Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 972K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,5%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 260 74,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    349

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Λουξεμβουργο υπαρχουν προγαμιαια και ισχυουν. Ελβετια δεν ειμαι σιγουρος τι παιζει.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Αυτο που ισχυει ειναι οτι υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα στον φτασμενο και στον νεο που ξεκιναει. Και εκει ειναι το δυσκολο και το δραμα. 40 εισαι στο οριο των " παλιων" που προλαβαν. Οι φτασμενοι 40 + στην, Ελλαδα η πλειοψηφια καλα ειναι. Το κακο ειναι οτι απο πισω δεν ακολουθαει αλλη γενια. Οι νεες γενιες και δυσκολοτερα μπαινουν στην αγορα εργασιας και πιο δυσκολες συνθηκες συναντουν αμα μπουν, σε γενικες γραμμες.

Οι 50+ θες να πεις.Αυτοί όντως τη γλίτωσαν με μικρές απώλειες.Τους 40+ τους έπιασε η κρίση για τα καλά.
Ο νέωπας εικοσιπεντάρης μπορεί και να είναι καλύτερα γιατί δεν έχει ψευδαισθήσεις τι παίζει ενώ τους προηγούμενους τους τάισαν σανό.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.352
Πόντοι
4.765
Μιλας για αυτους που πηγαν το 1960 και γυρισαν γεροντακια το 2010?
Και το μονο που καναν τοσα χρονια ήταν δουλεια 360 μερες τον χρονο?

Τετοιους εχω γνωρισει απο την γερμανια. Γυρισαν γεροντακια με κινητικα προβληματα, που ζησαν 5 χρονια ακομη στην βιλαρα που χτισαν στο χωριο κ μετα αναπαυθηκαν εν ειρηνη.

Για να κανεις λεφτα σημερα πρεπει να κανεις κατι πετυχημενο δικο σου πχ ρεστοραν.
Αυτό ομως το κανεις κ στην δυτικη ευρωπη, καμμια διαφορα.

Η παγκοσμιοποιηση εχει εκμηδενισει τις διαφορες
Έννοείται ότι κ'εσύ ανήκεις σε αυτούς,θα δουλεύεις στη Γερμανία μέχρι την σύνταξη, θα μένεις στο δωμάτιο που μας έβαλες ας πούμε ότι θα πάρεις τη μέση σύνταξη 1.018 ευρώ (αν και συνήθως 800 ευρώ παίρνουν),θα γυρίσεις Ελλάδα να ζήσεις ακόμα 5 χρόνια.Ακριβώς όπως το είπες.
  Ο Βλάκμαν δε θα φτάσει ούτε στη σύνταξη θα τα τεζάρει πιό πριν!
 
 

rigass

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2020
Μηνύματα
1.169
Like
558
Πόντοι
96
Έννοείται ότι κ'εσύ ανήκεις σε αυτούς,θα δουλεύεις στη Γερμανία μέχρι την σύνταξη, θα μένεις στο δωμάτιο που μας έβαλες ας πούμε ότι θα πάρεις τη μέση σύνταξη 1.018 ευρώ (αν και συνήθως 800 ευρώ παίρνουν),θα γυρίσεις Ελλάδα να ζήσεις ακόμα 5 χρόνια.Ακριβώς όπως το είπες.
  Ο Βλάκμαν δε θα φτάσει ούτε στη σύνταξη θα τα τεζάρει πιό πριν!
 

Ρε φιλε μας ειπες οτι τρελαθηκες και επεσες στις γραμμες του τρενου επειδη δεν σου εστειλαν τα νοικια της μακαριτισας της γιαγιας σου

Και σκατα να καθαριζει καποιος καλυτερα ειναι απο εσενα
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Ρε φιλε μας ειπες οτι τρελαθηκες και επεσες στις γραμμες του τρενου επειδη δεν σου εστειλαν τα νοικια της μακαριτισας της γιαγιας σου

Και σκατα να καθαριζει καποιος καλυτερα ειναι απο εσενα

Εχει χαθει το τοπι τυπε!Θα ξεχασουμε κ αυτα που ξερουμε!Λεν οι τεμπεληδες αυτους που θελουν να δουλεψουν μαλακες.
 

sgouvi

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2019
Μηνύματα
13
Κριτικές
4
Like
75
Πόντοι
0
Εγω ένα έχω να πω για τη δική μου τη γενιά 30 - 35.. Και την κρατάω γιατί μου την έχει πει ο γέρος μου.. Όταν τον έδιωξαν από το χωριό 1952 12 ετων γιατί δεν είχανε να τον ταισουν και ήρθε Αθήνα έπαιρνε μεροκάματο ίσα για το τρενο από Πειραιά για Αθήνα.. Και τα ρεστα για μια σκέτη από γιουβέτσι..στα 60 του όταν βγήκε σύνταξη βγηκε αξιοπρεπώς.τότε οι συνταξιούχοι ζούσαν από τα παιδιά τους τώρα το ανάποδο.. Σε 20 η 30 χρόνια πάλι το ίδιο θα γίνεται.. Κύκλος όλα..
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Έννοείται ότι κ'εσύ ανήκεις σε αυτούς,θα δουλεύεις στη Γερμανία μέχρι την σύνταξη, θα μένεις στο δωμάτιο που μας έβαλες ας πούμε ότι θα πάρεις τη μέση σύνταξη 1.018 ευρώ (αν και συνήθως 800 ευρώ παίρνουν),θα γυρίσεις Ελλάδα να ζήσεις ακόμα 5 χρόνια.Ακριβώς όπως το είπες.
  Ο Βλάκμαν δε θα φτάσει ούτε στη σύνταξη θα τα τεζάρει πιό πριν!
 
Εσύ τι σύνταξη θα πάρεις στην Ρωσία;
Αν δουλευες φυσικά.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.044
Κριτικές
1
Like
5.560
Πόντοι
2.356
Τυπε,εχεις χασει λιγο εως πολυ την μπαλα ή μου φαινεται;Γραφεις με μια απλουστευμενη λογικη για μια χωρα που δεν επικρατει η λογικη.
Μια χαρά τα περιγράφει. Μη σου πω ότι λέει και λίγα. Τρελό χρήμα κυκλοφορεί.

Η κομμώτριά μου βγάζει 3 χιλιάρικα το μήνα, για πλάκα. Με μια φαρμακοποιό που τα είχα, μόνο από μια καρκινοπαθή έβγαζε 700 ευρώ το μήνα. Ξαναλέω, από ένα άτομο το μήνα μόνο. Να σε πάω σε συνεργείο στα Νότια Προάστια, να δεις τι γίνεται. Ένα τσίγκο κι ένα ελενίτ έχει από πάνω και από κάτω πέφτουν τα 50άρικα, όπως πέφτουν τα 3ευρα στην Αττική Οδό.

Της πουτάνας γίνεται διαχρονικά σε όλη τη χώρα. Πλάκα κάνουμε τώρα;
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.036
Πόντοι
3.556
Οι 50+ θες να πεις.Αυτοί όντως τη γλίτωσαν με μικρές απώλειες.Τους 40+ τους έπιασε η κρίση για τα καλά.
Ο νέωπας εικοσιπεντάρης μπορεί και να είναι καλύτερα γιατί δεν έχει ψευδαισθήσεις τι παίζει ενώ τους προηγούμενους τους τάισαν σανό.

Οι 40-50 ειναι η πιο κωλογαμημενη γενια στην Ελλαδα.
Οι περισσοτεροι δουλευαν την εποχη 1990-2010 περιμενοντας κατι καλυτερο, οι περισσοτεροι δανειστηκαν κιολας και στο τελος ηρθε η κριση και τους εκοψε τα ποδια, αφηνοντας τις υποχρεωσεις τους ανεγγιχτες. Για τους λιγο μεγαλυτερους βγηκαν κατι ευνοικες διαταξεις για προωρη συνταξιοδοτηση το 2010 πριν τα 60 τους, ενω ολοι οι παραπανω θα δουλευουν μεχρι τα 67.
Οι νεοτερες γενιες βρισκουν καμενη γη εργασιακα, αλλα εχουν πολλα πλεονεκτηματα, οπως την εξαιρετικη χρηση της τεχνολογιας που τους ανοιγει πορτες αλλα κυριως το γεγονος οτι εμαθαν στα λιγα, δε νιωθουν την αναγκη να επιδειχθουν οπως γινταν παλιοτερα και δεν εμπλεξαν-θα μπλεξουν με δανεια και χρεη.
Επισης εχουν τεραστια αλλοθι να μη δουλευουν αφου κανενας παλιος δε μπορει να τους υποδειξει-υποχρεωσει να εργαστουν για να προκοψουν, αφου οι ιδιοι τα εκαναν σκατα.
Οι 40-50 οταν ηταν στα 20-25 τους ενιωθαν περιθωριακοι εκεινες τις εποχες αν δε δουλευαν.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Εχει χαθει το τοπι τυπε!Θα ξεχασουμε κ αυτα που ξερουμε!Λεν οι τεμπεληδες αυτους που θελουν να δουλεψουν μαλακες.
Άσε τις εξυπνάδες περί εργατικότητας και λέγε αν Αφρικανός μετανάστης στη Γερμανία με 4 παιδιά και ανήπαντρη γυναίκα που του χορηγεί σπίτι και επίδομα το κράτος και όταν χρειάζεται κάτι πάει κοινωνικό παντοπωλείο, αν έχει λόγο να δουλέψει?
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Μια χαρά τα περιγράφει. Μη σου πω ότι λέει και λίγα. Τρελό χρήμα κυκλοφορεί.

Η κομμώτριά μου βγάζει 3 χιλιάρικα το μήνα, για πλάκα. Με μια φαρμακοποιό που τα είχα, μόνο από μια καρκινοπαθή έβγαζε 700 ευρώ το μήνα. Ξαναλέω, από ένα άτομο το μήνα μόνο. Να σε πάω σε συνεργείο στα Νότια Προάστια, να δεις τι γίνεται. Ένα τσίγκο κι ένα ελενίτ έχει από πάνω και από κάτω πέφτουν τα 50άρικα, όπως πέφτουν τα 3ευρα στην Αττική Οδό.

Της πουτάνας γίνεται διαχρονικά σε όλη τη χώρα. Πλάκα κάνουμε τώρα;

βρε παληκαρι μου καταλαβες τι σου γραφει ο ανθρωπος? Αλλο οι τζιροι αλλο τι μενει στο τελος.
Ολοι αυτοι που περιγραφεις παιζει και να μπαινουν και μεσα στο τελος.
 

sgouvi

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2019
Μηνύματα
13
Κριτικές
4
Like
75
Πόντοι
0
Καλά το να λέμε για αυτή που πηδαγαμε ή το γνωστό που βγάζει φράγκα νομίζω είναι λογικο γιατί αποτελεί τη μειοψηφία και μένει.. Γενικά όμως στο όμορφο Ελλάδι Σταν μας ή συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων περνάει δύσκολα.. Δεν πεινάμε.. Αλλά ζοριζομαστε.. Άλλοι πολλοί άλλοι λίγο..Είναι αι άτοπο όμως να στεκόμαστε
 

sgouvi

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2019
Μηνύματα
13
Κριτικές
4
Like
75
Πόντοι
0
Καλά το να λέμε για αυτή που πηδαγαμε ή το γνωστό που βγάζει φράγκα νομίζω είναι λογικο γιατί αποτελεί τη μειοψηφία και μένει.. Γενικά όμως στο όμορφο Ελλάδι Σταν μας ή συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων περνάει δύσκολα.. Δεν πεινάμε.. Αλλά ζοριζομαστε.. Άλλοι πολλοί άλλοι λίγο..Είναι αι άτοπο όμως να στεκόμαστε και να βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Μια χαρά τα περιγράφει. Μη σου πω ότι λέει και λίγα. Τρελό χρήμα κυκλοφορεί.

Η κομμώτριά μου βγάζει 3 χιλιάρικα το μήνα, για πλάκα. Με μια φαρμακοποιό που τα είχα, μόνο από μια καρκινοπαθή έβγαζε 700 ευρώ το μήνα. Ξαναλέω, από ένα άτομο το μήνα μόνο. Να σε πάω σε συνεργείο στα Νότια Προάστια, να δεις τι γίνεται. Ένα τσίγκο κι ένα ελενίτ έχει από πάνω και από κάτω πέφτουν τα 50άρικα, όπως πέφτουν τα 3ευρα στην Αττική Οδό.

Της πουτάνας γίνεται διαχρονικά σε όλη τη χώρα. Πλάκα κάνουμε τώρα;

Ο τυπος που εγινε η παραθεση γραφει καποια επαγγελματα,σ ενα απ αυτα ειναι κ το δικο μου (κ του αδερφου μου μεσα).Τεχνικο!Δεν φερω αντιρρηση σε κατι απ αυτα που γραφεις,ομως δεν ειναι καποιο απ αυτα στη κουβεντα.Προσωπικα δεν ειμαι ουτε κομμωτρια/-ης,ουτε φαρμακοποιος ,ουτε συνεργειο.Τον εαυτο μ θα κοιταξω κ δεν μπορω να λεω,α αφου ο φωτογραφος εχει ξεσκιστει στους γαμους κ τις βαφτησεις κ χεζεται στο χρημα,αρα θα παω κ γω καλα!Ειναι πραγματα ασχετα μεταξυ τους.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.044
Κριτικές
1
Like
5.560
Πόντοι
2.356
βρε παληκαρι μου καταλαβες τι σου γραφει ο ανθρωπος? Αλλο οι τζιροι αλλο τι μενει στο τελος.
Ολοι αυτοι που περιγραφεις παιζει και να μπαινουν και μεσα στο τελος.
Τι να μπαίνουν μέρα, ρε τύπε; Για καθαρά μιλάω. Για άτομα που γνωρίζω πολύ καλά μιλάω. 50 παραδείγματα ακόμα μπορώ να σου φέρω από συμμαθητές/φίλους/συμφοιτητές/πρώην συναδέλφους/άτομα από το στρατό κλπ κλπ κλπ.

Πάμε αύριο σε μια πολυκατοικία στην Ακαδημίας με δικηγορικά γραφεία και συμβολαιογραφεία. Πάμε να ρωτήσουμε πόσες αποδείξεις έχουν κοπεί από την αρχή του έτους.

3 μήνες lockdown και δεν άνοιξε μύτη. Άνετα 1 χρόνο κλειστά θα μπορούσαν να είναι όλα.

Αλλά εντάξει, έχω μπει σε τέτοιες κουβέντες και αλλού και δε βγαίνει άκρη. Οπότε άστο, προχωράμε.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Άσε τις εξυπνάδες περί εργατικότητας και λέγε αν Αφρικανός μετανάστης στη Γερμανία με 4 παιδιά και ανήπαντρη γυναίκα που του χορηγεί σπίτι και επίδομα το κράτος και όταν χρειάζεται κάτι πάει κοινωνικό παντοπωλείο, αν έχει λόγο να δουλέψει?

Τυπε ποσως μ απασχολει η κατηγορια που περιγραφεις παραπανω!Εγω κοιταω τον εαυτο μου,παιρνοντας το κομματι της πιτας που μ αναλογει στον εργασιακο στιβο.Δεν κοιταω τι κανουν γυρω απο μενα και δεν μ απασχολει βασικα.Ποτε δεν κοιταω τι κανει ο αλλος για να παραδειγματιστω,γιατι ξερω τον εαυτο μ κ τις δυνατοτητες μου.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.036
Πόντοι
3.556
Τι να μπαίνουν μέρα, ρε τύπε; Για καθαρά μιλάω. Για άτομα που γνωρίζω πολύ καλά μιλάω. 50 παραδείγματα ακόμα μπορώ να σου φέρω από συμμαθητές/φίλους/συμφοιτητές/πρώην συναδέλφους/άτομα από το στρατό κλπ κλπ κλπ.

Πάμε αύριο σε μια πολυκατοικία στην Ακαδημίας με δικηγορικά γραφεία και συμβολαιογραφεία. Πάμε να ρωτήσουμε πόσες αποδείξεις έχουν κοπεί από την αρχή του έτους.

3 μήνες lockdown και δεν άνοιξε μύτη. Άνετα 1 χρόνο κλειστά θα μπορούσαν να είναι όλα.

Αλλά εντάξει, έχω μπει σε τέτοιες κουβέντες και αλλού και δε βγαίνει άκρη. Οπότε άστο, προχωράμε.

οπου υπαρχει μαυρο => μεγαλο κερδος
οσοι κοβουν αναγκαστικα αποδειξεις παντου και παντα, η αναλογια καθαρου κερδους/τζιρο πεφτει κατακορυφα
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
Τι να μπαίνουν μέρα, ρε τύπε; Για καθαρά μιλάω. Για άτομα που γνωρίζω πολύ καλά μιλάω. 50 παραδείγματα ακόμα μπορώ να σου φέρω από συμμαθητές/φίλους/συμφοιτητές/πρώην συναδέλφους/άτομα από το στρατό κλπ κλπ κλπ.

Πάμε αύριο σε μια πολυκατοικία στην Ακαδημίας με δικηγορικά γραφεία και συμβολαιογραφεία. Πάμε να ρωτήσουμε πόσες αποδείξεις έχουν κοπεί από την αρχή του έτους.

3 μήνες lockdown και δεν άνοιξε μύτη. Άνετα 1 χρόνο κλειστά θα μπορούσαν να είναι όλα.

Αλλά εντάξει, έχω μπει σε τέτοιες κουβέντες και αλλού και δε βγαίνει άκρη. Οπότε άστο, προχωράμε.

Για αυτον ακριβως το λογο υπαρχουν τα στοιχεια που δειχνουν τι συμβαινει πραγματικα σε επιπεδο συνολικης κοινωνιας οχι μεμονωμενου γνωστου. Που και παλι, οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι.

 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τι να μπαίνουν μέρα, ρε τύπε; Για καθαρά μιλάω. Για άτομα που γνωρίζω πολύ καλά μιλάω. 50 παραδείγματα ακόμα μπορώ να σου φέρω από συμμαθητές/φίλους/συμφοιτητές/πρώην συναδέλφους/άτομα από το στρατό κλπ κλπ κλπ.

Πάμε αύριο σε μια πολυκατοικία στην Ακαδημίας με δικηγορικά γραφεία και συμβολαιογραφεία. Πάμε να ρωτήσουμε πόσες αποδείξεις έχουν κοπεί από την αρχή του έτους.

3 μήνες lockdown και δεν άνοιξε μύτη. Άνετα 1 χρόνο κλειστά θα μπορούσαν να είναι όλα.

Αλλά εντάξει, έχω μπει σε τέτοιες κουβέντες και αλλού και δε βγαίνει άκρη. Οπότε άστο, προχωράμε.
Εννοειται οτι υπαρχει χρημα στην ελλαδα και κυκλοφορει.Ειναι οπως βουλγαρια ομως,οσο περναει ο καιρος μοιραζεται και σε λιγοτερους.

Εγω προσωπικα καυλωνω με γερμανια,δεν ηρθα απο αναγκη.Ο αδερφος μου ομως σκεφτεται ν ανεβει απο αναγκη,γιατι δεν μπορει βα παρει το χρημα που παιρνουν οι δικοι σ γνωστοι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom