Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 973K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,5%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 260 74,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    349

georgek91

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
92
Κριτικές
1
Like
124
Πόντοι
0
Μάλλον έχεις μπερδευτεί τυπε.
Μένω έξω 8+ χρόνια, ξέρω αρκετά καλά τι γίνεται.

Δε βλέπω τι λες τόσο διαφορετικό, ανέφερα ότι υπάρχουν λίγες περιπτώσεις που γύρισαν.
Απλά η πλειοψηφία μένει έξω ξεκάθαρα.

Τα υπόλοιπα πες τα σε άτομα που σκέφτομαι να βγουν έξω ή να γυρίσουν.
Εγώ δεν το σκέφτομαι καν να γυρίσω πίσω τα επόμενα χρόνια.
Καταρχάς δεν μας έχεις πει σε ποια χώρα αναφέρεσαι. Το να λες γενικά για ένα εξωτερικό δε λέει τίποτε. Εξωτερικό θεωρείται και η Αίγυπτος ή το Μαρόκο ας πούμε. Προφανώς κάθε χώρα δε σε βοηθάει το ίδιο στο να μείνεις ή να φύγεις.
Έχεις λανθασμένα στο μυαλό σου μόνο δυο κατηγορίες περιπτώσεων. Την Ελλάδα και γενικά το εξωτερικό. Κάτι το οποίο είναι τέρμα λάθος…και έπειτα από 8 χρόνια σε ξένη χώρα θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό..
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.781
Πόντοι
3.846
Καταρχάς δεν μας έχεις πει σε ποια χώρα αναφέρεσαι. Το να λες γενικά για ένα εξωτερικό δε λέει τίποτε. Εξωτερικό θεωρείται και η Αίγυπτος ή το Μαρόκο ας πούμε. Προφανώς κάθε χώρα δε σε βοηθάει το ίδιο στο να μείνεις ή να φύγεις.
Έχεις λανθασμένα στο μυαλό σου μόνο δυο κατηγορίες περιπτώσεων. Την Ελλάδα και γενικά το εξωτερικό. Κάτι το οποίο είναι τέρμα λάθος…και έπειτα από 8 χρόνια σε ξένη χώρα θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό..
Σου είπα εγώ ότι όλες οι χώρες είναι ίδιες;
Όμως ισχύει ο διαχωρισμός που έθεσα, δεν ξέρω τι σε μπερδεύει.
Όταν φύγεις από τη χώρα σου (Ελλάδα), πλέον είσαι άτομο του εξωτερικού. Τόσο απλά.
Αλλάζει ο τρόπος σκέψης, οι συνήθειες σου και γενικά όλη η ζωή σου.
Δηλαδή τι σου φαίνεται τόσο διαφορετικό;
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
951
Like
3.049
Πόντοι
446
Έλληνας που δεν την παλεύει Αγγλία και θέλει να γυρίσει


Αγγλια μετα απο 2 βδομαδες διακοπες Ελλαδα

Με εχει πιασει η μιρλα οσο δε παει. Χθες γυρισα Αγγλια μετα απο 2 βδομαδες διακοπων στα πατρια εδαφη. Εφαγα, ηπια τους καφεδες μου, πηγα στην παραλια, ειδα τους δικους μου και την οικογενεια μου. Απλα δεν την παλευω τωρα παλι εδω πισω στους 13 βαθμους με βροχη και ομιχλη. Να δουλευεις 1 χρονο για να απολαυσεις 2 βδομαδες. Σε οσους μιλαω μου λενε καλα κανεις και εφυγες και εισαι εκει και μην γυρισεις πισω, η κατασταση ειναι τραγικη εδω στην Ελλαδα κλπ. Μα ολοι εκει ειναι και πανε στις δουλειες τους και στα καφεδακια τους μετα το απογευμα και τωρα θα πανε διακοπες στα νησια, πανε και την εκδρομη τους το σαββατοκυριακο αναμεσα στην δουλεια. Κανεις δεν καταλαβαινει πραγματικα πως νιωθει καποιος που ειναι εξω, ολοι λενε να προσαρμοστεις αλλα κανεις δεν ξερει πως δεν ειναι ευκολο κατι τετοιο και οτι και να γινει δεν ειναι σαν να εισαι στην χωρα σου. Προσπαθω να βρω κατι να κανω να γυρισω Ελλαδα αλλα δε θελω να γυρισω σε ελληνες εργοδοτες που πληρωνουν στην καλυτερη 1200 ευρω και απαιτουν 12ωρα, απληρωτες υπερωριες και να σου συμπεριφερονται σαν να εισαι ζωο. Δεν ζηταω να βγαζω εκατομμυρια, να εχω μια αξιοπρεπξη καθημερινοτητα και ζωη ζητω απλα. Ειναι δυσκολο να εισαι εξω, μακρια απο ολους και ολα. Καταλαβαινω πως καποιος θα πει ναι αλλα βγαζεις χρηματα και εισαι ανετος και θα δει μονο τα καλα της καταστασης, αλλα δεν ειναι ετσι η ζωη εδω περα. Μπορεις να εχεις υλικα αγαθα, αλλα δεν ειναι αυτο το μονο που μετραει σε αυτη την ζωη μετα απο ενα σημειο. Νιωθω εγκλωβισμενος σε μια ζωη που δεν μπορω να την αλλαξω και να βγω απο αυτον τον λαβυρινθο. Αν παραμεινω εδω θα ειμαι ψυχολογικα πεσμενος και θα μου λειπουν ολα ζωντας ομως σε μια σταθερη κατασταση με την δουλεια μου και το σπιτι μου, αν φυγω και γυρισω Ελλαδα δε θα βγαζω τον μηνα, δεν θα εχω δουλεια ή θα εχω κατι χαμηλομισθο με κακιστες εργασιακες συνθηκες, θα ειμαι ομως κοντα στους δικους μου και θα μπορω να απολαυσω τον καφε μου την παραλια ή με θεα την Ακροπολη. Πραγματικα ειναι αδιεξοδο και δεν βρισκω λυση...

Αυτά τα δημοσιεύματα τα γράφουν επίτηδες για να κάνουν τα ζωα που ζουν στο Ελλαδιστάν να νιώθουν ωραία…άκου εκεί θα είμαι σε καμία παραλία να πίνω καφέδες…ξέχασε να πει πως στην Αθήνα η ξαπλώστρα πάει 20 ευρώ, ή το άλλο, δουλεύω όλο το χρόνο για 2 βδομαδες διακοπές αχαχαχαχ εδώ οι ραγιάδες δουλεύουν όλο το χρόνο σε μια χώρα που είναι γεμάτη νησιά, και στο τέλος δεν έχουν λεφτά ούτε για μια βδομάδα διακοπές σε ένα από αυτά

Το ραγιαδισταν είναι μια πεθαμένη χωρα που αν δεν έχεις γεννηθεί στα πλούτη και στην ολιγαρχία, στην καλύτερη θα είσαι σκλάβος πολυτελείας
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.496
Κριτικές
21
Like
10.031
Πόντοι
3.346
Σου είπα εγώ ότι όλες οι χώρες είναι ίδιες;
Όμως ισχύει ο διαχωρισμός που έθεσα, δεν ξέρω τι σε μπερδεύει.
Όταν φύγεις από τη χώρα σου (Ελλάδα), πλέον είσαι άτομο του εξωτερικού. Τόσο απλά.
Αλλάζει ο τρόπος σκέψης, οι συνήθειες σου και γενικά όλη η ζωή σου.
Δηλαδή τι σου φαίνεται τόσο διαφορετικό;
Τι εννοείς αλλάζει όλη σου η ζωή? Για επιβίωση πας στα ξένα, μιας και δεν μπορείς να επιβιώσεις στον τόπο σου. Αλλάζουν δηλαδή τα ενδιαφέροντά σου?
 

georgek91

Μέλος
Εγγρ.
30 Μαρ 2017
Μηνύματα
92
Κριτικές
1
Like
124
Πόντοι
0
Τι εννοείς αλλάζει όλη σου η ζωή? Για επιβίωση πας στα ξένα, μιας και δεν μπορείς να επιβιώσεις στον τόπο σου. Αλλάζουν δηλαδή τα ενδιαφέροντά σου?
Μην τον ακούς αδερφέ εκείνος είτε δεν εχει πάει ποτέ εξωτερικό, ειτε τα βρήκε όλα στρωμένα είτε πήγε στα χρόνια των παχέων αγελάδων..
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
λοιπον ειμαι entry level τα χρηματα καθαρα ειναι 3κ, αλλα επιπλεον εχω απολαβες για στεγαση και αμαξι συν τα κλασσικα λαπτοπ κινητο.
εμεσα θα ελεγα ειναι κοντα στα 5κ.
κ εγώ τόσα παίρνω. Έχω διδακτορικό αλλά λίγα χρονιά εμπειρία σε δουλειά πέρα του διδακτορικού. Για μένα είναι λίγα αλλά κάνω υπομονή να μαζέψω γνώση κ εμπειρία κ να βρω σύντομα δουλειά με περισσότερα. Θα πας σε μεγάλη πόλη;
Αν χρειαστείς βοήθεια σε τίποτα μου λες
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.781
Πόντοι
3.846
Τι εννοείς αλλάζει όλη σου η ζωή? Για επιβίωση πας στα ξένα, μιας και δεν μπορείς να επιβιώσεις στον τόπο σου. Αλλάζουν δηλαδή τα ενδιαφέροντά σου?
Αλλάζουν πολλά γύρω σου.
Οπότε σαφώς αλλάζουν και ενδιαφέροντα.
Πχ κάποιος ξεκινάει νέα χόμπυ για να γνωρίσει κόσμο.
Πάει σε νέα μέρη θα προσαρμοστεί εκεί ανάλογα.
Μπορεί να είχε μάθει πχ να οδηγούσε αμάξι πριν και πλέον να παίρνει ΜΜΜ στο εξωτερικό.
Πολλά αλλάζουν.

Μην τον ακούς αδερφέ εκείνος είτε δεν εχει πάει ποτέ εξωτερικό, ειτε τα βρήκε όλα στρωμένα είτε πήγε στα χρόνια των παχέων αγελάδων..
Τι λες ρε κακομοίρη που θα με βγάλεις και ψεύτη.
Στο μεταξύ είσαι τοσο γελοίος με αντίληψη 0 που ήρθες εδώ που γράφουμε άλλοι εδώ και μήνες να μας βγάλεις ψεύτες και έπεσες και σε όλα μέσα.
Ειδικά πώς έβγαλες το συμπέρασμα ότι τα βρήκα στρωμενα έξω αναρωτιέμαι, που δεν θυμάμαι να ανέφερα ότι πραγματικά όταν έφυγα έξω ήμουν χωρίς καμία γνωριμία και καμία έτοιμη δουλειά.

Στο μεταξύ εσύ είσαι που δεν μας έχεις πει ακόμα καν αν και πόσο καιρό έχεις δουλέψει έξω.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.122
Κριτικές
1
Like
5.659
Πόντοι
2.356
Χαλαρώστε, ρε τύποι. Παντού αντιπαράθεση, να πούμε. :confused:

Προδήλως, δεν έχει σχέση π.χ το Abu Dhabi με την Γενεύη ή το Μόναχο.

Ανάλογα με την πάστα του ανθρώπου όμως, μπορείς παντού να την βρεις την άκρη και να μη μιζεριάζεις.

Μπορεί να πας για τα χοντρά πακέτα βέβαια και στ' αρχίδια σου το integration με την τοπική κουλτούρα.

Εξαρτάται από το άτομο και τους στόχους που έχει θέσει.

Απλά πράγματα.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.496
Κριτικές
21
Like
10.031
Πόντοι
3.346
Αλλάζουν πολλά γύρω σου.
Οπότε σαφώς αλλάζουν και ενδιαφέροντα.
Πχ κάποιος ξεκινάει νέα χόμπυ για να γνωρίσει κόσμο.
Πάει σε νέα μέρη θα προσαρμοστεί εκεί ανάλογα.
Μπορεί να είχε μάθει πχ να οδηγούσε αμάξι πριν και πλέον να παίρνει ΜΜΜ στο εξωτερικό.
Πολλά αλλάζουν.
Αυτό θα μπορούσε να συμβεί και στην Ελλάδα με μια απλή μετακόμιση σε άλλη πόλη ή αλλαγή δουλειάς. Δε λες κάτι εξωκοσμικό. Μη κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας.
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.282
Like
7.127
Πόντοι
1.056
Όλα σχετικά είναι τύποι.

Υπάρχει αυτός που είναι Ντουμπάϊ που γαμαει ρωσιδια και πετάγεται ΣΚ Μπανγκοκ

Υπάρχει και αυτός που είναι στο νορτνπουτσχαουζεν Βεστφαλίας που μαζεύει τα κουκιά για ΦΚΚ και τη βγάζει σπίτι με αυτοσχέδιο τζατζίκι ακούγοντας Καζαντζίδη και κλαίγοντας.

Υπάρχουν και μεσαίες καταστάσεις. Η πλειοψηφία πάντως ονειρεύεται την επιστροφή. Μόνο οι πιασμένοι αντέχουν έξω
 

Sexpire

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2023
Μηνύματα
31
Κριτικές
5
Like
84
Πόντοι
0
κ εγώ τόσα παίρνω. Έχω διδακτορικό αλλά λίγα χρονιά εμπειρία σε δουλειά πέρα του διδακτορικού. Για μένα είναι λίγα αλλά κάνω υπομονή να μαζέψω γνώση κ εμπειρία κ να βρω σύντομα δουλειά με περισσότερα. Θα πας σε μεγάλη πόλη;
Αν χρειαστείς βοήθεια σε τίποτα μου λες
να εισαι καλα φιλε, εννοειται θα παω Βαυαρια
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.781
Πόντοι
3.846
Αυτό θα μπορούσε να συμβεί και στην Ελλάδα με μια απλή μετακόμιση σε άλλη πόλη ή αλλαγή δουλειάς. Δε λες κάτι εξωκοσμικό. Μη κοροϊδευόμαστε και μεταξύ μας.
Φαίνεται ότι δεν έχεις μείνει έξω γιατί σου φαίνονται όλα τόσα απλά.
Όχι αγόρι μου, δε νομίζω αν μετακομίσεις από Πάτρα στην Αθήνα θα αφήσεις το αμάξι σου ή θα ξεκινήσεις να παίζεις golf.
Σιγά μην αλλάξεις την Ελληνική σου νοοτροπία μέσα στην Ελλάδα.

Αν πας όμως στο Λονδίνο πχ, να δεις πόσα πράγματα θα ξεχάσεις και θα χρειαστεί να μάθεις.
Οπότε μην μιλάς για κοροιδιες ή για πράγματα που μάλλον δεν καταλαβαίνεις.
 

Psolokavliaris

Μέλος
Εγγρ.
23 Φεβ 2023
Μηνύματα
89
Like
196
Πόντοι
0
εγω ειμαι 49, παιρνω πληρη συνταξη (30 χρονια εργασιας) απο το ΗΒ σε 2 χρονια, εχω ζησει στο λονδινο για 7 χρονια, η συμπληρωση των 30 ετων ενσημων εγινε και γινεται με εξαγορα τους και θεωρουμαι μονιμος κατοικος ΗΒ μετα τις αλλαξες που εφερε το brexit.

οι αλλαγες ειναι οτι οσοι (αδιαφορο σε ποια εθνικοτητα ανηκουν) ειχαν μεχρι το 2016, 20 χρονια ενσημα στο ΗΒ θεωρουναι μονιμοι κατοικοι και παιρνουν συνταξη στα 30 χρονια, οι εργαζομενοι με 20 χρονια μετα το 2016 θα παρουν συνταξη στα 35 χρονια και δεν ξερω τι γινεται για την μονιμοτητα

σε 2 χρονια λοιπον θα παρω την πληρη συνταξη, ΟΜΩΣ, επειδη σαν συνταξιουχος του ΗΒ θα ζω για λιγα χρονια ακομη στην ελλαδα (σε οποια χωρα και να ζουσα το ιδιο θα ισχυε) η συνταξη που θα μου στελνουν θα ειναι 40% μειωμενη γιατι δεν ζω στο ΗΒ., το ελληνικο κρατος θα μου κρατα το 10% (συνολο 50%κρατησεις) και αν αποφασισω να δουλεψω γιατι θα ειμαι 51 και με μειωμενη συνταξη θα μου κρατανε αλλο 30%, δηλαδη το συνολο των κρατησεων μου θα ειναι 80%

ειναι αυτονοητο οτι ψαχνω για μαυρη εργασια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρω και αυτη που θα χαιρεται την πληρη συνταξη μου θα ειναι σε λιγα χρονια η κορη μου που θα παει εκει και θα ζησει....
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.389
Like
3.694
Πόντοι
456
εγω ειμαι 49, παιρνω πληρη συνταξη (30 χρονια εργασιας) απο το ΗΒ σε 2 χρονια, εχω ζησει στο λονδινο για 7 χρονια, η συμπληρωση των 30 ετων ενσημων εγινε και γινεται με εξαγορα τους και θεωρουμαι μονιμος κατοικος ΗΒ μετα τις αλλαξες που εφερε το brexit.

οι αλλαγες ειναι οτι οσοι (αδιαφορο σε ποια εθνικοτητα ανηκουν) ειχαν μεχρι το 2016, 20 χρονια ενσημα στο ΗΒ θεωρουναι μονιμοι κατοικοι και παιρνουν συνταξη στα 30 χρονια, οι εργαζομενοι με 20 χρονια μετα το 2016 θα παρουν συνταξη στα 35 χρονια και δεν ξερω τι γινεται για την μονιμοτητα

σε 2 χρονια λοιπον θα παρω την πληρη συνταξη, ΟΜΩΣ, επειδη σαν συνταξιουχος του ΗΒ θα ζω για λιγα χρονια ακομη στην ελλαδα (σε οποια χωρα και να ζουσα το ιδιο θα ισχυε) η συνταξη που θα μου στελνουν θα ειναι 40% μειωμενη γιατι δεν ζω στο ΗΒ., το ελληνικο κρατος θα μου κρατα το 10% (συνολο 50%κρατησεις) και αν αποφασισω να δουλεψω γιατι θα ειμαι 51 και με μειωμενη συνταξη θα μου κρατανε αλλο 30%, δηλαδη το συνολο των κρατησεων μου θα ειναι 80%

ειναι αυτονοητο οτι ψαχνω για μαυρη εργασια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρω και αυτη που θα χαιρεται την πληρη συνταξη μου θα ειναι σε λιγα χρονια η κορη μου που θα παει εκει και θα ζησει....
με λιγα λογια εχεις καταφερει να αποκτησεις με την εργασια σου μια πολυ καλη συνταξη αλλα μπορεις να την απολαυσεις ολοκληρη μονο στην αγγλια
 

stakaman21

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2012
Μηνύματα
522
Like
639
Πόντοι
86

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
εγω ειμαι 49, παιρνω πληρη συνταξη (30 χρονια εργασιας) απο το ΗΒ σε 2 χρονια, εχω ζησει στο λονδινο για 7 χρονια, η συμπληρωση των 30 ετων ενσημων εγινε και γινεται με εξαγορα τους και θεωρουμαι μονιμος κατοικος ΗΒ μετα τις αλλαξες που εφερε το brexit.

οι αλλαγες ειναι οτι οσοι (αδιαφορο σε ποια εθνικοτητα ανηκουν) ειχαν μεχρι το 2016, 20 χρονια ενσημα στο ΗΒ θεωρουναι μονιμοι κατοικοι και παιρνουν συνταξη στα 30 χρονια, οι εργαζομενοι με 20 χρονια μετα το 2016 θα παρουν συνταξη στα 35 χρονια και δεν ξερω τι γινεται για την μονιμοτητα

σε 2 χρονια λοιπον θα παρω την πληρη συνταξη, ΟΜΩΣ, επειδη σαν συνταξιουχος του ΗΒ θα ζω για λιγα χρονια ακομη στην ελλαδα (σε οποια χωρα και να ζουσα το ιδιο θα ισχυε) η συνταξη που θα μου στελνουν θα ειναι 40% μειωμενη γιατι δεν ζω στο ΗΒ., το ελληνικο κρατος θα μου κρατα το 10% (συνολο 50%κρατησεις) και αν αποφασισω να δουλεψω γιατι θα ειμαι 51 και με μειωμενη συνταξη θα μου κρατανε αλλο 30%, δηλαδη το συνολο των κρατησεων μου θα ειναι 80%

ειναι αυτονοητο οτι ψαχνω για μαυρη εργασια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να βρω και αυτη που θα χαιρεται την πληρη συνταξη μου θα ειναι σε λιγα χρονια η κορη μου που θα παει εκει και θα ζησει....
Καλοφαγωτη τυπε!
Υπαρχει εξαγορα πλασματικων και στην Αγγλια; Δεν το ηξερα, ηξερα μονο για Ελλαδα.
Αν επιτρεπεται τι ταξη μεγεθους ειναι η συνταξη σου; πχ πανω απο 1000, 1500-2500, κλπ απλα μια ιδεα, δε χρειαζεται να πεις ποσο

Θυμαμαι κουβεντιαζα με μια Αγγλιδα στη σταση του λεωφορειου και μου λεγε πως με 40 χρονια δουλειας σε εργοστασιο, επαιρνε λιγο παραπανω απο 1000 λιρες

Αλλα ειχανε και αρκετες παροχες οπως στις μετακινησεις, κλπ
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.496
Κριτικές
21
Like
10.031
Πόντοι
3.346
Φαίνεται ότι δεν έχεις μείνει έξω γιατί σου φαίνονται όλα τόσα απλά.
Όχι αγόρι μου, δε νομίζω αν μετακομίσεις από Πάτρα στην Αθήνα θα αφήσεις το αμάξι σου ή θα ξεκινήσεις να παίζεις golf.
Σιγά μην αλλάξεις την Ελληνική σου νοοτροπία μέσα στην Ελλάδα.

Αν πας όμως στο Λονδίνο πχ, να δεις πόσα πράγματα θα ξεχάσεις και θα χρειαστεί να μάθεις.
Οπότε μην μιλάς για κοροιδιες ή για πράγματα που μάλλον δεν καταλαβαίνεις.
Πνεύμα αντιλογίας είσαι σε κάθε ποστ σου. Έχω ζήσει έξω και ναι κάποια πράγματα, όπως δημόσιες υπηρεσίες, είναι διαφορετικές από εδώ και χρειαζεται να προσαρμοστείς στις εκάστοτε συνθήκες, αλλά σε ότι αφορά την καθημερινότητα δε χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα. Πήγαινα στη δουλειά, πήγαινα στο γυμναστήριο, πήγανα βόλτα, κυκλοφορούσα με τα ΜΜΜ, ακριβώς ότι κάνω και εδώ. Νομίζεις το εξωτερικό είναι άλλος κόσμος, όχι φίλτατε, στον πυρήνα τους όλες οι (δυτικές) κοινωνίες είναι παρόμοιες.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.781
Πόντοι
3.846
Πνεύμα αντιλογίας είσαι σε κάθε ποστ σου. Έχω ζήσει έξω και ναι κάποια πράγματα, όπως δημόσιες υπηρεσίες, είναι διαφορετικές από εδώ και χρειαζεται να προσαρμοστείς στις εκάστοτε συνθήκες, αλλά σε ότι αφορά την καθημερινότητα δε χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα. Πήγαινα στη δουλειά, πήγαινα στο γυμναστήριο, πήγανα βόλτα, κυκλοφορούσα με τα ΜΜΜ, ακριβώς ότι κάνω και εδώ. Νομίζεις το εξωτερικό είναι άλλος κόσμος, όχι φίλτατε, στον πυρήνα τους όλες οι (δυτικές) κοινωνίες είναι παρόμοιες.
Πόσο καιρό έμεινες έξω και σε ποια χώρα;
Και δε νομίζω τίποτα. Ξέρω αρκετά καλά.
Ζω εκτός Ελλάδος 8 χρόνια, ενώ κάνω 4-5 ταξίδια σε άλλες χώρες ανά χρόνο.
Εσύ δηλαδή ζεις πολύ παραπάνω έξω και νομίζεις ότι όλα είναι ίδια;
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.496
Κριτικές
21
Like
10.031
Πόντοι
3.346
Πόσο καιρό έμεινες έξω και σε ποια χώρα;
Και δε νομίζω τίποτα. Ξέρω αρκετά καλά.
Ζω εκτός Ελλάδος 8 χρόνια, ενώ κάνω 4-5 ταξίδια σε άλλες χώρες ανά χρόνο.
Εσύ δηλαδή ζεις πολύ παραπάνω έξω και νομίζεις ότι όλα είναι ίδια;
Επειδή είσαι λίγο βραδύνους, σου ξανατονίζω ότι αναφέρομαι στην απλή καθημερινότητα, κάτι που εσύ ισχυρίζεσαι ότι αλλάζει ΌΛΗ σου η ζωή. Η ζωή σου μπορεί να αλλάξει μέσα από την εργασία σου και το περιβάλλον της, όπως πχ να εργάζεσαι σε πολυεθνική και να σε στέλνουν στο εξωτερικό για εκμάθηση και projects. Οπότε, από εκεί που είχες συνηθίσει να εργάζεσαι σε ένα γραφείο, ξαφνικά βρίσκεσαι σε θέση που απαιτεί επαγγελματικά ταξίδια και συναναστροφές με managers του εξωτερικού. Ένα άλλο δυνατό παράδειγμα είναι η remote εργασία, η οποία έχει αναλυθεί στο έπακρο.
Το να κυκλοφορείς με αυτοκίνητο και ξαφνικά να πέσεις στην ανάγκη των ΜΜΜ ή να αρχίσεις να ψάχνεις τρόπους για να κοινωνικοποιηθείς δε χρειάζεται μετανάστευση.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.781
Πόντοι
3.846
Επειδή είσαι λίγο βραδύνους, σου ξανατονίζω ότι αναφέρομαι στην απλή καθημερινότητα, κάτι που εσύ ισχυρίζεσαι ότι αλλάζει ΌΛΗ σου η ζωή. Η ζωή σου μπορεί να αλλάξει μέσα από την εργασία σου και το περιβάλλον της, όπως πχ να εργάζεσαι σε πολυεθνική και να σε στέλνουν στο εξωτερικό για εκμάθηση και projects. Οπότε, από εκεί που είχες συνηθίσει να εργάζεσαι σε ένα γραφείο, ξαφνικά βρίσκεσαι σε θέση που απαιτεί επαγγελματικά ταξίδια και συναναστροφές με managers του εξωτερικού. Ένα άλλο δυνατό παράδειγμα είναι η remote εργασία, η οποία έχει αναλυθεί στο έπακρο.
Το να κυκλοφορείς με αυτοκίνητο και ξαφνικά να πέσεις στην ανάγκη των ΜΜΜ ή να αρχίσεις να ψάχνεις τρόπους για να κοινωνικοποιηθείς δε χρειάζεται μετανάστευση.
Πάλι αποφεύγεις να απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω.
Προφανώς γιατί δεν έχεις τίποτα να πεις από την μηδαμινή εμπειρία σου στο εξωτερικό.
Οπότε άστο, πολύ το κούρασες, γιατί με το δικό σου μυαλό μια από τα ίδια είναι να μείνει ο άλλος στο εξωτερικό, με το να μείνει στην κωλοπετινιτσα.
Άσε τα υπόλοιπα, μας καλυψες άλλη μια φορά από τη μεγάλη εμπειρία σου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom