Νέα

Εργασία στο εξωτερικό vs. μένουμε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27K
  • Εμφανίσεις 961K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Να απογορευθει η εξοδος των ανδρων εως 45 απο τη χωρα;

  • Ναι, ειναι λιποταξια

    Ψήφοι: 89 25,6%
  • Οχι, δεν κινδυνει η πατρις

    Ψήφοι: 258 74,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    347

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.895
Κριτικές
38
Like
4.917
Πόντοι
2.696
δεν σου πληρώνουν σπίτι; αμάξι;

Λες να πηγαίνει ως CEO;Τέτοιες παροχές λίγοι τις έχουν έξω.

Πάντως,χωρίς να ξέρω για ποια χώρα μιλάει ο φίλος,παίζει η διαβίωση να είναι φθηνότερη από την Ελλάδα!Εκτός αν εδώ μένει στο πατρικό του σπίτι κάποιος και γλυτώνει το ενοίκιο.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Κεντροδυτικης, μιλαμε για αναπτυγμενη χωρα. Και επισης μιλαμε για θεση σε πολυεθνικη εταιρια. Αυτο που κυριως αναρωτιεμαι ειναι το ποσο διαφορα κανει σε ενα βιογραφικο το εξωτερικο.
Αν ειναι για δυτικη μην πας.Μπορει να περνας και χειροτερα απο Ελλαδα.Μετα της 10 το βραδυ δεν θα εχει τιποτα ανοικτο.Αν εισαι δε σε μικρη πολη θα τρελαθεις τελειως και θα μετρας μερες για το πότε θα γυρισεις Ελλαδα για διακοπες
 
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
2.072
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
16
Καθως μου εχει παρουσιαστει μια καλη ευκαιρια σε χωρα της κεντρικης Ευρωπης αναρωτιεμαι κατα ποσο αξιζει τον κοπο. Η εργασια μου στην Ελλαδα ειναι αρκετα καλη, και παιρνω και αρκετα καλα λεφτα δεδομενων των συνθηκων και της ηλικιας μου. Απο την αλλη αυτα που μου προτεινανε ειναι καπως καλυτερα, ειναι και η θεση πιο καλη, αλλα αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο.

Οσοι εχετε δουλεψει εξωτερικο, θεωρειτε οτι το να εχεις δουλεψει εξω σου δινει μεγαλο πλεονεκτημα εναντι οσων εχουν μεινει Ελλαδα; Με τη λογικη οτι καποια στιγμη θα επιστρεψεις πισω, σε 4-5-6 χρονια... Ή μηπως ειναι καλυτερα να κατσω στην Ελλαδαρα μας που κανουμε και ζωαρα;

-Δεν πιστεύω στα καλά βιογραφικά. Τα θεωρώ μύθο.

-Αν είσαι βολεμένος τώρα Ελλάδα, είσαι ΠΟΛΥ βολεμένος. Καθεστωτικός εν ολίγοις. Οι καθεστωτικοί δεν φεύγουνε εκτός αν πάνε να εκτελέσουνε συγκεκριμένη αποστολή.

-Αν δεν πεις, ή ακόμα χειρότερα δεν ξέρεις( ; ) τη χώρα, περαιτέρω υποθέσεις δεν έχουν κανένα νόημα
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Λες να πηγαίνει ως CEO;Τέτοιες παροχές λίγοι τις έχουν έξω.

Πάντως,χωρίς να ξέρω για ποια χώρα μιλάει ο φίλος,παίζει η διαβίωση να είναι φθηνότερη από την Ελλάδα!Εκτός αν εδώ μένει στο πατρικό του σπίτι κάποιος και γλυτώνει το ενοίκιο.

αν σου προτείνουν να πας έξω ή θα έχει μισθό ανάλογο της χώρας (που σημαίνει αρκετά παραπάνω για χώρα δυτικής ευρώπης) ή παροχές...
και πάλι φτηνότερα θα έρχεται στην εταιρία
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
δεν ξέρω για τι κλάδο μιλάμε αλλά ξέρω σε κάποιες εταιρίες που είναι "αναγκαστικό" να πάει κανείς σε άλλη χώρα ώστε να εξελιχθεί και αν δεν το κάνει να μείνει στάσιμος στην ελλάδα...
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
-Δεν πιστεύω στα καλά βιογραφικά. Τα θεωρώ μύθο.

-Αν είσαι βολεμένος τώρα Ελλάδα, είσαι ΠΟΛΥ βολεμένος. Καθεστωτικός εν ολίγοις. Οι καθεστωτικοί δεν φεύγουνε εκτός αν πάνε να εκτελέσουνε συγκεκριμένη αποστολή.

-Αν δεν πεις, ή ακόμα χειρότερα δεν ξέρεις( ; ) τη χώρα, περαιτέρω υποθέσεις δεν έχουν κανένα νόημα

Ρε τυπε τι εννοεις με το καθεστωτικος και την αποστολη; Δε δουλευω στην ΕΥΠ και με ζητησανε απο τη Μοσαντ, ελεος  :idiot:


Επισης, επειδη βλεπω να λενε μερικοι για αμαξια και παροχες κτλ, δεν ειμαι και κανας διευθυνταρας. Αμα ριξετε μια ματια στο προφιλ μου θα δειτε πως ακομα δεν εχω κλεισει τα 28, πως θα μπορουσα να πηγαινω για CEO και τετοια; Ουτε παιρνω τιποτα τρελα λεφτα, απλα για την ηλικια μου και την κατασταση της χωρας ειμαι αρκετα καλα πιστευω, παιρνω κοντα στο διχιλιαρο. Και τωρα ερχεται μια πολυ γνωστη εταιρια απο εξω και μου προσφερει περιπου 1500 παραπανω. Και απλα αναρωτιεμαι αν αξιζει, αφου τα παραπανω που θα μου δινουν θα τα τρωω στο νοικι και τις μετακινησεις...
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Αγορι μου αν ηθελες να φυγεις θα ειχες φυγει..δεν ρωτας σ ενα μπουρδελοσαιτ αν αξιζει..απλα περιμενεις κανα μπολντεμορτ να σου γραψει οτι δεν αξιζει για να ηρεμησεις και να μην χασεις το βολεμα σου..

βολεψου στην ευρωαλβανια κ ασε το εξω..δεν εισαι για εξω γιατι εισαι κοτα
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.290
Κριτικές
1
Like
759
Πόντοι
96
Αγορι μου αν ηθελες να φυγεις θα ειχες φυγει..δεν ρωτας σ ενα μπουρδελοσαιτ αν αξιζει..απλα περιμενεις κανα μπολντεμορτ να σου γραψει οτι δεν αξιζει για να ηρεμησεις και να μην χασεις το βολεμα σου..

βολεψου στην ευρωαλβανια κ ασε το εξω..δεν εισαι για εξω γιατι εισαι κοτα

http://[URL unfurl="true"]www.wearetherangersboys.com/forum/images/smilies/mixed/bow-down-before-you.gif[/img[/URL]]


  ΥΓ Στα  28 [b]ΤΖΑΜΠΑ [/b]θα πηγαινα εξω . Εμπειριες φιλε λέγονται και τις μαζευεις οσο εισαι πιτσιρικας . Ποτε θα πας εξω , στα 63???
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.126
Πόντοι
17.436
Αγορι μου αν ηθελες να φυγεις θα ειχες φυγει..δεν ρωτας σ ενα μπουρδελοσαιτ αν αξιζει..απλα περιμενεις κανα μπολντεμορτ να σου γραψει οτι δεν αξιζει για να ηρεμησεις και να μην χασεις το βολεμα σου..

βολεψου στην ευρωαλβανια κ ασε το εξω..δεν εισαι για εξω γιατι εισαι κοτα

Οτι πεις. Αντε πανε τωρα να σπρωξεις κανα γριελι μπας και σου γραψει καμια γκαρσονιερα κι ασε τους αντρες να μιλησουν.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
http://[URL unfurl="true"]www.wearetherangersboys.com/forum/images/smilies/mixed/bow-down-before-you.gif[/img[/URL]]


  ΥΓ Στα  28 [b]ΤΖΑΜΠΑ [/b]θα πηγαινα εξω . Εμπειριες φιλε λέγονται και τις μαζευεις οσο εισαι πιτσιρικας . Ποτε θα πας εξω , στα 63???
[/quote]

ετσι

απλα βολευονται στο φαγητο της μαμας και στα μπουζουκια
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
25
Πόντοι
16
Ρε τυπε τι εννοεις με το καθεστωτικος και την αποστολη; Δε δουλευω στην ΕΥΠ και με ζητησανε απο τη Μοσαντ, ελεος  :idiot:


Επισης, επειδη βλεπω να λενε μερικοι για αμαξια και παροχες κτλ, δεν ειμαι και κανας διευθυνταρας. Αμα ριξετε μια ματια στο προφιλ μου θα δειτε πως ακομα δεν εχω κλεισει τα 28, πως θα μπορουσα να πηγαινω για CEO και τετοια; Ουτε παιρνω τιποτα τρελα λεφτα, απλα για την ηλικια μου και την κατασταση της χωρας ειμαι αρκετα καλα πιστευω, παιρνω κοντα στο διχιλιαρο. Και τωρα ερχεται μια πολυ γνωστη εταιρια απο εξω και μου προσφερει περιπου 1500 παραπανω. Και απλα αναρωτιεμαι αν αξιζει, αφου τα παραπανω που θα μου δινουν θα τα τρωω στο νοικι και τις μετακινησεις...

75% αυξηση δλδ - δεν ξερω πολλες εταιρειες που 8α εκαναν αυτην την κινηση σημερα

δεν το σκεφτεσαι, φευγεις (κ στο λεει καποιος π ειναι ηδη 20 χρονια 'εξω')
 

Επισκέπτης
75% αυξηση δλδ - δεν ξερω πολλες εταιρειες που 8α εκαναν αυτην την κινηση σημερα

δεν το σκεφτεσαι, φευγεις (κ στο λεει καποιος π ειναι ηδη 20 χρονια 'εξω')

Δεν είναι 75 % αύξηση:

Εδώ παίρνει 2.000 * 14 μισθούς (ιδιωτικός τομέας) = 28.000 ευρώ

1.000 φόρο ΤΟ ΠΟΛΥ (να μην πω επιστροφή) = 27.000 ευρώ / 12 = 2.250 το μήνα στην τσέπη

Έξω 3.500 * 12 = 42.000 * 80 % (20 % φόρο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) = 33.600 / 12 = 2.800


Ουσιαστική αύξηση 2.800-2.250/2.250 = 24 %

Αν δε επιβαρυνθεί και με ενοίκια έξω, τότε ίσως και να έχει μείωση ουσιαστικά

Παρόλα αυτά, υπάρχουν ισχυρά κίνητρα για να φύγει κάποιος έξω έστω και λίγα χρόνια που δεν έχουν να κάνουν οπωσδήποτε με τα λεφτά...

 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
μη κανεις τη μαλακια και φυγεις με 2000 κανενας δεν φευγει απο δω ασε που οσοι φυγανε εξω φιλοι μου δεν τη παλεψαν απο αποψη ζωης και γυρησαν αρον αρον. καλητερα ελλαδα και να πειναω παρα εξωτερικο και να μαι σκλαβος γιατι αυτο θα γινεις εξω ενας σκλαβος που θα σαι απιτι δουλεια και τουμπαλιν.
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.239
Πόντοι
7.045
μη κανεις τη μαλακια και φυγεις με 2000 κανενας δεν φευγει απο δω ασε που οσοι φυγανε εξω φιλοι μου δεν τη παλεψαν απο αποψη ζωης και γυρησαν αρον αρον. καλητερα ελλαδα και να πειναω παρα εξωτερικο και να μαι σκλαβος γιατι αυτο θα γινεις εξω ενας σκλαβος που θα σαι απιτι δουλεια και τουμπαλιν.

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή!
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
25
Πόντοι
16
Δεν είναι 75 % αύξηση:

Εδώ παίρνει 2.000 * 14 μισθούς (ιδιωτικός τομέας) = 28.000 ευρώ

1.000 φόρο ΤΟ ΠΟΛΥ (να μην πω επιστροφή) = 27.000 ευρώ / 12 = 2.250 το μήνα στην τσέπη

Έξω 3.500 * 12 = 42.000 * 80 % (20 % φόρο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) = 33.600 / 12 = 2.800


Ουσιαστική αύξηση 2.800-2.250/2.250 = 24 %

Αν δε επιβαρυνθεί και με ενοίκια έξω, τότε ίσως και να έχει μείωση ουσιαστικά

Παρόλα αυτά, υπάρχουν ισχυρά κίνητρα για να φύγει κάποιος έξω έστω και λίγα χρόνια που δεν έχουν να κάνουν οπωσδήποτε με τα λεφτά...

Δεν υπολόγισα την καθαρη θέση, αυτή πρεπει να του είναι αδιάφορη εφόσον δεν κοστολογειται προηγμένο εργασιακό περιβαλλον, νετγουορκινγκ κλπ

Έγραψα απλως οτι σε συνθήκες Ευρ. εργασιακής κρίσης, τέτοιου ειδους προτάσεις είναι πολύ δύσκολες ή ο φίλος έχει πολύ εξειδικευμένο γνωστικό πεδίο

Πως εχεις δίκιο για το 14/12 πάντως
 

Επισκέπτης
εχεις δίκιο για το 14/12 πάντως

και τον φόρο...

Γενικά όταν ακούτε εξωτερικό για μισθούς να ξέρετε ότι για κάθε 1.000 ευρώ που σας λένε η αντιστοιχία στα Ελληνικά είναι:

1.000 * 12/14 * 0,80 (λόγω φόρου, μπορεί και περισσότερο) = 685 €

Και αν κάποιος νοικιάζει έξω ενώ εδώ δε νοίκιαζε, τότε μιλάμε για μείωση μισθού, οπότε πρέπει να υπάρχουν άλλα κίνητρα όπως εκμάθηση αντικειμένου, δημόσιες σχέσεις και χτίσιμο καριέρας, ταξίδια στις γύρω χώρες, ποιότητα εργασιακού περιβάλλοντος, ποιότητα ζωής (και για τα παιδιά που είναι σημαντικό), ασφάλεια, κοινωνικά επιδόματα, μακροχρόνιοι στόχοι, κλπ

Για αρπαχτές σε 5-6 χρόνια δε γίνονται ούτε με τον διπλάσιο υποσχόμενο μισθό από ότι εδώ

Για τριπλάσιο και πάνω συζητάμε...
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
25
Πόντοι
16
και τον φόρο...

Γενικά όταν ακούτε εξωτερικό για μισθούς να ξέρετε ότι για κάθε 1.000 ευρώ που σας λένε η αντιστοιχία στα Ελληνικά είναι:

1.000 * 12/14 * 0,80 (λόγω φόρου, μπορεί και περισσότερο) = 685 €

Και αν κάποιος νοικιάζει έξω ενώ εδώ δε νοίκιαζε, τότε μιλάμε για μείωση μισθού, οπότε πρέπει να υπάρχουν άλλα κίνητρα όπως εκμάθηση αντικειμένου, δημόσιες σχέσεις και χτίσιμο καριέρας, ταξίδια στις γύρω χώρες, ποιότητα εργασιακού περιβάλλοντος, ποιότητα ζωής (και για τα παιδιά που είναι σημαντικό), ασφάλεια, κοινωνικά επιδόματα, μακροχρόνιοι στόχοι, κλπ

Για αρπαχτές σε 5-6 χρόνια δε γίνονται ούτε με τον διπλάσιο υποσχόμενο μισθό από ότι εδώ

Για τριπλάσιο και πάνω συζητάμε...

Μπρο, επαναλαμβανομαστε...

Έγραψα κ παραπανω οτι ζω/δουλεύω εξω 20 πλας χρόνια

Οποίος σκέφτεται να φύγει εξω κ κανει οικονομοτεχνικες αναλύσεις κ λογιστικά φύλλα δεν έχει το σωστο μενταλιτι....ας κάτσει στο μπορντελ της Βαλκανικής ν τρώει τα γεμιστα της μάνας του καλύτερα

Το σημείο που τόνισα είναι οτι είναι πολύ υψηλή η προσφορά - ξέρω πολλά άτομά, με βαρύ γνωστικό αντικειμενο /βιογραφικό και προτάσεις εκτός πολύ χαμηλότερες σε απόλυτες τιμες

Δεν υπαρχουν αρπακτες μπρο Ευρώπη πλεον
 

Tamias

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2011
Μηνύματα
1.031
Like
3
Πόντοι
16
μη κανεις τη μαλακια και φυγεις με 2000 κανενας δεν φευγει απο δω ασε που οσοι φυγανε εξω φιλοι μου δεν τη παλεψαν απο αποψη ζωης και γυρησαν αρον αρον. καλητερα ελλαδα και να πειναω παρα εξωτερικο και να μαι σκλαβος γιατι αυτο θα γινεις εξω ενας σκλαβος που θα σαι απιτι δουλεια και τουμπαλιν.

Ορθή προσέγγιση. Συμφωνώ απόλυτα. Η εποχή του θείου Σαμ έχει φύγει ανεπιστρεπτί. Πολλοί επίδοξοι γύρισαν πίσω. Θέλει πολλές προϋποθέσεις για να μείνεις έξω. Βασικά υπάρχουν 3 εκδοχές του να πάει να μείνει κάποιος έξω συν 1 tip:

1. Να πάει να σπουδάσει εκεί και να δικτυωθεί και να τελικά να μείνει. (χρειάζονται χρήματα, ελάχιστοι καταφέρνουν να πάρουν υποτροφίες)
2. Να πάει στο εξωτερικό να γίνει επενδυτής - επιχειρηματίας έχοντας γνώσεις και κεφάλαια.
3. Να στέλνει βιογραφικά ή να αναζητήσει εργασία και να τον προσλάβουν. Συνήθως χρειάζεται βιογραφικό του Superman ή μια καλή γνωριμία. Και να σε προσλάβουν πρέπει να κάνεις χιλιάδες υπολογισμούς για το αν σε σε συμφέρει. Και παράκληση μη εντυπωσιάζονται κάποιοι με κάτι 2000 και 3000 ευρω. Εκεί είναι εντελώς διαφορετικός ο τρόπος ζωής.
4. Να είσαι έτοιμος να αποτινάξεις σε όσα έχεις μάθει. Δεν είναι Ελλάδα

Σε όλα τα παραπάνω προσθέτω και ένα εξαρτάται. Επίσης μεγάλη προσοχή σε επιτήδειους που προσφέρονται να βοηθήσουν.

Αν δεν έχετε βιογραφικό πολύ πολύ δυνατό με γλώσσες δημοσιεύσεις, κλπ κλπ μη πάτε για "αναζήτηση καλύτερης τύχης" δε χρειάζονται τέτοιους πουθενά. Έχουν τους ασιατικούς λαούς ανά τον κόσμο που έχουν πλημμυρίσει παντού.
 

Nacho Vidal

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.204
Like
12
Πόντοι
16
Κατσε εδω φιλε τι να πας να κανεις εξω χωρις φραγκο στην τσεπη!

Το εξωτερικο ειναι ωραιο αν εισαι λεφτας να κανεις πορνο-ταξιδια κλπ!

Παντα ημουν κατα της μεταναστευσης τετοιου ειδους δηλαδη να μεταναστευει καποιος σαν πακιστανος.

Εαν καποιος ειναι σε τετοια κατασταση πουθενα δεν ειναι παραδεισος παντου δουλους θελουν!

Επισης ο μισθος ως νουμερο μονο του δε λεει τιποτα,παντα ειναι μισθος/κοστος ζωης,τι να το κανεις να βγαζεις 2 χιλιαρικα και να δινεις 1000 ενοικιο για παραδειγμα!

Σκεφτειτε ομως ποια θα ειναι η ψυχολογια ενος ατομου που μεταναστευει ουσιαστικα αφραγκο σε ξενη χωρα και εχει να αντιμετωπισει του ντοπιους που κατα μεγαλη πιθανοτητα θα ειναι και ανθελληνες με τις μαλακιες που ακουνε στα ΜΜΕ!
Μονο που το σκεφτεσαι νιωθεις κατωτερος!

Πανε να κανουν μοδα τη φυγη στο εξωτερικο θελουν να μας διωξουν απο τη χωρα μας το εχετε καταλαβει αυτο?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom