Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 971K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,5%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 260 74,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    349

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.354
Like
16.021
Πόντοι
3.656
Καλά οι Πολωνοί εριξαν χοντρό ξυλο.Τι περιμεναν οι τριτοκοσμικοι?Σιγά μην τους άφηναν.Το ιδιο και οι Βουλγαροι και οι Ούγγροι.Ειναι και αυτό των Γερμανών.Βαζουν τους άλλους να δέρνουν για να μην τους πουν φασίστες ενώ ουσιαστικά οι Πολωνοί τη Γερμανία προστατεύουν.
Σκέψου να πάρει η Ελλάδα τεχνογνωσία και προσωπικό απο Πολωνία,Ουγγαρία Βουλγαρία.Μετα δε θα παταει λαθρο ούτε για πλάκα.

Εδώ στο μπουρδελιστάν όχι ξύλο,αλλά δεν μπορείς ούτε και να πεις τίποτα,αμέσως σε βγάζουν χρυσαυγίτη.Βγαίνει πχ κανας Σφακιανάκης και πέφτει όλη η αριστεροθολοκουλτουριάρικη πλέμπα πάνω του να τον φάει.Αθήνα και Θεσσαλονίκη καταντήσαν μπουρδέλα από λαθρογυφτους,αλλά εντάξει,μην περνάς από Ομόνοια ή από Μοναστηρίου και Ροτόντα...για να μην τους βλέπεις,όπως μας λένε εδώ μέσα κάποιοι
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Moυ κάνουν εντύπωση αυτά που γράφεις,όπως π.χ.τότε που έγραψες για την 10+ χρόνια διαφορά ηλικίας,
που όπως και το παραπάνω που έγραψες,δεν το έχω δει.
Πολύς κόσμος κάνει Home Office,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν τη δυνατότητα να μετακομίσουν σε άλλη χώρα ή τη χώρα τους.
Όσοι το κάνουν αυτό,είναι τύπου digital nomads,που το έκαναν και πριν την πανδημία.

Όσα άτομα,μεταξύ των οποίων και εγώ,έχουμε κάνει home office,δε σημαίνει ότι δεν έχουμε ποτέ φυσική παρουσία στο χώρο εργασίας και μπορούμε να εγκαταλείψουμε τη χώρα.

Επίσης αν εγκαταλείψεις τη χώρα και ξεδηλωθείς ενώ σε νοιάζει να έχεις ένα μέλλον στη συγκεκριμένη χώρα,
είναι η μεγαλύτερη μαλακία που μπορεί να κάνει ένας μετανάστης.


Η θέρμανση,το φυσικό αέριο, τα καύσιμα ακρίβυναν για άλλους λόγους,
που αναφέρθηκαν κανά δίμηνο πριν τις εκλογές και είναι ακόμη στην επικαιρότητα.
Επίσης αυξήθηκαν και τα εισιτήρια.

Η καλύτερη ζωή είναι σχετική.
Εγώ και το Λόττο να τύχαινα,δε θα γύριζα στην Ελλάδα.
Ο κύριος λόγος είναι ότι υπάρχει τρελή παρακμή στις υποδομές και υπηρεσίες,κυρίως του κράτους.
Σε εσάς,όπως και σε εμένα όταν έμενα κάτω,η παρακμή και το αρπακολληλίκι φαινόταν απλά μέρος της καθημερινότητας.
Στην Ελλάδα έχουν ακόμη και σκοτωθεί άτομα,υπό συνθήκες που μόνο σε αφρικανική χώρα συναντάει κανείς.

Επίσης το πολιτικό σκηνικό είναι άρρωστο από όπου και να το πιάσεις.
Τα τελευταία 50 χρόνια οικογενειοκρατία(Η ΜΟΝΗ ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ),ακόμη και ο Γιωργάκης χωρίς ντροπή,ξαναβγαίνει στον πολιτικό στίβο.
Τον θίασο πλαισιώνουν ανθέλληνικά κομμούνια,πωλητές χειρόγραφων του Ιησού,μπολιαστές δεξιοί και ο οικονομολόγος ανέκδοτο σε όλη την Ευρώπη.
Παλιά ήταν και κάποιοι που είχαν τατού Sieg Heil και όταν τους ρωτούσαν επ'αυτού,χαζογελούσαν σα 12χρονα.

Μιλάμε για τσίρκο,που αντικατοπτρίζει ξεκάθαρα το επίπεδο της κοινωνίας.

Ποιος να γυρίσει και για ποιον γαμημένο λόγο;
Διακοπές και πολύ είναι,ευχόμενοι πάντα να αλλάξει η κατάσταση,μιας και τα ανθελληνικά μπουρδέλα που κυβερνούν,
μας έχουν στερήσει ακόμη και την ψήφο με τα παράλογα προαπαιτούμενα που εχουν θέσει.

10χρονια + δεν σε καταλαβα για θυμησε μου

καμια σχεση . Δεν λεω να ξεδηλωθεις. Υπαρχουν πολλες λυσεις γιαυτο . Να νοικιαζεις διευθυνση με νοικιοστατιο και να εισαι εξωτερικο , να νοικιασεις σε καποιο χωρο που κανει τετοια . Το εχω ψαξει και εχει πολλα παραθυρα . Εχεις την δυνατοτητα να δουλευεις εδω και εισαι καπου αλλου και να πληρωνεις φορο μονο εκει εχει πολλα.

Καθομουνα και το εψαχνα μηπως και βρω κατι απο περιεργεια .
ενας τυπος μου ειπε μπορεις να δηλωθεις εδω και να μην μενεις ( για ποιο λιγα λεφτα και παει λεγοντας) .
Εχεις δικιο σε αυτο που λες με το να δηλωθεις . Αυτο ειναι που μετρα στην Γερμανια και γενικως στην χωρες αυτες (νομιζω αυστρια ελβετια αγγλια γαλλια κτλ εχουν το ιδιο ) αμα το googlaris σου βγαζει δυνατοτητες τι και πως .


Εγω απλα ρωταω μηπως βλεπουν και αλλοι αυτο που βλεπω εγω η ετσι νομιζω .
Ελλαδα και εγω δεν θελω να επιστρεψω γιατι δεν εχω μελλον αλλα υπαρχουν και αλλες χωρες που μπορεις να ζησεις.

Στην Γερμανια το ποιο μεγαλο γαμιση ειναι τα νοικια . Που ειναι στο ταβανι . βεβαια οχι μονο γερμναια αλλα και σε ολες τις ανεπτυγμενες χωρες εκτος ελλαδας .
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Ναι,δες ποια υπουργεία πήραν οι πράσινοι και ποια το fdp.
Οι πράσινοι θέλουν και να δίνεται το γερμανικό διαβατήριο στα 4 χρόνια,χωρίς πολλές από τις υπάρχουσες προϋποθέσεις.
Δηλαδή στρατολόγηση αλλοδαπών ψηφοφόρων,πέρα από τα πιτσιρίκια που τα έχουν πρήξει στα σχολεία με το κλίμα
και ότι μόνο οι πράσινοι νοιάζονται για αυτό...

Αν δεις στη γερμανική βουλή,τι ειπώθηκε από όλους(εκτός από το afd) εναντίον της Πολωνίας,
θα δεις που πάει η φάση...

Αυτό ήταν το κόλπο του Λουκασενκο.Εστειλε τους λάθρο Πολωνία για να φάνε ξυλο να συγκινηθεί η κοινή γνώμη και να τους περιθαλψει η Γερμανία.Τωρα θα τη δουν ξανά οι Πολωνοί προστατες της Ευρώπης των αξιών της θρησκείας κτλ ενάντια στα στιφη των βαρβαρων.Βλεπω και Polexit αμα τραβήξουν το σκοινι δυτικοι και Λουκασενκο.
Αν συνεχισουν οι ΜΚΟ να ρουφιανευουν το στρατό και να βοηθάνε τους λάθρο πιστεύω θα φάνε και αυτοί ξυλικι απο τους Πολωνούς ίσα που συγκρατιουνται.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
10χρονια + δεν σε καταλαβα για θυμησε μου

Η διαφορά ηλικίας σε γερμανικά ζευγάρια

καμια σχεση . Δεν λεω να ξεδηλωθεις. Υπαρχουν πολλες λυσεις γιαυτο . Να νοικιαζεις διευθυνση με νοικιοστατιο και να εισαι εξωτερικο , να νοικιασεις σε καποιο χωρο που κανει τετοια . Το εχω ψαξει και εχει πολλα παραθυρα . Εχεις την δυνατοτητα να δουλευεις εδω και εισαι καπου αλλου και να πληρωνεις φορο μονο εκει εχει πολλα.

Καθομουνα και το εψαχνα μηπως και βρω κατι απο περιεργεια .
ενας τυπος μου ειπε μπορεις να δηλωθεις εδω και να μην μενεις ( για ποιο λιγα λεφτα και παει λεγοντας) .

Γράψε αν θες στο περίπου τις λύσεις, γιατί εγώ που έχω εμπλακεί ακόμη και για να βοηθήσω Έλληνες που κατέληξαν σε κέντρο αστέγων, ήταν όλες οι πόρτες κλειστές,πέρα από το να βοηθήσει κάποιος ιδιώτης/ιδιοκτήτης.

Θα σου πω τι έχω μάθει εγώ από την όλη ιστορία.
To Caritas δε βοηθάει πολίτες Ε.Ε. σε αυτό το θέμα.
Οι κατά τόπους ελληνικές εκκλησίες,έχουν εξαντλήσει τις όποιες δυνατότητες.
Τα κέντρα αστέγων,δε σε δηλώνουν,απλά σου δίνουν γραμματοκιβώτιο για να λαμβάνεις αλληλογραφία.
Υπάρχουν Πανσιόν, που προσφέρουν στέγη-δήλωση,αλλά ξεκινάνε εδώ στο Μόναχο από 800 ευρώ το δωμάτιο.
Για να σε δηλώσει άτομο που ο ίδιος νοικιάζει,θέλει έγκριση του ιδιοκτήτη.

Μόνο ένας ιδιοκτήτης μπορεί για χ,ψ λόγους να σε δηλώσει και αν πρέπει να τον πληρώσεις,φυσικά δε θα πάρει ρίσκο για 100 και 200 ευρώ

Αλλιώς φίλος,γνωστός,συγγενής,αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις του κανόνα.

Στην Γερμανια το ποιο μεγαλο γαμιση ειναι τα νοικια . Που ειναι στο ταβανι . βεβαια οχι μονο γερμναια αλλα και σε ολες τις ανεπτυγμενες χωρες εκτος ελλαδας .

Όποιος ήρθε μετά το 2010 ή χειρότερα μετά το 2015,
την έκατσε στο θέμα ενοίκια..
Εγώ πληρώνω ζεστό 28 ευρώ/τετραγωνικό και είναι το μόνο θέμα που μου σπάει τα νεύρα.
Αλλά στη γειτονιά που μένω και από την οποία δε θέλω να φύγω,αυτές είναι οι τιμές.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Μια κοινωνία με πλειψοφία ψωλάδων και λάθρο, είναι καταδικασμένοι να πάει κατά διαόλου..

Αμα δεις τα στατιστικά μέσος όρος ηλικία Ελλάδα τα 42.5 ετη,μέσος όρος Τουρκία τα 28 έτη.Και η Τουρκία με οχταπλασιο πληθυσμό πλέον απο Ελλάδα.Για ποια ισορροπία μιλάμε?Οι μάχιμοι Τουρκοι είναι 15 φορές περισσοτεροι.Το κενό το καλύπτουν οι λάθρο.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Αυτό ήταν το κόλπο του Λουκασενκο.Εστειλε τους λάθρο Πολωνία για να φάνε ξυλο να συγκινηθεί η κοινή γνώμη και να τους περιθαλψει η Γερμανία.Τωρα θα τη δουν ξανά οι Πολωνοί προστατες της Ευρώπης των αξιών της θρησκείας κτλ ενάντια στα στιφη των βαρβαρων.Βλεπω και Polexit αμα τραβήξουν το σκοινι δυτικοι και Λουκασενκο.
Αν συνεχισουν οι ΜΚΟ να ρουφιανευουν το στρατό και να βοηθάνε τους λάθρο πιστεύω θα φάνε και αυτοί ξυλικι απο τους Πολωνούς ίσα που συγκρατιουνται.
Με τη συμμετοχή των πρασίνων στην κυβέρνηση, μπήκαν επίσημα οι ΜΚΟ στη βουλή και στα κέντρα αποφάσεων.
Όλοι οι βουλευτές τους τέτοιοι είναι..
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Αμα δεις τα στατιστικά μέσος όρος ηλικία Ελλάδα τα 42.5 ετη,μέσος όρος Τουρκία τα 28 έτη.Και η Τουρκία με οχταπλασιο πληθυσμό πλέον απο Ελλάδα.Για ποια ισορροπία μιλάμε?Οι μάχιμοι Τουρκοι είναι 15 φορές περισσοτεροι.Το κενό το καλύπτουν οι λάθρο.
Ο Έλληνας νομίζει ότι υπάρχουν περιθώρια ανάκαμψης,γιατί πολύ απλά δεν έχει πάει βαθιά επαρχία μπλοκ,να δει μέρη με μέσο όρο ηλικίας 50+,όπου όλοι οι νεότεροι είτε έχουν φύγει στις μεγάλες πόλεις ή στο εξωτερικό.
Και έτσι κάπως κλείνουν τα περιφερειακά κέντρα υγείας,συγχωνεύονται νοσοκομεία και σχολεία,εκεί που το ΚΤΕΛ περνούσε κάθε ώρα περνάει 3-4 φορές τη μέρα,κ.ο.κ.

Παρακμή...
Όποιος θέλει να δει εικόνα από το μέλλον,έχω να του αραδιάσω μερικά μέρη στο μπλοκ
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.196
Κριτικές
13
Like
4.590
Πόντοι
4.765
Αμα δεις τα στατιστικά μέσος όρος ηλικία Ελλάδα τα 42.5 ετη,μέσος όρος Τουρκία τα 28 έτη.Και η Τουρκία με οχταπλασιο πληθυσμό πλέον απο Ελλάδα.Για ποια ισορροπία μιλάμε?Οι μάχιμοι Τουρκοι είναι 15 φορές περισσοτεροι.Το κενό το καλύπτουν οι λάθρο.
τα νουμερα που αναφερεις ειναι ανευ σημασιας γιατι η Ελλαδα δε θα μπορει να μαζεψει ουτε μια χιλιαδα σε περιπτωση συρραξης
Με τη συμμετοχή των πρασίνων στην κυβέρνηση, μπήκαν επίσημα οι ΜΚΟ στη βουλή και στα κέντρα αποφάσεων.
Όλοι οι βουλευτές τους τέτοιοι είναι..

ο k λεει για τους πολωνους μκοτζηδες που ομολογουμενως πρέπει να παιρνουν χοντρα φραγκα για να τολμανε να ειναι μκοτζηδες στη πολωνια
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
ο k λεει για τους πολωνους μκοτζηδες που ομολογουμενως πρέπει να παιρνουν χοντρα φραγκα για να τολμανε να ειναι μκοτζηδες στη πολωνια
Τα παίρνουν φανερά από Γερμανία μεριά

Ακόμη και στις lgtb παρελάσεις της Πολωνίας υπάρχει χρηματοδότηση και φυσική παρουσία από Γερμανία.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.133
Like
2.086
Πόντοι
396
Ο Έλληνας νομίζει ότι υπάρχουν περιθώρια ανάκαμψης,γιατί πολύ απλά δεν έχει πάει βαθιά επαρχία μπλοκ,να δει μέρη με μέσο όρο ηλικίας 50+,όπου όλοι οι νεότεροι είτε έχουν φύγει στις μεγάλες πόλεις ή στο εξωτερικό.
Και έτσι κάπως κλείνουν τα περιφερειακά κέντρα υγείας,συγχωνεύονται νοσοκομεία και σχολεία,εκεί που το ΚΤΕΛ περνούσε κάθε ώρα περνάει 3-4 φορές τη μέρα,κ.ο.κ.

Παρακμή...
Όποιος θέλει να δει εικόνα από το μέλλον,έχω να του αραδιάσω μερικά μέρη στο μπλοκ
Τυπε για φιλελεύθερους που μπουκαραν υπουργείο οικονομικών τι βλέπεις? Έρχεται πουτσετο για Ελλαδισταν?
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Μα αυτό είναι το θέμα.Ολοι γουσταρουν τα πακέτα απο την ΕΕ αλλα δε θελουν την προωθηση Λοατκι,λαθρο και πουστονομων που έρχονται μαζί με τα πακέτα σαν υποχρεώσεις.Οποτε σου λέει ο Πολωνός θα τσιμπαω τα γκαφρα και εσύ μοκο,στη χώρα μου θα κανω ο,τι θελω εγω.Οι δυτικοι τους λενε δε θες λοατκι,λαθρο,φεμινισμούς και δικούς μας νομους δεν έχει κοκό.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Η διαφορά ηλικίας σε γερμανικά ζευγάρια



Γράψε αν θες στο περίπου τις λύσεις, γιατί εγώ που έχω εμπλακεί ακόμη και για να βοηθήσω Έλληνες που κατέληξαν σε κέντρο αστέγων, ήταν όλες οι πόρτες κλειστές,πέρα από το να βοηθήσει κάποιος ιδιώτης/ιδιοκτήτης.

Θα σου πω τι έχω μάθει εγώ από την όλη ιστορία.
To Caritas δε βοηθάει πολίτες Ε.Ε. σε αυτό το θέμα.
Οι κατά τόπους ελληνικές εκκλησίες,έχουν εξαντλήσει τις όποιες δυνατότητες.
Τα κέντρα αστέγων,δε σε δηλώνουν,απλά σου δίνουν γραμματοκιβώτιο για να λαμβάνεις αλληλογραφία.
Υπάρχουν Πανσιόν, που προσφέρουν στέγη-δήλωση,αλλά ξεκινάνε εδώ στο Μόναχο από 800 ευρώ το δωμάτιο.
Για να σε δηλώσει άτομο που ο ίδιος νοικιάζει,θέλει έγκριση του ιδιοκτήτη.

Μόνο ένας ιδιοκτήτης μπορεί για χ,ψ λόγους να σε δηλώσει και αν πρέπει να τον πληρώσεις,φυσικά δε θα πάρει ρίσκο για 100 και 200 ευρώ

Αλλιώς φίλος,γνωστός,συγγενής,αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις του κανόνα.



Όποιος ήρθε μετά το 2010 ή χειρότερα μετά το 2015,
την έκατσε στο θέμα ενοίκια..
Εγώ πληρώνω ζεστό 28 ευρώ/τετραγωνικό και είναι το μόνο θέμα που μου σπάει τα νεύρα.
Αλλά στη γειτονιά που μένω και από την οποία δε θέλω να φύγω,αυτές είναι οι τιμές.

οκ τωρα σε εχω . Το 10 + το ξερω σου λεω απο συγγενη και πρωην γκομενα και καποια αλλα ζευγαρια που εχω γνωρισει. Οι ποιο πολλες λενε ιδια ηλικια αλλα χωριζουν .


οκ καταλαβαινω. Ο τυποε μου ειπες χτες οτι επειδη ανεβηκαν τα νοικια στην πολη ο κοσμος βγηκε εκτος . Οποτε ανεβηκε και η επαρχια.
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα .
Και εμενα το μονο που με πειραζει ειναι το νοικι . Και νομιζω και ολους οσους μενουν εξωτερικο .

ουτε διαμερισμα να αγορασεις μπορεις ουτε τιποτα. Γαμισετα εχει γινει .

παλια οι συγγενης μου αγορασαν σπιτι με 200.000 μαρκα = 100.000 ευρω το ιδιο σημερα κανει 900.000 ευρα τεσπα οκ σεεχω
 
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
οκ τωρα σε εχω . Το 10 + το ξερω σου λεω απο συγγενη και πρωην γκομενα και καποια αλλα ζευγαρια που εχω γνωρισει. Οι ποιο πολλες λενε ιδια ηλικια αλλα χωριζουν .


οκ καταλαβαινω. Ο τυποε μου ειπες χτες οτι επειδη ανεβηκαν τα νοικια στην πολη ο κοσμος βγηκε εκτος . Οποτε ανεβηκε και η επαρχια.
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα .
Και εμενα το μονο που με πειραζει ειναι το νοικι . Και νομιζω και ολους οσους μενουν εξωτερικο .

ουτε διαμερισμα να αγορασεις μπορεις ουτε τιποτα. Γαμισετα εχει γινει .

παλια οι συγγενης μου αγορασαν σπιτι με 200.000 μαρκα = 100.000 ευρω το ιδιο σημερα κανει 900.000 ευρα τεσπα οκ σεεχ
Για Φρανκουρτη λες τυπε 28 / τμ ?
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Τυπε για φιλελεύθερους που μπουκαραν υπουργείο οικονομικών τι βλέπεις? Έρχεται πουτσετο για Ελλαδισταν?

Αυτούς δεν τους πολυπαρακολουθώ πλέον,υπό τον ίδιο αρχηγό πάντως ήθελαν Grexit και γενικά να μην συμμετέχει με τον ίδιο τρόπο η Γερμανία,
στη στήριξη χωρών του νότου.

ουτε διαμερισμα να αγορασεις μπορεις ουτε τιποτα. Γαμισετα εχει γινει .

Από την άλλη,η συνειδητοποίηση ότι δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι δικό σου,
σε κάνει να αναθεωρήσεις τις προτεραιότητές σου.
Έτσι και αλλιώς πλέον στη Γερμανία,ιδιοκτησία έχουν ή αυτοί που έκαναν αγοραπωλησίες εκμεταλλευόμενοι την συνεχή αύξηση τιμών ή αυτοί που βρήκαν από γονείς.
Εμένα πουλήθηκε διαμέρισμα στο διπλανό κτίριο,90 τ.μ. 1,2εκ.
Δηλαδή να σκας τόσα λεφτά,να κλάνει ο άλλος στη μεσοτοιχία και να τον ακούς :confused:
Εν τω μεταξύ,ανακαινισμένο Altbau,ούτε αυλή,ούτε μπαλκόνι.
Μόνο καλό μέρος.

Εταιρείες,επιχειρηματίες και μαφιόζοι τα αγοράζουν πλέον..
Καμία τύχη για το μέσο πολίτη,όπως παλιά.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Για Φρανκουρτη λες τυπε 28 / τμ ?
Μόναχο,ζεστό
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.133
Like
2.086
Πόντοι
396
Μα αυτό είναι το θέμα.Ολοι γουσταρουν τα πακέτα απο την ΕΕ αλλα δε θελουν την προωθηση Λοατκι,λαθρο και πουστονομων που έρχονται μαζί με τα πακέτα σαν υποχρεώσεις.Οποτε σου λέει ο Πολωνός θα τσιμπαω τα γκαφρα και εσύ μοκο,στη χώρα μου θα κανω ο,τι θελω εγω.Οι δυτικοι τους λενε δε θες λοατκι,λαθρο,φεμινισμούς και δικούς μας νομους δεν έχει κοκό.
Και ο κουλης ακριβώς τα ίδια κάνει. Παίρνει τα πακετα και προωθεί την αριστερή μαρξιστική ατζέντα.
 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.992
Πόντοι
2.606
Εδώ στην Ελλάδα οι οικονομολογοι πανηγυρίζουν που ήρθε ο κορωνοιος και ανοιξαν οι κανουλες του δανεικου χρηματος.Επιτελους ανάπτυξη σου λέει.Με τη βοήθεια του κορωνοιου το όνειρο πραγματωνεται.Οταν πέφτει η οικονομία πανηγυρίζουν που πέτυχε το λοκνταουν και όταν πεθαίνει ο κοσμος σαν τις μύγες πανηγυρίζουν οτι ανέβηκε η οικονομία.
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Αυτούς δεν τους πολυπαρακολουθώ πλέον,υπό τον ίδιο αρχηγό πάντως ήθελαν Grexit και γενικά να μην συμμετέχει με τον ίδιο τρόπο η Γερμανία,
στη στήριξη χωρών του νότου.



Από την άλλη,η συνειδητοποίηση ότι δεν μπορείς να αγοράσεις κάτι δικό σου,
σε κάνει να αναθεωρήσεις τις προτεραιότητές σου.
Έτσι και αλλιώς πλέον στη Γερμανία,ιδιοκτησία έχουν ή αυτοί που έκαναν αγοραπωλησίες εκμεταλλευόμενοι την συνεχή αύξηση τιμών ή αυτοί που βρήκαν από γονείς.
Εμένα πουλήθηκε διαμέρισμα στο διπλανό κτίριο,90 τ.μ. 1,2εκ.
Δηλαδή να σκας τόσα λεφτά,να κλάνει ο άλλος στη μεσοτοιχία και να τον ακούς :confused:
Εν τω μεταξύ,ανακαινισμένο Altbau,ούτε αυλή,ούτε μπαλκόνι.
Μόνο καλό μέρος.

Εταιρείες,επιχειρηματίες και μαφιόζοι τα αγοράζουν πλέον..
Καμία τύχη για το μέσο πολίτη,όπως παλιά.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Μόναχο,ζεστό
Μοναχο ειναι ακριβωτερα απο φρανκφουρτη.


Και παντου γραφουν οτι μοναχο φρανκφουρτη ετοιμαζεται να σκασει η φουσκα ακινητων γιατι οι τιμες εχουν ξεφυγει.
Βεβαια αμα το δεις με λονδινο ειναι ακομα φτηνα αλλα στο λονδινο βγαζουν αλλα λεφτα απο οτι φρανκφουρτη η μοναχο.


Εδω και 4 χρονια λενε για την φουσκα που ετοιμαζεται . Τωρα με κορονοιο ανεβηκαν κιαλλο η ιτμες στα σπιτια και τα νοικια. Ενας γνωστος μου πηγε ρωτησε για να αγορασει διαμερισμα και ο τυπος του ειπε οτι και αυτος δεν ειναι σιγουρος εαν θα βρει ατομα να τα αγορασουν η εαν τα αγορασει εταιρια και τα νοικιασει.


αμα το σκεφτεις τα ποιο πολλα ειναι αγορασμενα απο εταιριες και τα νοικιαζουν . Γιατι οι ποιο πολλοι δεν μπορουν να αγορασουν κατι.
Κατι θα σκασει τωρα η σε λιγο καιρο το θεμα ειναι τι .??
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
αμα το σκεφτεις τα ποιο πολλα ειναι αγορασμενα απο εταιριες και τα νοικιαζουν . Γιατι οι ποιο πολλοι δεν μπορουν να αγορασουν κατι.
Κατι θα σκασει τωρα η σε λιγο καιρο το θεμα ειναι τι .??
Θα σκάσει,γιατί πιέζει και ο κορονοιός.
Φυσικά θα σκάσει στην πλάτη της μέσης και χαμηλής τάξης όπως πάντα.

Προχθές έβλεπα τους καημένους να ξεστήνουν τις καλύβες της χριστουγεννιάτικης αγοράς της συνοικίας,ενώ τις είχαν στήσει λίγες μέρες πριν.
Δεν άνοιξαν καν, δεν πρόλαβαν να βγάλουν ούτε ευρώ και ξεστήνουν..

Αρχηγέ,το βράδυ παίρνω το τρένο για ανατολικά και το μενού έχει και έλεγχο πιστοποιητικών στο τρένο.
Μη εμβολιασμένοι,δεν επιτρέπονται ούτε με αρνητικό τεστ.
Αυτό δεν έχει ξαναγίνει.
Να δούμε και τι έργο θα παίξει στην Πράγα,γιατί και αυτοί στα κόκκινα είναι..
 
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
Μοναχο ειναι ακριβωτερα απο φρανκφουρτη.


Και παντου γραφουν οτι μοναχο φρανκφουρτη ετοιμαζεται να σκασει η φουσκα ακινητων γιατι οι τιμες εχουν ξεφυγει.
Βεβαια αμα το δεις με λονδινο ειναι ακομα φτηνα αλλα στο λονδινο βγαζουν αλλα λεφτα απο οτι φρανκφουρτη η μοναχο.


Εδω και 4 χρονια λενε για την φουσκα που ετοιμαζεται . Τωρα με κορονοιο ανεβηκαν κιαλλο η ιτμες στα σπιτια και τα νοικια. Ενας γνωστος μου πηγε ρωτησε για να αγορασει διαμερισμα και ο τυπος του ειπε οτι και αυτος δεν ειναι σιγουρος εαν θα βρει ατομα να τα αγορασουν η εαν τα αγορασει εταιρια και τα νοικιασει.


αμα το σκεφτεις τα ποιο πολλα ειναι αγορασμενα απο εταιριες και τα νοικιαζουν . Γιατι οι ποιο πολλοι δεν μπορουν να αγορασουν κατι.
Κατι θα σκασει τωρα η σε λιγο καιρο το θεμα ειναι τι .??
Φρανκφουρτη δε πεφτει με τπτ τυπε . Μοναχο εχει ξεφτιλιστει το πραγμα και οι αποδοσεις ειναι γτπ αλλα λενε για φουσκα εδω και 10 χρονια . Μικρη αγορα και στη καρδια της Ευρωπης προσβασιμη απο παντου και να πεσουν ελαχιστα θα ναι , κατω απο 8Κ το τμ χλωμο . Πες του να χωσει Ινγκολσταντ που βρισκει με 5Κ το τμ , εδρα πολλων μεγαλων εταιριων , μεγαλοι μισθοι κ με μεγαλη αγοραστικη δυναμη ανα κατοικο . Εκτος αν δε το θελει για επενδυση αλλα για να μεινει οποτε νοικι καλυτερα τωρα
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Θα σκάσει,γιατί πιέζει και ο κορονοιός.
Φυσικά θα σκάσει στην πλάτη της μέσης και χαμηλής τάξης όπως πάντα.

Προχθές έβλεπα τους καημένους να ξεστήνουν τις καλύβες της χριστουγεννιάτικης αγοράς της συνοικίας,ενώ τις είχαν στήσει λίγες μέρες πριν.
Δεν άνοιξαν καν, δεν πρόλαβαν να βγάλουν ούτε ευρώ και ξεστήνουν..

Αρχηγέ,το βράδυ παίρνω το τρένο για ανατολικά και το μενού έχει και έλεγχο πιστοποιητικών στο τρένο.
Μη εμβολιασμένοι,δεν επιτρέπονται ούτε με αρνητικό τεστ.
Αυτό δεν έχει ξαναγίνει.
Να δούμε και τι έργο θα παίξει στην Πράγα,γιατί και αυτοί στα κόκκινα είναι..
φρανκφουρτη στησανε και μεινανε στημενες και κλειστες .

Εγω εχω κανει εμβολιο και παλι μου ζητανε τεστ . ΤΕσπα καλο βολι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom