Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 972K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,5%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 260 74,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    349

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.980
Κριτικές
10
Like
1.379
Πόντοι
506
η πρωτη επαφη μου με Γερμανια ηταν πριν τη κριση, ειχα κανει γερμανικα σε διαφορα φροντιστηρια οπτε ηξερα τα βασικα, grundstufe, με το ερασμους ειχα φυγει Γερμανια και περασα καποια σημαντικα μαθηματα που ειχα περασει στην Ελλαδ. Κρατησα ευτυχως αποδειξεις.
Οποτε οταν ηρθε η στιγμη να ξαναφυγω δεν ηταν η χωρα κατι το εντελως ξενο.

εργασια, μετα τν συνεντευξη στο Καστελοριζο του βλακογιωργο..
Ξεκινησα να στελνω βιογραφικα σε δανιζ εταιριες, απο Ελλαδα, βαζοντας διευθυνση καποιου συγγεν. Καποια δανικη ετ απαντησε, τσιμπισε, και μου εστειλε ημερ για συνεντευξ κοντα στη ημερ που θα ημουν Γερμανια, θα εμενα σε συγγενη μου. Να γραψω οτι δεν ειναι και μεγαλο θεμα να δωσεις συνεντευξη σε δανιζ εταιρια. Αυτη ειναι η δουλεια τους, ο αερας, παρλα. Το πρωτο προβλημα ειναι η εξερευση κατοικιας, οχι η εργασια, αυτη θα τη βρεις. Ευτυχως ειχα γνωστους που μου  βρηκαν σπιτι, μεγαλη τυχη! Το αμσως επομενο βημα ηταν να παω να δηλωθω στο δημαχειο και αφου παρω την αποδειξη της δηλωσης να παω στην Arbeitsamt με τα αποδειχτηκα απο τον ΟΑΕΔ.

Με τον υπαλ της δανιζ πηγα σε κανονικη εταιρια να δωσω συνεντευξη, το πραγμα γινεται σοβαρο. Τελικα τζιφς, ο εργοδοτης ειχε αμφιβολιες και μου προτεινε δοκιμαστικη 1 εβδομαδας χωρις πληρωμη και ημερ εναρξης μετα απο 8 μερες. Μ εκανε και κατι περιεργες ερωτησεις για την κριση στην Ελλαδα. Αυτη η αναθεματισμη Bild, εσπειρε, διχωνεια. Το ολο πραγμα ηταν περιεργο, αλλα δεν ειχα τπτ αλλο, πηγα λοιπον στη ΑΑ να εγρινει τη μακρα δοκιμαστικη περιοδο, εδωσαν το οκ. Οταν λοιπον πλησιασ η ημερομηνια να ξεκινησω υπηρχε σιγη ασυρματου, ο υπαλληλος της δανιζομ δεν ηξερε τπτ, καταλαβα οτι οι τυποι ειναι αναξιπιστοι.

Απο τυχη απαντησε καποια δανιζ εταιρια για συνεντευξη, οπως και αμεσα εγεινε. Η υπαλληνλος τουρκαλα. Μου κλεινει ημερομ να παω σε πελατη της εργοστασιο, κατασκευη ηλκ λεοφορ, η θεση prüfung, σε ηλκμη/κα και επιδιορθωση. Η συνεντευξη εγεινε σε σαφως καλητερο επιπεδο και ο εργοδοτης μου εδειξε τον χωρο εργασιας, καλο σημαδι. Οποτε και ξεκινησα..Το ολο διαστημα μεχρι εδω, ηταν 25; μερες. Προσοχη ο χρονος μετραει!

Οι συνεργατες ηταν απο την ιδια δανικη εταιρια που με πληρωνε. Ενας μου εδειξε τι πρεπει να κανω και πως να χειριμαι ενα προγραμμα διαχειρισης, λιγο σκουρα τα βρηκα, αλλα μετα το εμθα, εξαλλου και για τους ιδιους στην αρχη ηταν δυσκολο. Οι ερωτησεις επιτρεπονται και μαλιστα βοηθ, εδω θεωρηται δεδομενο και υποχρεωτικο, φτανει ν μην υπερβαινεις τα ορια. Η εργασια σε αυτη τη δουλεια κρατησε 5 μηνες. Εξαλλου οι εργαζομενοι δανικ εταιριων καληπτουν προσωρινες αναγκες....
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Αυτο ακριβως που ειχα γραψει κ στο μελος don corso πριν 2-3 βδομαδες.
Καποιοι σιγονταρετε δημητρακη, πιστευοντας πως θα πατε ρωσια και θα βοηθησει ο δημητρακης να γαμησετε ξανθιες, γαλανοματες μαγισες.

Γράφεις πίπες και το ξέρεις.
Αν οποισδήποτε περιμένει να του βρει ΓΚΟΜΕΝΑ άλλος .... ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ... μάλλον είναι κρετίνος ....
πρέπει να τεθεί υπό κηδεμονία !

Για να ΣΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΑΛΟΝ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ όμως ο δημητράκης, λόγω εμπειρίας δεκαετιών και γλώσσας ...
μάλλον είναι κατάλληλος.

Γράφοντας μαλακίες, τη νομημοσύνη σου υποτιμάς, τίποτε άλλο.

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Γράφεις πίπες και το ξέρεις.
Αν οποισδήποτε περιμένει να του βρει ΓΚΟΜΕΝΑ άλλος .... ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ... μάλλον είναι κρετίνος ....
πρέπει να τεθεί υπό κηδεμονία !

Για να ΣΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΑΛΟΝ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ όμως ο δημητράκης, λόγω εμπειρίας δεκαετιών και γλώσσας ...
μάλλον είναι κατάλληλος.

ειδικότης του να κρατάει το φανάρι και να γλύφει buttered pussies


Γράφοντας μαλακίες, τη νομημοσύνη σου υποτιμάς, τίποτε άλλο.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Εγώ έχω μετοχές ΒΤ και Telefonica... κάνουν ?

και ναι πληρώνω και με κάρτα Revolut...

Ρε τρόμπα γέρο , σε έχει ρωτήσει κανείς ποτέ τι έχεις ;
Ποιός ασχολείται ;;;;;;;
Πάντα ... αρπάζεις ερωτήματα που απευθύνονται σε άλλους   , για να μας πεις για την υπαλληλική θέση σου, στα 70 σου
και για τα ... διαμερίσματα στην sqipitar town (κατά το china town) των αθηνών .

Κάποιον στην ηλικία σου που καμαρώνει για τη δουλειά του και λέει ότι θα βγάλει άλλα στο μέλλον,
τον έχουν όλοι για τρόμπα και χεσμένο .

Στα 70 μετράει το τι είχες κάνει στο παρελθόν !
Τι έχεις ήδη.
Δεν είσαι 30.
Αν ήσουν γύφτος, θα είχες εγγόνια 30 !
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606

Γέρο ... σε τσούζει ΠΟΥ Ο ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΩΡΑΡΙΟ και δεν είχε ποτέ αφεντικά !

Κανονικά θα έπρεπε να ήσουν κουμμούνι , να ονειρεύεσαι να τον εκτελέσεις.

Μήπως να αλλάξεις χώρο και να γραφτείς στην ΚΟΒΑ των ΚΑΠΗ ;;;;;;
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ρε τρόμπα γέρο , σε έχει ρωτήσει κανείς ποτέ τι έχεις ;
Ποιός ασχολείται ;;;;;;;
Πάντα ... αρπάζεις ερωτήματα που απευθύνονται σε άλλους   , για να μας πεις για την υπαλληλική θέση σου, στα 70 σου
και για τα ... διαμερίσματα στην sqipitar town (κατά το china town) των αθηνών .

Κάποιον στην ηλικία σου που καμαρώνει για τη δουλειά του και λέει ότι θα βγάλει άλλα στο μέλλον,
τον έχουν όλοι για τρόμπα και χεσμένο .

Στα 70 μετράει το τι είχες κάνει στο παρελθόν !
Τι έχεις ήδη.
Δεν είσαι 30.
Αν ήσουν γύφτος, θα είχες εγγόνια 30 !

τραλαλάκη εγώ εδειξα τι έχω βγάλει μέχρι τα 64 μου ... γύρω στα 2.5 μυρια εκ των οποίων το 1.3 μετρητά...

εσύ το μόνο που μας έδειξες είναι 7 τηλεκοντρολ από φτηνιάρικα αιρκοντίσιον και χιλιάδες φούμαρα...

όταν λοιπόν μας δείξεις το τι έχεις πετύχει εσύ να μιλάς... μέχρι τότε βγάλε τον σκασμό μαλακοπίτουρα...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Γέρο ... σε τσούζει ΠΟΥ Ο ΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΤΕ ΩΡΑΡΙΟ και δεν είχε ποτέ αφεντικά !

Κανονικά θα έπρεπε να ήσουν κουμμούνι , να ονειρεύεσαι να τον εκτελέσεις.

Μήπως να αλλάξεις χώρο και να γραφτείς στην ΚΟΒΑ των ΚΑΠΗ ;;;;;;

ο δημητράκης πάντα ήταν υπάλληλος ... των γονιών του που τον ταίζανε και συνεχίζουν να τον ταίζουν... και αυτός αναγκάζεται να κάνει τον καραγκιόζη για να ικανοποιήσει το εγώ τους που τον θέλουν εκτός Ελλάδας για να μην τους ντροπιάζει...
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.614
Like
21.560
Πόντοι
5.506
Γράφεις πίπες και το ξέρεις.
Αν οποισδήποτε περιμένει να του βρει ΓΚΟΜΕΝΑ άλλος .... ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ... μάλλον είναι κρετίνος ....
πρέπει να τεθεί υπό κηδεμονία !

Για να ΣΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΑΛΟΝ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ όμως ο δημητράκης, λόγω εμπειρίας δεκαετιών και γλώσσας ...
μάλλον είναι κατάλληλος.

Γράφοντας μαλακίες, τη νομημοσύνη σου υποτιμάς, τίποτε άλλο.


Καλά ρε, δε θα ντραπείς να σε δουν στο σαλον παρέα με το Δημητράκη;;;  :think:
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.054
Κριτικές
33
Like
7.145
Πόντοι
3.496
Καλά ρε, δε θα ντραπείς να σε δουν στο σαλον παρέα με το Δημητράκη
Ενω εσυ δεν ντρεπεσαι παρεα με τον κολλητο σου.. κρυφολουγκριτια     :S
Παρασκευη βραδυ αργα μετα τις 2, αν ψηνεται κανεις να παμε Λ. Αθηνων (Καβαλας) πισω απο Σκλαβενιτη για φαση στο αμαξι μου
να τον ρουφηξω και μετα μπουρδελοτσαρκα να βρουμε κανεναν ψωλαρα για τριο, να μου στειλει pm να κανονισουμε... εγω θα ειμαι εκει.
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
εσύ το μόνο που μας έδειξες είναι 7 τηλεκοντρολ από φτηνιάρικα αιρκοντίσιον και χιλιάδες φούμαρα...

Μάλλον επαληθεύεις το δημητράκη που λέει κάποια πράγματα για τα γούστα σου ... και για τους λόγους
για τους οποίους πήγες και είσαι ακόμη στην αγγλία ....

Η φωτογραφία , σου ήρθε με pm , για να ... ενημερώσεις σχετικά τον άλλον ύποπτης σεξουαλικής ταυτότητος ...
και εσύ διατυμπανίζεις το περιεχόμενο σε όλους δημοσίως ...

Όσο για το φθηνιάρικα ... τα daikin είναι φθηνιάρικη μάρκα ; Πες μας ποιά δεν είναι φθηνιάρικη ρε σούργελο ...

(η φωτό ήταν επίτηδες φτιαγμένη , για να προκαλέσει όλες αυτές τις απολύτως αναμενόμενες αντιδράσεις σου).
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
Καλά ρε, δε θα ντραπείς να σε δουν στο σαλον παρέα με το Δημητράκη;;;  :think:

Δεν μπορεί να είσαι τόσο μαλάκας.
Δεν υπάρχει τόσο μαλάκας !!!!!
Δεν γίνεται.
Πλάκα κάνεις.
ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΣΕ ΠΟΡΝΕΙΟ ΣΤΗ ... ΡΩΣΙΑ ;;;;;;;
Και ποιός θα σχολίαζε κάτι τέτοιο !!!!!!
ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.200
Πόντοι
606
ο δημητράκης πάντα ήταν υπάλληλος ... των γονιών του που τον ταίζανε και συνεχίζουν να τον ταίζουν...

Αν ισχύει αυτό για το δημητράκη , δεν ισχύει για όλους τους γόνους πλουσίων ;;
Για άραβες σεϊχηδες, βασιλιάδες κτλ ;;;;;

ΑΝ ΕΙΧΕΣ 100 ΜΥΡΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ;;;
Υπάλληλοι ;;;
Εργάτες ;;;
Να δουλεύουν ;;;;;;
Γιατί ;;;;;;;;
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.054
Κριτικές
33
Like
7.145
Πόντοι
3.496
Σε τι ειπα ψεμματα; μπορεις να με αντικρουσεις με επιχειρηματα και οχι με ανωριμες
μπουρδες
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.980
Κριτικές
10
Like
1.379
Πόντοι
506
Αν ισχύει αυτό για το δημητράκη , δεν ισχύει για όλους τους γόνους πλουσίων ;;
Για άραβες σεϊχηδες, βασιλιάδες κτλ ;;;;;

ΑΝ ΕΙΧΕΣ 100 ΜΥΡΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ;;;
Υπάλληλοι ;;;
Εργάτες ;;;
Να δουλεύουν ;;;;;;
Γιατί ;;;;;;;;
πρωθυπουργοι,   πρωθυπουργοι    :happy:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.614
Like
21.560
Πόντοι
5.506
Μάλλον επαληθεύεις το δημητράκη που λέει κάποια πράγματα για τα γούστα σου ... και για τους λόγους
για τους οποίους πήγες και είσαι ακόμη στην αγγλία ....

Η φωτογραφία , σου ήρθε με pm , για να ... ενημερώσεις σχετικά τον άλλον ύποπτης σεξουαλικής ταυτότητος ...
και εσύ διατυμπανίζεις το περιεχόμενο σε όλους δημοσίως ...

Όσο για το φθηνιάρικα ... τα daikin είναι φθηνιάρικη μάρκα ; Πες μας ποιά δεν είναι φθηνιάρικη ρε σούργελο ...

(η φωτό ήταν επίτηδες φτιαγμένη , για να προκαλέσει όλες αυτές τις απολύτως αναμενόμενες αντιδράσεις σου).


Ρε μλκ Λάκη, έχει βάλει φώτο το εκκαθαριστικό, τις καταθέσεις και το σπίτι του, εσύ κάθεσαι και τον βρίζεις όλη μέρα που μένει σε γκαρσονιέρα και δεν έχει αμάξι, προσπαθείς να του αποδείξεις οτι μένεις σε έπαυλη με φωτογραφίες από τηλεκοντρόλ και συνεχίζεις και ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΝΔΡΙΑ;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom