Νέα

έλληνες που ζούμε μόνιμα στην γερμανία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Μεταναστης
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 36
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
Μεταναστης
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Kαλημέρα παιδιά. Επειδή ορισμένα άτομα μου στείλατε πάνω κάτω το ίδιο προσωπικό μήνυμα είπα να σας απαντήσω γενικά εδώ και οποιος θέλει ας το διαβάσει.
Εγώ δεν μπορώ να σας πω την γνώμη μου για όλες τις εργασίες εδώ στην γερμανία και γενικά για τις firmes αλλα μπορώ να σας πω για τα εστιατόρια εδώ στην γερμανία και για τις συνθήκες εργασίας που επικρατούν σε αυτά. Σχεδόν κλείνω ένα χρόνο εδώ στην "μερκελοκαταστασι" και με διαφορες κουβέντες με συναδέλφους μου αλλα και με έλληνες εδώ κατέληξα στο εξής συμπέρασμα ότι οι έλληνες μαγαζάτορες η επιχειρηματίες εδώ είναι εκμεταλλευτές!!!!!!
θα σας δώσω ένα παράδειγμα...δουλεύεις για 1400 euro στον κάθε έλληνα μαγαζάτορα αλλα το καθίκι σε δηλώνει για 410 euro μονο η μπορεί ακόμα και για 210 euro ότι δηλαδή σε απασχολεί για 2-4 ώρες την ημερα οποτε όπως καταλαβαίνετε δεν θα βγείτε ποτε στην συντάξει....αυτό για μένα είναι μεγάλη εκμετάλλευση....ενώ αντίθετα στο γερμανικό εστιατόριο δουλεύεις για 1400 euro και ο γερμανός σε ασφαλίζει και για 1400 κανονικά και έχεις και 2 ρεπό την βδομάδα...με λίγα λόγια οποιος αποφασίσει να πάει σε ελληνικό εστιατόριο καλύτερα να το κάνει με κάποια γνωριμία παρα με τα γραφεία ευρέσεως εργασίας...αυτά και αν είναι απάτη παιδιά...
-αυτά τα ολίγα όσο αναφορά τους  chef-μαγείρους-λαντζέρηδες-σερβιτόρες-treza....!!!!

--(καλά δεν αναφέρομαι στα κορίτσια που χωρίς γνωριμία καλύτερα να μην ανεβούν γιατί ποτε δεν ξέρουν που θα πέσουν και τι ανταλλάγματα θα ζητα το κάθε ελληνικό λυγούρη μαγαζάτορας)

οποτε παιδιά (αγοράκια-κοριτσάκια) σας λέω ναι είναι καλά εδώ ως προς την οικονομική πλευρά και βρίσκεις άνετα δουλειά αλλα κάντε το βήμα αυτό μονο μέσου κάποιου γνωστού για να ξέρετε ακριβώς τι να περιμένετε και μακριά από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
ναι, εννοώ sites χωρίς χρεώσεις, όπως το adult στην Ελλάδα παλαιότερα ή το parea τλωρα. Πάντως ντάνκε για το τιπ. Alles gute
δεν είναι το ίδιο για αυτά τα sites που γράφεις.
για να γράψεις μήνυμα σε άλλο μέλος πρέπει πρώτα να πληρώσεις. Το παρέα κλπ που ανέφερες δεν έχουν τέτοιο θέμα και επιπλέον έχουνε και chat.

μην παρεξηγηθείς, απλά σου αναφέρω από τα 2-3 π΄ρωτα τι είδα. μπορεί τα υπόλοιπα να είναι όντως free.
 
OP
OP
Μεταναστης
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
Καλημέρα συναγωνιστές..λέω προς το τέλος αυγούστου να οργανώσω ένα οδοιπορικό προς (Λιθουανία-Λετονία-Εσθονία) για καμια δεκαρια μέρες.
το λέω από τώρα οποτε οποιος συναγωνιστής ενδιαφέρεται να έχει μπροστά του λίγο καιρό να οργανωθεί.. οικονομικά-δουλειές-παιδιά-σκυλιά και τα τι αυτά...!
(οποιος γουστάρει τέτοια φάση ας στείλει να συνεννοηθούμε και να το οργανώσουμε.....) :tits2: :tits2: :tits2: :knockinb: :knockinb: :knockinb:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
καλησπέρα...
είναι κανείς Wuppertal ή Dusseldorf αυτές τις μέρες;
Θα είμαι αύριο για 2-3 μέρες και δεν θα με χάλαγε ένα φαγητό ή ποτάκι ...

π.μ.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.345
Κριτικές
16
Like
13.443
Πόντοι
5.577
τυπε οι γερμανοι πρεπει να ερχονται για σεξοτουρισμο στην ελλαδα οχι το αναποδο
εκει σκας κατι 50αρια για πολυ απλο προγραμμα

περιφημη ιδεα τυπε. Να αναλαβεις να τους ξεναγεις στο ΤΡΙΓΩΝΟ. Να συμβαλεις ετσι στην τουριστικη αναπτυξη  :rockon: :rockon:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
εξαιρετικά.... κανείς λοιπόν δεν βρίσκεται στην περιοχή;
 
OP
OP
Μεταναστης
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
28
Like
0
Πόντοι
0
                                                        -magdeburg-

καλησπέρα συναγωνιστές....από 5-5-2013 θα βρίσκομαι πλέον στο magdeburg για δουλειά....αν είναι κανεις εκεί ας χτυπήσουμε κανένα καφεδάκι...!!!
ο λόγος που φεύγω από το hannover για εκεί είναι ο γνωστός...καλύτερη δουλειά και καλύτερα φράγκα..
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
βρίσκομαι Φρανκφουρτη. Αν κάποιος είναι εδώ (ή στα πέριξ), καφεδάκι;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
βρίσκομαι Φρανκφουρτη. Αν κάποιος είναι εδώ (ή στα πέριξ), καφεδάκι;
πάνω που ξεκίνησε δυναμικά το συγκεκριμένο... οι μόνιμοι θαμώνες δεν το είδανε με ζέση το συγκεκριμένο...και ξέμεινε απο καύσιμα

ρε...τι κάνετε; πώς τα περνάτε;
 

whowho

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
541
Κριτικές
77
Like
0
Πόντοι
2.067
Μάλλον μπήκε το καλοκαίρι ινδιάνε ...
Προχτές βρέθηκα Σααρμπρικεν, αλλά δεν έκανα σπόρ.
Είσαι ακόμα Φρανκφούρτη;

πάνω που ξεκίνησε δυναμικά το συγκεκριμένο... οι μόνιμοι θαμώνες δεν το είδανε με ζέση το συγκεκριμένο...και ξέμεινε απο καύσιμα

ρε...τι κάνετε; πώς τα περνάτε;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
αύριο φτάνω Bielefeld.
Και μετά θα πάω Ντυσσελντορφ.
νεξτ γουικ κατεβαίνω πιο νότια...
Μοναχο - Στουτγκάρδη...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
494
Πόντοι
4.906
ο σκοπός που δημιούργησα αυτό το θέμα είναι για να γνωριστούμε εμείς οι συναγωνιστές που ζούμε στην γερμανία και να οργανώσουμε διαφορες "σεξοεκδρομες" αν βεβαια θέλετε παιδιά.... και πολλά αλλα ακόμα..!
-και γιατί όχι αν μπορούμε να βοηθήσουμε οποιοδήποτε ελληνόπουλο που θέλει να έρθει γερμανία είτε για δουλειά είτε για σεξοτουρισμό.
εγω θελω να ερθω γερμανια για σεξοτουρισμο......με ενδιαφερουν ιδιαιτερα καποια μιλφακια
 

Συνημμένα

  • erweed.jpg
    erweed.jpg
    16 KB · Εμφανίσεις: 66

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
εγω θελω να ερθω γερμανια για σεξοτουρισμο......με ενδιαφερουν ιδιαιτερα καποια μιλφακια
ξεκίνα από τα μιλφάκια της Ελλάδας πρώτα και μετά πιάσε τις καλόγριες.
κάτι Διαμαντοπούλου, Δούρου κλπ έχουνε προτεραιότητα...
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
σόρρυ για το οφφ τοπικ...
πάμε παρακάτω...σε ένα θρεντ καταδικασμένο κατα πώς φαίνεται...
 

kouklakis

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Ιαν 2011
Μηνύματα
3.759
Κριτικές
72
Like
42
Πόντοι
1.096
αύριο φτάνω Bielefeld.
Και μετά θα πάω Ντυσσελντορφ.
νεξτ γουικ κατεβαίνω πιο νότια...
Μοναχο - Στουτγκάρδη...
Μην κατεβαινεις πιο νοτια λογω πλημυρων...

αλιως παρε κανα κανο κουπια και βατραχοπεδιλα.

Ευτυχως που φυγα απο την Γερμανια πριν τις πλημυρες ειχα παει για λιγο καιρο  :grin:

 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    46,4 KB · Εμφανίσεις: 73

marlogreek76

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2013
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
καλησπέρα συναγωνιστές...στις 22 σεπτεμβρίου θα είμαι βερολίνο και μετά θα πεταχτό 3 μερούλες πολωνια για "διακοπουλες" αν κανένας συναγωνιστής γουστάρει καφεδάκι είμαι μέσα
 

marlogreek76

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2013
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
                    ---ΕΡΓΑΣΊΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΊΑ---

καλησπέρα ξανά συναγωνιστές..επειδή στο sait αυτό βλέπω ότι έχει και πολλά  αξιόλογα άτομα αποφάσισα να ποστάρω την συγκεκριμένη αγγελία.
-με λίγα λόγια ψάχνω να βρω ένα άτομο που να θέλει να έρθει εδώ στην Γερμανία για να δουλέψει treza -bara σε ελληνικό εστιατόριο,
το θέμα είναι ότι το παλικάρι θα πρέπει να μιλάει αρκετά καλά γερμανικά γιατί θα έχει να κάνει με κόσμο όπως καταλαβαίνετε..
-όπως ψάχνω και για μια σερβιτόρα και αυτή με γνώσεις γερμανικών γιατί εδώ με τις γερμανίδες δεν βγάζεις άκρη..έρχονται οποτε θέλουν για δουλειά και κρεμάνε το μαγαζί
και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για ένα μαγαζί...
οποιος και οποια ενδιαφέρεται περιμένω προσωπικό μήνυμα και για τα περαιτέρω αυτήν τι στιγμή στην ελλάδα βρίσκετε ο μάγειρας μου και συνεταίρος μου όπου θα μπορείτε να έχετε μια πρώτη εικόνα για την δουλειά...εγώ δυστυχώς η ευτυχώς είμαι Γερμανία αλλα θα μιλήσουμε τηλεφωνικός......

συχωρέστε μου ορθογραφικά λαθάκια  αλλα δεν έχω ελληνικό μενού εδώ και γράφω μέσα από τον μετατροπέα.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom