Νέα

Εστίαση και τουρισμός δε μπορούν να βρουν υπαλλήλους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bruce wayne
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 12 άτομα (0 μέλη και 12 επισκέπτες)

AdP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2019
Μηνύματα
322
Κριτικές
8
Like
2.280
Πόντοι
721
Χειρότερους εργοδότες από τους ξενοδόχους στα νησιά μας, δύσκολα θα βρεις σε άλλο κλάδο. Δεν τηρείται απολύτως τίποτα από την εργατική νομοθεσία, είναι όλα χύμα στο κύμα μπροστά στο κέρδος. Εκτός της ψυχολογικής φθοράς που βιώνουν οι εργαζόμενοι-δούλοι.
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.805
Κριτικές
8
Like
19.131
Πόντοι
4.636
1 - Μερικοί είναι όντως τεμπέληδες. Υπάρχουν παιδιά που προτιμούν να κάθονται παρά να δουλεύουν.

2 - Η σεζόν είναι καλή μόνο άμα είσαι σε φάση " θέλω 2000 να πάρω μηχανάκι " αλλιώς δε συμφέρει. Φέτος πάω για δεύτερη χρονιά , όχι ότι μου άρσει αλλά θέλω λεφτά για το στρατό αυτό είναι όλο.

3 - Για να μη λέμε μαλακίες. Πρέπει πριν πας να ρωτάς ( έχει πολλές ομάδες στο φβ ) πως είναι οι συνθήκες εκεί μη πας στο " ντούκοτ ". Εκεί που είναι για σκότωμα να μη πάει κανείς.
για 12 ωρες εργασιας [οπως ειπες σε αλλο νημα] τι χρηματα θα παρεις ...?
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.801
Like
3.060
Πόντοι
1.706
Αυτό θα γίνει μάλλον, όταν ξεσπάσει η επόμενη εκτεταμένη δημοσιονομική κρίση.

Τώρα, αν στο τέλος επιβιώσουν το 5% των πιο απάνθρωπων επιχειρηματιών του κλάδου, και όχι των πιο αξιόλογων, δεν μπορούμε να το ξέρουμε από τώρα.
Αυτό απαντάται πολύ εύκολα.
Ο απάνθρωπος επιχειρηματίας, ως προς την μεταχείριση των υπαλλήλων του, θα σερβίρει και σκατά στον πελάτη του.
Έτσι έμαθε να λειτουργεί προς όλους.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.334
Κριτικές
8
Like
10.992
Πόντοι
3.786
Είμαι παιδί των 90s, η δική μου γενιά είχε κάνει επιστήμη το να μην κάνεις τίποτα. Αιώνιοι φοιτητές, άεργοι, άτομα που με το ζόρι έπιαναν δουλειά μετά τα 28 και όλο κλαιγόντουσαν.

Οι νέοι σήμερα είναι αλλιώς σε αυτό το κομμάτι. Προφανώς προτιμάνε δουλειά γραφείου από το να καθαρίζουν μπάνια και πλένουν πιάτα - ποιος δε θα έλεγε το ίδιο άλλωστε;
Οι περισσότεροι όμως που δε βρήκαν τόσα πολλά έτοιμα λεφτά όπως η δική μου γενιά ,θέλουν και παραθέλουν τα λεφτά.

Το πρόβλημα με τις δουλειές σεζόν είναι ότι τα λεφτά πρέπει να είναι περισσότερα επειδή θα είσαι μισό χρόνο άνεργος. Άρα το να λες 700 και 800 ευρώ για 7μερο απλά δεν παίζει, μόνο ηλίθιος θα πήγαινε. Στις χειρωνακτικές εργασίες έτσι και αλλιώς έχουν κυριαρχήσει οι ξένοι επειδή οι Έλληνες έχουν απαιτήσεις. Και καλά κάνουν. Γιατί να κουβαλάς αποφάγια για 600 ευρώ - δούλος είσαι;

Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί κατσαπλιάδες εργοδότες (ναι αυτοί που λένε ότι μας κατέστρεψε η κυβέρνηση) θέλουν και για επιτελικές θέσεις τους πιο φτηνούς. Βρε μπαγλαμά δώσε καλό μισθό να πάρεις άτομα που ξέρουν τη δουλειά, που ξέρουν ξένες γλώσσες, που έχουν τρόπους, αλλά δε θέλουν να μειώσουν τα κέρδη τους. Να πάνε να γαμηθούν, αυτό που τους αξίζει παθαίνουν.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.928
Κριτικές
26
Like
2.314
Πόντοι
6.955
Εγώ απορώ πως πάνε οι νέοι και εργάζονται στην εστίαση σε τέτοιο ποσοστό σε σύγκριση με άλλους κλάδους της οικονομίας. Όταν είμαστε εμείς στην ηλικία τους είχαμε φιλοδοξίες να κάνουμε καρριέρα στον τομέα που σπουδάσαμε, πράγμα που δεν βλέπω στους νέους σήμερα.
Όποιος αποδέχεται να δουλεύει σε συνθήκες δίχως ρεπό είναι άξιος της τύχης του και χαλάει την πιάτσα.
Τέλος πάντων.....πολλές οι σκέψεις κι όσα μπορούμε να γράψουμε.....καλά κάνουν και δεν πάνε να εργαστούς υπό συνθήκες γαλέρας.
 

Gigifiogkos

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Ιουν 2023
Μηνύματα
513
Κριτικές
26
Like
2.980
Πόντοι
2.476
Ειναι πραγματικα απιστευτο παντως πως ολοι αυτοι που κραζουν τους εργοδοτες, γινονται χειροτεροι οταν γινονται οι ιδιοι εργοδοτες.
:hi:τα ιδια με τους πολιτικους, θεσεις εξουσιας γενικα και παει λεγοντας
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.612
Like
2.641
Πόντοι
456
Και γιατί δε πάνε οι Μυκονιάτες και νησιώτες να δουλέψουνε?να γλιτώσουνε και τα μεροκάματα που θα δίνανε?οι πιο τεμπέληδες και λαμογια..είναι αυτοί..
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.691
Κριτικές
18
Like
15.286
Πόντοι
4.546
Εγώ απορώ πως πάνε οι νέοι και εργάζονται στην εστίαση σε τέτοιο ποσοστό σε σύγκριση με άλλους κλάδους της οικονομίας. Όταν είμαστε εμείς στην ηλικία τους είχαμε φιλοδοξίες να κάνουμε καρριέρα στον τομέα που σπουδάσαμε, πράγμα που δεν βλέπω στους νέους σήμερα.
Όποιος αποδέχεται να δουλεύει σε συνθήκες δίχως ρεπό είναι άξιος της τύχης του και χαλάει την πιάτσα.
Τέλος πάντων.....πολλές οι σκέψεις κι όσα μπορούμε να γράψουμε.....καλά κάνουν και δεν πάνε να εργαστούς υπό συνθήκες γαλέρας.
Έχω φίλο στον τομέα του τουρισμού. Οι συνθήκες όμως εργασίας του είναι πολύ ικανοποιητικές, και από άποψη μισθού αλλά και καταλύματος, αξίζει σίγουρα. Και ο φίλος όμως είναι άψογος σε όλα τους, όχι κανένας τυχαίος.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Και γιατί δε πάνε οι Μυκονιάτες και νησιώτες να δουλέψουνε?να γλιτώσουνε και τα μεροκάματα που θα δίνανε?οι πιο τεμπέληδες και λαμογια..είναι αυτοί..
Αυτοί είναι τα λαμόγια των λαμογιών, λες να πάνε;
 

forza23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2009
Μηνύματα
2.536
Κριτικές
2
Like
5.095
Πόντοι
456
Ας βρουν, εγώ δεν θα πατούσα εκεί πάντως.
Τα μεγάλα και πολυτελή ξενοδοχεία δεν θα απευθύνονται σε Έλληνες τουρίστες γιατί οι περισσότεροι δεν θα έχουν την οικονομική δυνατότητα για να πάνε
 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.057
Κριτικές
7
Like
3.760
Πόντοι
736
Χειρότερους εργοδότες από τους ξενοδόχους στα νησιά μας, δύσκολα θα βρεις σε άλλο κλάδο. Δεν τηρείται απολύτως τίποτα από την εργατική νομοθεσία, είναι όλα χύμα στο κύμα μπροστά στο κέρδος. Εκτός της ψυχολογικής φθοράς που βιώνουν οι εργαζόμενοι-δούλοι.
........και δεν παιρνεις και τον μισθο σου στα τελειωματα παντα για να εχεις να λαμβανεις .................ωστε να πας και την επομενη χρονια !!!
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.023
Κριτικές
10
Like
5.316
Πόντοι
2.816
Εγώ απορώ πως πάνε οι νέοι και εργάζονται στην εστίαση σε τέτοιο ποσοστό σε σύγκριση με άλλους κλάδους της οικονομίας. Όταν είμαστε εμείς στην ηλικία τους είχαμε φιλοδοξίες να κάνουμε καρριέρα στον τομέα που σπουδάσαμε, πράγμα που δεν βλέπω στους νέους σήμερα.
Όποιος αποδέχεται να δουλεύει σε συνθήκες δίχως ρεπό είναι άξιος της τύχης του και χαλάει την πιάτσα.
Τέλος πάντων.....πολλές οι σκέψεις κι όσα μπορούμε να γράψουμε.....καλά κάνουν και δεν πάνε να εργαστούς υπό συνθήκες γαλέρας.
Άμα δεν έχεις σπουδάσει ή το χαρτί που έχεις πάρει δεν κάνει ούτε για βετεξ έτσι είναι τύπε...
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.159
Like
21.134
Πόντοι
5.506
Είμαι πολύ περίεργος πόσοι απ όσους έχετε σχολιάσει έχουν δουλέψει πρόσφατα στον τουρισμό και με τι προσόντα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.981
Πόντοι
216
Είμαι πολύ περίεργος πόσοι απ όσους έχετε σχολιάσει έχουν δουλέψει πρόσφατα στον τουρισμό και με τι προσόντα.

Εγώ δεν έχω δουλέψει ποτέ σε τουριστικό επάγγελμα, ούτε θα με ενδιέφερε. Έχω όμως γνωστούς και φίλους με εμπειρία στο χώρο.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.159
Like
21.134
Πόντοι
5.506
Εγώ δεν έχω δουλέψει ποτέ σε τουριστικό επάγγελμα, ούτε θα με ενδιέφερε. Έχω όμως γνωστούς και φίλους με εμπειρία στο χώρο.
Επειδή έχω πάμπολλους γνωστούς του χώρου από επιχειρηματίες κάθε βεληνεκούς έως εργαζόμενους κάθε ειδικότητας και επειδή γνωρίζω τον τουρισμό ΣΧΕΔΟΝ όλη μου την επαγγελματική ζωή, τα πράγματα είναι παρά πολύ απλά, ισχύει ότι ισχύει παντού στον ιδιωτικό τομέα, ο καθένας ξεκινάει από το μηδέν και καταλήγει ακριβώς εκεί που αξίζει να καταλήξει, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων λόγω του κανόνα.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.145
Like
1.812
Πόντοι
216
Είμαι πολύ περίεργος πόσοι απ όσους έχετε σχολιάσει έχουν δουλέψει πρόσφατα στον τουρισμό και με τι προσόντα.

Κάθε οικογένεια σχεδόν έχει και ένας μέλος στην εστίαση, είτε καφέ, εστιατόρια, είτε σε μαγαζιά σεζόν.
Και όταν η πλειοψηφία μιλάει για γαλέρες, μάλλον κάποια δόση αλήθειας υπάρχει εκεί μέσα.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.145
Like
1.812
Πόντοι
216
Επειδή έχω πάμπολλους γνωστούς του χώρου από επιχειρηματίες κάθε βεληνεκούς έως εργαζόμενους κάθε ειδικότητας και επειδή γνωρίζω τον τουρισμό ΣΧΕΔΟΝ όλη μου την επαγγελματική ζωή, τα πράγματα είναι παρά πολύ απλά, ισχύει ότι ισχύει παντού στον ιδιωτικό τομέα, ο καθένας ξεκινάει από το μηδέν και καταλήγει ακριβώς εκεί που αξίζει να καταλήξει, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων λόγω του κανόνα.
Ποτέ δεν καταλήγουμε εκεί που πρέπει.
Ακόμα και οι λεγόμενοι "καλοπληρωμένοι", πάιρνουν λιγότερα από αυτά που έπρεπε να πάρουν.
Απλά συγκρίνουν τα χρήματα με των άλλων και αισθάνονται ότι είναι καλά.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
774
Like
1.284
Πόντοι
206

AdP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2019
Μηνύματα
322
Κριτικές
8
Like
2.280
Πόντοι
721
Ο λόγος που δεν βρίσκουν εργαζόμενους είναι διότι κατά την πανδημία οι επαγγελματίες ξενοδοχοϋπάλληλοι άλλαξαν κλάδο απασχόλησης για να μην πεθάνουν από την πείνα, είδαν ότι υπουδήποτε αλλού οι συνθήκες είναι καλύτερες και έμειναν εκεί.

Για να δουλεύεις 7 στα 7, ατελείωτες ώρες, μακριά από το σπίτι σου και τους δικούς σου, πρέπει να έχει πάει κάτι πολύ στραβά στη ζωή κάποιου. Άντε να το κάνει μια-δυο σεζόν ως φοιτητής για την εμπειρία και κάποια χρήματα, αλλά μέχρι εκεί. Οι "επαγγελματίες" ξενοδοχοϋπάλληλοι που πάνε σε άλλο νησί ή και στο ίδιο κάθε καλοκαίρι σαν τους νομάδες, προφανώς δεν αναζήτησαν άλλη επιλογή ή δεν ήταν ικανοί.

Προσωπικά θεωρώ ότι η επιθεώρηση εργασίας θα έπρεπε να έχει στασίδι στα βασικά νησιά τουλάχιστον που τιγκάρουν κόσμο, και να ρίχνει πρόστιμα αβέρτα. Αλλά δεν θέλουν. Εκτός του ότι πέφτει σύρμα κάθε φορά που σκάει κλιμάκιο ελέγχου στα νησιά και "μαζεύονται". Υπάρχει λοιπόν ανοχή από την επιθεώρηση γιατί στις τοπικές κοινωνίες γνωρίζονται όλοι και σου λένε αστους να βγάλουν χρήματα τώρα που μπορούν, αδιαφορώντας για το τι γίνεται backstage. Δεν προχωράει έτσι η δουλειά. Οπότε καλά τους κάνουν οι νέοι και οι μεγαλύτεροι που ξύπνησαν και ΔΕΝ πάνε πλέον εύκολα να δουλέψουν σεζόν.
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.805
Κριτικές
8
Like
19.131
Πόντοι
4.636

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
774
Like
1.284
Πόντοι
206
για τις ωρες εργασιας δεν βγαινουν τα νουμερα σωστα...
ειναι πολυ λιγα τα χρηματα ...
Κοίτα πέρυσι καλά μου βγήκε ( εκτός από την ιστορία με τη βλαμμένη που σας έλεγα ) φέτος άμα ξενερώσω θα φύγω πιο νωρίς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom