Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 973K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,5%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 260 74,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    349

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
Έχει αλλάξει αρκετά, αλλά πρέπει να γίνουν πολλά βήματα ακόμα. Θα γίνουν. Είμαι στο IT, οπότε βλέπω και κρίνω. Πρόσφατα αναγκάστηκα να πάω live σε μια κωλο-υπηρεσία, διότι το interoperability των databases είναι ακόμα για τον πούτσο. :confused:

Μετά το 2030 (όταν θα έχουν βγει στη σύνταξη και οι τελευταίοι κηφήνες πριν τον Νόμο Πεπονή), θα μιλάμε για ένα άλλο δημόσιο που δε θα υπολείπεται πολύ άλλων χωρών της Ευρώπης.

Χρειάζεται όμως αποκέντρωση και πολλά άλλα πράγματα που δεν έχει τολμήσει κανείς μέχρι στιγμής. Η κοινωνία του 2031 θα είναι ώριμη για να τα υλοποιήσει η κυβέρνηση του 50% της ΝΔ. :grin:
Σωστα. Επισης και η φορολογια αν κανεις σωστες εταιρικες/λογιστικες επιλογες, δεν ειναι τοσο τραγικη οσο ακουγεται.
Εκει που υστερει τραγικα η Ελλαδα ειναι στους μισθους, που ειναι και το βασικοτερο.
Αν δε μπορει να δουλεψει ρεμοτε και εχει ευκαιρες στο εξωτερικο με πολλαπλασιες απολαβες, προφανως και αξιζει με τα χιλια να παει
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.781
Πόντοι
3.846
Σωστα. Επισης και η φορολογια αν κανεις σωστες εταιρικες/λογιστικες επιλογες, δεν ειναι τοσο τραγικη οσο ακουγεται.
Εκει που υστερει τραγικα η Ελλαδα ειναι στους μισθους, που ειναι και το βασικοτερο.
Αν δε μπορει να δουλεψει ρεμοτε και εχει ευκαιρες στο εξωτερικο με πολλαπλασιες απολαβες, προφανως και αξιζει με τα χιλια να παει
Το λες και το ξαναλες για το remote.
Ναι δουλεύω φουλ remote αυτή τη στιγμή.
Και όχι πάλι η Ελλάδα δεν είναι καν στο μυαλό μου.

Έρχομαι μήνα παρά μήνα και θέλω να φύγω μετά από 4 μέρες.
Κίνηση, βρωμιά, εγκληματικότητα, κακομοιριά να προσθέσω στην προηγούμενη λίστα μου
Θες και άλλα;
Λεωφορεία που δε δουλεύει το AC, σκουπίδια παντού, πορείες να διαλύουν το κέντρο, κλπ κλπ

Οπότε, δεν είναι μόνο το θέμα remote, είναι αν την παλεύεις με την Ελληνική πραγματικότητα που είναι πολύ πίσω με τις οργανωμένες πόλεις του εξωτερικού.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
Το λες και το ξαναλες για το remote.
Ναι δουλεύω φουλ remote αυτή τη στιγμή.
Και όχι πάλι η Ελλάδα δεν είναι καν στο μυαλό μου.

Έρχομαι μήνα παρά μήνα και θέλω να φύγω μετά από 4 μέρες.
Κίνηση, βρωμιά, εγκληματικότητα, κακομοιριά να προσθέσω στην προηγούμενη λίστα μου
Θες και άλλα;
Λεωφορεία που δε δουλεύει το AC, σκουπίδια παντού, πορείες να διαλύουν το κέντρο, κλπ κλπ

Οπότε, δεν είναι μόνο το θέμα remote, είναι αν την παλεύεις με την Ελληνική πραγματικότητα που είναι πολύ πίσω με τις οργανωμένες πόλεις του εξωτερικού.

To remote το αναφερω γιατι ειναι ο απολυτος καταλυτης. Υπαρχουν 2 διαφορετικοι κοσμοι, αυτος του fully remote - location independent και ολα τα υπολοιπα. Ισχυουν διαμετρικα αντιθετοι κανονες για αυτους τους 2 κοσμους. Καταρχην εσυ αν δεν κανω λαθος δεν εισαι location independent γιατι πρεπει 60 ημερες να περασεις στην Κυπρο, οποτε ξεκινας με το καλημερα με αλλο καθεστως

Και το λεωφορειο δεν ειναι μετρο συγκρισης ρε μαν. Ποιος εργαζομενος με καλο μισθο θα παρει λεωφορειο; Η θαρρεις πως οι μανατζερ μου στην Αγγλια (που εχει γαματα λεωφορεια) κυκλοφορουσαν με λεωφορειο; Εγω Αθηνα μενω και ναι, ολα οσα λες τα εφαγα στη μαπα επι χρονια οταν δουλευα κεντρο. Αλλα αν εχεις εναν αξιοπρεπη μισθο και δουλευεις ρεμοτε, προφανως και θα κινεισαι με αμαξι+parking και ταξι (ουτε καν μετρο που η Αθηνα εχει μια χαρα μετρο), ειδικα οταν ειναι να πιεις. Και η Αθηνα δεν ειναι η Μενανδρου, η Σωκρατους και η Βαθης, αλλα ολοι οι εκατονταδες τοσοι ενδιαφεροντες χωροι, οπως Malls, συναυλιες, γηπεδα, θεατρα, μπαρακια, ταβερνες, πουτανες, στουντιο, παραλιες, παρκα, ταρατσες, στριπτιτζαδικα, μπουζουκια, θερινα σινεμα, co-work spaces, συλλογοι, αθλητικοι χωροι, κλπ που μπορεις να εναλλασσεσαι χωρις να περνας ποτε απο τα παρακμιακα σημεια της πολης που ουτως η αλλως υπαρχουν σε ολες τις μεγαλουπολεις.

Δεν ειμαι της αποψης πως Ελλαδα vs Εξωτερικο σημειωσατε Ασσο, αλλα υποστηριζω πως απο το 2015 και μετα εχουν αλλαξει πολλα και ειδικα για οσους μπορουν να εργαστουν απο αποσταση που δεν ειναι λιγοι (μην ξεχνας και τις freelancing πλατφορμες συν youtubers, ονλαιν μαθηματα, και χιλια αλλα δυο) το Ελλαδα - Εξωτερικο απο εκει που ητανε στο μπασκετικο 23 - 98, πλεον το ματσ παιζει σχεδον ισοπαλα.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.129
Πόντοι
206
Γυρίστε όλοι, ας μείνουν έξω μόνο όσοι έφυγαν από την αρχή για πράγματα που η Ελλάδα ποτέ δεν θα έχει:
- καλούς μισθούς
- καλή φορολογία
- σωστό δημόσιο
- καθαρές πόλεις
- λιγότερους μετανάστες
Κλπ κλπ

Μισθό 6κ να μου έδιναν να πάω σε γραφείο στην Αθήνα (που δεν δίνει κανείς αυτά τα λεφτά εύκολα), θα τους έλεγα άκυρο.

Τώρα αν κοντεύεις τα 60-65 και δεν έχεις όρεξη για πολλά πολλά, μια χαρά είναι και η Αθήνα.
Δεν μου λέει τίποτα να γυρνάνε πίσω βασικά θύματα όπως ο Dimitrakis κλπ
Mην απαξιώνεις τους άλλους, όποια απόφαση και να πήραν.

Διέκοψα διδακτορικό και γύρισα γιατί αγαπώ τα στάχυα, τις ελιές, τα τζιτζίκια και την θάλασσα. (και την Μαλβίνα :buck2: )
Και δεν ήθελα κανένας πούστης να μου τα στερήσει επειδή δεν πηγα φαντάρος.

Ποτέ δεν με απασχόλησε αν θα δουλέψω το επάγγελμα που σπούδασα, πολιτικός μηχανικός.
Με ενοχλούσε, από εποχές σχολείου, να βρεθεί κάποιος να μου πει, πάρε αυτό το πακέτο χρημάτων και δώσε μου 40 χρόνια από την ζωή σου.

Προτιμάω να φυτεύω καρότα, χωρίς κανένα στο κεφάλι μου, in the ratrace.

Aυτός είμαι εγώ.

Η κόρη μου, τέλειωσε χημικός στην Αθήνα και είναι 6 χρόνια στην Ολλανδία.
Αυτή είναι αυτή.

Τωρα για καθαρές πόλεις, σωστό δημόσιο, λιγότερους μετανάστες κλπ, αυτός είσαι εσύ.

ΥΓ
Μπορούσα να είμαι Βολιβία, Μαρόκο, Αιθιοπία και αλλού, πράγμα που γούσταρα, αλλά γύρισα για τον γαμημένο τον στρατό.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.508
Like
16.214
Πόντοι
3.656
Γυρίστε όλοι, ας μείνουν έξω μόνο όσοι έφυγαν από την αρχή για πράγματα που η Ελλάδα ποτέ δεν θα έχει:
- καλούς μισθούς
- καλή φορολογία
- σωστό δημόσιο
- καθαρές πόλεις
- λιγότερους μετανάστες
Κλπ κλπ

Μισθό 6κ να μου έδιναν να πάω σε γραφείο στην Αθήνα (που δεν δίνει κανείς αυτά τα λεφτά εύκολα), θα τους έλεγα άκυρο.

Τώρα αν κοντεύεις τα 60-65 και δεν έχεις όρεξη για πολλά πολλά, μια χαρά είναι και η Αθήνα.
Δεν μου λέει τίποτα να γυρνάνε πίσω βασικά θύματα όπως ο Dimitrakis κλπ

Με 6κ στην Αθήνα, θα γυρνούσαν με το πρώτο αεροπλάνο οι ξενιτεμένοι

Και με 1,5-2κ μη σου πω
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.508
Like
16.214
Πόντοι
3.656
Οι μισθοι ειναι χαμηλοι ναι, αλλα απο ενα σημειο και μετα παιζει μεγαλο ρολο και η νοοτροπια. Εχω γνωστο στην πολη μου που δουλευει σε εργοστασιο. Πηγαινει καθε πρωι ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ περιπου 6 χιλιομετρα αποσταση, επειδη τον αρεσει. 100 μετρα απο το σπιτι του περναει λεωφορειο του εργοστασιου αλλα δεν το παιρνει, για να κανει γυμναστικη.
Ο μισθος του ειναι ο βασικος. Μενει με τη μανα του και τον αδερφο του (κατω των 30 και οι 2). Προσφατα εκανε δωρο ενα καλο κινητο στον ανεργο αδερφο του. Απο την αποταμιευση απο τη δουλεια των 600 ευρω, στην οποια παει με τα ποδια.
Θα πει καποιος ζωη ειναι αυτη; Σκετη μιζερια, που ειναι τα μουνια, τα αυτοκινητα, τα εξοχικα, κλπ
Παρολαυτα αυτο το παιδι εκπεμπει ευτυχια. Μπορει καποιος να το κατηγορησει για αυτο που κανει; Εργαζεται σκληρα, ακουμπαει το μεροκαματο για να βοηθησει την οικογενεια του, φροντιζει για τη μανα του και τον μικρο αδερφο του και προσεχει τον εαυτο του και νιωθει ευτυχισμενος.
Καποιοι θα δουν μιζερια σε ολο αυτο. Ναι μεν, αμα ητανε εκει και εκανε αυτο και το αλλο θα ητανε καλυτερα κλπ, ποιος ομως ξερει καλυτερα απο τον ιδιο;
Επισης να σημειωσω πως εκανε το ιδιο και εν μεσω κρισης. Την ωρα που γινοτανε τριγυρω χαμος, αυτος κρατησε τη δουλιτσα του, και με λιτοτητα και εγκρατεια σταθηκε ορθιος εν μεσω της κρισης χωρις να μεινει ανεργος ουτε μερα

Σορυ αλλά ο τύπος είναι καθυστερημένος.Δεν βρίσκω άλλη λέξη
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.129
Πόντοι
206
Με 6κ στην Αθήνα, θα γυρνούσαν με το πρώτο αεροπλάνο οι ξενιτεμένοι

Και με 1,5-2κ μη σου πω
Είσαι λάθος.
Πόσα σου μένουν ?

Σήμερα η Ελλάδα σου λέει έτσι και αύριο αλλιώς.

Πολλές φορές τα 3 έξω σου λένε περισσότερα από τα 6 εδώ.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.508
Like
16.214
Πόντοι
3.656
Είσαι λάθος.
Πόσα σου μένουν ?

Σήμερα η Ελλάδα σου λέει έτσι και αύριο αλλιώς.

Πολλές φορές τα 3 έξω σου λένε περισσότερα από τα 6 εδώ.

Καλά,δώσε δουλειά γραφείου με 2κ σε όσους έφυγαν έξω...και αύριο θα έχει γυρίσει το 99%
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.122
Κριτικές
1
Like
5.660
Πόντοι
2.356
.....και αύριο θα έχει γυρίσει το 99%
Τύπε, μήπως χτύπησες περισσότερα Pfizer, απ' όσα πρέπει; :confused:

Επικοινωνείς με τον αφαλό σου; :think:

Θα επιστρέψουν για ενάμιση και δυο χιλιάρικα πίσω; :jerking:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
Παιδες Αμπου Νταμπι εχει παει κανενας; Ειμαι σε συζητησεις για τον παρακατω ρολο και ομολογω πως το πακετο ειναι πολυ δελεαστικο, καθαρα 8260 ευρω πληρως αφορολογητο και επιπλεον στοκ οπτιονς της εταιριας, που συχνα μπορουν να αποδοσουν πολλα λεφτα.

Το κακο ειναι πως ο ρολος απαιτει να εισαι εκει :confused:

ΑμπουΝταμπι.PNG
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.960
Κριτικές
15
Like
11.781
Πόντοι
3.846
Με 6κ στην Αθήνα, θα γυρνούσαν με το πρώτο αεροπλάνο οι ξενιτεμένοι

Και με 1,5-2κ μη σου πω
Τα χεις χάσει τυπε.
Ίσως μιλάς για μεροκαματιατηδες που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.

Όσοι είναι έξω φτιαγμένοι σε καλές δουλειές, τα 4-6χιλ τα έχουν ήδη στην τσέπη.

Πρέπει να είσαι άσχετος για να λες τέτοιες χαζομάρες ή όσους ξέρεις να μην έχουν καν καταλάβει τι σημαίνει πάω στο εξωτερικό για καλύτερο μισθό.

Και οκ λίγο μυαλό να είχες, θα είχες δει ότι παρόλα τα κίνητρα που δίνει το κράτος σε άτομα με προσόντα, ελάχιστοι πάλι γυρνάνε.
Ούτε αυτό σε βάζει σε υποψία να καταλάβεις τι γίνεται στο εξωτερικό;
 

Sexpire

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2023
Μηνύματα
31
Κριτικές
5
Like
84
Πόντοι
0
Παιδες Αμπου Νταμπι εχει παει κανενας; Ειμαι σε συζητησεις για τον παρακατω ρολο και ομολογω πως το πακετο ειναι πολυ δελεαστικο, καθαρα 8260 ευρω πληρως αφορολογητο και επιπλεον στοκ οπτιονς της εταιριας, που συχνα μπορουν να αποδοσουν πολλα λεφτα.

Το κακο ειναι πως ο ρολος απαιτει να εισαι εκει :confused:

ΑμπουΝταμπι.PNG
data analyst?? απο γνωστο εχω ακουσει οτι ειναι καλα, και το πακετο ειναι στα πλαισια εκει
 

Sexpire

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2023
Μηνύματα
31
Κριτικές
5
Like
84
Πόντοι
0
προσωπικα μαγκες μ φευγω απο Σεπτεμβριο για Γερμανια σαν μηχανικος για οπτικες ινες, καλες απολαβες, αλλα θα ειναι η πρωτη μ μεγαλη εξορμηση στο εξωτερικο
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
προσωπικα μαγκες μ φευγω απο Σεπτεμβριο για Γερμανια σαν μηχανικος για οπτικες ινες, καλες απολαβες, αλλα θα ειναι η πρωτη μ μεγαλη εξορμηση στο εξωτερικο
Καλα να σου πανε ολα τυπε. Το καλο ειναι πως με το καλημερα πεφτεις σε Octoberfest :smiling-face-with-heart-eyes:οποτε θα εγκλιματιστεις αμεσα!
 

Sexpire

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2023
Μηνύματα
31
Κριτικές
5
Like
84
Πόντοι
0
να εισαι καλα φιλε μ, το ειχα ξεχασει εντελως χαχα
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.041
Πόντοι
3.556
να εισαι καλα φιλε μ, το ειχα ξεχασει εντελως χαχα
Αν επιτρεπεται ποια ειναι η κλιμακα των χρηματων στο περιπου; πχ μεταξυ 3Κ -5Κ, μεταξυ 5Κ και 8Κ, κλπ στο περιπου να εχουμε μια ιδεα τι παιζει
 

Sexpire

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2023
Μηνύματα
31
Κριτικές
5
Like
84
Πόντοι
0
λοιπον ειμαι entry level τα χρηματα καθαρα ειναι 3κ, αλλα επιπλεον εχω απολαβες για στεγαση και αμαξι συν τα κλασσικα λαπτοπ κινητο.
εμεσα θα ελεγα ειναι κοντα στα 5κ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom