μπαρ.
Είχε πολλή δουλειά, αλλά δεν ήταν τόσο άσχημα, είχα ΟΚ εργοδότη και η νύχτα είναι σχολείο.
Τότε είχαμε και καλά τιπς, πιο large εποχές.
Οι καλοί εργοδότες δεν έχουν ποτέ πρόβλημα για προσωπικό, είναι γνωστοί και τους παρακαλάνε.
Αυτοί που δε βρίσκουν είναι τα λαμόγια, δυστυχώς η εστίαση αναλογικά με άλλους χώρους ευνοεί τα λαμόγια.
Το γιατί θέλει σελίδες για να εξηγηθεί, όποιος έχει δουλέψει στο χώρο ξέρει.
Υποθέτω ότι στην κρίση που υπήρχε πολύ μεγαλύτερη ανάγκη για εργασία, αυτά τα λαμόγια εξαχρειώθηκαν κι άλλο.
Τουρισμό σεζόν δεν έτυχε να πάω, απ' ότι καταλαβαίνω είναι πολύ χειρότερα γιατί οι συνθήκες διαμονής είναι για τον πούτσο.
Καλό κουράγιο στα παιδιά και να αφήνετε και κανένα φιλοδώρημα.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.897
Κριτικές
38
Like
4.924
Πόντοι
2.696
Ας μάθουν να πληρώνουν και να παρέχουν αξιοπρεπή καταλύματα να πάνε.Η -μέλουσα-κουνιάδα μου πάει κάθε χρόνο σε νησιά για σεζόν.Πέρσι της είπαν να πάει στη Νάξο,και ο επιχειρηματίας από κοντά της έλεγε "ξέρεις,θα σε δηλώσω για εργασία 4 ημέρες,αλλά εσύ θα έρχεσαι 6 ημέρες την εβδομάδα".Πάει να της δείξει πού θα μένει και "φρικάρισε".Άθλιος χώρος θα τον μοιραζόταν με άλλες 2 κοπέλες.Σηκώθηκε κι έφυγε.Βρήκε μέσω φίλης ένα άλλο μαγαζί σε κοντινό νησί που προσέφερε αξιοπρεπές μισθό 1200€/μήνα με όλα τα ένσημα και ρεπό και διαμονή σε αξιοπρεπέστατο χώρο με μια άλλη κοπέλα βέβαια,και δούλεψε εκεί.Τελειώνει το πολυτεχνείο φέτος και μιλάει 3 γλώσσες άπταιστα,εμφανίσημη είναι επίσης.
Το τουβάλιασμα όλων των νέων ότι είναι τεμπέληδες γίνεται από βολεμένους σε γραφεία άχρηστους.Αν τους πληρώσουν και τους προσφέρουν αξιοπρεπή διαμονή θα βρουν.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.313
Πόντοι
1.706
Στην γερμανια ισχυουν τα εξης:

-παρα πολλοι γερμανοι δεν πηγαινουν για δουλεια με βασικο μισθο κανα 1600€ εφοσον παιρνουν 1000€ απο την προνοια.

-το 90% των ελληνων εστιατορων ειναι λαμόγια που αντι να αγκαλιασουν τον εργαζομενο τους , κοιταζουν να τον εκμεταλευοντε σε οτιδήποτε.

-οπου βλεπεις ελληνικο μαγαζι με συχνη αγγελια "ζητειτε προσωπικο" φυγε τρεχοντας γιατι κατι δεν παει καλα.

Νομιζω πως υπαρχει μια λογικη στην νεολαια το να επιλεγουν να μην εργαστουν για ψιχουλα, εφοσον καλυπτοντε απο χαρτζηλικια απο γονεις και δωρεαν διαμονή
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
489
Like
1.459
Πόντοι
201
Οι ελληνες παιρνουν διδακτορικο στη αερολογια, στις διακοπες, στην γκρίνια και στην ψευτομαγκια.
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
489
Like
1.459
Πόντοι
201
Στην γερμανια ισχυουν τα εξης:

-παρα πολλοι γερμανοι δεν πηγαινουν για δουλεια με βασικο μισθο κανα 1600€ εφοσον παιρνουν 1000€ απο την προνοια.

-το 90% των ελληνων εστιατορων ειναι λαμόγια που αντι να αγκαλιασουν τον εργαζομενο τους , κοιταζουν να τον εκμεταλευοντε σε οτιδήποτε.

-οπου βλεπεις ελληνικο μαγαζι με συχνη αγγελια "ζητειτε προσωπικο" φυγε τρεχοντας γιατι κατι δεν παει καλα.

Νομιζω πως υπαρχει μια λογικη στην νεολαια το να επιλεγουν να μην εργαστουν για ψιχουλα, εφοσον καλυπτοντε απο χαρτζηλικια απο γονεις και δωρεαν διαμονή
Οι αποδημοι ελληνες ειναι η χειροτερη ομαδα ανθρωπων στην ελληνικη φαρα.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.023
Κριτικές
10
Like
5.316
Πόντοι
2.816
Παίδες επειδή κάνω την συγκεκριμένη δουλειά αρκετά χρόνια θα σας πω ότι υπάρχουν καλοί και κακοί εργοδότες.... Το θέμα είναι ότι ποια όλοι θέλουν από την πρώτη μέρα που θα μπουν στην αγορά εργασίας να πάρουν τον μισθό που παίρνει ο διευθυντής ή ένα ανώτερο στέλεχος χώρος να έχουν τα προσόντα.... Τόσα χρόνια ακούω την ίδια γκρίνια για τους μισθούς και ότι δεν βρίσκουν υπαλλήλους.... Και δεν είναι η τεμπελιά που λένε πολύ... Είναι και η νοοτροπία που έχουν ποια τα παιδιά γενικά.... Και να έχετε υπόψη σας ότι στα καλά νησιά που έχουν τουρισμό καλό δλδ Μύκονο και Σαντορίνη άμα δεν δουλέψεις 12ωρα λεφτά δεν έχει....
Όχι διευθυντής.. όλοι πλέον θέλουν να είναι συνέταιροι..

Στα έσοδα φυσικά!
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.014
Like
9.841
Πόντοι
1.406
παιδια η εστιαση ειναι αυτο το μπουρδελο που ειναι σημερα γιατι πολυ απλα ... ανοιγει μαγαζι ο καθε βλαμμενος φελλος και αχρηστος μαγαζι σε αυτη τη χωρα ...οταν βλεπεις σε καθε τετράγωνο σουβλατζιδικο καφετερια μπεργκεραδικο πιτσαρια ναργιλε και βλεπεις ολο τα ιδια και τα ιδια πως να μην καταστραφεί αυτο ο κλαδος ... ημουν στην εστιαση 10 χρονια ΠΕΤΑΜΕΝΑ και σε οσα μαγαζια δουλεψα ολοι οι εργοδοτες δεν ειχαν απολυτος καμια σχεση με το αντικείμενο .... και βαζω το χερι μου στη φωτια οτι το 90% της εστιασης εδω στην ελλαδα ειναι παντελος ΑΧΡΗΣΤΟΙ με το αντικείμενο ... περιμενετε εσεις τωρα μισθο ενσημα δωρα απο ανθρωπους που δεν ξερουν την δουλεια .... για αυτο και εφυγα απο την μπουρδελοεστιαση και πραγματικα ηρέμησα .... ενας κλαδος που ειναι ο ορισμος της σκλαβιας ... και η εστιαση δεν ηταν ετσι κάποτε κατάντησε ετσι ..... ΑΠΛΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΤΙΑΣΗ
υπερβολες ,αλλα ως γενικη ιδεα αγγιζεις καποια θεματα του κλαδου...γενικα η εστιαση ειναι το καταφυγιο του καθε πικραμμενου ,οπως καποτε ηταν το ταξι...αν πληρωνεις και παρεχεις σωστες συνθηκες και υπαλληλους βρισκεις και σκιζονται για την δουλεια τους ...εχει ρεμπεσκεδες και ασχετους φουλ και εκει ειναι για μενα το μεγαλυτερο φαουλ που κανουν πολλοι ασχετοι με τον χωρο στην αρχη,βρισκουν λαθος ατομα .....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom