Νέα

Εμπειρίες από ταξί καλεςκαι κακές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα fax
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 650
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Καλοί οι κακοί οι ταριφες

  • Άριστους

    Ψήφοι: 8 8,6%
  • Καλους

    Ψήφοι: 22 23,7%
  • Κακούς

    Ψήφοι: 11 11,8%
  • Κακιστους

    Ψήφοι: 13 14,0%
  • Για κρεμάλα

    Ψήφοι: 39 41,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    93

haistas

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2013
Μηνύματα
170
Like
3
Πόντοι
1
Το ότι ήρθε ή ώρα σας...και άλλες μαλακές που διαβάζω παρά πάνω,λιγο με αγγιζουν...διότι υπάρχουν πολλά παραδείγματα συναδέλφων που δουλεύουν σωστά ,δεν κλέβουν , μεταφέρουν γέρους,γριες ,παιδιά ,ασυνόδευτος , εξυπηρετούν αρρωστους και πολλές άλλες περιπτώσεις.
Τώρα , αν υπάρχουν και μερικοί μαλακές,αυτο δεν είναι το πραγματικό πρόσωπο ενός επαγγελματία ταξιτζη.
Σε όλες τις δουλειές εξάλλου υπάρχουν και οι μαλακές,απλα ,επειδή το ταξί είναι κίτρινο , φαίνεται και αν κάποιος κάνει μία μαλακιά , πέρνει ή μπάλα και τους υπόλοιπους.
το αυτονοητα δηλαδη κοντευουμε να το κανουμε ζητημα...οταν θα ανοιξει η αγορα και πιπουλα θα μας παιρνεται βλακα
 

haistas

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2013
Μηνύματα
170
Like
3
Πόντοι
1
Ασε μας ρε φιλε με τον ΟΤΕ !

αιτηση 20 ιουλιου για νεα γραμμη ... και ακομα δεν εχω τηλεφωνο ...
να τον χαιρεσαι τον ιδιωτικο σου ΟΤΕ
ασε μας ρε μαλακα, αμα δεν καταλαβαινεις τι λεω τουρκογυφτε, οσο ανοιγει η αγορα εχεις καλυτερες υπηρεσιες βλακα
 

haistas

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2013
Μηνύματα
170
Like
3
Πόντοι
1
ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑΞΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ Η ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΠΡΩΤΟ

ΚΟΡΝΑΡΟΥΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΚΑΝΟΥΝ Η ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ

ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΜΟΥΤΖΩΝΟΥΜΕ ΦΤΥΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ .ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΕΙΡΟΔΙΚΟΥΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΒΡΙΣΕΙ Η ΚΙΝΗΘΕΙ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΑ

ΚΑΤΟΥΡΑΜΕ ΣΠΑΜΕ ΤΑΞΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥΣ

ΠΑΜΕ ΚΟΥΡΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΧΛΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕ

 

toufekalevris

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2014
Μηνύματα
15
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
0
Μέχρι και αν ανοίξει και αναλόγως τις προϋποθέσεις κάνε τουμπεκα μπατηρακο κομπλεξικε ζηλιάρη!

Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου είσαι τριμαλακας!
 

haistas

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2013
Μηνύματα
170
Like
3
Πόντοι
1
Μέχρι και αν ανοίξει και αναλόγως τις προϋποθέσεις κάνε τουμπεκα μπατηρακο κομπλεξικε ζηλιάρη!

Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου είσαι τριμαλακας!
θα ασχοληθουνε αλλοι μαζι σου μην ανησυχεις! και φαντασου οτι ειμαι εκτος χωρου και δεν θελω να μπω στο χωρο.

αλλα την ψευτομαγκια την ειρωνεια και το ψιλοκλεψιμο που κανετε ερχεται η ωρα που θα το χασετε μαζι με τα λεφτα σας

τοτε να σας δω την μαγκια σας.τι μαγκια σας δλδ μολις σας αντιμιλησει κανενας κλανετε πανω σας

απλα ολοι εχουν αυτο το "δεν γαμιετε" ...ε εμεις που δεν το εχουμε ...μας βρισκετε μπροστα σας βρωμοκαργιολια
 
OP
OP
fax

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑΞΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ Η ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΠΡΩΤΟ

ΚΟΡΝΑΡΟΥΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΚΑΝΟΥΝ Η ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ

ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΜΟΥΤΖΩΝΟΥΜΕ ΦΤΥΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ .ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΕΙΡΟΔΙΚΟΥΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΒΡΙΣΕΙ Η ΚΙΝΗΘΕΙ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΑ

ΚΑΤΟΥΡΑΜΕ ΣΠΑΜΕ ΤΑΞΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥΣ

ΠΑΜΕ ΚΟΥΡΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΧΛΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕ
ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑΞΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ Η ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΠΡΩΤΟ

ΚΟΡΝΑΡΟΥΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΚΑΝΟΥΝ Η ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ

ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΜΟΥΤΖΩΝΟΥΜΕ ΦΤΥΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ .ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΕΙΡΟΔΙΚΟΥΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΒΡΙΣΕΙ Η ΚΙΝΗΘΕΙ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΑ

ΚΑΤΟΥΡΑΜΕ ΣΠΑΜΕ ΤΑΞΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥΣ

ΠΑΜΕ ΚΟΥΡΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΧΛΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕ
Με αυτές τις μαλακιες που γράφεις,καταλαβενουμε ολοι ότι ,εκτός από πολύ μαλακοπιτουρας που εισαι , πρέπει κάποιος ταριφα να μη σε έχει ξεκολιαση όπως θα ήθελες ,βρομωπουστα ,ελεεινε,μισανθρωπε,κομπλεξικιε.πισω στο κλουβί σου μαϊμού κοκκινοκολα!!!!!!
 

haistas

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2013
Μηνύματα
170
Like
3
Πόντοι
1
Με αυτές τις μαλακιες που γράφεις,καταλαβενουμε ολοι ότι ,εκτός από πολύ μαλακοπιτουρας που εισαι , πρέπει κάποιος ταριφα να μη σε έχει ξεκολιαση όπως θα ήθελες ,βρομωπουστα ,ελεεινε,μισανθρωπε,κομπλεξικιε.πισω στο κλουβί σου μαϊμού κοκκινοκολα!!!!!!
ερχεται η ωρα σου και σενα μωρο μου, μην βιαζεσαι....
 
OP
OP
fax

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
Τη.... ώρα ....θέλεις να σου ξεσκισω το κολαρακι;;;;
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.023
Κριτικές
33
Like
7.073
Πόντοι
3.496
Σε μια απο τις πρωτες ημερες του Αυγουστου'16,σε μια κοντινη σχετικα διαδρομη των δεκα ευρω,ταξιτζης
μου εδωσε ρεστα απο πενηνταρικο,εκ των οποιων το ενα εικοσαευρο ηταν ''πλαστο''
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
ΜΗΝΥΜΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ

ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΤΑΞΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ Η ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙ ΠΡΩΤΟ

ΚΟΡΝΑΡΟΥΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ ΚΑΝΟΥΝ Η ΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ

ΒΡΙΖΟΥΜΕ ΜΟΥΤΖΩΝΟΥΜΕ ΦΤΥΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ .ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΧΕΙΡΟΔΙΚΟΥΜΕ ΑΝ ΜΑΣ ΒΡΙΣΕΙ Η ΚΙΝΗΘΕΙ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΑ

ΚΑΤΟΥΡΑΜΕ ΣΠΑΜΕ ΤΑΞΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥΣ

ΠΑΜΕ ΚΟΥΡΣΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΧΛΕΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΑΞΙΤΖΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΟΥΒΑΛΗΣΕ
παρακολουθω τοσες μερες και δεν εχω γραψει ακομα.εσενα φιλαρακι καπιος ταριφας πρεπει να σου ξεκολιασε τι γκομενα ετσι δεν ειναι...
ελα πες αληθεια...
γιατι ρε τοσο μαινος με τους ταριφες,οταν πας σε ενα καφε και πληρωνεις το φραπε 4ε εκει δε σε χαλαει εεε,
εχει μουνακια εκει και στα περνουνε γλυκα ετσι!!!!καραγκιοζη..
εχω δουλεψει ταξι 5 χρονια,σε αλλα ποστ εχω αναφερθει και σχετικα.
ανοιχτο ειναι το επαγγελμα φιλε,αντε κανε αιτηση να παρεις,τι μας τα χεις κανει μπαλονια εδω μεσα.
 

haistas

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2013
Μηνύματα
170
Like
3
Πόντοι
1
παρακολουθω τοσες μερες και δεν εχω γραψει ακομα.εσενα φιλαρακι καπιος ταριφας πρεπει να σου ξεκολιασε τι γκομενα ετσι δεν ειναι...
ελα πες αληθεια...
γιατι ρε τοσο μαινος με τους ταριφες,οταν πας σε ενα καφε και πληρωνεις το φραπε 4ε εκει δε σε χαλαει εεε,
εχει μουνακια εκει και στα περνουνε γλυκα ετσι!!!!καραγκιοζη..
εχω δουλεψει ταξι 5 χρονια,σε αλλα ποστ εχω αναφερθει και σχετικα.
ανοιχτο ειναι το επαγγελμα φιλε,αντε κανε αιτηση να παρεις,τι μας τα χεις κανει μπαλονια εδω μεσα.
πρωτον και για αρχη , σαλτα και γαμησου
δευτερον , ρε πουστη μου ΕΝΑΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ (ΠΡΟΣΟΧΗ , ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ)
ΜΕΝΟΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΑΛΦΑΓΙΩΤΑ ΡΕ ΜΠΑΖΟ ΒΛΑΧΟ . ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??????ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ...

ναι βλεπω ποσο γαμιαδες ειστε οι ταξιτζηδες οταν σας κολλαμε....χαχαχαχαχαχαχα ρε ουστ λουγκρα κι εσυ βλαχαδερο

μαγκιες σε ηλικιωμενους κανετε , σε υπαλληλους γραφειων , σε τρομαγμενα γκομενακια...σας ξερουμε...και σας κυνηγαμε..
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
πρωτον και για αρχη , σαλτα και γαμησου
δευτερον , ρε πουστη μου ΕΝΑΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ (ΠΡΟΣΟΧΗ , ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ)
ΜΕΝΟΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΑΛΦΑΓΙΩΤΑ ΡΕ ΜΠΑΖΟ ΒΛΑΧΟ . ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??????ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ...

ναι βλεπω ποσο γαμιαδες ειστε οι ταξιτζηδες οταν σας κολλαμε....χαχαχαχαχαχαχα ρε ουστ λουγκρα κι εσυ βλαχαδερο

μαγκιες σε ηλικιωμενους κανετε , σε υπαλληλους γραφειων , σε τρομαγμενα γκομενακια...σας ξερουμε...και σας κυνηγαμε..

τελικα και τι μανουλα σου ταριφας πρεπει να την εχει παρει και εχεις τοσο ¨μαινος¨ετσι!!!!
ρε μπας και εισαι γιος ταριφα???
και μαθε να διαβαζεις,ειπα οτι εχω δουλεξει ¨στο παρελθον¨ταξι,
σαν οδηγος.γκε γκε,δεν ειχα ποτε δικο μου.ουτε θα παρω,για δικους μου λογους,και οχι για της παπαριες που εσυ αραδιαζεις.
αυτη ηταν και η τελευταια φορα που απευθυνομαι σε σενα,οτι και να γραψεις αλλη απαντηση απο μενα δεν θα παρεις,
σου προτεινω να κανεις και συ το ιδιο,και να μη γαμας τα θεματα.αντε γεια!
 

haistas

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουν 2013
Μηνύματα
170
Like
3
Πόντοι
1
τελικα και τι μανουλα σου ταριφας πρεπει να την εχει παρει και εχεις τοσο ¨μαινος¨ετσι!!!!
ρε μπας και εισαι γιος ταριφα???
και μαθε να διαβαζεις,ειπα οτι εχω δουλεξει ¨στο παρελθον¨ταξι,
σαν οδηγος.γκε γκε,δεν ειχα ποτε δικο μου.ουτε θα παρω,για δικους μου λογους,και οχι για της παπαριες που εσυ αραδιαζεις.
αυτη ηταν και η τελευταια φορα που απευθυνομαι σε σενα,οτι και να γραψεις αλλη απαντηση απο μενα δεν θα παρεις,
σου προτεινω να κανεις και συ το ιδιο,και να μη γαμας τα θεματα.αντε γεια!
στην πουτσα μου , αν δεν παρω αλλη απαντηση απο εσενα,αυτη την μεγαλειωδη και τεραστια προσωπικοτητα

μας την δινει η νοοτροπια των ταξιτζηδων οχι η ιδιοκτησια τους (αν και εν μερειη νοοτροπια πηγαζει απο το κλειστο του επαγγελματος)

χρησιμοποιησε το wikipedia για επεξηγηση των εκφρασεων που χρησιμοποιησα (μεγαλειωδη, εν μερει, η πουτσα μου κ.ο.κ.)

*και ουτω καθεξης σημαινει το "κ.ο.κ." ,οχι το γνωστο γλυκο , παλιομαλακα
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
πρωτον και για αρχη , σαλτα και γαμησου
δευτερον , ρε πουστη μου ΕΝΑΣ ΓΑΜΗΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ (ΠΡΟΣΟΧΗ , ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ)
ΜΕΝΟΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΑΛΦΑΓΙΩΤΑ ΡΕ ΜΠΑΖΟ ΒΛΑΧΟ . ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??????ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ...

ναι βλεπω ποσο γαμιαδες ειστε οι ταξιτζηδες οταν σας κολλαμε....χαχαχαχαχαχαχα ρε ουστ λουγκρα κι εσυ βλαχαδερο

μαγκιες σε ηλικιωμενους κανετε , σε υπαλληλους γραφειων , σε τρομαγμενα γκομενακια...σας ξερουμε...και σας κυνηγαμε..
Στο δημοτικό που πήγες δεν σε έμαθαν να τονίζεις τις λέξεις; :headbang:
Το ότι οι προτάσεις ξεκινάνε με κεφαλαίο το προσπερνώ.
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Καμία κυριακάτικη ιστορία με ταρίφα να βγάζει γούστα με πελάτισσα, δεν είχαμε εδώ...
 

Sofia L

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2016
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Το ότι ήρθε ή ώρα σας...και άλλες μαλακές που διαβάζω παρά πάνω,λιγο με αγγιζουν...διότι υπάρχουν πολλά παραδείγματα συναδέλφων που δουλεύουν σωστά ,δεν κλέβουν , μεταφέρουν γέρους,γριες ,παιδιά ,ασυνόδευτος , εξυπηρετούν αρρωστους και πολλές άλλες περιπτώσεις.
Τώρα , αν υπάρχουν και μερικοί μαλακές,αυτο δεν είναι το πραγματικό πρόσωπο ενός επαγγελματία ταξιτζη.
Σε όλες τις δουλειές εξάλλου υπάρχουν και οι μαλακές,απλα ,επειδή το ταξί είναι κίτρινο , φαίνεται και αν κάποιος κάνει μία μαλακιά , πέρνει ή μπάλα και τους υπόλοιπους.
Πρέπει να διαχωρίζουμε το "δουλεύουν σωστά". Το ότι εγώ εμπιστεύομαι τον έλληνα ταρίφα να μεταφέρει ασυνόδευτα τα ανήλικα παιδιά μου οποιαδήποτε ώρα της ημέρας ή της νύχτας, είναι γεγονός. Το ότι, αν ξεχάσω την τσάντα μου σε ταξί, 99% θα μου την επιστρέψει άθικτη, είναι επίσης γεγονός. Αυτές είναι παράμετροι που δεν μπορεί να αγνοήσει κανείς.
Το "δουλεύω σωστά", όμως, έχει να κάνει και με το "οδηγώ σωστά". Κι επειδή τα παιδιά μου χρησιμοποιούν ταξί 1-2 φορές τον μήνα, ενώ εγώ καθημερινά κάνω 100 km  οδηγώντας σπίτι-δουλειά-σπίτι, η πλάστιγγα βαραίνει προς την μεριά της άθλιας οδηγικής τους συμπεριφοράς. Που συνίσταται σε: 1) Σταματάω όπου θέλω, όταν θέλω. 2) "Κόβω" απότομα 3 λωρίδες, για να πάρω κούρσα κι όποιος πρόλαβε να σταματήσει, πρόλαβε. 3) Παρακάμπτω όλη την αναμονή στο φανάρι και στήνομαι πρώτος στην σειρά, χωρίς να βλέπω τον σηματοδότη, μιλώντας στο κινητό και περιμένοντας να μου κορνάρουν οι από πίσω. Κι όταν ξεκινήσω, το κάνω αργά και βασανιστικά, έτσι για σπάσιμο. 4) Κάνω πιάτσα όπου με βολεύει. Μόνο στα σπίτια μας μέσα δεν έχουν ακόμη παρκάρει τα ταξί. 5) Χρησιμοποιώ μονίμως την λεωφορειολωρίδα. 6) Κινούμαι πάντα ανάμεσα σε δύο λωρίδες, ώστε να έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιήσω εκείνη που θα ξεμπλοκάρει πιο γρήγορα. Και πόσα άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα. Αν υπάρχουν 20.000 ταξί στην Αθήνα, η ζημιά που κάνουν στην κυκλοφορία ισούται με κίνηση μισού εκατομμυρίου αυτοκινήτων. Αλλά το βασικότερο: Ουδείς επαγγελματίας, την ώρα της δουλειάς, είναι περισσότερο αναξιοπρεπής από τον ταξιτζή. Δεν τον νοιάζει αν τον βρίζεις, αν τον χλευάζεις. Τα καταπίνει όλα, μα όλα. Από μένα, προσωπικά, φυλαχτείτε. Με 3 τόννους τζιπ και καλή μικτή ασφάλεια, σταμάτησα πλέον να σας βλέπω, όπως ο ελέφαντας δεν βλέπει το μυρμήγκι. Και μην ξανακούσω ότι εσείς πάτε για το μεροκάματο. Γιατί κι εμείς οι υπόλοιποι δεν βγήκαμε στον δρόμο για πλάκα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom