Νέα

Επίσημα μαλάκες είναι όσοι τη βρίσκουν να διορθώνουν την ορθογραφία των άλλων!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Moutro69
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 85
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Γιώργος Ξύδης

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2011
Μηνύματα
12.322
Κριτικές
9
Like
4.650
Πόντοι
1.830
Δε μου αρέσει να μιλαω γενικά και αόριστα οπως κανουν οι λάτρεις της πολιτικής ορθότητας, είμαι σαφής και ξεκάθαρος.

Αν πχ κάποιος γράψει "Σιμερα ειναι η πρώτη Τετάρτη του Απρίλη" ενω ειναι η δεύτερη Τετάρτη  του Απρίλη, και απαντήσεις "Μαθε πρώτα πώς γράφετε το Σήμερα και μετά μιλα" εισαι καθυστερημένος. Παράδειγμα σαφες.

'γράφεται'  :grin: :grin:

αλήθεια πάντως, επειδή όπως είπα είμαι και εγώ ανορθόγραφος κάτι για το οποίο ντρέπομαι και προσπαθώ όσο γράφω να το διορθώνω μαθαίνοντας ορθογραφία ενώ τσεκάρω πάντα και με ορθογραφικό έλεγχο, μου κάνει φοβερή εντύπωση όταν κάποιος αισθάνεται σχεδόν περήφανος για την ανορθογραφία του, γράφει όπως του γουστάρει ενώ βγαίνει αμέσως στην επίθεση αν τον διορθώσεις σε κάτι. ειδικά όταν βγαίνει ένα κόμπλεξ απέναντι στους 'διαβασμένους', στους ανορθόγραφους και γενικά στην μόρφωση ή στην ορθή χρήση της γλώσσας γιατί 'σημασία έχουν τα νοήματα των λέξεων' και 'είδαμε και τους διαβασμένους' κάτι τέτοια κουλά, για μένα σαφώς δείχνει άνθρωπο χωρίς παιδεία κάτι που σίγουρα επηρεάζει κάθε του κρίση οπότε σαφώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως επιχείρημα εναντίον του σε μια συζήτηση με θέμα πχ την πολιτική.


 

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
458
Πόντοι
36
Το νήμα αυτό εδώ θα μπορούσε επίσημα να ονομαστεί

[size=14pt]"Το νήμα των αγραμμάτων"[/size]

        ή

[size=14pt]"Οι αγράμματοι επί τέλους διεκδικούν τα δικαιώματα τους".[/size]

Και σας προτείνω και ποιον να βγάλετε πρόεδρο:

Τον giasou.
Ο giasou μια χαρά έξυπνος είναι. Κατάλαβε τι τρέλα επικρατεί στο site και τους δουλεύει όλους, μου φαίνεται. Αν δεις τα πρώτα ποστ του είναι γραμμένα κανονικότατα.
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.610
Like
14.517
Πόντοι
3.656
Ο giasou μια χαρά έξυπνος είναι. Κατάλαβε τι τρέλα επικρατεί στο site και τους δουλεύει όλους, μου φαίνεται. Αν δεις τα πρώτα ποστ του είναι γραμμένα κανονικότατα.


τυπε μαλλον δεν ειχε χαλασει ακομα το πληκτρολογιο του  :grin: :grin: :grin:
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.610
Like
14.517
Πόντοι
3.656
:grin:
τύπε έχω ακούσει ότι μιλάει φαρσί και την διάλεκτο του παράγοντα του εδεσσαικού  :S :grin:


τυπε ο γιασου γραφει με κωδικοποιηση 256 μπιτ για να τον καταλαβαινουν μονο αυτοι που πρεπει  :grin: :grin: :grin: :heavymetalbig:
 

yorkie

Global Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
11 Απρ 2012
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
228
Like
18.770
Πόντοι
35.668
4522f739d95870b69ac97c6e48635542.jpg
 

howbawdat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2017
Μηνύματα
223
Κριτικές
15
Like
670
Πόντοι
291
'γράφεται'  :grin: :grin:

αλήθεια πάντως, επειδή όπως είπα είμαι και εγώ ανορθόγραφος κάτι για το οποίο ντρέπομαι και προσπαθώ όσο γράφω να το διορθώνω μαθαίνοντας ορθογραφία ενώ τσεκάρω πάντα και με ορθογραφικό έλεγχο, μου κάνει φοβερή εντύπωση όταν κάποιος αισθάνεται σχεδόν περήφανος για την ανορθογραφία του, γράφει όπως του γουστάρει ενώ βγαίνει αμέσως στην επίθεση αν τον διορθώσεις σε κάτι. ειδικά όταν βγαίνει ένα κόμπλεξ απέναντι στους 'διαβασμένους', στους ανορθόγραφους και γενικά στην μόρφωση ή στην ορθή χρήση της γλώσσας γιατί 'σημασία έχουν τα νοήματα των λέξεων' και 'είδαμε και τους διαβασμένους' κάτι τέτοια κουλά, για μένα σαφώς δείχνει άνθρωπο χωρίς παιδεία κάτι που σίγουρα επηρεάζει κάθε του κρίση οπότε σαφώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως επιχείρημα εναντίον του σε μια συζήτηση με θέμα πχ την πολιτική.

Έτσι ναι. Αλλα παμε στα άκρα. Γενικά συμφωνώ
 

Rainbow

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
400
Πόντοι
36
Ξέρετε τι είναι πιο εκνευριστικό από τα ορθογραφικά λάθη; Οι άνθρωποι που δεν αντέχουν να μη τα διορθώνουν, συχνά θυσιάζοντας να χαθεί και το νόημα και ο σκοπός του εκάστοτε κειμένου-μηνύματος.

Και ξέρετε ποιός άλλος συμφωνεί με αυτό το σκεπτικό; Το πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν. Σύμφωνα με μια πρόσφατη έρευνα, η οποία δημοσιεύτηκε τον προηγούμενο μήνα, είναι πολύ πιθανό οι άνθρωποι οι οποίοι έχουν τάσεις να συμπεριφέρονται σαν grammar nazis , να είναι, εχμ, μαλάκες.

Αρχικά, η έρευνα συμπέρανε ότι αυτοί που έχουν την τάση να διορθώνουν ορθογραφικά και συντακτικά λάθη των άλλων είναι οι πιο εσωστρεφείς, μάλλον επειδή οι πιο εξωστρεφείς είναι αρκετά ευτυχισμένοι προκειμένου να μπαίνουν στη διαδικασία να διορθώνουν κόσμο και να αντλούν απ’ αυτό την ευχαρίστησή τους.

Η έρευνα ανακάλυψε όμως και κάτι άλλο. Υπάρχει σύνδεση μεταξύ του πόσο δυσάρεστη παρέα μπορεί να είναι ένας τύπος με το πόσο γουστάρει να διορθώνει τον άλλο κόσμο. Δηλαδή δε μας λέει και τίποτα καινούριο η έρευνα του Πανεπιστημίου του Μίσιγκαν, αλλά πλέον έχουμε το support της επιστήμης για να δείξουμε σε όσους γουστάρουν να διορθώνουν κόσμο πόσο σπαστικοί μαλάκες μπορεί να γίνουν.

Συνήθως όταν ένας grammar nazi παρεμβαίνει για να διορθώσει ένα ορθογραφικό ή συντακτικό λάθος, είναι το ίδιο χρήσιμος στη συζήτηση όσο ειναι και ο Senor Cleanfist:



Αφιερωμένο στους πανταχού wannabe δασκάλους.

Δοιλαδυ ραι φοιλαι αισει δαιν αιχοις πρωβλυμα μαι τυν ανωρθωγραφοια?
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
[size=14pt]Είναι παράδοξο το πώς η ορθογραφία των περισσότερων κινείται αντιστρόφως ανάλογα με την εύκολη πρόσβαση σε οποιαδήποτε πληροφορία από το διαδίκτυο!Αν λίγα χρόνια νωρίτερα ήθελε κάποιος να μάθει την ορθοφραφία μιας λέξης οποιασδήποτε γλώσσας έπρεπε στην καλύτερη να περιμένει να πάει κάπου να βρει ένα κλασικό  λεξικό[/size],ενώ σήμερα για την πλειοψηφία είναι πανεύκολο μέσω ενός smartphone.Από κει και πέρα έχει σημασία ο τρόπος που επιδιώκεις να διορθώσεις κάποιον που κάνει ορθογραφικά ή συντακτικά λάθη,και σίγουρα ο δασκαλίστικος τρόπος είναι απωθητικός!Για μένα το καλύτερο είναι να απαντάς με τον σωστό τρόπο και να κάνεις ορθή χρήση της γλώσσας είτε γραπτά είτε προφορικά.Αν ο συνομιλητής έχει τη θέληση να διορθωθεί θα το εκμεταλλευτεί προς όφελός του,αν είναι αδιάφορος δεν έχει κανένα νόημα να του ''τη λες'',''στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα''!

Θ' αναφερθώ μόνο στο τονισμένο:

Επειδή η ευκολία είναι τόσο μεγάλη κανείς πια δεν έχει κανέναν λόγο, πέραν από προσωπική λόξα, να κοιτά την ορθογραφία του ή την ποιότητα του γραπτού και προφορικού του λόγου.
Πέραν τούτου υπάρχει όμως και μία ακόμα "κατάρα" στην ασθένεια: Ο εξισωτισμός. Ουσιαστικά εφόσον όλα ίδια και όλα καλά είναι πως μπορεί κανείς να κινητοποιηθεί να βελτιώσει τον εαυτό του ή έστω τον τρόπο ομιλίας του; Ουδείς στο σχολείο δεν νοιάζεται να διορθώσει τα λάθη στο λόγο τα οποία είναι μάλιστα πολύ συχνά ακόμα και στην τηλεόραση και στην έντυπη δημοσιογραφία!

Οπότε, τα παιδιά μαθαίνουν τη γλώσσα με λάθη και μετά την ακούνε με τα ίδια ή και χειρότερα λάθη! Πως λοιπόν να αναπτυχθεί ορθογραφική, κι εν γένει ορθοφωνητική, ικανότητα από τον μέσο Έλληνα; Να τονίσω ότι ό,τι διόρθωσα ή κι έφτιαξα το χρωστάω σε δική μου ενασχόληση, η οποία άρχισε με το να διαβάζω ελληνική λογοτεχνία έργων τα οποία εκδόθηκαν το 1960 το αργότερο. Άμα δεν υπήρχε αυτή η λόξα δεν θα γινόταν να γραφεί κι αυτό το κείμενο!

Προφανώς δεν συνίσταται όλοι να γράφουν άπταιστα στην μητρική τους γλώσσα, μόνο και μόνο γιατί αυτό είναι αδύνατο, αλλά έστω τα μεγαλύτερα και σοβαρότερα λάθη θα έπρεπε να μην συναντιόνταν! Στο φαινόμενο των γκρήκλις δεν θ' αναφερθώ ιδιαίτερα, μόνο θα πω πως ο λόγος της εμφάνισής τους έχει πλέον εξαλειφθεί και ούτως ή άλλως δεν απετέλεσε ποτέ σοβαρή απειλή για τη γλώσσα.

Το πρόβλημα είναι ότι στη σύγχρονη Ελλάδα έχει χαθεί ολοκληρωτικά το αίσθημα της σοβαρότητας, οπότε με παιχνιδίσματα αντιμετωπίζουμε τα πάντα. Φανερό αυτό γίνεται, ιδιαίτερα, στην περίπτωση διαφόρων νέων, έντεχνων και χιπστεροειδών συγκροτημάτων που διασκευάζουν παλιά τραγούδια, ρεμπέτικου τύπου, όπου τα κάνουν χαριτωμένα και χαρούμενα κι ας λένε οι στίχοι "κι ας κάνεις την καρδούλα μου κομμάτια", ή να ερμηνεύεται το: "με αεροπλάνα και βαπόρια" ως παρτοτράγουδο! Ό,τι παρατηρείται και στη μουσική αυτό παρατηρείται κι αλλού και δυστυχώς η γλώσσα είναι το λιγότερο που έχει χτυπήσει. Όπως είχε πει κι ο Ιησούς Χριστός: από τα μικρά μπορώ να κρίνω και τα μεγάλα. Ορίστε λοιπόν σε ξεκάθαρη απάντηση η παρακμή της σύγχρονης Ελλάδας: έλλειψη σοβαρότητας σε όλους τους τομείς.

Παρεμπιπτόντως, για να γίνει και το γραμματικό το μάθημα: όταν το ότι μπορεί ν' αντικατασταθεί με το οτιδήποτε γράφε με κόμμα έτσι: ό,τι. Αυτό είναι το σωστό κι ας το παίρνει ως λάθος το πρόγραμμα αυτόματου ορθογραφικού ελέγχου!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
59
Πόντοι
66
Πρωσαίχαιται ποσ γράφφαιται γηατύ αιγό σα μονδεράτωρασ θα μπανάρο ώπηων γράφοι μαι ανωρθωγραυήαισ.

Τυ δηάωλω, σχωλύο δαιν πίγαται?
Να πάται τόρα!
 

max-mad

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.822
Κριτικές
10
Like
462
Πόντοι
3.245
Από την στιγμη που, όπως βλεπω υπαρχουν πολλοι που δεν μπορουν να καταλαβουν τους πολλους και σημαντικους λογους για να γραφει καποιος σωστα,εχουμε ακομη πολυ δρομο μπροστα μας.
 

25th

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2011
Μηνύματα
128
Κριτικές
5
Like
298
Πόντοι
21
αλήθεια πάντως, επειδή όπως είπα είμαι και εγώ ανορθόγραφος κάτι για το οποίο ντρέπομαι και προσπαθώ όσο γράφω να το διορθώνω μαθαίνοντας ορθογραφία ενώ τσεκάρω πάντα και με ορθογραφικό έλεγχο, μου κάνει φοβερή εντύπωση όταν κάποιος αισθάνεται σχεδόν περήφανος για την ανορθογραφία του, γράφει όπως του γουστάρει ενώ βγαίνει αμέσως στην επίθεση αν τον διορθώσεις σε κάτι. ειδικά όταν βγαίνει ένα κόμπλεξ απέναντι στους 'διαβασμένους', στους ανορθόγραφους και γενικά στην μόρφωση ή στην ορθή χρήση της γλώσσας γιατί 'σημασία έχουν τα νοήματα των λέξεων' και 'είδαμε και τους διαβασμένους' κάτι τέτοια κουλά, για μένα σαφώς δείχνει άνθρωπο χωρίς παιδεία κάτι που σίγουρα επηρεάζει κάθε του κρίση οπότε σαφώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως επιχείρημα εναντίον του σε μια συζήτηση με θέμα πχ την πολιτική.

Αγαπητέ Γιώργο, ακόμα και εσύ αν πας να εξεταστείς σχετικά, θα σου διαγνώσουν "δυσορθογραφία" (κατηγορία Ειδικών Μαθησιακών Δυσκολιών), πιθανότατα ελαφριά. Λογικό, καθώς δεν έχεις κάποιο έντονο πρόβλημα, και αυτό είναι νομίζω προφανές. Παρά το τελευταίο, θα μπορέσεις να πάρεις πιστοποιητικό διάγνωσης δυσλεξίας με τριετή ισχύ. Οι αναφορές που γίνονται στη δυσλεξία αναφορικά με άτομα φέροντα τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις, είναι τουλάχιστον άκαιρες.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, ότι πρόκειται για ζήτημα παιδείας και όχι εκπαίδευσης.
Κλείνοντας, μπορείς (όχι εσύ προσωπικά φίλτατε! ) να είσαι δυσλεκτικός ή ανορθόγραφος ΚΑΙ να μην το χρησιμοποιείς ως ασπίδα σε οποιαδήποτε πρόταση βελτίωσης. Επίσης μπορείς να συνδιαλέγεσαι ΩΣ άνθρωπος ακόμη και ανορθόγραφα, με σεβασμό. Ακόμη και αν δεν είσαι, συμπεριφέρσου ΣΑΝ άνθρωπος και δέξου την όποια διόρθωση εφόσον αυτή γίνεται κομψά.
 
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
    Το θέμα είναι ότι έχει κυριαρχήσει μιά γενικώτερη αγραμματοσύνη,που οφείλεται και στό ότι η "εκπαίδευση" είναι διαμορφωμένη σε πρότυπα παπαγαλίας,που απο τη μιά εξασφαλίζουν ότι καποιος θα περάσει το μάθημα,αλλά και από την άλλη έχουν απαλλάξει και τους "εκπαιδευτικούς" απο τον κόπο να δίνουν στους μαθητές ερεθίσματα για μελέτες πιό εμβαθυμένες,πράγμα το οποίο ελάχιστα τους ενδιαφέρει. Οσο για τους πανάθλιους "δημοσιογράφους" της σήμερον, στην μεγίστη πλειονότητά τους είναι εντελώς αγράμματοι-απόρροια βεβαια κι αυτό του γεγονότος ότι αν είχαν καποια σημαντικώτερα πνευματικά προσόντα,δεν θα πήγαιναν να κάνουν αυτή τη γελοία "δουλειά" για να ζήσουν.(ειναι κάτι ανάλογο με τους κλαδους των μαζικών "σπουδών" (νομικές,οικονομικες και άλλες) , όπου στρέφονται συνήθως μαθητές μέτριοι  ή και κάτω του μετρίου,που ουτε θα διενοούντο να δωσουν για Πολυτεχνεία κλπ. ) . Το 90 ο/ο των δασκαλοκαθηγητών είναι οι ίδιοι αμόρφωτοι και αγράμματοι,οποοτε  η ριζα του κακού βρισκεται κι εκεί. Συνεπώς,επανέρχομαι στην  πρότασή  μου για κατάργηση των σχολείων και εισαγωγή συστήματος αυστηρής (με δημοσιο διαγωνισμο εισόδου προφορικώς  ενωπιον εξεταστικης επιτροπης 12 καθηγητων) σε καποιες επιστημονικες σχολές (μαθηματικα,κλπ) , για να ειναι αδιάβλητος κι οχι όπως εδω και κατι δεκαετίες,οπου οι μισοί και πλέον μπαινουν με θεματα που τους εδωσε  ο βολευτης τους,ή τα αγορασαν απο τις επιτροπες. Καλη νύχτα και καλό καλοκαιράκι  (3 μηνες τεμπελιά και αργια πληρωμενες) στους "εκπαιδευτικούς" το ίδιο "απαραίτητοι"  οπως και οι δημοσιοκαφροι!
 

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.910
Κριτικές
14
Like
3.674
Πόντοι
2.777
είναι λάθος στάση ζωής η ανορθογραφία, αλλά ακόμη περισσότερο λάθος η επιμονή στην επιβολή της.
 
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.363
Like
279
Πόντοι
36

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom