Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 994K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,1%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 266 74,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    355

Επισκέπτης
Αυτο το να μιλανε ελληνικα στους ξενους το κανουν καποιοι φοιτητες για μαγκια. χαχα! you know μπρικι ξενερωτε;
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.862
Like
118
Πόντοι
16
Προσπάθησα να βοηθήσω ένα φίλο και να ρθει στην φίρμα που δουλεύω.Probezeit στην αρχή για έξι μήνες.Εχουμε ίδιο διάστημα στην Γερμανία,τα δικά μου γερμανικά έχω πτυχίο Β2 αυτός Α2 μιλάω αρκετά ανώτερα του b2 αυτός ούτε Α1.

Το μόνο που βρίσκει θετικό στους Γερμανούς είναι τα ευρώ που του δίνουν.Ακομη και αυγά φέρνει από Ελλάδα.Νοιωθει του χρωστάνε και πλέον μιλάει ελληνικά ακόμη και στ αφεντικό.Τελος η Probezeit, και πήρε περιληπτικά το μπούλο, βέβαια φταίνε τα σκουπίδια οι Γερμανοί κατ αυτόν.

Παίδες;Εάν δεν μπορείτε χωρίς μάστερ σεφ, σουβλάκι, θάλασσα,μπεγκλερι και ντουγκλα μυστακα,νοιωθετε ανώτεροι όλων,μην κάνετε τον κόπο να ρθετε Γερμανια να σας βοηθήσουμε γιατί μας πρήζονται τ αρχιδια.

Το αφεντικό, πρότεινε να ανανεώσουν την Probezeit άλλους έξι μήνες, έριξε το μισθό στα τάρταρα και αυτό λόγω του ότι είμαι εγώ.Αυτο που θα ήθελα να του πω είναι να τον διώξει από τώρα να τελειώνουμε αλλά δυστυχώς λόγω χαρακτήρα δεν μ βγαίνει να το πω.Απλα καθίστε ελλαδιτσα, καλύτερα θα σας βγει

Γερμανια εχει πολλους τετοιους
Ακολουθει η Αγγλια, αλλα ο μαλακας της Αγγλιας εχει αλλο στυλ
Ειχα φριξει με αυτα που διαβαζα πριν καιρο στα ελληνικα γκρουπ της Αγγλιας
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Προσπάθησα να βοηθήσω ένα φίλο και να ρθει στην φίρμα που δουλεύω.Probezeit στην αρχή για έξι μήνες.Εχουμε ίδιο διάστημα στην Γερμανία,τα δικά μου γερμανικά έχω πτυχίο Β2 αυτός Α2 μιλάω αρκετά ανώτερα του b2 αυτός ούτε Α1.

Το μόνο που βρίσκει θετικό στους Γερμανούς είναι τα ευρώ που του δίνουν.Ακομη και αυγά φέρνει από Ελλάδα.Νοιωθει του χρωστάνε και πλέον μιλάει ελληνικά ακόμη και στ αφεντικό.Τελος η Probezeit, και πήρε περιληπτικά το μπούλο, βέβαια φταίνε τα σκουπίδια οι Γερμανοί κατ αυτόν.

Παίδες;Εάν δεν μπορείτε χωρίς μάστερ σεφ, σουβλάκι, θάλασσα,μπεγκλερι και ντουγκλα μυστακα,νοιωθετε ανώτεροι όλων,μην κάνετε τον κόπο να ρθετε Γερμανια να σας βοηθήσουμε γιατί μας πρήζονται τ αρχιδια.

Το αφεντικό, πρότεινε να ανανεώσουν την Probezeit άλλους έξι μήνες, έριξε το μισθό στα τάρταρα και αυτό λόγω του ότι είμαι εγώ.Αυτο που θα ήθελα να του πω είναι να τον διώξει από τώρα να τελειώνουμε αλλά δυστυχώς λόγω χαρακτήρα δεν μ βγαίνει να το πω.Απλα καθίστε ελλαδιτσα, καλύτερα θα σας βγει
Τέτοιοι τύποι θέλουν ένα καλό ξεχεσιμο να καταλάβουν πού είναι και τι γίνεται.
Κανείς δεν τους κάνει χάρη και πρέπει να το καταλάβουν.
 

Επισκέπτης
Προσπάθησα να βοηθήσω ένα φίλο ...

Αυτο να το αποφευγεις, παιρνεις την ευθυνη του νεοφερμενου εμμεσα και αν ειναι σκαρτος ειτε απο συμπεριφορα ειτε απο εργασια , κακοχαρακτηριζουν εσενα.
Να προτεινεις να κανουν Bewerbung για τη θεση οπως ολοι οι αλλοι.

Ιδιαιτερα σε Ελληνες που δεν εχουν "δοκιμαστει" σε γερμανικες εταιρειες, η εχουν ερθει προσφατα στη χωρα. Ειναι κοκκινο πανι και λογω τοξικης νοοτροπιας και λογω χαμηλης συναισθηματικης νοημοσυνης.
Θα πρεπει να "δοκιμασουν" τις αντοχες τους και να "φιλτραρονται" αρχικα στην ελευθερη αγορα της Γερμανιας χωρις βοηθεια.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Τελικά υπάρχει δίκαιο! Το αφεντικό έδωσε τα παπούτσια στο χέρι και πάει για σουβλάκι και τζατζίκι ο φίλος.

Οι Γερμανοί παρ όλα αυτά, τουλάχιστον σε οικοδομικά επαγγέλματα που ασχολούμαι, περιμένουν ότι όταν σε απασχολούν-πληρωνουν 9ωρες/μέρα,οι αποδοτικές σου είναι οι περίπου 4:30-5:00 όλες οι υπόλοιπες ξέρουν ότι είναι φυρα.Το λιγότερο που περιμένουν είναι να μην σε βλέπουν να κάθεσαι οκλαδόν πχ ή να ανάβεις τσιγάρο και να το ρουφας μπροστά τους
 

Επισκέπτης
Παω ΣΚ Βερολινο να μαθω απο κοντα για επιδοματα,
 

dionisiakos

Μέγας
Εγγρ.
5 Ιαν 2008
Μηνύματα
373
Κριτικές
51
Like
739
Πόντοι
4.530
Στην Αμερικη παντως επειδη ειναι λιγο δυσκολακι να πας και να ερθεις (νομιζω) ειναι καπως αλλοιως. Βεβαια εαν κατσεις Αστορια, Νεα Υορκη με ολη την Ελλαδα εκει μπορει να την βγαλεις λιγο πιο ευκολα. Απ οτι σε αλλες πολιτειες. Ασε που στο μεταναστευτικο ειναι κερβεροι. Εγω Καλιφορνια ειχα την υπηρεσια μεταναστευτικου να με καλει καθε λιγο για τα χαρτια. Μεχρι που εβγαλακαρτα και ψιλοηρεμησα. Στο θεμα εργασιας, λιγους Ελληνες που βρηκα ειχαν εγκληματιστη πληρως. Καθολου Ελληνικη νοοτροπια, δουλευαν στα ΑΜερικανικα προτυπα και ζουσαν αντιστοιχα. Βεβαια σε καθε ευκαιρια ξασαλωναν και εβλεπαν οι ντοπιοι τι εστι διασκεδαζω αλα Ελληνικα. Βεβαια μετα τους διδυμους πυργους αλλαξαν καπως τα πραγματα. Βλεπετε επειδη δεν ξερουν και πολυ καλα γεωγραφια, Ελλαδα -Μεσογειος-Μεση Ανατολη κ.λ.π μια ή αλλη. Οποτε ειμαστε λιγο μπλακ λιστα. Τελος παντων το γεγονος παραμενει οτι οπου παμεθα πρεπει ρε μαγκες να προσαρμοζομαστε. Δεν περναει παντου η Ελληνικη μαγκια. ΚΑλυτερα ομως εκτιμαται η σωστη εργατικοτητα και αποδοση στην εργασια σου. Σε δεκα χρονια αλλξα δυο δουλειες και στις δυο πηρα συστατικη επιστλη αποτον προισταμενο. Χωρις γλυψιματα χωρις υπερβολες στην δουλεια χωρις μαλκακιες. Απλα εκανα σωστα την δουλεια μου, ημουν τυπικος οπου κι οπως επρεπε και απλα γουσταρα να κανω τη δουλεια μου. Τιποτα σ αυτη τη ζωη δε σου χαριζεται ουτε σου δινεται με δικαιωμα λογω καταγωγης και υπερωψιας. Δουλευεις τιμια προσπαθεις και σε αξιοκρατικες κοινωνιες ανταμιβεσαι. Ελλαντα ....μμμ ... αλλο θεμα! 
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Προσπάθησα να βοηθήσω ένα φίλο και να ρθει στην φίρμα που δουλεύω.Probezeit στην αρχή για έξι μήνες.Εχουμε ίδιο διάστημα στην Γερμανία,τα δικά μου γερμανικά έχω πτυχίο Β2 αυτός Α2 μιλάω αρκετά ανώτερα του b2 αυτός ούτε Α1.

Το μόνο που βρίσκει θετικό στους Γερμανούς είναι τα ευρώ που του δίνουν.Ακομη και αυγά φέρνει από Ελλάδα.Νοιωθει του χρωστάνε και πλέον μιλάει ελληνικά ακόμη και στ αφεντικό.Τελος η Probezeit, και πήρε περιληπτικά το μπούλο, βέβαια φταίνε τα σκουπίδια οι Γερμανοί κατ αυτόν.

Παίδες;Εάν δεν μπορείτε χωρίς μάστερ σεφ, σουβλάκι, θάλασσα,μπεγκλερι και ντουγκλα μυστακα,νοιωθετε ανώτεροι όλων,μην κάνετε τον κόπο να ρθετε Γερμανια να σας βοηθήσουμε γιατί μας πρήζονται τ αρχιδια.

Το αφεντικό, πρότεινε να ανανεώσουν την Probezeit άλλους έξι μήνες, έριξε το μισθό στα τάρταρα και αυτό λόγω του ότι είμαι εγώ.Αυτο που θα ήθελα να του πω είναι να τον διώξει από τώρα να τελειώνουμε αλλά δυστυχώς λόγω χαρακτήρα δεν μ βγαίνει να το πω.Απλα καθίστε ελλαδιτσα, καλύτερα θα σας βγει
Τι εκανε λεει; Μιλαει ελληνικα στους Γερμανους; Εκει που δουλευω εγω, για το συνεργειο καθαριοτητας που ερχεται καθε μερα, η υπευθυνη της δουλειας μας, εκανε παρατηρηση σε μια αλλοδαπη του συνεργειου <Μπροστα μας ελληνικα θα μιλας μονο. Εσυ στη γλωσσα σου μπορει να με βριζεις κιολας. Που το ξερω εγω. Αν σου αρεσει. Αλλιως θα σε αναφερω στον εργοδοτη σου.> Και συναδελφοι μου με καταγωγη αλλοδαπη, μεταξυ τους αν τους βλεπει κανεις μιλανε μονο ελληνικα. Αν τυχει πελατης και τους μιλησει στη γλωσσα τους, εκεινοι μιλανε μονο ελληνικα. Και αν ο πελατης το συνεχισει και μιλαει ξενα για να του απαντησει κι ο υπαλληλος στη γλωσσα του που τη γνωριζει, ο υπαλληλος ακουει τα ξενα αλλα απανταει μονο ελληνικα!
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Τι εκανε λεει; Μιλαει ελληνικα στους Γερμανους; Εκει που δουλευω εγω, για το συνεργειο καθαριοτητας που ερχεται καθε μερα, η υπευθυνη της δουλειας μας, εκανε παρατηρηση σε μια αλλοδαπη του συνεργειου <Μπροστα μας ελληνικα θα μιλας μονο. Εσυ στη γλωσσα σου μπορει να με βριζεις κιολας. Που το ξερω εγω. Αν σου αρεσει. Αλλιως θα σε αναφερω στον εργοδοτη σου.> Και συναδελφοι μου με καταγωγη αλλοδαπη, μεταξυ τους αν τους βλεπει κανεις μιλανε μονο ελληνικα. Αν τυχει πελατης και τους μιλησει στη γλωσσα τους, εκεινοι μιλανε μονο ελληνικα. Και αν ο πελατης το συνεχισει και μιλαει ξενα για να του απαντησει κι ο υπαλληλος στη γλωσσα του που τη γνωριζει, ο υπαλληλος ακουει τα ξενα αλλα απανταει μονο ελληνικα!

Αυτά είναι κόμπλεξ κατωτερότητας τα ότι στην γλώσσα σου μπορεί να μας βρίζεις.Το αφεντικό εδώ ούτε καν διανοήθηκε να ξεστομίσει ένα τέτοιο μαλακισμενο λόγο, είπε απλά ότι αντί να πάει μπροστά "εξέλιξη" μιλώντας και συνεννοουμενοι καλύτερα, πάει πίσω δημιουργώντας μεγαλύτερο κενό στην επικοινωνία
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Αυτά είναι κόμπλεξ κατωτερότητας τα ότι στην γλώσσα σου μπορεί να μας βρίζεις.Το αφεντικό εδώ ούτε καν διανοήθηκε να ξεστομίσει ένα τέτοιο μαλακισμενο λόγο, είπε απλά ότι αντί να πάει μπροστά "εξέλιξη" μιλώντας και συνεννοουμενοι καλύτερα, πάει πίσω δημιουργώντας μεγαλύτερο κενό στην επικοινωνία

Κομπλεξ κατωτεροτητας και στη Δανια;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Όποιος τρώει ψωμί σε ξένη χώρα και μιλάει στα αφεντικά ή πελάτες του στην μητρική του για μαγκιά είναι μεγάλος καραγκιόζης.
Ας μιλάει στην γλώσσα του με τους φίλους του. Η δουλειά στην ξένη χώρα είναι άλλη ιστορία.
Αν δεν το καταλαβαίνει, ας ετοιμαστεί για ζόρια.
 

netsome

Μέλος
Εγγρ.
13 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.663
Like
528
Πόντοι
36
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
81
Like
105
Πόντοι
0
Έχω κάνει αρκετές απόπειρες για δουλειά αλλά δεν έκατσε τίποτε. Τελικά είναι τόσο εύκολο να βρεις δουλειά έξω ή έχει γίνει ένας μύθος?
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
Έχω κάνει αρκετές απόπειρες για δουλειά αλλά δεν έκατσε τίποτε. Τελικά είναι τόσο εύκολο να βρεις δουλειά έξω ή έχει γίνει ένας μύθος?
εξαρταται τη δουλεια τυπε
αν ψαχνεις κατευθειαν διευθυντης ειναι δυσκολο
αμα την παλευεις και λατζαρης σε ελληνικο εστιατοριο στη γερμανια βρισκεις
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.862
Like
118
Πόντοι
16
Έχω κάνει αρκετές απόπειρες για δουλειά αλλά δεν έκατσε τίποτε. Τελικά είναι τόσο εύκολο να βρεις δουλειά έξω ή έχει γίνει ένας μύθος?

Σε ποιες χωρες κοιταξες και για τι δουλεια;
Πηγες εκει η εψαξες απο Ελλαδα;
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.315
Πόντοι
2.636
Έχω κάνει αρκετές απόπειρες για δουλειά αλλά δεν έκατσε τίποτε. Τελικά είναι τόσο εύκολο να βρεις δουλειά έξω ή έχει γίνει ένας μύθος?

Απόπειρες,πως το εννοείς τύπε;

Είπες γνωστούς και σοϊα να σ βρουν δουλειά;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom