Νέα

Ένωση Κεντρώων - Bασίλης Λεβέντης

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pavlosp
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 183K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
σωστός αλλά με μια ψιλοένσταση:
αμα του δινει με ψωμί και τρώει ο γάυρος ή η κυβέρνηση τότε αλλάζει το πράγμα....
ζερό δε θα μπω σε αυτή τη χαραμοφάικη λογική.
Για μένα ίδιος μαλάκας είναι είτε πληρώνεται είτε όχι...
Απλά αυτός που πληρώνεται κιόλας κάνει μεγαλύτερο κακό στην κοινωνία. Ο έτερος κάνει μεγαλύτερο κακό στον εαυτό του.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
ρε συ....
όποτε σε διαβάζω διαπιστώνω μια διαρκή ανάγκη επιβεβαίωσης και επιβράβευσης.
Προς τι τόση ανασφάλεια; Τι σου λείπει; Αγάπη, Φιλία; Οικογένεια; Κοινωνική Αποδοχή;
εγώ προσωπικά τγν ερώτησή του την επαναδιατυπώνω:
είμαι αριστερός, δεν είμαι ιδρυματοποιημένος και στ αρχίδια μου τι λέει ο περσόνας και ο κάθε περσόνας.
Και στην τελική ρε αδερφέ τι διάλο σε νοιάζει τι νομίζω εγώ;
Είσαι μεσήλικας και περιμένεις από τον κάθε μαλάκα να σου πει τι είσαι;

Απο τους δυο μας ρε περσόνα, εγώ είμαι αυτός που κοκορεύομαι για τις εμπειρίες μου, για τις γκόμενές μου ( :) ) και γενικά για το πόσο πρώτο τυπάκι είμαι; (σαν να λέμε ψάχνομαι για επιβεβαίωση)
Πόσα θες να μας τρελάνεις;
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Απο τους δυο μας ρε περσόνα, εγώ είμαι αυτός που κοκορεύομαι για τις εμπειρίες μου, για τις γκόμενές μου ( :) ) και γενικά για το πόσο πρώτο τυπάκι είμαι; (σαν να λέμε ψάχνομαι για επιβεβαίωση)
Πόσα θες να μας τρελάνεις;
καθόλου....
γιατί δε μοιράζεσαι και συ μαζί μας τις εμπειρίες σου, για τις γκόμενές σου και το πόσο γαμάτο τυπάκι είσαι;
Δεν είμαι κομπλεξικός ούτε μοναχοφάης. Πολλές φορές χαίρομαι που και άλλοι μπορούν να περνάνε καλά, ή και καλύτερα από μένα........
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Και πάλι θα συμφωνήσω μαζί σου str8.
Μόνο που ως άθεος, δεν θα κάνω ευχέλαιο.     :)
Μια διόρθωση μόνο:
Αυτή η "προβοκάτσια" κατά του Ντε Γκώλ που λες, και όνομα είχε, ΜΑΗΣ 1968, και έκανε το Στρατηγό να χεστεί πάνω του προσωρινά.
Άλλωστε ασχολούνται ΟΛΑ τα μέσα -έντυπα και ηλεκτρονικά- φέτος μ' αυτή την εξέγερση, θα το έχεις δει.
Γιατί άραγε τέτοια δημοσιότητα σε μια απλή "προβοκάτσια";

Μα διότι οι άνθρωποι που βρίσκονται σήμερα σε θέσεις κλειδιά στους τομείς της επικοινωνίας, της τέχνης και των μέσων, ήταν πρωταγωνιστές σε εκείνα τα γεγονότα..Είναι λογικό να έχουν προσδώσει στο Μάη επικές διαστάσεις, όπως ο καθένας που αναπολεί τα νιάτα του και λόγω θέσης και ιδιότητας μπορούν να το προβάλουν...
Κάτι σαν το δικό μας (σας) πολυτεχνείο...
Φυσικά κανείς από αυτούς δε λέει ότι έγιναν και διαδηλώσεις υπέρ του Στρατηγού και μάλιστα ογκοδέστερες από αυτές των 68αρηδων όπως αυτάρεσκα αποκαλούνται...
Όπως επίσης κανείς ποτέ δεν διευκρινίζει τί ακριβώς διεκδίκησαν και τί ακριβώς πέτυχαν, εκτός από εξυπνακίστικά συνθήματα και αριστερίζουσες αμπελοφιλοσοφίες...

Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί από τους 68αρηδες ασχολήθηκαν με τη διαφήμιση, την επικοινωνία και το μάρκετινγκ...Ήδη είχαν καταφέρει να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, μόνο που αποφάσισαν να βγάλουν λεφτά από αυτό...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μα διότι οι άνθρωποι που βρίσκονται σήμερα σε θέσεις κλειδιά στους τομείς της επικοινωνίας, της τέχνης και των μέσων, ήταν πρωταγωνιστές σε εκείνα τα γεγονότα..Είναι λογικό να έχουν προσδώσει στο Μάη επικές διαστάσεις, όπως ο καθένας που αναπολεί τα νιάτα του και λόγω θέσης και ιδιότητας μπορούν να το προβάλουν...
Κάτι σαν το δικό μας (σας) πολυτεχνείο...
Φυσικά κανείς από αυτούς δε λέει ότι έγιναν και διαδηλώσεις υπέρ του Στρατηγού και μάλιστα ογκοδέστερες από αυτές των 68αρηδων όπως αυτάρεσκα αποκαλούνται...
Όπως επίσης κανείς ποτέ δεν διευκρινίζει τί ακριβώς διεκδίκησαν και τί ακριβώς πέτυχαν, εκτός από εξυπνακίστικά συνθήματα και αριστερίζουσες αμπελοφιλοσοφίες...

Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί από τους 68αρηδες ασχολήθηκαν με τη διαφήμιση, την επικοινωνία και το μάρκετινγκ...Ήδη είχαν καταφέρει να πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες, μόνο που αποφάσισαν να βγάλουν λεφτά από αυτό...

ρε ποιόν μου θυμίζει ποιόν μου θυμίζει.........
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ρε str8, είσαι -αν δεν κάνω λάθος- τριάντα και κάτι.
Και σπουδασμένος.
Έχεις πάρει χαμπάρι πόση γεροντίλα αποπνέουν αυτά που γράφεις;
Δεν το λέω για να τσακωθούμε.
Αν δηλαδή εσένα απο το Πολυτεχνείο η απο το Μάη του 68 σου μείνανε μόνον κάποια πρόσωπα που ξεπουλήθηκαν στη συνέχεια (και σε βολεύει που ξεπουλήθηκαν, μιας και έτσι φαίνεται να "δικαιώνονται" οι στεγνές απόψεις σου που θέλουν την κοινωνία ακίνητη ως νεκροταφείο), τι να πω...
Μονίμως σε δίαιτα μην πάρεις κανένα γραμμάριο είσαι ρε φιλαράκι;
Και με το πρώτο συνάχι σε πνευμονολόγο;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ρε str8, είσαι -αν δεν κάνω λάθος- τριάντα και κάτι.
Και σπουδασμένος.
Έχεις πάρει χαμπάρι πόση γεροντίλα αποπνέουν αυτά που γράφεις;
Δεν το λέω για να τσακωθούμε.
Αν δηλαδή εσένα απο το Πολυτεχνείο η απο το Μάη του 68 σου μείνανε μόνον κάποια πρόσωπα που ξεπουλήθηκαν στη συνέχεια (και σε βολεύει που ξεπουλήθηκαν, μιας και έτσι φαίνεται να "δικαιώνονται" οι στεγνές απόψεις σου που θέλουν την κοινωνία ακίνητη ως νεκροταφείο), τι να πω...
Μονίμως σε δίαιτα μην πάρεις κανένα γραμμάριο είσαι ρε φιλαράκι;
Και με το πρώτο συνάχι σε πνευμονολόγο;

Οφείλω να ομολογήσω ότι ψιλοπροσέχω τη διατροφή μου αλλά δεν είμαι σε καμια περίπτωση υποχόνδριος..
Επίσης δεν καπνίζω και πίνω απειροελάχιστα...

Ωστόσο,ο Μάης του '68 (για το πολυτεχνείο ας τσακωθούμε το νοέμβρη) ήταν μια επανάσταση πολυτελείας, χωρίς συγκεκριμένα αιτήματα (εκτός εάν είναι έτοιμα το "φαντασία στην εξουσία"), χωρίς ιδεολογική κατεύθυνση, χωρίς πρόταση και γι' αυτό επί της ουσίας δεν άλλαξε τίποτα...
Ή για την ακρίβεια, μπόρεσε η Γαλλία να έχει Προεδρο κάποιον που χώρισε τη γυναίκα του και παντρεύτηκε μοντέλο (δες την απάντηση του Κον Μπεντιτ στο Σαρκοζύ που αμφισβήτησε τα κεκτημένα του μάη του 68, ότι αν δεν γινόταν ο μάης, ο σαρκό δεν θα μπορούσε να είχε παντρευτεί την κάρλα)
Αν αυτό είναι προόδος...

Και αντιπαραβάλω το γαλλικό Μάη του ' 68 με το αμερικάνικο αντιπολεμικό κίνημα όπου είχαν πολύ σοβαρό λόγο να διαδηλώνουν (η χώρα τους έκανε σφαγές και νέοι άνθρωποι σακατεύονταν για έναν πόλεμο χωρίς νόημα) ή πολύ περισσότερο με την άνοιξη της πράγας, για την ανατροπή της κομμουνιστικής χούντας και την προάσπιση της εθνικής ακεραιότητας...

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Οκ, στρέϊτ, ας δεχθούμε προσωρινά (ως υπόθεση εργασίας) αυτό που λες.
Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις πως μια χωρίς έρμα μικροεξέγερση κόντεψε να τινάξει στον αέρα το κοινωνικό στάτους, και υποστηρίχτηκε όχι μόνον απο χιλιάδες φοιτητές αλλά και απο εκατομμύρια εργαζομένους που έκαναν γενικές απεργίες;
'Ετσι, απο το τίποτα κατέβηκαν όλοι στους δρόμους;
 

dISCO

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
294
Like
0
Πόντοι
1
τελικα θα συνδραμει κανεις για τον αγωνα μας?
εχετε να συνεισφερετε οικονομικα κατι?
 

dISCO

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
294
Like
0
Πόντοι
1
Τρόποι συνεισφοράς για το site, server και το κόμμα.
Σε συνεννόηση με τον Προεδρο του κόμματος μπορείτε να συνεισφέρετε στην αγορά server αλλά και στην ενίσχυση του κόμματος στον

παρακάτω λογαριασμό

Alpha Bank : 127002101207515 Oνομα Αλιφραγκής Νίκος

IBAN: GR06 0140 1270 1270 0210 1207 515
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οκ, στρέϊτ, ας δεχθούμε προσωρινά (ως υπόθεση εργασίας) αυτό που λες.
Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις πως μια χωρίς έρμα μικροεξέγερση κόντεψε να τινάξει στον αέρα το κοινωνικό στάτους, και υποστηρίχτηκε όχι μόνον απο χιλιάδες φοιτητές αλλά και απο εκατομμύρια εργαζομένους που έκαναν γενικές απεργίες;
'Ετσι, απο το τίποτα κατέβηκαν όλοι στους δρόμους;

Αν και είμαστε οφ τόπικ, θα σου υπενθυμίσω ότι τα συνδικάτα μπήκαν αρκετά αργότερα στο χορό, εκμεταλλευόμενα την αναταραχή για τη δική τους ατζέντα...
Και μην ξεχνάς ότι η αναταραχή είναι μεταδοτική καθώς και την ψυχολογία του όχλου- δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου ο όχλος δεν ξέρει πια γιατί φωνάζει- απλά παπαγαλίζει εύληπτα συνθήματάκια που το Μάη του 68 ήταν είδος σε αφθονία...


Αυτή η συζήτηση έχει ψωμί βέβαια, αλλά ας μη γαμάμε άλλο το θρεντ για το λήντερ μάξιμο της ελληνικής πολιτικής σκηνής.
Ωστόσο,
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ο βασίλης λεβέντης έθετε τότε ρωτήματα που ποτέ δεν απαντήθηκαν απο την εξουσία

Γιατί αραγε;

(πρόβα λαϊκίστικης προπαγανδας με ασαφή υπονοούμενα επειδή δε μπορουν να γίνουν συγκεκριμένα)
 

dISCO

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
294
Like
0
Πόντοι
1
  ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ  ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ
Όνομα: 
Επώνυμο:
Email:
Όνομα πατρός:
Όνομα μητρός:
Όνομα συζύγου:
Έτος γεννήσεως:
Δ/νση κατοικίας:
Τηλ. κατοικίας:
Δ/νση εργασίας:
Τηλ. εργασίας:
Επάγγελμα:
Στοιχεία ταυτότητας:
Ημερομηνία:
Υπογραφή:
Mήνυμα:

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ

Κεντρική Διοικηση: Καρόλου 28, Αθήνα 104 37



και στειλτε τη φορμα συμπληρωμενη εδω.-
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Αν και είμαστε οφ τόπικ, θα σου υπενθυμίσω ότι τα συνδικάτα μπήκαν αρκετά αργότερα στο χορό, εκμεταλλευόμενα την αναταραχή για τη δική τους ατζέντα...
Και μην ξεχνάς ότι η αναταραχή είναι μεταδοτική καθώς και την ψυχολογία του όχλου- δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου ο όχλος δεν ξέρει πια γιατί φωνάζει- απλά παπαγαλίζει εύληπτα συνθήματάκια που το Μάη του 68 ήταν είδος σε αφθονία...


Αυτή η συζήτηση έχει ψωμί βέβαια, αλλά ας μη γαμάμε άλλο το θρεντ για το λήντερ μάξιμο της ελληνικής πολιτικής σκηνής.
Ωστόσο,

Το "αργότερα" που λες ήταν μόνο είκοσι μέρες μετά, άλλωστε ένα μήνα κράτησε όλο κι όλο το κόλπο.
Και παραδέχομαι το δικολαβισμό σου να βαφτίζεις τον γαλλικό λαό "λαό" όταν δίνει την πλειοψηφία στον Ντε Γκωλ, ενώ λίγες μέρες πρίν ήταν "όχλος".
Μη βασίζεις τη σκέψη σου σε προκατασκευασμένα δεδομενα (π.χ. το μίσος για τα συνδικάτα και τις απεργίες) ρε φιλαράκι.
Σε αδικεί κατάφωρα.
Αλήθεια, θα έκανες ποτέ απεργία η θα συμμετείχες σε κατάληψη;
η ΠΟΤΕ και ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ;

Είμαστε όντως off topic, αλλά σε πολιτικό θρεντ, τουλάχιστον.
Και μη βριζόμενοι. 
 

dISCO

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
294
Like
0
Πόντοι
1
τα προβληματα δεν λυνονται με τσιπροκαταληψεις..
αλλα με αγωνα την ωρα της καλπης ψηφιζοντας την ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ :rockon:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το "αργότερα" που λες ήταν μόνο είκοσι μέρες μετά, άλλωστε ένα μήνα κράτησε όλο κι όλο το κόλπο.
Και παραδέχομαι το δικολαβισμό σου να βαφτίζεις τον γαλλικό λαό "λαό" όταν δίνει την πλειοψηφία στον Ντε Γκωλ, ενώ λίγες μέρες πρίν ήταν "όχλος".
Μη βασίζεις τη σκέψη σου σε προκατασκευασμένα δεδομενα (π.χ. το μίσος για τα συνδικάτα και τις απεργίες) ρε φιλαράκι.
Σε αδικεί κατάφωρα.
Αλήθεια, θα έκανες ποτέ απεργία η θα συμμετείχες σε κατάληψη;
η ΠΟΤΕ και ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ;

Είμαστε όντως off topic, αλλά σε πολιτικό θρεντ, τουλάχιστον.
Και μη βριζόμενοι. 

Ο Λαός έδωσε την απάντησή του στις εκλογικές αναμετρήσεις που ακολούθησαν- υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι που εκφράζεται ο λαός (που κατά ορισμένες πολιτειολογικές θεωρίες είναι όργανο του κράτους), σε αντίθεση με τον όχλο που διαλύθηκε τόσο γρήγορα όσο μαζεύτηκε...

Τα γκάλοπ και οι διαδηλώσεις Φέθρυ, δεν είναι ακριβώς εκφάνσεις της λαϊκής κυριαρχίας...

Και όπως έχω ξαναπεί, δεν είμαι κατά της απεργίας, των διαδηλώσεων, ακόμη και των καταλήψεων ως μέσα αγώνα...
Είμαι κατά του να γίνονται για ψίλου πήδημα, για εμφανώς παράλογα αιτήματα και αποφασιζόμενα από αισχές μειοψηφίες (όπως οι πανεπιστημιακές καταλήψεις καλή ώρα)...

Τέλος, είχαμε συμφωνήσει στα περί ποινικής αντιμετώπισης ακραίων εγκλημάτων ότι πρέπει να εφαρμόζεται ο νόμος και όχι τα λυντσαρίσματα και τα πυρωμένα σίδερα...

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ θέλω να εφαρμόζεται ο νόμος παντού και πάντα, εσύ μόνο όταν συμφωνεί τυχαία με τις αντιλήψεις σου!

Και σε ρωτώ, αν δέχεσαι την κατάληψη δημοσίου κτιρίου και τη στέρηση του δικαιώματος στη μόρφωση όσων δεν συμμετέχουν (και είναι σχεδόν πάντα η πλειοψηφία) η οποία είναι παράνομη πράξη, γιατί να μη δεχθεί κάποιος και το λυντσάρισμα μιας παιδέρας, που σε τελική ανάλυση θα το επιθυμούσε η πλειοψηφία...

Στις δημοκρατίες Φέθρυ, οι νόμοι δεν καταργούνται στα οδοφράγματα ούτε και οργανωμένες ομάδες μπρούν να επιβάλλουν την επιλεκτική εφαρμογή τους.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ρε μπαγάσα, μπορείς και παραμπορείς να καταλάβεις.
Αλλά έχεις αποφασίσει οτι δεν θέλεις.
Anyway, κρατάμε αυτά που συμφωνούμε, κάτι είναι κι' αυτό.

Υ,Γ. Που το κακό να καταργηθεί ένας νόμος στα οδοφράγματα;
 

dISCO

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
294
Like
0
Πόντοι
1
η [size=10pt][size=10pt][size=10pt]ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ [/size][/size][/size]

κατα των αναρχικων αντιληψεων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom