Νέα

Ελληνικός Στρατός και Αλητεία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα FanisChristo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 130K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.353
Κριτικές
5
Like
5.419
Πόντοι
1.056
Άντρες γυναίκες έφεδροι θα είναι...θα γεμίσουν οι μονάδες με τον ίδιο ρυθμό που θα γέμιζαν και μόνο με άντρες.

Εξαρτάται με το πως ορίζεις το μάχιμοι.....

εγώ μιλάω για σωστά εκπαιδευμένους με τον εξοπλισμό και το ''επάγγελμα'' του οπλίτη γενικότερα...ψυχολογικά και σωματικά.

Και οι μόνιμοι αξιωματικοί μπορεί να είναι μάχιμοι.....σχεδόν κανένας έφεδρος δεν είναι όμως.
Τι μάχιμοι και παπαριές μου λέτε, που η μόνη εκπαίδευση του κληρωτού είναι οι σκοπιές, τα περίπολα και η καθαριότητα των χώρων;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.777
Κριτικές
62
Like
40.136
Πόντοι
8.530

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Προφάσεις εν αμαρτίαις.

Η γνωστή μαλακία περί Ισραήλ. Συγκρίνετε με μια μιλιταριστική χώρα η οποία έχει εχθρούς όλη τη μέση Ανατολή, το Ιράν με πυρηνικά κλπ.

Μικρότερο στράτευμα χρειαζόμαστε από επαγγελματίες που θα γαμάνε και θα δέρνουν, όχι ΔΥ που ξύνουν τ' αρχίδια τους στο 1ο γραφείο.

Άσε γιατί τα είδαμε από πολύ κοντά για 18 μήνες.
 
Τελευταία τροποποίηση:

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
252
Like
251
Πόντοι
1
αν εισαι στο νατο,πολεμος δεν γινεται,οι διαφορες ειναι για κατι βραχους που ειναι αναμεσα σε κω και τουρκικες ακτες,εκει κανεις μια επιτροπη και μιλατε και οι 2 χωρες σαν ανθρωποι,αλλα βλεπεις ειναι πολλα τα λεφτα απο τις μιζες για εξοπλιστικα,επισης βολευει ο μεγαλος στρατος για να διοριζουν τους δικους τους εποπ και στρατιωτικους,να νοικιαζουν σπιτια στην επαρχια σε στρατιωτικους κτλ
 

nostradamosg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Μαΐ 2022
Μηνύματα
800
Κριτικές
1
Like
1.800
Πόντοι
206
Σας εχει ερθει ειδοποιηση για μετεκπαιδευση;
Αν ναι τις μερες που ασκουμαστε λεμε τωρα τις πληρωνομαστε στο ακεραιο απο την εργασια μας;
 

Vas(2)

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2020
Μηνύματα
90
Κριτικές
1
Like
251
Πόντοι
20
Οι πρώτοι 1-2 μήνες έχουν πλακα οριακα και ενδιαφερον, κυρίως λόγω εκπαίδευσης βολές κλπ. Μετά κανεις τον χαμάλη του κάθε κομπλεξικού
υπαξιωματικου και σε βάζουν να φυλάς άδεια ερείπια που δεν θα βάζαν σημάδι ούτε οι Ρωμά και γυφτοι ποσό μάλλον οι Τούρκοι. Σαπίλα χάσιμο χρόνου πεταμένο ΑΕΠ
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.753
Κριτικές
8
Like
24.328
Πόντοι
6.336

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.753
Κριτικές
8
Like
24.328
Πόντοι
6.336
Καλά....
Να τα λέμε και όλα.
Καλές οι γυναίκες στον στρατό,αλλο όχι παντού.
Έως τώρα καμμία δεν έχει βγάλει σχολείο Ο.Υ.Κ.

Είχαμε μια υπαξιωματικό,απίστευτα γυμνασμένη,σαν άντρας κυριολεκτικά....
Και όμως σε "80αρα" πορεία,από Ομαλό,Αγία Ρούμελη έως Σούγια,σε πολύ δύσβατο δρομολόγιο,πριν την μέση είχε καταρρεύσει και είχε δώσει το μπέργκιν σε άλλον....
Μόλις γυρίσαμε μονάδα πήρε 15 μέρες άδεια....
Μετά από λίγο καιρό έφυγε για Γ.Ε.Σ.....

Από την υπόλοιπη μονάδα όλοι τα κατάφεραν χωρίς να δώσει κανένας μπέργκιν.
Σχεδόν όλοι πεθαμένοι στο τέλος εκτός από τα Κρι-Κρι τσομπάνηδες που κάνανε περίπατο...
 

nikmech

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2005
Μηνύματα
829
Κριτικές
1
Like
590
Πόντοι
86
Εμένα άλλο - εντελώς άσχετο αλλά απίστευτα διεφθαρμένο - μου έτυχε στον Ε.Σ.
ΛΑΔΩΣΟΥ και σκάσε ..........
 

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.336
Πόντοι
5.896
Τι μάχιμοι και παπαριές μου λέτε, που η μόνη εκπαίδευση του κληρωτού είναι οι σκοπιές, τα περίπολα και η καθαριότητα των χώρων;
....οτι ειναι ακινητο, ασβεστωνεται και οτι κινειται χαιρετιεται!!!!! :2funny::2funny::2funny:
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.353
Κριτικές
5
Like
5.419
Πόντοι
1.056
Ελληνικός Στρατός:
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗΣ.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.378
Κριτικές
8
Like
11.098
Πόντοι
3.786
Από την εμπειρία μου ως οπλίτης στο Πεζικό για 12 μήνες, έχω να πω ότι ούτε τα σύνορα φυλάσσονται ,ούτε εκπαίδευση γίνεται.
Ο λόγος που υπάρχουν έφεδροι είναι για να ζητάνε ρουσφέτια από τους βουλευτές και να τους ψηφίζουν.
Στο στρατό πλέον μολις δηλώσεις ότι έχεις κατάθλιψη ή σου μίλησε άσχημα η γκόμενά σου ,ή δε σου άρεσε το φαϊ ,σου δίνουν άδεια για να μην αυτοκτονήσεις στη βάρδια τους.
Δεν το λέω σαν υπερβολή, έχω κάνει τη σκοπιά φαντάρου που είπε ότι η κοπέλα του θέλει να χωρίσουνε και του είπανε να μην πιάσει όπλο μέχρι να ηρεμήσει.

Η μόνη λύση είναι: Επαγγελματικός στρατός μάχιμος (εκεί και αν έχουν βύσματα) και οι έφεδροι ένα δίμηνο στρατιωτική εκπαίδευση κανονική στο κέντρο.
 

model49

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2023
Μηνύματα
491
Like
760
Πόντοι
81
εγω που πηγα το 1995 φανταρος ηταν ΜΙΑ ΧΑΡΑ παιδια-κατι " μεταβολες ¨κατι χαζα οκ παντου εχει τετοια σιγα .
Κατα τα αλλα ηταν τελεια ολα !
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.304
Κριτικές
21
Like
9.539
Πόντοι
3.346
Από την εμπειρία μου ως οπλίτης στο Πεζικό για 12 μήνες, έχω να πω ότι ούτε τα σύνορα φυλάσσονται ,ούτε εκπαίδευση γίνεται.
Ο λόγος που υπάρχουν έφεδροι είναι για να ζητάνε ρουσφέτια από τους βουλευτές και να τους ψηφίζουν.
Στο στρατό πλέον μολις δηλώσεις ότι έχεις κατάθλιψη ή σου μίλησε άσχημα η γκόμενά σου ,ή δε σου άρεσε το φαϊ ,σου δίνουν άδεια για να μην αυτοκτονήσεις στη βάρδια τους.
Δεν το λέω σαν υπερβολή, έχω κάνει τη σκοπιά φαντάρου που είπε ότι η κοπέλα του θέλει να χωρίσουνε και του είπανε να μην πιάσει όπλο μέχρι να ηρεμήσει.

Η μόνη λύση είναι: Επαγγελματικός στρατός μάχιμος (εκεί και αν έχουν βύσματα) και οι έφεδροι ένα δίμηνο στρατιωτική εκπαίδευση κανονική στο κέντρο.
Όλα τα γιωτόμπαλα μαζεμένα σε μια μονάδα......
 

MALAPERDONIOS

Μέλος
Εγγρ.
29 Οκτ 2014
Μηνύματα
688
Like
704
Πόντοι
86
Ας μπει ο Τούρκος και τα μάχιμια θα του κάνουν ένα γοπινκ ξεγυρισμενο
 

Dilfaros

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2024
Μηνύματα
83
Like
143
Πόντοι
0
Αν και η δίκη μου εμπειρία στο στρατό πάει κάποια χρόνια πίσω, εντούτοις θα πω ότι το γέλιο και τον ιδρώτα που έριξα στη θητεία μου δεν τα έχω ξαναρίξει…
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom