Νέα

Επάγγελμα security

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα leader96
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 447
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.668
Like
11.406
Πόντοι
3.656
12.5% και κανα 4% οι ασφαλιστικες εισφορες, συνολο 16.5% Συν λογιστικα κοστη, εδρα, ταξιδια προς τον πολιτισμο, κλπ μαζευεται το 20%
Γιατί εδώ δεν έχεις λογιστικά κόστη ασφαλιστικές εισφορές κτλπ?

Δεν είναι για όλους είναι για ψηφιακές φάσεις...

έδρα....ένα γραφείο......κλανιές....

ταξίδια και μετακινήσεις ναι....εκεί πας στο 20% (και τα βάζω μπόλικα) και εδώ έχεις 22%+5%+ασφαλιστικές εισφορές+τέλος επιτηδεύματος+προκαταβολή(για νέες εταιρείες τον πρώτο χρόνο...) συν πολλά.

Δεν πας στο 20% πας στο 35% στην καλύτερη.

για τζίρους πάνω από ένα ποσό είναι πολλά τα λεφτά για να το αγνοήσεις. Στην τελική αν δουλεύεις έτσι μπορείς να βρίσκεσαι σε όλο τον κόσμο (εκτός Ελλάδας) και να είναι η έδρα σου στην κύπρο. Ποιός είπε ότι πρέπει να μένεις εκεί συνέχεια?
 
OP
OP
leader96

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.735
Like
2.784
Πόντοι
456
Παρα πολλα χρονια στο χωρο,αμα δεν εχεις εμφανιση και υψος,ξεχνα το.Επισης πρεπει να προσεχεις σε ποιες εταιρειες πηγαινεις.Υπαρχουν εταιρειες που θα σε φανε,θα σε πεταξουν σ'ενα μαρκετ η καταστημα και θα σου δινουν κανα 700αρι και αυτο θα στο αργουν κιολας.Υπαρχουν και εταιρειες που πας συστημενος,τα ποστα τους αφορουν σπιτια πλουσιων και πατρολ στις γειτονιες τους.Καθαριζεις 1000+,δωρα,ενσημα,αδειες ολα τακτοποιημενα και στην ωρα τους.Επισης οπως ειπαν πολλοι ειναι ενα επαγγελμα που εχει υποστει μεγαλη εκμεταλλευση,συνεπως να μην υπαρχουν ανθρωποι που να θελουν να ερθουν να πιασουν δουλεια στον τομεα.Με λιγα λογια,δεν υπαρχει security ουτε για δειγμα.Εχουν καταντησει καποιες εταιρειες να παιρνουν θειαδες και κατι Αρχοντες του καφενειου.
Σεκιουριτι σε σούπερ μάρκετ πόσα παίρνουν? 800 η κατώτατο? Επίσης περνάει εύκολα η ώρα? Το ότι δε βρίσκουν άτομα νομίζω έχει να κάνει με το ότι πρέπει να δώσεις λεφτά σε σεμινάρια. Αν η άδεια έκανε κάνα 30αρι πιστεύω πολύς κόσμος θα πήγαινε να δουλέψει σεκουριτι.αν πάω χωρις άδεια θα με πάρουνε?
 
OP
OP
leader96

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.735
Like
2.784
Πόντοι
456
Αλβανε τράβα αυτοκτονα σου λέω.

Στο νησί αυτό μου προτειναν πρόσφατα 7.5χιλ τον μήνα μισθό.
Σου είπα κάτι και δεν ακούς.
Είσαι ένα σκουπίδι όχι επειδή είσαι αμόρφωτος ή χαμιλομισθος, απλά επειδή επίτηδες δε δέχεσαι την πραγματικότητα και μάλιστα χωρίς να έχεις καμία γνώση επί του θέματος.
Ξενιτεμένος αν μια μέρα μπούνε οι Τούρκοι στο νησί.. Και σε πιάσουνε και βάλουνε το τουφέκι στο κεφάλι. Και σου πουνε..αν δεν κάτσεις στο λοχαγο και στους πεινασμένους Τούρκους φαντάρους. Θα σε σκοτώσουμε. Τι θα κάνεις? Επικίνδυνο νησί η Κύπρος όσα λεφτά και να βγάζεις.. Μέση ανατολη
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.392
Like
10.930
Πόντοι
3.556
Γιατί εδώ δεν έχεις λογιστικά κόστη ασφαλιστικές εισφορές κτλπ?

Δεν είναι για όλους είναι για ψηφιακές φάσεις...

έδρα....ένα γραφείο......κλανιές....

ταξίδια και μετακινήσεις ναι....εκεί πας στο 20% (και τα βάζω μπόλικα) και εδώ έχεις 22%+5%+ασφαλιστικές εισφορές+τέλος επιτηδεύματος+προκαταβολή(για νέες εταιρείες τον πρώτο χρόνο...) συν πολλά.

Δεν πας στο 20% πας στο 35% στην καλύτερη.

για τζίρους πάνω από ένα ποσό είναι πολλά τα λεφτά για να το αγνοήσεις. Στην τελική αν δουλεύεις έτσι μπορείς να βρίσκεσαι σε όλο τον κόσμο (εκτός Ελλάδας) και να είναι η έδρα σου στην κύπρο. Ποιός είπε ότι πρέπει να μένεις εκεί συνέχεια?

Ελλαδα οι ΟΕ/ΕΕ δεν εχουν μερισμα, οποτε εχεις μονο ενα 22% φλατ φορο στα κερδη.
Για μια ΟΕ/ΕΕ υπολογιζε περιπου 26-27% συνολικο κοστος, με ολα μεσα (22% φορο, τελος επιτηδευματος, ασφαλιστικες εισφορες, λογιστης, κοστος εδρας, κλπ). Προφανως την προκαταβολη φορου δε θα την υπολογισεις, αφου απο το επομενο ετος συμψηφιζεται. Αμα η Κυπρος σου βγαινει στο 20% δεν ξερω αν αξιζει η φασαρια
 

anal@ogos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2022
Μηνύματα
35
Κριτικές
7
Like
248
Πόντοι
280
Σεκιουριτι σε σούπερ μάρκετ πόσα παίρνουν? 800 η κατώτατο? Επίσης περνάει εύκολα η ώρα? Το ότι δε βρίσκουν άτομα νομίζω έχει να κάνει με το ότι πρέπει να δώσεις λεφτά σε σεμινάρια. Αν η άδεια έκανε κάνα 30αρι πιστεύω πολύς κόσμος θα πήγαινε να δουλέψει σεκουριτι.αν πάω χωρις άδεια θα με πάρουνε?
800 ίσως ναι αλλά μην ξεχνάμε και το ενδεχόμενο ότι οι εταιρείες αυτές κάνουν συμβάσεις part time για να αποφεύγουν την υψηλή μισθοδοσία
Οπότε παίζουν και με εξαωρα και πάνω κάτω 500 το μήνα
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.668
Like
11.406
Πόντοι
3.656
Ελλαδα οι ΟΕ/ΕΕ δεν εχουν μερισμα, οποτε εχεις μονο ενα 22% φλατ φορο στα κερδη.
Για μια ΟΕ/ΕΕ υπολογιζε περιπου 26-27% συνολικο κοστος, με ολα μεσα (22% φορο, τελος επιτηδευματος, ασφαλιστικες εισφορες, λογιστης, κοστος εδρας, κλπ). Προφανως την προκαταβολη φορου δε θα την υπολογισεις, αφου απο το επομενο ετος συμψηφιζεται. Αμα η Κυπρος σου βγαινει στο 20% δεν ξερω αν αξιζει η φασαρια
Δεν βγαίνει 20% βγαίνει 15% όπως έγραψες αλλά δεν μπορείς να υπολογίσεις 27% έτσι αέρα.

ασφαλιστικές εισφορές πόσο? τι κατηγορία? κόστος έδρας....εξαρτάται...είναι δυνατόν να έχουν όλοι οι κλάδοι το ίδιο?

Για μια νεοσύστατη εταιρεία με μικρό μπάτζετ η προκαταβολή φόρου είναι πολύ μεγάλο πράγμα.

οε/εε....δεν θα κάτσει ο άλλος να πάει να γίνει φορολογικός κάτοικος στην κύπρο για να γλιτώσει 10% από τζίρο 100Κ.

υπάρχουν επαγγέλματα που κάνουν τζίρο 800 - 900Κ και πάνω και λόγω της φύσης τους έχουν μηδαμινά έξοδα. Στο ένα μύριο και το 10% είναι πολλά λεφτά. Σε αυτά τα λεφτά έτσι και αλλιώς νομίζω ότι πας σε ΙΚΕ και πάνω στην Ελλάδα.

Στην τελική αν κάποιος μπορεί απλά με μια επιλογή να γλιτώσει ένα κάρο λεφτά γιατί να μην το κάνει? για να έρθει ο χατζηδάκης να του τα πάρει για να τα δώσει στους εξωκοινοβουλευτικούς υπουργούς?
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.392
Like
10.930
Πόντοι
3.556
Δεν βγαίνει 20% βγαίνει 15% όπως έγραψες αλλά δεν μπορείς να υπολογίσεις 27% έτσι αέρα.

ασφαλιστικές εισφορές πόσο? τι κατηγορία? κόστος έδρας....εξαρτάται...είναι δυνατόν να έχουν όλοι οι κλάδοι το ίδιο?

Για μια νεοσύστατη εταιρεία με μικρό μπάτζετ η προκαταβολή φόρου είναι πολύ μεγάλο πράγμα.

οε/εε....δεν θα κάτσει ο άλλος να πάει να γίνει φορολογικός κάτοικος στην κύπρο για να γλιτώσει 10% από τζίρο 300Κ.

υπάρχουν επαγγέλματα που κάνουν τζίρο 800 - 900Κ και πάνω και λόγω της φύσης τους έχουν μηδαμινά έξοδα. Στο ένα μύριο και το 10% είναι πολλά λεφτά. Σε αυτά τα λεφτά έτσι και αλλιώς νομίζω ότι πας σε ΙΚΕ και πάνω στην Ελλάδα.

Στην τελική αν κάποιος μπορεί απλά με μια επιλογή να γλιτώσει ένα κάρο λεφτά γιατί να μην το κάνει? για να έρθει ο χατζηδάκης να του τα πάρει για να τα δώσει στους εξωκοινοβουλευτικούς υπουργούς?
Μιλας για τζιρους κοντα στο 1Μ που προφανως αλλαζει το πραμα. Εκει θα ψαχτεις και για το 10% και για ακομα καλυτερες επιλογες (υπαρχουν στησιματα με 0% φορο, που προφανως δε θα αναλυσουμε εδω). Εδω ομως μιλαμε για ψηφιακους ελευθερους επαγγελματιες, οπως ειναι η πλειοψηφια. Δηλαδη 40Κ-100Κ απο εισοδημα ως κοντρακτορ. Για Ελλαδα εκει θα παιξεις, στο 26-27% συνολικο κοστος για ΕΕ. Αμα εισαι κατω απο 40Κ εσοδα, παει χαμηλοτερα και μπορεις να δουλεψεις ακομα και μεσω ατομικης. Εισφορες υπολογισε 148 το μηνα για τα 5 πρωτα χρονια. Και 240 επειτα.
Δεν ειναι λιγο το 27% αλλα και σε καθε φορολογικο παραδεισο να εισαι ετοιμος για πολλα κρυφα κοστη. Πχ αν χρειαζεται να πας απο επαρχιακη πολη της Ελλαδας να νοικιασεις Κυπρο, για το ιδιο σπιτι θα θελεις +3Κ το χρονο ενοικιο και βαλε και 1-2Κ για εξοδα ταξιδιων για να δεις τους δικους σου, δηλαδη ενα ταληρο στην πλακα, που σε τζιρο 80Κ ειναι 6%
Επισης εχουν ακριβοτερα λογιστικα κοστη και που και που σε κοπανανε και κατι εκτακτες εισφορες (για Εθνικη Αμυνα, κ.ο.κ.). Ελλαδα τα λογιστικα μιας απλης εταιριας ενος κοντρακτορ ειναι γελοια και μπορεις να τα κανεις μονος σου μετα τον πρωτο χρονο, μπορεις δηλαδη να πας σε μηδεν λογιστικο κοστος.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.668
Like
11.406
Πόντοι
3.656
Μιλας για τζιρους κοντα στο 1Μ που προφανως αλλαζει το πραμα. Εκει θα ψαχτεις και για το 10% και για ακομα καλυτερες επιλογες (υπαρχουν στησιματα με 0% φορο, που προφανως δε θα αναλυσουμε εδω). Εδω ομως μιλαμε για ψηφιακους ελευθερους επαγγελματιες, οπως ειναι η πλειοψηφια. Δηλαδη 40Κ-100Κ απο εισοδημα ως κοντρακτορ. Για Ελλαδα εκει θα παιξεις, στο 26-27% συνολικο κοστος για ΕΕ. Αμα εισαι κατω απο 40Κ εσοδα, παει χαμηλοτερα και μπορεις να δουλεψεις ακομα και μεσω ατομικης. Εισφορες υπολογισε 148 το μηνα για τα 5 πρωτα χρονια. Και 240 επειτα.
Δεν ειναι λιγο το 27% αλλα και σε καθε φορολογικο παραδεισο να εισαι ετοιμος για πολλα κρυφα κοστη. Πχ αν χρειαζεται να πας απο επαρχιακη πολη της Ελλαδας να νοικιασεις Κυπρο, για το ιδιο σπιτι θα θελεις +3Κ το χρονο ενοικιο και βαλε και 1-2Κ για εξοδα ταξιδιων για να δεις τους δικους σου, δηλαδη ενα ταληρο στην πλακα, που σε τζιρο 80Κ ειναι 6%
Επισης εχουν ακριβοτερα λογιστικα κοστη. Ελλαδα τα λογιστικα μιας απλης εταιριας ενος κοντρακτορ ειναι γελοια και μπορεις να τα κανεις μονος σου μετα τον πρωτο χρονο, μπορεις δηλαδη να πας σε μηδεν λογιστικο κοστος
Μα φυσικά μιλάω για τζίρους κοντά στο 1Μ και πιο κάτω οκ αλλά σίγουρα οτιδήποτε πάνω από 300Κ.

Για να γίνεις φορολογικός κάτοικος εξωτερικού δεν είναι φτηνό πρέπει να μένεις εκτός Ελλάδος τον περισσότερο καιρό....τα σπίτια και η διαμονή στο εξωτερικό δεν είναι φτηνά οπότε πρέπει να έχεις καλό κέρδος έναντι της Ελλάδας ούτε θα ξεσπιτωθείς για 20-30Κ το χρόνο που θα τα φας στα πέρα δώθε και τα ταξίδια. Μιλάμε για λεφτά πολλά

Νομίζω ότι τα 40Κ είναι λίγα για τέτοιους επαγγελματίες αλλά οκ...το δέχομαι. Για αυτά τα λεφτά μια χαρά είναι η Ελλάδα και νομίζω ότι ατομική εταιρεία μπορείς να έχεις μέχρι και το 1Μ αλλά από ένα ποσό και πάνω πας σε 44% φορολογία...σε υποχρεώνει να κάνεις ΙΚΕ με τον τρόπο του.

Δεν είναι και τόσο λίγα τα λογιστικά κόστη στην Ελλάδα για μια ΙΚΕ της πούτσας σου παίρνουν άνετα 300+φπα και για ατομική εταιρεία 150+φπα. Τώρα αν θες να πας στον λογιστή που θα ξεχνάει να σου υποβάλλει το φπα και θα τρως τα 500άρι εντάξει οκ έχω ακούσει και προσφορές με 80 ευρώ το μήνα :confused:

Τι ακριβώς εννοείς να τα κάνεις μόνος σου και να πας σε μηδέν λογιστικό κόστος? Πέρα από το mydata το φπα και τα έσοδα/έξοδα δεν τηρούνται έστω και απλά βιβλία στις ατομικές? Δεν υποβάλεται ισολογισμός? Ποιος τον υπογράφει?
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.668
Like
11.406
Πόντοι
3.656
Οικονομικά είναι εξαιρετικά. Δεν διαφωνώ πουθενά.

Απλά είναι βλαχοχώρι .

Δεν είναι ωραία αλλά δεν είναι και τεχεράνη.


όταν βρεις τρόπο να κάνεις σφραγίσματα μέσω σκάιπ μπορεί να σε βολέψει και να μην μένεις εκεί :confused:
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.392
Like
10.930
Πόντοι
3.556
Μα φυσικά μιλάω για τζίρους κοντά στο 1Μ και πιο κάτω οκ αλλά σίγουρα οτιδήποτε πάνω από 300Κ.

Για να γίνεις φορολογικός κάτοικος εξωτερικού δεν είναι φτηνό πρέπει να μένεις εκτός Ελλάδος τον περισσότερο καιρό....τα σπίτια και η διαμονή στο εξωτερικό δεν είναι φτηνά οπότε πρέπει να έχεις καλό κέρδος έναντι της Ελλάδας ούτε θα ξεσπιτωθείς για 20-30Κ το χρόνο που θα τα φας στα πέρα δώθε και τα ταξίδια. Μιλάμε για λεφτά πολλά

Νομίζω ότι τα 40Κ είναι λίγα για τέτοιους επαγγελματίες αλλά οκ...το δέχομαι. Για αυτά τα λεφτά μια χαρά είναι η Ελλάδα και νομίζω ότι ατομική εταιρεία μπορείς να έχεις μέχρι και το 1Μ αλλά από ένα ποσό και πάνω πας σε 44% φορολογία...σε υποχρεώνει να κάνεις ΙΚΕ με τον τρόπο του.

Δεν είναι και τόσο λίγα τα λογιστικά κόστη στην Ελλάδα για μια ΙΚΕ της πούτσας σου παίρνουν άνετα 300+φπα και για ατομική εταιρεία 150+φπα. Τώρα αν θες να πας στον λογιστή που θα ξεχνάει να σου υποβάλλει το φπα και θα τρως τα 500άρι εντάξει οκ έχω ακούσει και προσφορές με 80 ευρώ το μήνα :confused:

Τι ακριβώς εννοείς να τα κάνεις μόνος σου και να πας σε μηδέν λογιστικό κόστος? Πέρα από το mydata το φπα και τα έσοδα/έξοδα δεν τηρούνται έστω και απλά βιβλία στις ατομικές? Δεν υποβάλεται ισολογισμός? Ποιος τον υπογράφει?

Ενας απλος κοντρακτορ συνηθως κοβει 12 τιμολογια το χρονο στον πελατη, ΦΠΑ συνηθως δεν εχει, και αντε να περναει και 2-3 εξοδα το μηνα. Αν κανεις το καθενα απο μια φορα μετα ειναι παιχνιδακι, δε χρειαζεται καν λογιστης. Αμα εχεις ΦΠΑ, υπαλληλους κλπ φυσικα και θα χρειαστεις.
Ουσιαστικα λεμε το ιδιο. Αξιζει αλλαγη φορολογικης εδρας απο ενα ποσο και πανω. Παλια ηταν πιο χαλια Ελλαδα, με 24% φορο και ασφαλιστικες επι των εσοδων, εκει οχι απλα αλλαζες αλλα ετρεχες...
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.353
Like
16.002
Πόντοι
3.656
Δεν είναι ωραία αλλά δεν είναι και τεχεράνη.
Είσαι σίγουρα ότι γαμάς πιο εύκολα ή καλύτερες στην κύπρο από την τεχεράνη ;

Φαντάζεσαι ξένος, να βγαίνεις μόνος ... για καμάκι κτλ .... ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ;;;;;;

ή να πηγαίνεις σε τζάδικα μασάζ , στούντιο βίζιτες κτλ ;;;;

Θα είσαι σύντομα δακτυλοδεικτούμενος.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΡΩΠΗ .... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΑΘΗΝΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ..............
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.668
Like
11.406
Πόντοι
3.656
Ενας απλος κοντρακτορ συνηθως κοβει 12 τιμολογια το χρονο στον πελατη, ΦΠΑ συνηθως δεν εχει, και αντε να περναει και 2-3 εξοδα το μηνα. Αν κανεις το καθενα απο μια φορα μετα ειναι παιχνιδακι, δε χρειαζεται καν λογιστης. Αμα εχεις ΦΠΑ, υπαλληλους κλπ φυσικα και θα χρειαστεις.
Ουσιαστικα λεμε το ιδιο. Αξιζει αλλαγη φορολογικης εδρας απο ενα ποσο και πανω. Παλια ηταν πιο χαλια Ελλαδα, με 24% φορο και ασφαλιστικες επι των εσοδων, εκει οχι απλα αλλαζες αλλα ετρεχες...
Δεν με κατάλαβες....αν ασχοληθείς λίγο ακόμα και με πολλά τιμολόγια, με πολλά έξοδα...με ταμεία...με έσοδα έξοδα αρκετά και με επιταγές, να παρακολουθείς λογαριασμούς μετρητά και αποδείξεις είσπραξης....γίνεται....δεν είναι κάτι μαθαίνεται....το να βγάλεις και να υποβάλεις μόνος σου φπα μέσω του τάξιςνετ επίσης γίνεται....δεν είναι και τόσο μεγάλη επιστήμη....ακόμα και την μισθοδοσία μπορείς να βγάλεις μόνος σου και τα ένσημα υπάρχουν εργαλεία.


Εγώ ρώτησα όμως....αν τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου ποιος θα φτιάξει και θα υποβάλει τον ισολογισμό...όταν θα έρθει η εφορία για έλεγχο εσύ τι θα δείξεις? Δεν θα πρέπει να υπάρχει γενικό καθολικό και λογαριασμοί και ιστορίες? Εσύ τι θα δείξεις την εκτύπωση του εμπορικού προγράμματος?

Αυτό ρωτάω....
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.392
Like
10.930
Πόντοι
3.556
Δεν με κατάλαβες....αν ασχοληθείς λίγο ακόμα και με πολλά τιμολόγια, με πολλά έξοδα...με ταμεία...με έσοδα έξοδα αρκετά και με επιταγές, να παρακολουθείς λογαριασμούς μετρητά και αποδείξεις είσπραξης....γίνεται....δεν είναι κάτι μαθαίνεται....το να βγάλεις και να υποβάλεις μόνος σου φπα μέσω του τάξιςνετ επίσης γίνεται....δεν είναι και τόσο μεγάλη επιστήμη....ακόμα και την μισθοδοσία μπορείς να βγάλεις μόνος σου και τα ένσημα υπάρχουν εργαλεία.


Εγώ ρώτησα όμως....αν τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου ποιος θα φτιάξει και θα υποβάλει τον ισολογισμό...όταν θα έρθει η εφορία για έλεγχο εσύ τι θα δείξεις? Δεν θα πρέπει να υπάρχει γενικό καθολικό και λογαριασμοί και ιστορίες? Εσύ τι θα δείξεις την εκτύπωση του εμπορικού προγράμματος?

Αυτό ρωτάω....
Δεν ξερω, οσα ειπα αφορουν ατομικη επιχειρηση και μονο, αλλα αν χρειαστεις λογιστη για την υπογραφη του ισολογισμου, μπορεις να προσλαβεις καποιον με εφαπαξ πληρωμη. Αλλα ας μην εστιασουμε τοσο πολυ στο λογιστικο κοστος, γιατι ειναι μονο ενα μικρο κομματι. Και το να μην εχεις καθολου ειναι ψιλοακραιο, ασε που σου τρωει και χρονο που μεταφραζεται σε χαμενες ωρες απο την πραγματικη σου δουλεια, οποτε ειναι η μια η αλλη. Ας υποθεσουμε εφεξης πως εχεις εναν λογιστη με κοστος 2% των εσοδων σου, πχ 2Κ για 100Κ τζιρο
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.668
Like
11.406
Πόντοι
3.656
Δεν ξερω, οσα ειπα αφορουν ατομικη επιχειρηση και μονο, αλλα αν χρειαστεις λογιστη για την υπογραφη του ισολογισμου, μπορεις να προσλαβεις καποιον με εφαπαξ πληρωμη. Αλλα ας μην εστιασουμε τοσο πολυ στο λογιστικο κοστος, γιατι ειναι μονο ενα μικρο κομματι.
Ναι και εγώ αυτό ρωτάω....στον ατομική επιχείρηση δεν υποβάλλεται ισολογισμός?

Διότι για τις ΕΠΕ που το έχω δει μπροστά μου όταν υποβάλεις ισολογισμό ονλαιν σου ζητάει να συμπληρώσεις τον αριθμό μητρώου του λογιστή που τον υπογράφει...και χωρίς αυτό δεν το δέχεται η εφορία.

Δεν ξέρω κανέναν λογιστή που θα υπογράψει εφάπαξ με λίγα λεφτά έναν ισολογισμό για σένα χωρίς να ελέγξει τις εγγραφές...εσύ μπορεί να του παρουσιάσεις ότι θες...εσύ θα το έκανες?

και αφού θα ελέγξει θα σε χρεώσει σαν να σε χρέωνε κάθε μήνα μιλάμε για την ίδια δουλειά....

στα υπόλοιπα συμφωνούμε εμένα με ενδιαφέρει αυτό που λες αν μπορείς να παρακάμψεις τον λογιστή γιαυτό ρωτάω.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.392
Like
10.930
Πόντοι
3.556
Ναι και εγώ αυτό ρωτάω....στον ατομική επιχείρηση δεν υποβάλλεται ισολογισμός?

Διότι για τις ΕΠΕ που το έχω δει μπροστά μου όταν υποβάλεις ισολογισμό ονλαιν σου ζητάει να συμπληρώσεις τον αριθμό μητρώου του λογιστή που τον υπογράφει...και χωρίς αυτό δεν το δέχεται η εφορία.

Δεν ξέρω κανέναν λογιστή που θα υπογράψει εφάπαξ με λίγα λεφτά έναν ισολογισμό για σένα χωρίς να ελέγξει τις εγγραφές...εσύ μπορεί να του παρουσιάσεις ότι θες...εσύ θα το έκανες?

και αφού θα ελέγξει θα σε χρεώσει σαν να σε χρέωνε κάθε μήνα μιλάμε για την ίδια δουλειά....

στα υπόλοιπα συμφωνούμε εμένα με ενδιαφέρει αυτό που λες αν μπορείς να παρακάμψεις τον λογιστή γιαυτό ρωτάω.

1705257200769.png



Για την εφαπαξ δουλεια, δεν καταλαβαινω τι εννοεις "χωρις να ελεγξει τις εγγραφες". Θα του δωσεις ολα τα εγγραφα και τα δικαιολογητικα που αφορουν τον ισολογισμο και θα τα ελεγξει επιτοπου. Αυτο κανω καθε χρονο στην Αγγλικη εταιρια που εχω, δεν εχω λογιστη με το μηνα, γιατι δε μου χρειαζεται. Προσλαμβανω ενα τζιμανι μονο στο tax year end. Το ιδιο μπορεις να κανεις και εδω. Και αν ο Α δε σου αρεσει η σου ζητησει πληρωμη για ολο το ετος, πας στον Β, και μετα στον Γ, στον Δ κλπ γιατι να πληρωσεις καποιον για 11 μηνες που δεν εχει κανει απολυτως τιποτα;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.668
Like
11.406
Πόντοι
3.656
1705257200769.png



Για την εφαπαξ δουλεια, δεν καταλαβαινω τι εννοεις "χωρις να ελεγξει τις εγγραφες". Θα του δωσεις ολα τα εγγραφα και τα δικαιολογητικα που αφορουν τον ισολογισμο και θα τα ελεγξει επιτοπου. Αυτο κανω καθε χρονο στην Αγγλικη εταιρια που εχω, δεν εχω λογιστη με το μηνα, γιατι δε μου χρειαζεται. Προσλαμβανω ενα τζιμανι μονο στο tax year end. Το ιδιο μπορεις να κανεις και εδω. Και αν ο Α δε σου αρεσει η σου ζητησει πληρωμη για ολο το ετος, πας στον Β, και μετα στον Γ, στον Δ κλπ γιατι να πληρωσεις καποιον για 11 μηνες που δεν εχει κανει απολυτως τιποτα;
Ωραίος δεν το γνώριζα αυτό για τις ατομικές.

Ε δεν είναι μόνο τα τιμολόγια...πρέπει να ελέγξει έσοδα/έξοδα, εγγραφές,ταμειακά αν έχεις...είναι διάφορα...το αρχικό κεφάλαιο τα πάγια είναι πολλές μαλακίες.

Αυτά θα τα έλεγχε κάθε μήνα τα παραστατικά ακόμα και αν σου έπαιρνε 30 ευρώ το μήνα.

Ε για να τα ελέγξει όλα μαζί θα σου πάρει 30χ12. Αυτό εννοώ.

Δεν ξέρω από ατομικές όμως μπορεί να ισχύουν άλλα πράγματα. Θα σου πω οτι όταν ξεκινούσα και είχα συζητήσεις με λογιστές για την μορφή της εταιρείας όταν ακόμα ήταν φλεξιμπλ τα πράγματα...και προερχόμενος από περιβάλλον μη ατομικής εταιρείας.

δεν μπορούσα να διανοηθώ πως παρακολουθούν τις ατομικές...μου έλεγε δεν κρατάς πληρωμές εισπράξεις μόνο έσοδα έξοδα και κάτι τέτοια. Με φοβίζουν αυτά μου αρέσουν οι εγγραφές :confused:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.353
Like
16.002
Πόντοι
3.656
Ωραίος δεν το γνώριζα αυτό για τις ατομικές.
Έχε κατά νου ... ότι υπάρχουν και εταιρείες ... που δεν εκδίδουν τιμολόγια ... μόνο αποδείξεις ... και δεν έχουν και ΦΠΑ.
Ακόμη πιο απλή περίπτωση !
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.668
Like
11.406
Πόντοι
3.656
Έχε κατά νου ... ότι υπάρχουν και εταιρείες ... που δεν εκδίδουν τιμολόγια ... μόνο αποδείξεις ... και δεν έχουν και ΦΠΑ.
Ακόμη πιο απλή περίπτωση !
Η απόδειξη λιανικής είναι πιο μπερδεμένη ιστορία από το τιμολόγιο.

Θέλει φορολογικό ή ταμειακή και να ανεβαίνει στο μάι ντάτα αλλά να παίρνει και μια γαμημένη σήμανση ξεχωριστή και μετά να κόβεις Ζ και να μη δουλεύει και γάμησετα.

Το φπα το σετάρεις προφανώς κόβεις απόδειξη παροχής με απαλλαγή φπα όπως τα τεστ του κόβιντ.


και κλαιγεσαι κιόλας :tooth:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.353
Like
16.002
Πόντοι
3.656
H E.E. γλύτωσε τα ιατρεία από ταμειακές. Θα μας τις είχαν φορέσει από το 2017 , μαζί με τα pos. Δεν γίνεται, δεν θα γίνει ποτέ.
Οι αποδείξεις είναι επίσης αθεώρητες .... τουλάχιστον 25 χρόνια τώρα (δεν ξέρω πιο πριν).

:wanker::wanker::wanker::wanker::wanker::wanker:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom