Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 974K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,5%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 260 74,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    349

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
3% νομίζω είναι για μικροεπιχείρηση, το οποίο γίνεται 1% αν προσλάβεις ρουμάνο υπάλληλο, αλλά τέλος πάντων....
Το φορολογικό μοντάζ είναι συνήθως πολύπλοκο και θέλει ειδικό. Εκεί σου λένε και για τα παρεμφερή, ασφαλίσεις κλπ. Κάπου εκεί στο Σύνταγμα νομίζω έχει γραφεία με διεθνή εμπειρία.
Ρουμανα υπαλληλο θα μπορουσα να προσλαβω παντως :pipa2::dancing:
Ενταξει και 3% δεν ειναι τιποτα το ιδιαίτερο σε σχεση με το 40+ που ειναι ελλαδα :confused:
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.078
Like
3.341
Πόντοι
1.706
Ρουμανα υπαλληλο θα μπορουσα να προσλαβω παντως :pipa2::dancing:
Ενταξει και 3% δεν ειναι τιποτα το ιδιαίτερο σε σχεση με το 40+ που ειναι ελλαδα :confused:
Σωστός!

Έχω γνωστό στην Oradea, 10χμ από τα ρουμανοουγγρικά σύνορα. Επίτηδες διάλεξε αυτήν την πόλη, για να έχει λίγους φόρους λόγω Ρουμανίας (κάνει online courses) και να πετάγεται Βουδαπέστη για καλή ζωή. Έχει και στη Βουδαπέστη διαμέρισμα και είναι 3,5 ώρες από Oradea με το αυτοκίνητο. Είναι Γάλλος και στη Γαλλία θα πλήρωνε κι αυτός 40% (33% συν κάτι άλλοι φόροι). Καλύτερα να γλιτώνεις φόρους και να αγοράζεις διαμερίσματα...
 

tony1

Μέλος
Εγγρ.
15 Οκτ 2021
Μηνύματα
742
Like
900
Πόντοι
86
Φεύγουμε στο εξωτερικό οποιος μείνει σε αυτή την μπουρδέλο χώρα είναι άξιος της μοίρας του
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.561
Like
16.280
Πόντοι
3.656

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
Σωστός!

Έχω γνωστό στην Oradea, 10χμ από τα ρουμανοουγγρικά σύνορα. Επίτηδες διάλεξε αυτήν την πόλη, για να έχει λίγους φόρους λόγω Ρουμανίας (κάνει online courses) και να πετάγεται Βουδαπέστη για καλή ζωή. Έχει και στη Βουδαπέστη διαμέρισμα και είναι 3,5 ώρες από Oradea με το αυτοκίνητο. Είναι Γάλλος και στη Γαλλία θα πλήρωνε κι αυτός 40% (33% συν κάτι άλλοι φόροι). Καλύτερα να γλιτώνεις φόρους και να αγοράζεις διαμερίσματα...
Και εγω κατα πασα ρουμανια με βλεπω να κανω έναρξη και να μένω εκει τουλαχιστον για καμια 6-8 μηνες/ετος.
Βεβαια ρουμανια εχω μεγαλυτερο κυκλο γνωριμιών απο ότι ελλαδα, και μιλαω λίγο τη γλώσσα, ξεβράκωτος στα αγγουρια δε παω πουθενά :headbaning1:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Και εγω κατα πασα ρουμανια με βλεπω να κανω έναρξη και να μένω εκει τουλαχιστον για καμια 6-8 μηνες/ετος.
Βεβαια ρουμανια εχω μεγαλυτερο κυκλο γνωριμιών απο ότι ελλαδα, και μιλαω λίγο τη γλώσσα, ξεβράκωτος στα αγγουρια δε παω πουθενά :headbaning1:
Ωραιος. Αν μπορεις κρατα ενημερο αυτο το νημα, η το αλλο με την Εργασια εξ αποστασεως με τις επομενες κινησεις σου. Stay in touch που λεν και στο χωριο μου!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Εκτος απο Ρουμανια και την Εσθονια που αναφερθηκαν, καλες επιλογες για ιδρυση εταιριας ειναι και οι Κυπρος, Βουλγαρια, αλλα και καποιες χωρες του Ηνωμενου Βασιλειου (Channel Islands, κλπ) και μαλλον και η Μαλτα, αν και δεν το εχω ψαξει.
 

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
Εκτος απο Ρουμανια και την Εσθονια που αναφερθηκαν, καλες επιλογες για ιδρυση εταιριας ειναι και οι Κυπρος, Βουλγαρια, αλλα και καποιες χωρες του Ηνωμενου Βασιλειου (Channel Islands, κλπ) και μαλλον και η Μαλτα, αν και δεν το εχω ψαξει.
Σωστο.
Βέβαια οι σωστοι γαμείς προσανατολίζονται Ρουμανια :zfuck:
:cheesy:
 

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
@George71 θελω να κανω ενα μεγαλο ποστ το thead σου, μιας και δέχομαι επισης pm σχετικα με το ολο ζήτημα.
Καλο θα ειναι τα tips and tricks να ειναι σε κοινή θέα για οποιον ενδιαφέρεται, που ισως ειναι αρκετά άτομα.
 

Elvis91

Μέλος
Εγγρ.
11 Οκτ 2021
Μηνύματα
1.148
Like
871
Πόντοι
96
Αρκεί έξω να μη ζείτε χειρότερα απ'ότι εδώ
Άμα δουλεύεις Γερμανοί κια Αμερική είναι καλά, άμα θες να αράζει σε ελληνικές καφετέριες να πίνεις φραπέ όλη μέρα και να μη μάθεις αγγλικά και γερμανικά τι περιμένει εσύ να γίνεις πλούσιος με το να δουλευεις ανασφάλιστης στην ελληνική ταβέρνα του κυρ παντελή στο Αμβούργο, χωρίς να ξεριες δέκα λέξεις στα γερμανικα??
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
@George71 θελω να κανω ενα μεγαλο ποστ το thead σου, μιας και δέχομαι επισης pm σχετικα με το ολο ζήτημα.
Καλο θα ειναι τα tips and tricks να ειναι σε κοινή θέα για οποιον ενδιαφέρεται, που ισως ειναι αρκετά άτομα.
Ισως γινεται να γινει καποιο στικυ ποστ; Εδώ πρέπει να βοηθήσουν οι devs του σαιτ. Εναλλακτικά μπορώ να κάνω επεξεργασία το αρχικό ποστ και να προσθέσω τις όποιες πληροφορίες, ώστε να φαίνονται στο αρχικό ποστ
 

Skeptic

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2020
Μηνύματα
163
Like
60
Πόντοι
1
@George71 για ιδρυση προσωπικής εταιρίας ισως υπαρχει φώς στο τουνελ.

εταιρία.png


22% επι του καθαρού κέρδους στο ελλαδιστάν, ονειρο ζώ, μη με ξυπνατε ?
 

Vienezos1_

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2022
Μηνύματα
310
Like
280
Πόντοι
21
πολύ ενδιαφέρον θέμα....έχουμε άτομα που έφυγαν για δουλεια εξω να μας πουν εντυπώσεις ?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
15
Like
11.821
Πόντοι
3.846
πολύ ενδιαφέρον θέμα....έχουμε άτομα που έφυγαν για δουλεια εξω να μας πουν εντυπώσεις ?
Τυπε έχουμε γράψει δεκάδες σχόλια.
Θες να τα ξαναπούμε;
Ξεκινά διάβασμα να μάθεις πέντε πράγματα.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Για αυτό υπάρχει το glassdoor τύπε.
Για Γερμανια υπαρχει το kununu.de αλλα εχει πολλες φακε κριτικες. δηλαδη πολλες εταιριες πληρωνουνν για να τα κρυβουν τα σχολια και τις κριτικες γιατι Γερμανια εχει πολλες εταιρες για τον πουτσο . Οχι σαν Ελλαδα αλλα εχει πολλα μαυρα χαλια. Πολλους αχρηστους manager και συνηθως τα προτζεκτ πανε κατα διαολου.(Εχει μαλακες που διαβαζουν το manager magazine για να καταλαβεις τι γινεται ) Γερμανια σχεδον οπου εχει manager η σε scrum εκδοση scrum master product owner (ειναι οι νεοι manager που σε κυνηγανε ) ειναι για τα μπαζα . Το μανατζμεντ στην χειροτερη εκδοση του και εγινε και upgrade σε scrum. δηθεν δεν υπαρχει ιεραρχια και μαλακιες αλλα στα προτζεκτ που ειμαι τωρα 6 χρονια σχεδον ολα για τον πουτσο. Ολοι οι manager για τα μπαζα. Για Γερμανια μιλαω που μενω τα τελευταια 6 χρονια.
Παραδειγμα εχω ενα product owner που ειναι στην εταιρεια 15 χρονια και του ειπα να βαλουμε μια ενεση σαν συμβολο στο προτζεκτ (Dependency injection) και με πηρε για ναρκωμανη ο Στοκος (ολοι οι developer το γουσταραν αυτος επαθε φρικη γαμισεται εχει και χειροτερα ) . Και αυτο το μπαζο διαχειριζεται εργο πληροφορικης (με Spring aka Dependency Injection etc..)
βεβαια και το glassdoor αρκετα καλο .

Μην ξεχνας οτι Εξωτερικο δεν ειναι Ελλαδα ειναι πιο αγρια τα πραγματα .
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
To offer που υπεγραψά ήταν σε USD/hour, oπου με τις πραξεις ειμαι περιπου στα 50k.
Bεβαια υπαρχουν και performance bonus, και loyalty bonus.

80k παιρνουν οι Seniors, εγω ειμαι Mid πάνω στο ακριβες αντικειμενο που θα δουλευω.
Παρα ταυτα, ειμαι Senior σε αλλους τομεις που κατα πασα ο ανταγωνισμος δεν ηταν, οποτε τους έφαγα στην στροφη.
Επισης οταν μου διναν ένα τεστ, την επομενη μέρα το ειχα τελειωσει, ακριβως επειδη ειχα μεγαλη εμπειρία και μου φαινόταν εύκολο, οποτε εντυπωσιαστηκαν και απο το efficiency μου.
Απο τις τιμες που βλεπω Γερμανια για freelance τσαμπα σε πηρανε . Στο Germany η ωρα παει απο 50 μεχρι 150 + tax . Ενας μισθος στα 50κ (υπαλληλος οχι freelance) ειναι κατι το συνηθησμενο συνηθως παει με το μεγεθος τις εταιριεια ς αλλα ξεκινανε απο 30κ μεχρι 100κ αναλογα το μεγεθος εταιριας .
Βεβαια το ποσο senior εισαι και το ποσο junior παιζει και με την εταιρεια . Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι αρκετοι αλλαζουν λογω tasks. Δηλαδη αλλαζουν εταιρια για να κανουν κατι διαφορετικο γιατι αλλιως στο development δεν πας παρακατω. Ξερω ατομο που ειναι 20 χρονια σε εταιρια και κανει 20 χρονια το ιδιο πραγμα. (και το κανει και λαθος!!! αλλα ετσι βγαζει την δουλεια του γιατι ετσι του το δωσανε projekt maintenance κανει)
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
50k πανω κατω.
Δε παω πουθενα φιλε, Ελλαδα παραμένω. Ειναι remote η θέση.
Βεβαια δε κρυβω οτι ισως πορνομεταναστευσω σύντομα, χωρίς βεβαια να φτιαχνω βιντεάκια και να κανω μπανιο με γάτες :2funny:

Αυτα τα 50κ που λες φιλε ειναι ετησιος μισθος?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
15
Like
11.821
Πόντοι
3.846
Αυτα τα 50κ που λες φιλε ειναι ετησιος μισθος?
Ππροφανώς και εννοεί ετήσιο.
Αφού υπάρχουν και σχετικά σχόλια ότι δεν είναι ούτε κακο νούμερο για τον ρόλο του, αλλά ούτε και τρελά, αφού ξέρουμε άτομα στον κλάδο στα 70+κ/χρόνο.
Και πάντα ρόλο παίζει αν είσαι μισθωτός ή ελ. Επαγγελματίας.
Άλλη φορολογία ο ένας, άλλη ο άλλος.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.965
Κριτικές
15
Like
11.821
Πόντοι
3.846

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom