Νέα

Επάγγελμα μεσίτης, γνώμες;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα voltairos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 69
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.337
Κριτικές
16
Like
13.431
Πόντοι
5.577
Για τα μαυρα που παιρνουν οι μεσιτες εγινε λογος?
:heavymetalbig:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.790
Πόντοι
1.496
Δεν αφηνει κανεις δουλεια για να παει για μεσιτης. Εγω σε μεσιτη εχω αναθεσει τα διαμερισματα που εχω για ενοικιαση. Παλια πηγαινα εγω υποψηφιους και πελαγωνα. Τωρα με τον μεσιτη, παιρνει μονο 150 ευρω ο ανθρωπος σε καθε ενοικιαση. Και τους περναει τους υποψηφιους ενοικιαστες απο φιλτρο, διωχνει τη σαβουρα. Με 150 ευρω ο μεσιτης και εχει παντα δουλεια, τρεχει ολη μερα και το ξερω οτι παει καλα και υπαρχουν και αλλοι που ζητανε 1200 ευρω στανταρ για πωληση και αρκετα για ενοικιαση. Λιγοτερο δραστηριοι. Πανε για λιγες δουλειες το μηνα και  να καθονται μετα. Ξερω μεσιτες που εχουν αναλαβει ακινητα και τα εχουν ακουνητα για χρονια, δε το κυνηγανε.
 

Theos Dionisos

Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2018
Μηνύματα
96
Like
10
Πόντοι
0
φίλε ακριβώς τα ίδια έπαθα στην άλλη απάτη με τις ασφάλειες της Εθνικής Ασφαλιστικής. Δουλεύεις σκλάβος χωρίς ούτε 1 ευρώ ενώ πληρώνεις ΤΕΒΕ, βενζίνες, χαμένο χρόνο (κόστος ευκαιρίας) και κάνεις μάγκα το αφεντικό. Οργάνωση ΜΗΔΕΝ, ψέματα άπειρα σε πελάτες μπας και πουλήσεις, και οι υπάλληλοι εκεί σου λένε ψέματα του στυλ δεν χρειάζεται να έχεις κύκλο μπορείς να βρεις και μόνος σου πελάτες. Παπάρια, ένα Χρυσό Οδηγό μου έδωσαν και έκανα τρελό telemarketing...Απολογισμός, χαμένος χρόνος και 100 Ευρώ καθαρό κέρδος σε διάστημα 4-5 μηνών. Ευτυχώς τα παράτησα εγκαίρως..
αστα φιλε κ ποσος κοσμος σημερα σε περιοδο κρισης αναζητα δουλιτσα και βρισκει "φως " σε κατι τετοιο....ααχχ
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.663
Like
20.412
Πόντοι
5.006
Για τα μαυρα που παιρνουν οι μεσιτες εγινε λογος?
:heavymetalbig:

τυπε με την κριση που υπαρχει στην οικοδομη γενικα, καλυτερα να λες για τους μαυρους που παιρνουν οι μεσιτες... :S
5482414d7909b2d37576021cfca213fe.23.jpg
 

tavroulis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
549
Κριτικές
1
Like
100
Πόντοι
6
Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει και σκέφτομαι να λλαξω δουλειά γιατί καλά τα λεφτά που παίρνω στη ναυτιλιακή (κάτι λιγότερο από 2000) αλλά ως μεσίτης δεν θα έχω ούτε ελάχιστο ούτε μέγιστο όριο στα χρήματα που μπορώ να βγάλω. Οσο περισσότερο πουλάω τόσο περισσότερο βγάζω. Εκτός αυτού η αγορά ακινήτων είναι στα πάνω της και πολλοί ξένοι κυρίως λιβάνι, ισραηλινό και Κινέζοι ψάχνουν να αγοράσουν σπίτια στην Ελλάδα.

Τι άποψη έχετε;
άκου καλά είσαι εκεί μην το κουνάς . Ασχολούμαι με το τουρισμό κ θα σου πω το εξείς τώρα με το νέο airbrb το ξέρεις όλα τα ακίνητα της Αττικής σιγά σιγά θα μπουν εκεί τσάμπα χρήμα κ καλά κάνουν δεν θα υπάρχουν διαθέσιμα κ αν δεν είσαι στο χώρο χρόνια έχασες!!!!!έχω ένα 57 τμ στον ασύρματο Μπραχάμι κ μέχρι τώρα έχω 95 κλήσεις Ισόγειο κ όλοι παραπονιούνται ότι δεν υπάρχουν ακίνητα για ενοικίαση κ όντως έτσι θα γίνει αν κατάλαβες  κατάλαβες!!
 

tavroulis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
549
Κριτικές
1
Like
100
Πόντοι
6
άκου καλά είσαι εκεί μην το κουνάς . Ασχολούμαι με το τουρισμό κ θα σου πω το εξείς τώρα με το νέο airbrb το ξέρεις όλα τα ακίνητα της Αττικής σιγά σιγά θα μπουν εκεί τσάμπα χρήμα κ καλά κάνουν δεν θα υπάρχουν διαθέσιμα κ αν δεν είσαι στο χώρο χρόνια έχασες!!!!!έχω ένα 57 τμ στον ασύρματο Μπραχάμι κ μέχρι τώρα έχω 95 κλήσεις Ισόγειο κ όλοι παραπονιούνται ότι δεν υπάρχουν ακίνητα για ενοικίαση κ όντως έτσι θα γίνει αν κατάλαβες  κατάλαβες!!
.  Όσοι έχετε σπίτια νοικιάσει κρατάτε τα με νύχια και με δόντια από το 2019 κ μετά θα είναι δύσκολο να βρεις κ πανάκριβα κ οι μεσητες λίγοι θα μεινουν
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
.  Όσοι έχετε σπίτια νοικιάσει κρατάτε τα με νύχια και με δόντια από το 2019 κ μετά θα είναι δύσκολο να βρεις κ πανάκριβα κ οι μεσητες λίγοι θα μεινουν

πόσο το δίνεις στο airbnb το σπίτι στο Μπραχάμι;
 

tavroulis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
549
Κριτικές
1
Like
100
Πόντοι
6
κοίτα ένα 4ημερο 180-200
δεν συμφέρει με ενοικιαστές όλο το χρόνο είναι λίγα τα λεφτά σε σχέσει με τους τουρίστες σε ένα 4μηνο έβγαλες τα λεφτά για ένα χρόνο άσε που στοairbrb μπορεί να πιάσει κ εξάμηνο γιατί στην Αθήνα είναι όλο το χρονο
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
δεν συμφέρει με ενοικιαστές όλο το χρόνο είναι λίγα τα λεφτά σε σχέσει με τους τουρίστες σε ένα 4μηνο έβγαλες τα λεφτά για ένα χρόνο άσε που στοairbrb μπορεί να πιάσει κ εξάμηνο γιατί στην Αθήνα είναι όλο το χρονο

Θα είναι όμως πάντα γεμάτο;
Επίσης είσαι σίγουρος για αυτήν την τιμή;
Θα έχεις άτομο να το διαχειρίζεται; (καθαριότητα, κλπ
Τα έξοδα κοινοχρήστων, ΔΕΗ κλπ θα βαρύνουν εσένα
Αναπόφευκτα κάποιοι θα προκαλέσουν ζημίες, άρα επιπλέον κόστος
Πιθανό να κυνηγηθούν τα airbnb με φόρους, ενώ με το ενοίκιο αν τα βρεις με τον ενοικιαστή, μπορεί να σου βγουν φθηνοί
 

tavroulis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
549
Κριτικές
1
Like
100
Πόντοι
6
Θα είναι όμως πάντα γεμάτο;
Επίσης είσαι σίγουρος για αυτήν την τιμή;
Θα έχεις άτομο να το διαχειρίζεται; (καθαριότητα, κλπ
Τα έξοδα κοινοχρήστων, ΔΕΗ κλπ θα βαρύνουν εσένα
Αναπόφευκτα κάποιοι θα προκαλέσουν ζημίες, άρα επιπλέον κόστος
Πιθανό να κυνηγηθούν τα airbnb με φόρους, ενώ με το ενοίκιο αν τα βρεις με τον ενοικιαστή, μπορεί να σου βγουν φθηνοί
ίσως σε αυτές της δουλειές έχει ρίσκο γιατί οιενοικιαστές είσαι σίγουρος ;;;ποτέ πόλοι την έχουν πατήσει άλλωστε έχει κ δικλείδες ασφαλείας το airbrb κ αν γίνει ζημιά πέραν από αυτό άλγος δεν πρόκειται να ξαναβρεί να κλείσει δωμάτιο η σπίτι σταμπαρετε
 

tavroulis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
549
Κριτικές
1
Like
100
Πόντοι
6
Αν έχεις σπίτι για ενοικίαση άστο μέχρι το 2020 μετά θα δεις ενοίκια !!! Δυστυχώς όμως για αυτούς που θέλουν όλο το χρόνο από το 20 έρχεται γολγοθας
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
ίσως σε αυτές της δουλειές έχει ρίσκο γιατί οιενοικιαστές είσαι σίγουρος ;;;ποτέ πόλοι την έχουν πατήσει άλλωστε έχει κ δικλείδες ασφαλείας το airbrb κ αν γίνει ζημιά πέραν από αυτό άλγος δεν πρόκειται να ξαναβρεί να κλείσει δωμάτιο η σπίτι σταμπαρετε

Εννοώ τις φυσιολογικές φθορές, κανά σπάσιμο, κλπ
Νομοτελειακά, 200 νοματαίοι που θα μπουν σ ένα χρόνο κάνοντας διακοπές, δε θα το προσέχουν όσο κάποιος που μένει μόνιμα και εργάζεται.
Πέραν αυτού έχεις κάνει μία σούμα όλα όσα σου είπα; Εγώ είχα κάνει κάποτε για το δικό μου στο Γαλάτσι και έβγαινε η μία η άλλη
 

tavroulis

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2012
Μηνύματα
549
Κριτικές
1
Like
100
Πόντοι
6
Εννοώ τις φυσιολογικές φθορές, κανά σπάσιμο, κλπ
Νομοτελειακά, 200 νοματαίοι που θα μπουν σ ένα χρόνο κάνοντας διακοπές, δε θα το προσέχουν όσο κάποιος που μένει μόνιμα και εργάζεται.
Πέραν αυτού έχεις κάνει μία σούμα όλα όσα σου είπα; Εγώ είχα κάνει κάποτε για το δικό μου στο Γαλάτσι και έβγαινε η μία η άλλη
γι'αυτό σου είπα από το 2020 κ μετά τα ενοίκια είτε μόνιμα είτε airbrb θα ανέβουν τρέλα είδη τώρα δεν υπάρχουν πολα ακίνητα φαντάσου αργοτερα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom