Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 965K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,6%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 258 74,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    347

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Κάπου τα μπερδεύεις αρχηγέ, νομίζοντας οτι το εργασιακό περιβάλλον στο εξωτερικό ειναι σαν το Κιέβο, περί Βαλκάνιας υπεροχής και φούμαρα.

Φαίνεται οτι στον χώρο εργασίας σου συναναστρέφεσαι με φελους, για να μπορείς να συμπεριφέρεσαι έτσι.

Άκου εκεί προσόν του έλληνα "σκληρός απομνημονευτης", να ειναι αυθαδης κλπ.

Ευτυχώς που οι καταρτισμένοι Έλληνες ξέρουν συνήθως που τους παίρνει και που όχι να μιλήσουν, ιδιαίτερα όταν έχεις να κανεις με ανθρώπους στη δουλειά που μπορεί να έχουν μεταπτυχιακά, phd, certifications κλπ.

Ο kman μάλλον αναφέρεται σε τίποτα αποφοίτους λυκείου και νομίζει οτι ειναι σαν τον Κολόμβο ανάμεσα σε ιθαγενείς.

Το προσόν του Ελληνα είναι οτι είναι γεννημένος ραγιάς,το έχω γράψει πολλές φορές.Δηλαδή μπορεί να βγάζει πολλή και σκληρή δουλειά χωρίς να διαμαρτύρεται.
Σκεφτείτε το 90% των ανθρώπων στην αρχαιότητα ήταν σκλάβοι.Η Αθήνα είχε μισό εκατομμύριο πληθυσμό και 450000 σκλάβους.Συνεπώς οι περισσότεροι Ελληνες σήμερα(η συντριπτική πλειονότητα)είναι απόγονοι σκλάβων.Προσθέτουμε και τα 700 χρόνια ρωμαιοκρατίας,400 χρόνια τουρκοκρατίας κτλ ο Ελληνας έχει το απόλυτο πλεονέκτημα ως ο τέλειος σκλάβος ραγιάς.
Ο γεννημένος σκλάβος το παίζει το αφεντικό στα δάχτυλα και όλοι οι ξένοι εργοδότες γουστάρουν παραγωγικούς τύπους να βγάζουν τη δουλειά,δηλαδή γεννημένους σκλάβους,δε θέλουν να πειραματίζονται με τυχαίους κτλ.
Για αυτό ο Ελληνας έχει εξαιρετική φήμη ως δουλευταράς.
Αντίθετα τους Γερμανούς,Ολλανδούς,Αγγλους δεν τους υποδούλωσε κανείς για αυτό είναι σαφώς κατώτεροι εκ του φυσικού σε επίδοση.Μιλάμε σε ρόλο σκλάβου πάντα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Για αυτό και ο Έλληνας μεγαλουργησε σε καθεστώς δουλείας και δουλοπαροικιας δηλαδή μέχρι τον 15ο αιώνα.Ημασταν οι πλουσιότεροι στον κόσμο για 3000 χρόνια,δεν είναι τυχαίο αυτό.Στην Κωνσταντινούπολη είχαν συγκεντρωθεί τα τρία τέταρτα του παγκόσμιου χρυσού.
Η πρώτη συνάντηση με τους γερμανοειδεις και Άγγλος τον 12ο αιώνα με τις σταυροφορίες ήταν ένα αμοιβαίο σοκ.
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Σκεφτείτε το 90% των ανθρώπων στην αρχαιότητα ήταν σκλάβοι.Η Αθήνα είχε μισό εκατομμύριο πληθυσμό και 450000 σκλάβους.

Δεν ήταν όλοι αυτοί σκλάβοι. Το 10% ήταν οι Αθηναίοι πολίτες και από το υπόλοιπο 90% οι περισσότεροι ήταν μέτοικοι.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Η πρώτη συνάντηση με τους γερμανοειδεις και Άγγλος τον 12ο αιώνα με τις σταυροφορίες ήταν ένα αμοιβαίο σοκ.

και απο τοτε αρχισε η κατω βολτα για τον Ελληνισμο
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
και απο τοτε αρχισε η κατω βολτα για τον Ελληνισμο

Οι Ελληνες περιμεναν να δουν γαματους ψηλους ξανθους ιπποτες και ειδαν κατι barbarian,μαντραχαλους τυπους να μπεκρουλιαζουνε οπως κανουν σημερα οι Αγγλοι στα νησια.
Οι Δυτικοι περιμεναν να δουν τιποτα απογονους του Περικλεους και αντικρυσαν κατι μικροσωμους,τριχωτους,μαυριδερους,βρωμυλους,μουσατους με μεγαλες μυτες,διεφθαρμενους,απατεωνες και πολυ πονηρους.
Αρχισαν τα μπινελικια εκατερωθεν.Τελικα βεβαια οι Δυτικοι καταγαμησαν τους Ελληνες ως ξεπεσμενο λαο και εστησαν βιλαετια σε ολη τη χωρα,αφησαν ομως ωραια καστρα που και σημερα προσελκυουν απειρους τουριστες οπως η παλια πολη της Ροδου κτλ.
Αντιθετα οι Τουρκοι δεν αφησαν τιποτα απολυτως,μιλαμε για τον πιο καταστροφικο λαο στην ιστορια.
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Αντιθετα οι Τουρκοι δεν αφησαν τιποτα απολυτως,μιλαμε για τον πιο καταστροφικο λαο στην ιστορια.

Οι Μογγόλοι πάντα κατέστρεφαν. Ποτέ δεν δημιούργησαν τίποτα.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.436
Πόντοι
1.446
Τι έγινε ρε μάγκες και φρέναρε το θέμα ?  :huh:
Για πείτε οι μικροεπιχειρήσεις έξω πώς πάνε πχ φαγητού καμια άποψη ?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Τι έγινε ρε μάγκες και φρέναρε το θέμα ?  :huh:
Για πείτε οι μικροεπιχειρήσεις έξω πώς πάνε πχ φαγητού καμια άποψη ?

Σουβλατζιδικα,γυραδικα δεν πανε καλα γιατι τα τρωνε τα τουρκικα ντονεραδικα.
Τα κλασσικα ελληνικα εστιατορια-ταβερνες-Biergarten της Γερμανιας πανε καλα.
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Τι έγινε ρε μάγκες και φρέναρε το θέμα ?  :huh:
Για πείτε οι μικροεπιχειρήσεις έξω πώς πάνε πχ φαγητού καμια άποψη ?
Πιτσα ντελιβερυ δουλευει καλα.
Χαμηλο ενοικιο , πιτσα χαμηλο κοστος ουτως η αλλως.
Το προτιμαει ο γερμανος. Δουλευει καλα.
Εχω πρσφατη εμεπειρια-γνωριμια.
Πσκ κανα 5.000 τζιρο
Καθαρα κανα 8.000 τον μηνα.

Ο τυπος ανοιξε πιτσαρια πριν καποια χρονια κ εξαγορασε τα τελευταια χρονια αλλες 2 πιτζαριες σε χαμηλη τιμη.
Κρατησε μονο το τηλεφωνο απο αυτες ενω στα ντελιβερυ σαιτς παρουσιαζεται ως 3 πιτσαριες. Παραγγελνεις δλδ σημερα απο την πιτσα-γιαννης ,αυριο απο την πιτσα-θυμιος , μεθαυριο απο την πιτσα-μιμης αλλα ουσιαστικα εχεις παραγγειλει απο το ιδιο μαγαζι με την ιδια κουζινα ,γευση, υλικα, τιμη.

Εχει βεβαια πονοκεφαλο επι 3.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Τι έγινε ρε μάγκες και φρέναρε το θέμα ?  :huh:
Για πείτε οι μικροεπιχειρήσεις έξω πώς πάνε πχ φαγητού καμια άποψη ?


οταν λες "εξω" τι εννοεις?
Γερμανια?Αγγλια? Βουλγαρια? Αιγυπτο? Μαλαισια? Νησια Μπικινι? Νικαραγουα? Κινα? Τατζικισταν? Ολλανδια? Ανατολικο Τιμορ?
Διευκρινησε λιγο μπας και μπορεσουμε να δουμε πως θα παμε παρακατω στην ερωτηση
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.436
Πόντοι
1.446
οταν λες "εξω" τι εννοεις?
Γερμανια?Αγγλια? Βουλγαρια? Αιγυπτο? Μαλαισια? Νησια Μπικινι? Νικαραγουα? Κινα? Τατζικισταν? Ολλανδια? Ανατολικο Τιμορ?
Διευκρινησε λιγο μπας και μπορεσουμε να δουμε πως θα παμε παρακατω στην ερωτηση

Δεν είναι μόνο για μένα η ερώτηση που έκανα, ο καθένας από όπου έχει μεταναστεύσει ή έχει μια καλή άποψη περί του θέματος ας γράψει πχ. τα παραπάνω άτομα που είναι Γερμανία ποστάρανε για Γερμανία.
Πάντως εγώ για Γερμανία με βλέπω κάνω Γερμανικά μέσω internet και αργότερα που θα νιώθω πιο έτοιμος θα δοκιμάσω την τύχη μου.

Πιτσα ντελιβερυ δουλευει καλα.
Χαμηλο ενοικιο , πιτσα χαμηλο κοστος ουτως η αλλως.
Το προτιμαει ο γερμανος. Δουλευει καλα.
Εχω πρσφατη εμεπειρια-γνωριμια.
Πσκ κανα 5.000 τζιρο
Καθαρα κανα 8.000 τον μηνα.

Ο τυπος ανοιξε πιτσαρια πριν καποια χρονια κ εξαγορασε τα τελευταια χρονια αλλες 2 πιτζαριες σε χαμηλη τιμη.
Κρατησε μονο το τηλεφωνο απο αυτες ενω στα ντελιβερυ σαιτς παρουσιαζεται ως 3 πιτσαριες. Παραγγελνεις δλδ σημερα απο την πιτσα-γιαννης ,αυριο απο την πιτσα-θυμιος , μεθαυριο απο την πιτσα-μιμης αλλα ουσιαστικα εχεις παραγγειλει απο το ιδιο μαγαζι με την ιδια κουζινα ,γευση, υλικα, τιμη.

Εχει βεβαια πονοκεφαλο επι 3.

Πολύ ενδιαφέρον θα το έχω στο μυαλό μου και αυτό.
 

Psychologos2408

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2016
Μηνύματα
51
Κριτικές
6
Like
208
Πόντοι
280
Εγώ πάντως που είμαι φοιτητής στη Σουηδία, βρίσκω πάρα πολύ εύκολα φοιτητοδουλειές και με καλά λεφτά κιόλας. Να σας δώσω ένα παράδειγμα, ήμουν barista σε ένα espresso house (κάτι σαν τα everest) και έπαιρνα το μήνα (πριν τους φόρους) 1200€ και μου έμεναν στο χέρι 1000€. Ελλάδα έρχομαι μόνο για διακοπές και μπουρδέλα. Αν γυρνούσα ξανά για πάντα θα με έπιανε κατάθλιψη. Δεν την αλλάζω τη Σουηδία
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.436
Πόντοι
1.446
Εμένα η Σουηδία δεν μου αρέσει για λόγους που έχω γράψει πιο πριν αλλά και τους 'περίεργους' νόμους που βγάζει υπέρ ισλαμιστών και γυναικών πχ. πρόσφατα διάβασα ότι θα βγάλουν νόμο όπου θα χρειάζεται έγγραφη συγκατάθεση της γυναίκας πριν το σεξ αλλιώς θα θεωρείται βιασμός !!  :birdman:
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Tι πονοκεφαλο? Δεν ξερει πού να βαλει τα λεφτα ας πουμε?
Απανταει σε τρια διαφορετικα τηλεφωνα κ δινει τρεις διαφορετικες απαντησεις
Δλδ
Πιτσα-γιαννης, παρακαλω?
Πιτσα-θυμιος, παρακαλω?
Πιτσα-γιαννης, παρακαλω?

Οπως κ καθε ντελιβερυ σαιτ κ γινεται μυλος, λαβυρινθος.
Πχ παραγγελνει ο αλλος τρεις πιτσες μεσω lieferando (site)
Στην πιτσα-γιαννης κ θελει να πληρωσει με πιστωτικη.
Αντε βγαλε ακρη στον τζιρο, στον ντελιβερα, στην εκαθαριση κτλ
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Εμένα η Σουηδία δεν μου αρέσει για λόγους που έχω γράψει πιο πριν αλλά και τους 'περίεργους' νόμους που βγάζει υπέρ ισλαμιστών και γυναικών πχ. πρόσφατα διάβασα ότι θα βγάλουν νόμο όπου θα χρειάζεται έγγραφη συγκατάθεση της γυναίκας πριν το σεξ αλλιώς θα θεωρείται βιασμός !!   :birdman:

Σουηδία έχει τόσες ξένες(Πολωνές,Τσέχες,Ρωσίδες) που δε χρειάζεται να ασχολείσαι με Σουηδέζες.Αλλά και οι Σουηδέζες ψώλες είναι,αρκεί να γυρίζεις στα κλαμπ.
Πολλά από αυτά έχουν σχέση με τους καθυστερημένους βρωμύλους Αραβότουρκους και Αφρικανούς λαθρονεομετανάστες που κάνουν αίσχη και ανάγκασαν τις γκόμενες να πάρουν νομοθετικά μέτρα εναντίον τους.Αν πας σαν ανώτερος Βαλκάνιος δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα αν και συχνά οι Βίκινγκς αμφισβητούν την κυριαρχία μας.
Εμένα π.χ. στο Μάλμοε με ακολουθούσαν ορδές Αράβων επειδή με έβλεπαν με ωραία μουνάκια.Ερχονταν και ενοχλούσαν όλη την ώρα.Αντίθετα ένας Νορβηγός στο Οσλο ζήτησε να κάνουμε καμάκι μαζί όταν είδε πώς αντιδρούσαν οι Σουηδέζες.Λέει,φίλε είσαι παιχτούρα πολύ καλός,να βγαίνουμε μαζί να χτυπάμε γκόμενες.
Φαντάσου δλαδή τι μπορεί να κάνει ο ανώτερης εμφάνισης Ελληναράς.Απλά παιδική χαρά.
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.582
Πόντοι
4.765
Λέει,φίλε είσαι παιχτούρα πολύ καλός,να βγαίνουμε μαζί να χτυπάμε γκόμενες.
giphy.gif
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606

Γενικά οι Σκανδιναυοί γαμάνε τα πάντα.Αγγλίδες,Γερμανίδες,Σλάβες,Κεντροευρωπαίες,Αμερικανίδες,Λάτιν,μεσογειακές,έχουν τεράστιο clientelle.Ολες αυτούς θέλουν.Οπότε δεν τους χαλάει να συνεργάζονται με διεθνή καμάκια,τις δικές τους χεσμένες τις έχουν,κυρίως για bukkake άμα δεν τις γαμάει Αγγλος ή Αμερικάνος.
 

Psychologos2408

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2016
Μηνύματα
51
Κριτικές
6
Like
208
Πόντοι
280
Σουηδία έχει τόσες ξένες(Πολωνές,Τσέχες,Ρωσίδες) που δε χρειάζεται να ασχολείσαι με Σουηδέζες.Αλλά και οι Σουηδέζες ψώλες είναι,αρκεί να γυρίζεις στα κλαμπ.
Πολλά από αυτά έχουν σχέση με τους καθυστερημένους βρωμύλους Αραβότουρκους και Αφρικανούς λαθρονεομετανάστες που κάνουν αίσχη και ανάγκασαν τις γκόμενες να πάρουν νομοθετικά μέτρα εναντίον τους.Αν πας σαν ανώτερος Βαλκάνιος δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα αν και συχνά οι Βίκινγκς αμφισβητούν την κυριαρχία μας.
Εμένα π.χ. στο Μάλμοε με ακολουθούσαν ορδές Αράβων επειδή με έβλεπαν με ωραία μουνάκια.Ερχονταν και ενοχλούσαν όλη την ώρα.Αντίθετα ένας Νορβηγός στο Οσλο ζήτησε να κάνουμε καμάκι μαζί όταν είδε πώς αντιδρούσαν οι Σουηδέζες.Λέει,φίλε είσαι παιχτούρα πολύ καλός,να βγαίνουμε μαζί να χτυπάμε γκόμενες.
Φαντάσου δλαδή τι μπορεί να κάνει ο ανώτερης εμφάνισης Ελληναράς.Απλά παιδική χαρά.


Φίλε που έκανες καμάκι;; Πήγαινες πχ μόνος σου σε μπαράκια και χωνόσουν ή σε έναν πεζόδρομο πχ; Εγώ προτιμώ τα μπαράκια γιατί στον δρόμο μπορεί να πηγαίνουν στις δουλειές τους η σε μια υποχρέωση και να είναι μες στο άγχος και έτσι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα για χ
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Φίλε που έκανες καμάκι;; Πήγαινες πχ μόνος σου σε μπαράκια και χωνόσουν ή σε έναν πεζόδρομο πχ; Εγώ προτιμώ τα μπαράκια γιατί στον δρόμο μπορεί να πηγαίνουν στις δουλειές τους η σε μια υποχρέωση και να είναι μες στο άγχος και έτσι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα για χ

Κλαμπ και σιδηροδρομικό σταθμό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom