Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 974K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,5%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 260 74,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    349

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Παιδια,καταλαβαινω οτι ολοι να βοηθησετε προσπαθειτε και το εκτιμω αφανταστα αλλα κουραζουμε εδω και 10 σελιδες.Πιστευω οτι οτι ηταν να μαθω το εμαθα,ας το αφησουμε λοιπον εδω.Ρωτατε πραγματα τα οποια τα εχω ηδη αναφερει ή τουλαχιστον ετσι νομιζω.Ειπα οτι ο φιλος μου που μου προτεινε την δουλεια,ηταν μονος του 10 χρονια Γερμανια,λετε να μην μου εχει πει οτι για να σου νοικιασουν,θελουν χαρτι απο δουλεια?Επισης ο πεθερος του ειναι 20 χρονια στο συγκεκριμενο εργοστασιο και ειναι υπευθυνος στις προσληψεις.Εχουν ελλειψη απο ηλεκτρολογους,ακομα και χθες να πηγαινα θα με παιρνανε.Μιλησε με τον φιλο μου,του εξηγησε την φαση και του ειπε για τελος Αυγουστου και ειναι ολα οκ.Επισης το τι σπιτι θα βρω με 600-700€ θα το μαθω οταν παω.Ο φιλος μου αν θυμαμαι καλα εμενε σε 55τμ σπιτι στα 700€ μονο ενοικιο συν ρευμα-αεριο κανενα 120αρι περιπου συνολο 820€.Τα εχω συζητησει αυτα,σας παρακαλω,μην ρωτατε τα ιδια και τα ιδια.Παμε παρακατω.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
15
Like
11.821
Πόντοι
3.846
Παιδια,καταλαβαινω οτι ολοι να βοηθησετε προσπαθειτε και το εκτιμω αφανταστα αλλα κουραζουμε εδω και 10 σελιδες.Πιστευω οτι οτι ηταν να μαθω το εμαθα,ας το αφησουμε λοιπον εδω.Ρωτατε πραγματα τα οποια τα εχω ηδη αναφερει ή τουλαχιστον ετσι νομιζω.Ειπα οτι ο φιλος μου που μου προτεινε την δουλεια,ηταν μονος του 10 χρονια Γερμανια,λετε να μην μου εχει πει οτι για να σου νοικιασουν,θελουν χαρτι απο δουλεια?Επισης ο πεθερος του ειναι 20 χρονια στο συγκεκριμενο εργοστασιο και ειναι υπευθυνος στις προσληψεις.Εχουν ελλειψη απο ηλεκτρολογους,ακομα και χθες να πηγαινα θα με παιρνανε.Μιλησε με τον φιλο μου,του εξηγησε την φαση και του ειπε για τελος Αυγουστου και ειναι ολα οκ.Επισης το τι σπιτι θα βρω με 600-700€ θα το μαθω οταν παω.Ο φιλος μου αν θυμαμαι καλα εμενε σε 55τμ σπιτι στα 700€ μονο ενοικιο συν ρευμα-αεριο κανενα 120αρι περιπου συνολο 820€.Τα εχω συζητησει αυτα,σας παρακαλω,μην ρωτατε τα ιδια και τα ιδια.Παμε παρακατω.
Όπως και να μην έχει, χαίρομαι να βλέπω νέες περιπτώσεις ατόμων που τολμούν να γράψουν εδώ την προετοιμασία και πώς τόλμησαν να βγουν έξω από την ασφάλεια της χώρας.

Πολλοί που γράφουν εδώ μέσα δεν έχουν καν ζήσει έξω και το παίζουν και ξερόλες.

Με το καλό να πας και να μας πεις πώς τα βρήκες εκεί.
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Όπως και να μην έχει, χαίρομαι να βλέπω νέες περιπτώσεις ατόμων που τολμούν να γράψουν εδώ την προετοιμασία και πώς τόλμησαν να βγουν έξω από την ασφάλεια της χώρας.

Πολλοί που γράφουν εδώ μέσα δεν έχουν καν ζήσει έξω και το παίζουν και ξερόλες.

Με το καλό να πας και να μας πεις πώς τα βρήκες εκεί.
Σε ευχαριστω πολυ και σου ζητω συγνωμη αν φανηκα αποτομος ή ειρωνικος πιο πισω.Δεν ηταν προθεση μου σε καμια περιπτωση.Να εισαι καλα.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Μάλλον είσαι πολύ αισιόδοξος με τα 50κ στο Ντοιυς
Κατά 30κ νάσαι μέσα....
καθολου 50 κ το χρονο για υπαλληλος ειναι κατι που παιζει ανετα για developer μιλαμε παντα. Με 30 δεν ζεις Γερμανια απλα τα πραγματα .
Τωρα εαν εισαι σε κανενα χωριο και τα νοικια ειναι φτηνα ισως αλλαπαει και αυτο.
Αυτοι που περνουν τα 30 αμα δεις τι γραφουνε ειναι για τον πουτσο . Τα ιδια εχουμε στην εταιρια που δουλευω. Και μετα απο 2 χρονια για τον πουτσο μαλακες και καποια μυρρια φτασανε στο σημειο να μην τρεχει οτι εχουν φτιαξει τα 30κ ( κατι γαμιαδες κατα ινδια η ουκρανια μερια κτλ κτλ ξερετε τι εννοω ) και πηρανε χαμπαρι οτι ισως να κανανε λαθος με τα ατομα που εχουν .
Και λεφτα εχουνε αμα δεις τι παιρνουνε οι αλλοι θα μειενς καγκγελο. παιζει απο 50 εως 90 το χρονο . Αναλογα τα tasks που κανεις.

Στην παλια εταρια που ημουνα κανανε τα ιδια και ολοι φευγανε σαν τρελοι . Και περνανε απο 70 κ και πανω το χρονο .

Το πηρε χαμπαρι η εταιρια αλλα ηταν πολλη αργα τις ειχε βγει το ονομα οτι δεν πληρωνουνε και τελικα εχει καταληψει να κανει outsource ινδια κινα βιετναμ κτλ κτλ κτλ . Εκει να δεις τι γινεται
 
Τελευταία τροποποίηση:

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.975
Like
10.406
Πόντοι
2.406
καθολου 50 κ το χρονο για υπαλληλος ειναι κατι που παιζει ανετα για developer μιλαμε παντα. Με 30 δεν ζεις Γερμανια απλα τα πραγματα .
Τωρα εαν εισαι σε κανενα χωριο και τα νοικια ειναι φτηνα ισως αλλαπαει και αυτο.
Αυτοι που περνουν τα 30 αμα δεις τι γραφουνε ειναι για τον πουτσο . Τα ιδια εχουμε στην εταιρια που δουλευω. Και μετα απο 2 χρονια για τον πουτσο μαλακες και καποια μυρρια φτασανε στο σημειο να μην τρεχει οτι εχουν φτιαξει τα 30κ ( κατι γαμιαδες κατα ινδια η ουκρανια μερια κτλ κτλ ξερετε τι εννοω ) και πηρανε χαμπαρι οτι ισως να κανανε λαθος με τα ατομα που εχουν .
Και λεφτα εχουνε αμα δεις τι παιρνουνε οι αλλοι θα μειενς καγκγελο. παιζει απο 50 εως 90 το χρονο . Αναλογα τα tasks που κανεις.

Στην παλια εταρια που ημουνα κανανε τα ιδια και ολοι φευγανε σαν τρελοι . Και περνανε απο 70 κ και πανω το χρονο .

Το πηρε χαμπαρι η εταιρια αλλα ηταν πολλη αργα τις ειχε βγει το ονομα οτι δεν πληρωνουνε και τελικα εχει καταληψει να κανει outsource ινδια κινα βιετναμ κτλ κτλ κτλ . Εκει να δεις τι γινεται
Εύχομαι, για εσάς ναχεις δίκιο
Με 30 ζεις κι ελβετια αρκεί ναχεις σπίτι μέχρι 1000....
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.975
Like
10.406
Πόντοι
2.406
Άμα παίρνεις καλό μισθό γιατί να μη βρεις; Υπάρχει ένα θέμα όμως στην αρχή. Ότι άμα δεν έχεις συμβόλαιο εργασίας δεν σου νοικιάζουν. Εκτός αν μπλοκάρεις στην τράπεζα ένα ποσό για μελλοντικά νοίκια (το λιγότερο ενός χρόνου), αλλά για να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα θα πρέπει να έχεις σταθερή διεύθυνση. Οπότε είτε βολεύεσαι με ενοικιαζόμενα δωμάτια, airbnb, apparthotel κλπ μέχρι να έχεις το συμβόλαιο, είτε ανοίγεις λογαριασμό τράπεζας με διεύθυνση γνωστού σου (ως φιλοξενούμενος).
Δεν υπάρχουν σπίτια
Σπίτι θα βρεις από κονε σε 2,3,4 χρόνια. Ενοω κάτι σαν vfm
Αυτά που θα βρεις άμεσα είναι αυτά που είναι 50% κ πάνω overprised κ δεν τα θέλει κανείς από τους μόνιμους...
Μόναχο οι τιμές είναι ίδιες με επαρχία ελβετια πλέον, οι μισθοί όμως είναι οι μισοι....
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.975
Like
10.406
Πόντοι
2.406
Παιδια,καταλαβαινω οτι ολοι να βοηθησετε προσπαθειτε και το εκτιμω αφανταστα αλλα κουραζουμε εδω και 10 σελιδες.Πιστευω οτι οτι ηταν να μαθω το εμαθα,ας το αφησουμε λοιπον εδω.Ρωτατε πραγματα τα οποια τα εχω ηδη αναφερει ή τουλαχιστον ετσι νομιζω.Ειπα οτι ο φιλος μου που μου προτεινε την δουλεια,ηταν μονος του 10 χρονια Γερμανια,λετε να μην μου εχει πει οτι για να σου νοικιασουν,θελουν χαρτι απο δουλεια?Επισης ο πεθερος του ειναι 20 χρονια στο συγκεκριμενο εργοστασιο και ειναι υπευθυνος στις προσληψεις.Εχουν ελλειψη απο ηλεκτρολογους,ακομα και χθες να πηγαινα θα με παιρνανε.Μιλησε με τον φιλο μου,του εξηγησε την φαση και του ειπε για τελος Αυγουστου και ειναι ολα οκ.Επισης το τι σπιτι θα βρω με 600-700€ θα το μαθω οταν παω.Ο φιλος μου αν θυμαμαι καλα εμενε σε 55τμ σπιτι στα 700€ μονο ενοικιο συν ρευμα-αεριο κανενα 120αρι περιπου συνολο 820€.Τα εχω συζητησει αυτα,σας παρακαλω,μην ρωτατε τα ιδια και τα ιδια.Παμε παρακατω.
Σε ποια πόλη αναφέρεσαι
Γιατί πχ Στουτγάρδη Μόναχο οι τιμές που λες είναι για δωμάτιο με άλλους μαζί
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Εύχομαι, για εσάς ναχεις δίκιο
Με 30 ζεις κι ελβετια αρκεί ναχεις σπίτι μέχρι 1000....
δεν εχω να κερδισω κατι με το να σου πω ψεματα. ουτε σε ξερω ουτε με ξερεις.
Αμα τους κανεις πραγαμτα τοτε γιατι να μην ζητησεις?
Εγω στα skills μου εχω τουλαχιστον 5 framework και τουλαχιστον 3 γλωσσες που πουλαω. οποτε ζηταω ειναι γαμιση αλλα ετσι μονο ζητας . Να δεις τους αχρηστους μανατζερς του κολου πως κανουν σαν τρελοι οι απληστοι .
Αυτοι βγαζουν 100++ και κανουν πανικο καθε φορα . Καποις εδω μεσα εγραψε για το τιγινεται με τους μανατζρες στο ντοιτς . Ετσι και χειροτερα . Εχει και τους στοκους που εχουν κονε που σχεδον ολες οι εταριες εχουν τετοιυς οποτε καταλαβαινεις τι γινεται στα προτζεκτ . ολα πανε κατα διαολου και αυτοι σε πανε γαμιοντας για να παρουν το μπονους τους .

Μαθε πραγματα και πουλα τα . Αμα στην πουνε τον πουλο αλλη εταιρια αλλη χωρα και παει λεγοντας . οποιος σου φερεται καλυτερα εκει πας οσο αντεχεις . το παθητικο που εχεουμε στην ελλαδα εξω δεν πρεπει να το εχεις γιατ ιθα σε γαμισουνε ορθιο . Θελει τσαμπουκα

Τα σπιτια ειναι που ειναι ακριβα εκει ειναι το προβλημα . Τοσο καιρο ολοι βγαινανε εκτος πολεων τωωρα με το κορονοιο και εκτος ακριβναν .
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Σε ποια πόλη αναφέρεσαι
Γιατί πχ Στουτγάρδη Μόναχο οι τιμές που λες είναι για δωμάτιο με άλλους μαζί

Στουτγκαρδη Μπρετεν εμενε ο φιλος μου με την οικογενεια του,τι δωματιο με αλλους μου λες?Σπιτι 55τμ νοικιαζε.Αυτος στην αρχη εμενε στα πεθερικα,αυτοι εχουν χρονια στην Γερμανια οποτε τα βρηκε ολα ευκολα.Τεσπα,μακαρι να παω και βλεπουμε.Κατι αλλο που μου ειπε πριν λιγο,μετα απο 1-1,5 χρονο,τον βλεπαν εκει στο εργοστασιο οτι ηταν φιλοτιμος και προσπαθουσε (μαλλον γλυφτης θα ησουν του κανω) και τον φωναξαν στο γραφειο να του κανουν προταση.Του προτειναν να τον βαλουν 6 μηνες ολο βραδινη βαρδια,δλδ διπλο ωρομισθιο.Ετσι χεζεσαι στο ταληρο και μπορεις να πηγαινεις οποτε γουσταρεις level 27 πχ ή Bank club.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.975
Like
10.406
Πόντοι
2.406
Στουτγκαρδη Μπρετεν εμενε ο φιλος μου με την οικογενεια του,τι δωματιο με αλλους μου λες?Σπιτι 55τμ νοικιαζε.Αυτος στην αρχη εμενε στα πεθερικα,αυτοι εχουν χρονια στην Γερμανια οποτε τα βρηκε ολα ευκολα.Τεσπα,μακαρι να παω και βλεπουμε.Κατι αλλο που μου ειπε πριν λιγο,μετα απο 1-1,5 χρονο,τον βλεπαν εκει στο εργοστασιο οτι ηταν φιλοτιμος και προσπαθουσε (μαλλον γλυφτης θα ησουν του κανω) και τον φωναξαν στο γραφειο να του κανουν προταση.Του προτειναν να τον βαλουν 6 μηνες ολο βραδινη βαρδια,δλδ διπλο ωρομισθιο.Ετσι χεζεσαι στο ταληρο και μπορεις να πηγαινεις οποτε γουσταρεις level 27 πχ ή Bank club.
Στουτγάρδη 3αρι παίζει από 1300 έως 3000
Βραδινη βάρδια δεν είναι διπλό είναι συν 10-20% ανάλογα το κρατίδιο...
Στο ταληρο δεν χεζεσαι με δουλειά σε φαμπρικ
Αν μένεις σε άλλους κ δεν χαλάς μια ίσως μαζέψεις κάνα 30000 σε δύο χρονια
Αλλά μιλάμε καφέ από τα νορμα στο χέρι κ στην δουλειά με ποδήλατο να μην καις βενζίνη κι εννοείται να σε φιλοξενούν....
Αν πληρώνεις σπίτι 5τμ δηλ 1200 συν ασφάλειες συν αμάξι πας στα 1800 χωρίς ναχεις φάει πιει. Αν τα κάνεις κι αυτά πας 2000 με πολύ συντηρητική ζωή δηλ αποταμίευση 0
...
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Το βάζω εδω αν και θα ταιριαζε σε αρκετα θρεντ που σχετιζονται με την οικονομικη κριση και την καταστασησ τη χωρα μας

 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.256
Like
1.608
Πόντοι
216
Το βάζω εδω αν και θα ταιριαζε σε αρκετα θρεντ που σχετιζονται με την οικονομικη κριση και την καταστασησ τη χωρα μας

Η γενιά των 400 ευρώ. Εμείς οι μιλλένιαλς με άλλα λόγια, που βγήκαμε στην αγορά εργασίας περίπου όταν ξέσπασε η κρίση το 2008.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.565
Like
16.285
Πόντοι
3.656
Το βάζω εδω αν και θα ταιριαζε σε αρκετα θρεντ που σχετιζονται με την οικονομικη κριση και την καταστασησ τη χωρα μας


Κι έχεις τους κουλολάγνους να μας λένε ότι ευημερούμε
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.565
Like
16.285
Πόντοι
3.656

Δημόσιο for ever :rockon:
 

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.662
Like
2.298
Πόντοι
456
Το βάζω εδω αν και θα ταιριαζε σε αρκετα θρεντ που σχετιζονται με την οικονομικη κριση και την καταστασησ τη χωρα μας

Όλα είναι προτεραιότητες. Κ'αποιος μπορεί να προτιμά τα 400 ευρώ και το φρέντο του ΣΚ παραλιακά.

Κάποιος άλλος θα τρώει και θα πίνει μετρημένα στον παγωμένο βορρά αλλά θα σιγά σιγά θα ανέβει. Όλα είναι επιλογές παιδιά ΟΛΑ..

Η ουσία: ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ. Ξεσκίστε την ζωή!

Καλή Κυριακή σε όλους :hi:
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.322
Πόντοι
1.706
Σε ευχαριστω πολυ και σου ζητω συγνωμη αν φανηκα αποτομος ή ειρωνικος πιο πισω.Δεν ηταν προθεση μου σε καμια περιπτωση.Να εισαι καλα.

Το savoir vivre των μελών του σαητ θριαμβευει παλι
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
15
Like
11.821
Πόντοι
3.846
Όλα είναι προτεραιότητες. Κ'αποιος μπορεί να προτιμά τα 400 ευρώ και το φρέντο του ΣΚ παραλιακά.

Κάποιος άλλος θα τρώει και θα πίνει μετρημένα στον παγωμένο βορρά αλλά θα σιγά σιγά θα ανέβει. Όλα είναι επιλογές παιδιά ΟΛΑ..

Η ουσία: ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ. Ξεσκίστε την ζωή!

Καλή Κυριακή σε όλους :hi:
Και κάποιος άλλος να βγάζει 1500-3000€ και να πίνει και το φρέντο του παραλιακά.

Δεν χρειάζεται να αναφέρουμε μόνο τα άκρα όταν υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.078
Like
3.341
Πόντοι
1.706
Και κάποιος άλλος να βγάζει 1500-3000€ και να πίνει και το φρέντο του παραλιακά.
Και να τρώει και τη φετούλα του στο μπαλκόνι, αυτό το ξέχασες. :2funny:

ΥΓ Ο τύπος έχει φάει το κρύο της αρκούδας εκεί πάνω κι επειδή δεν μπορούσε να βρει κάτι να σου πει, βρήκε τη φέτα. Με το Δημητράκη γελάω, όχι με σένα, να μην παρεξηγούμαστε.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Begood

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Απρ 2014
Μηνύματα
1.662
Like
2.298
Πόντοι
456
Και κάποιος άλλος να βγάζει 1500-3000€ και να πίνει και το φρέντο του παραλιακά.

Δεν χρειάζεται να αναφέρουμε μόνο τα άκρα όταν υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις.
Μόλις μας έχεις πει πόσα παίρνεις :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom