Νέα

Επόμενο βήμα:δέσμευση καταθέσεων...θα είσαστε έτοιμοι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gl
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 285
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

θεωρειτε πιθανο ενα εξυφαινομενο σεναριο δεσμευσης ολων των καταθεσεων μας;

  • ναι ειναι μια λυση

    Ψήφοι: 9 5,1%
  • οχι αποκλειεται

    Ψήφοι: 46 26,3%
  • γιατι οχι;

    Ψήφοι: 14 8,0%
  • στα αρχιδια μου δεν εχω μια

    Ψήφοι: 36 20,6%
  • στα αρχιδια μου τα χω στην ελβετια

    Ψήφοι: 22 12,6%
  • στα αρχιδια μου τα τρωω στις πουτανες

    Ψήφοι: 30 17,1%
  • ναι γιατι μαζι τα φαγαμε θα μας πουνε

    Ψήφοι: 7 4,0%
  • ναι ειναι αναποφευκτο

    Ψήφοι: 11 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    175

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
ως γνωστον η χωρα πρακτικα εχει χρεοκοπησει καθοτι ειναι πλεον αδυνατο ακομα και για τον ιησου χριστο να κανει θαυμα τετοιο που να δημιουργησει πλεονασμα προυπολογισμου και αναπτυξη ικανη να σηκωσει εστω και αργα το παραφορτωμενο καρο του δημοσιου χρεους μας...

ενος χρεους που αντικατοπτριζει την αποτυχια στην οικονομικη σπεκουλα καποιων μεγαλοτραπεζων και διεθνων οικων αξιολογησης που  τωρα μας πεταν στα σκουπιδια ως χωρα με την υποβαθμιση των ομολογων μας ενω πριν εξι χρονια μας κατετασσαν στις 25 οικονομικες υπερδυναμεις του πλανητη και πονταριζαν στην διαρκη μας προοδο και αειφορα οικονομικη μας αναπτυξη.....

τεσπα μια λυση επωδυνη αλλα δυνητικα εφαρμοσιμη ειναι οπως αντιλαμβανεστε η δεσμευση ολων των καταθεσεων που υπαρχουν σε ελληνικες τραπεζες με στοχο την αποπληρωμη του χρεους εμμεσα ή αμεσα....φυσικα με το ισχυον νομικο πλαισιο κατι τετοιο δεν γινεται αλλα παλι τα νομικα πλαισια υπαρχουν για να αλλαζουν....και μην πει καποιος αποκλειεται....γιατι και αν σας ελεγαν το 2004 οτι το 2011 δεν θα παιρνατε δωρο χριστουγεννων ή οτι θα γινοταν τετοια θερινη φοροεπιδρομη πχ θα γελαγατε και θα απαντουσατε το ιδιο....


ερωτηματα λοιπον για συζητηση

α)ποσο πιθανο το θεωρειτε ως σεναριο;
β)ποσο πιστευετε θα μπορουσε να συμβαλει ενα τετοιο μετρο στην αποκατασταση δημοσιου χρεους ;
γ)με ποιες εστω περιπτωσεις δεσμευσης καταθεσων θα μπορουσατε να συμφωνησετε εν μερει;πχ αποδεδειγμενα λαμογια ,μιζες,δεσμευση υποχρεωτικα πανω απο ενα ποσο πχ 100000 ευρω/καταθετη κλπ


το θεμα ας συγχωνευτει αν κρινεται σπαμ και ας μεινει η ψηφοφορια.....
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
31085_1370133987899_1668225698_864253_5598595_n.jpg
 

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
18
Πόντοι
1.246
Ολα μπορουν να συμβουν παρατραβηγμενο μου ακουγετε αλλα πουτε δε ξερεις
εγω εχω περιοπου 450 ευρω στην τραπεζα ολα κι ολα κατσε να παω να τα παρω
κι αυτα να ριξω κανα τζακουζι


Παντως το Ντοκυμαντερ με τους οικονομικους δολοφονους βγηκε αληθηνο
απορω που απορουν μερικοι  πως φτασαμε εδω :dunno:

Ας ελπιζουμε πουλοντας τα πετρελαια και τα αερια του αιγαιου
για φραγκοδιφραγκα θα ξαναγινουμε οπως πριν
γιατι γιαυτα γινετε ολο το πανυγυρι ...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
51
Πόντοι
4.095
επειδη εβαλα πολλα στα αρχιδια μου στις επιλογες εξηγησε και την υποκατηγορια.....

Η υποκατηγορία είναι λεπτομέρεια.

Η κεντρική ιδέα είναι που μετράει.

;)
 

jd

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
991
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
H δέσμευση των καταθέσεων για αποπληρωμή του χρέους είναι αδύνατο να γίνει 1ον επειδή αυτό ισοδυναμεί με κλοπή. 2ον γιατί οι ελληνικές τράπεζες έχουν αυτη τη στιγμή στη κατοχή τους καταθέσεις 290 δις που αν δοθούν για την αποπληρωμή τότε θα μείνουμε ρέστοι και 3ον γιατί αν το κάνουν αυτό θα σημάνει αυτομάτως λαική εξέγερση και εμφύλιο ή χούντα και στρατιωτικό νόμο.
Το μόνο που θα μπορούσε να θεωρηθεί εφικτό είναι να δεσμευτούν τα χρήματα αυτών που εχουν καταχραστεί δημόσιο χρήμα. Αυτό μπορεί να φανεί μέσα από έλεγχο πόθεν έσχες μέχρι συγγενών 2ου βαθμού από το 1980 και μετά. Για όσους δε μπορούν να τα δικαιολογήσουν αυτομάτως να δημεύεται η περιουσία σε ποσοστό 100%  και τα χρήματα να πηγαίνουν σε ειδικό ταμείο για την αποπληρωμή του χρέους. Πιστεύω ότι με αυτό το τρόπο σε 2-3 χρόνια η χώρα δε θα χρωστάει. Βέβαια για να μην ονειροπολούμε αυτό δε πρόκειται να γίνει ποτέ καθώς αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις είναι τα ίδια λαμόγια που έφαγαν τα λεφτά.
 

Επισκέπτης
Δεν αξίζει να δεσμευτούν οι καταθέσεις για τους ακόλουθους λόγους :

-Να παίρνουν οι λιμενεργάτες του ΟΛΠ 150.000€ το χρόνο ;
-Να παίρνουν οι οδηγοί της ΕΘΕΛ/ΗΛΠΑΠ κτλ 120.000€ το χρόνο ;;
-Να παίρνουν οι λεβέντες της ΓΕΝΟΠ 2500€ το μήνα σύνταξη και 70.000€ εφάπαξ ;;
-Να παίρνουν δις κάθε χρόνο οι 31000 ΜΚΟ ;;;;;
 
OP
OP
gl

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
H δέσμευση των καταθέσεων για αποπληρωμή του χρέους είναι αδύνατο να γίνει 1ον επειδή αυτό ισοδυναμεί με κλοπή.
καλα η εννοια κλοπη ειναι σχετικη....εγω που δεν αποκρυβω κατι και φορολογουμαι δεκα χρονια νομιμα και την εκτακτη εισφορα κλοπη την θεωρω οταν ο υδραυλικος ο γειτονας μου ας πουμε μαζευει καθε μερα αφορολογητα εικοσαρια και πενηνταρια και στο τελος μου βγαινει και χαμηλομισθος και παιρνει επιστροφη φορου....


οποτε με αυτην την λογικη καποτε μπορει να μας πεισουν οτι και η μερικη εστω δεσμευση ειναι για καλο μας.... ;)
 

jd

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
991
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Ας ελπιζουμε πουλοντας τα πετρελαια και τα αερια του αιγαιου
για φραγκοδιφραγκα θα ξαναγινουμε οπως πριν
γιατι γιαυτα γινετε ολο το πανυγυρι ...

Aυτό φίλε είναι μεγάλο λάθος. Ο ορυκτός πλούτος τις χώρας είναι εθνική κληρονομιά και ανήκει και στις επόμενες γεννιές.
Δεν δικαιούμαστε εμείς σαν γεννιά να υποθηκεύσουμε το μέλλον όλων των επόμενων για να περάσουμε εμείς καλά και να συνεχίσουμε τις
λαμογιές μας. Αυτό είναι που προσπαθούν να κάνουν εκβιάζοντας μας αλλά δε πρέπει να υποκύψουμε. Οι νέες θερμοπύλες είναι κοντά μας μετά από σχεδόν 2500 χρόνια. Να δούμε αν θα φανούμε αντάξιοι των προγόνων μας ή απλά λίγοι και νενέκοι
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
εμενα στα παπάρια μου ..

σιγα μην βαλω εγω καταθέσεις εδω πέρα..

και οταν εχω λεφτα βαζω λιγα ετσι για να κινουμαι μωρε, καταλαβαινετε..


οτι λεφτα εχω πλεον χρησιμοποιω παγκοσμιως για αγορες κλπ Moneybookers ,paypal και τετοια..


ναι ποιο πολυ εμπιστευομαι τα ηλεκτρονικα πορτοφολια παρα της ελληνικες τραπεζες..


και στην τελικη θα τα φαω ολα στα στουντιοκοριτσα..

ο παπανδρεου να παρει τα αρχιδια μου...




επεισης μην ξεχνατε οτι το ιδιο συνεβει στην αργεντινη..
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
Δεν αξίζει να δεσμευτούν οι καταθέσεις για τους ακόλουθους λόγους :

-Να παίρνουν οι λιμενεργάτες του ΟΛΠ 150.000€ το χρόνο ;
-Να παίρνουν οι οδηγοί της ΕΘΕΛ/ΗΛΠΑΠ κτλ 120.000€ το χρόνο ;;
-Να παίρνουν οι λεβέντες της ΓΕΝΟΠ 2500€ το μήνα σύνταξη και 70.000€ εφάπαξ ;;
-Να παίρνουν δις κάθε χρόνο οι 31000 ΜΚΟ ;;;;;
το πρωτο πραγμα που ζητησε η τροικα ηταν η αποφορτωση του διογκωμενου ελληνικου δημοσιου με μισθους πανεπιστημιακου ιδιωτικου τομεα αυστραλιας..
η απαντηση που πηρανε απο τα κοπροσκυλα του ΠΑΣΟΚ ηταν οχι αποκλειεται θα κοψουμε απο αλλου..
και συνεχιζουν να κοβουν απο αλλου..
ενα χρονο τωρα μνημονιο και τα κοπρπσκυλα οχι μονο δεν εχουν τολμησει να απολυσουν απο το δημοσιο αλλα δεν εχουν προβει και σε καμια αλλη σημαντικη ενεργεια που εχει αναγκη ο τοπος..
η μονη τους ενεργεια ειναι να αυξανουν φορους και να κοβουν συνταξεις..
 

jd

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
991
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
καλα η εννοια κλοπη ειναι σχετικη....εγω που δεν αποκρυβω κατι και φορολογουμαι δεκα χρονια νομιμα και την εκτακτη εισφορα κλοπη την θεωρω οταν ο υδραυλικος ο γειτονας μου ας πουμε μαζευει καθε μερα αφορολογητα εικοσαρια και πενηνταρια και στο τελος μου βγαινει και χαμηλομισθος και παιρνει επιστροφη φορου....

+1

Και εγώ στην ίδια με σένα κατηγορία ανήκω. Δυστυχώς δεν υπάρχει η πολιτική βούληση να τους πιάσουν όλους αυτούς γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς, συμβολαιογράφους, υδραυλικούς, ταξιτζήδες και λοιπές γνωστες κατηγορίες επαγγελμάτων που φοροδιαφεύγουν.
ασύστολα. Και είναι τόσο απλό αλλά δε θέλουν. Είναι ευκολότερο να τα παίρνουν από τα εύκολα θύματα. Αλλά η αγελάδα σε λίγο θα ψοφήσει και τότε πάπαλα "κύριοι".
 

Επισκέπτης

jo145

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Ιουν 2010
Μηνύματα
18.417
Κριτικές
69
Like
18
Πόντοι
1.246
Aυτό φίλε είναι μεγάλο λάθος. Ο ορυκτός πλούτος τις χώρας είναι εθνική κληρονομιά και ανήκει και στις επόμενες γεννιές.
Δεν δικαιούμαστε εμείς σαν γεννιά να υποθηκεύσουμε το μέλλον όλων των επόμενων για να περάσουμε εμείς καλά και να συνεχίσουμε τις
λαμογιές μας. Αυτό είναι που προσπαθούν να κάνουν εκβιάζοντας μας αλλά δε πρέπει να υποκύψουμε. Οι νέες θερμοπύλες είναι κοντά μας μετά από σχεδόν 2500 χρόνια. Να δούμε αν θα φανούμε αντάξιοι των προγόνων μας ή απλά λίγοι και νενέκοι

Αδερφε αυτο ειναι αναπογευκτο γιαυτο γινετε ολο το νταβαντουρι απορω ΔΕν το βλεπετε ?  :think:
ελπιζω απλα να τους φτανουν ...

Καλα θερμπλυλες και Μεγαλεξανδροι ... καποτε
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
238
Πόντοι
86
Τι να δεσμευσουν.. παλι αυτοι που εχουν τα λιγοτερα θα την πληρωσουν που εχουν απλες καταθεσεις.. γιατι τα λαμογια που τα εχουν κλεψει σιγουρα εχουν βρει και τον τροπο να τα προστατεψουν..
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046


και αν γινει πιστευω πως θα γινει υπουλα και χωρις προειδοποιηση..

φανταστείτε να βγουν στης ειδήσεις και να λενε σε 5 μερες η χώρα καταρέει οικονομικα, παρτε της καταθέσεις ( να το δω και θα γεινω τραβελι παθητικο)

θα βλέπετε μετα η ουρα στην τράπεζα θα ειναι μισο χιλιομετρο  :2funny:
 

cannavaro

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2007
Μηνύματα
101
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
συγνωμη και αν χρωστας στη τραπεζα(πιστωτικες) εκει τι γινεται???
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
συγνωμη και αν χρωστας στη τραπεζα(πιστωτικες) εκει τι γινεται???
εχω την εντυπωση χωρις να ειμαι σιγουρος οτι σε ενδεχομενη χρεωκοπια χρεη και δανεια χαριζονται..
 

cannavaro

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2007
Μηνύματα
101
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
δηλαδη αν εχεις παρει ενα δανειο 150.000 ευρω για σπιτι θα στο χαρισει η τραπεζα???μακαρι ρε φιλε αλλα τραβηγμενο μου ακουγεται
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom