Νέα

Ελεγκτές σε μετρό, λεωφορεία , τραμ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kaboul
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 74K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
οι ελεγτες κανουν τη δουλεια τους ετσι νομιζεις γραφοντας φοιτητες και ανεργους και προσεξε δεν πληρωνοντε με μισθο οπως ειθιστε απο μια εργασια αλλα με ποσοστα επι των προστιμων γι αυτο ειναι ρουφιανοι του κρατους

και ενταξυ τουλαχιστον οι φοιτητες πληρωνουν και μισο εισητηριο οι ανεργοι ομως στα αρχιδια τους επρεπε κι αυτοι να πληρωνουν μισο εισητηριο αλλα μπα αγρον αγοραζουν

Ο ελεγκτης γράφει όποιον δεν εχει εισητήριο. Αν εσυ είδες επιλεκτική αντιμετώπιση εναντια σε φοιτητές, αγρότες, άνεργους, ρένα δούρου και γενικά ότι μυρίζει τζιπσι-τζα εχεις πρόβλημα.
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
με το που ειδα τον τιτλο λεω θα μας κλασουν τα αρχιδια.....!!!!
 

livornezos

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2014
Μηνύματα
3.111
Κριτικές
2
Like
721
Πόντοι
96
tumblr_mbzx7zmfZR1rxk8z8o1_1280.jpg
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι τα ΜΜΜ καλώς ή κακώς *δεν* είναι δωρεάν, αλλιώς θα υπήρχε κάποιος φόρος που θα τον πλήρωναν όλοι - όμως κάτι τέτοιο δεν είναι δίκαιο διότι κάποιοι (αρκετοί) δε χρησιμοποιούν ΜΜΜ. Οπότε πρέπει όσοι τα χρησιμοποιούν να πληρώνουν.

Έχω καταλάβει ότι το όλο θέμα με εισητήρια είναι ένα καλό παράδειγμα του πώς λειτουργεί ο κωλοέλληνας: Πληρώνουνε οι "μαλάκες" που θέλουν να είναι νόμιμοι και οι "έξυπνοι" δε πληρώνουν ή ανταλάσσουν εισητήρια κλπ. Το ίδιο ισχύει και σε φόρους, διόδια κλπ. Δε ξέρω αν είναι δίκαια ή όχι και δεν είναι αυτό το θέμα στην προκειμένη συζήτηση. Το θέμα είναι ότι όσο οι "έξυπνοι" δε πληρώνουν τόσο περισσότερα θα αναγκάζονται να πληρώνουν οι "μαλάκες". Αυτά κάπου πρέπει να σταμαήσει. Δυστυχώς στην Ελλάδα ότι είναι κρατικό θεωρείται από τον κόσμο ότι μπορούν να το κλέβουν χωρίς συνέπειες - αυτή είναι η νοοτροπία που μας πέρασε ο Αντρέας τα χρόνια που κυβέρνησε.

Για μένα, ο κόσμος πρέπει να είναι ΥΠΕΡ του ελεγκτή γιατί όποιος δε πληρώνει ΚΛΕΒΕΙ. Και δε κλέβει από το κράτος αλλά κλέβει από όλους τους άλλους που πληρώνουν. Αν οι πειρατές-κλέφτες είναι του 30% των επιβατών αυτομάτως σημαίνει ότι αν πλήρωναν και αυτοί τα εισητήρια θα μπορούσαν να είναι 30% πιο φθηνά. Και φυσικά, αυτοί που κυκλοφορούν χωρίς εισητήριο δεν είναι σχεδόν ποτέ οι πραγματικά φτωχοί. Είναι κάποια μουνιά αριστεροί επαναστάτες του κώλου, αλλοδαποί που ήρθαν εδώ για να μας γαμήσουν, και όλη αυτή η μούργκα που έχει εμφανιστεί στην Ελλάδα και την έχει καταντήσει στα χάλια που την έχει καταντήσει από το 1973 και δώθε.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Ο ελεγκτης γράφει όποιον δεν εχει εισητήριο. Αν εσυ είδες επιλεκτική αντιμετώπιση εναντια σε φοιτητές, αγρότες, άνεργους, ρένα δούρου και γενικά ότι μυρίζει τζιπσι-τζα εχεις πρόβλημα.

δεν μου απαντας ομως ο ανεργος δεν πρεπει να εχει η μισο εισητηριο η απαλαγη εσυ τι νομιζεις και ενοια σου εχουμε βρει τοσους τροπους για να αποφευγουμε ελενχτες εγω 1 χρονο και κατι μηνες τωρα κυκλοφορω καθημερηνα στα μεσα μαζικης μεταφορας και με εχουν σταματησει ελενχτες 3 φορες τη μια δεν το ψυλιαστηκαν οτι ειχα σβησμενο εισητηριο που το χα μαζεψει απο τα σκουπιδια την δευτερη μου το εδωσε ενας που εβγαινε απο το μετρο και μολις περασα με σταματησε ελενχτης και μου πε οτι σε ειδα που το πηρες και δεν ειναι σωστο μεχρι που του ειπα τι λεει ο νομος αυτο οποτε με καθηστερεις και εφυγα και την τριτη δεν ειχα καθολου εισητηριο και ηταν μια 50 χρονων που δεν μπορουσε να παρει τα ποδια της οποτε οπως βγηκα απο την αποβαθρα απο το μοναστηρακι εκανα και μου εκανε σημα αμεσως ετρεξα και μην τον ειδατε για να μην βαλω και το γκρουπακι στο φεις ποσες φορες εχω αποφυγει
 

θάνατος

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
609
Like
5
Πόντοι
6
όταν ο ελεγκτής έσπρωξε το παιδί από το λεωφορείο και σκοτώθηκε αν θυμάστε, κάτι τσοντοκάναλα τους ονόμαζαν κυνηγούς κεφαλών.
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
δεν μου απαντας ομως ο ανεργος δεν πρεπει να εχει η μισο εισητηριο

Στ'αρχίδια μου. Δεν ασκώ εγω πολιτική. Αυτός ειναι ο νομος. Δε σου αρέσει; Πας με τα πόδια. Παρε ποδήλατο. Δεν πληρώνεις αλλα θέλεις ΜΜΜ; Σε τσακωνω και πληρωνεις χ20. Γκέγκε;
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι τα ΜΜΜ καλώς ή κακώς *δεν* είναι δωρεάν, αλλιώς θα υπήρχε κάποιος φόρος που θα τον πλήρωναν όλοι - όμως κάτι τέτοιο δεν είναι δίκαιο διότι κάποιοι (αρκετοί) δε χρησιμοποιούν ΜΜΜ. Οπότε πρέπει όσοι τα χρησιμοποιούν να πληρώνουν.

Έχω καταλάβει ότι το όλο θέμα με εισητήρια είναι ένα καλό παράδειγμα του πώς λειτουργεί ο κωλοέλληνας: Πληρώνουνε οι "μαλάκες" που θέλουν να είναι νόμιμοι και οι "έξυπνοι" δε πληρώνουν ή ανταλάσσουν εισητήρια κλπ. Το ίδιο ισχύει και σε φόρους, διόδια κλπ. Δε ξέρω αν είναι δίκαια ή όχι και δεν είναι αυτό το θέμα στην προκειμένη συζήτηση. Το θέμα είναι ότι όσο οι "έξυπνοι" δε πληρώνουν τόσο περισσότερα θα αναγκάζονται να πληρώνουν οι "μαλάκες". Αυτά κάπου πρέπει να σταμαήσει. Δυστυχώς στην Ελλάδα ότι είναι κρατικό θεωρείται από τον κόσμο ότι μπορούν να το κλέβουν χωρίς συνέπειες - αυτή είναι η νοοτροπία που μας πέρασε ο Αντρέας τα χρόνια που κυβέρνησε.

Για μένα, ο κόσμος πρέπει να είναι ΥΠΕΡ του ελεγκτή γιατί όποιος δε πληρώνει ΚΛΕΒΕΙ. Και δε κλέβει από το κράτος αλλά κλέβει από όλους τους άλλους που πληρώνουν. Αν οι πειρατές-κλέφτες είναι του 30% των επιβατών αυτομάτως σημαίνει ότι αν πλήρωναν και αυτοί τα εισητήρια θα μπορούσαν να είναι 30% πιο φθηνά. Και φυσικά, αυτοί που κυκλοφορούν χωρίς εισητήριο δεν είναι σχεδόν ποτέ οι πραγματικά φτωχοί. Είναι κάποια μουνιά αριστεροί επαναστάτες του κώλου, αλλοδαποί που ήρθαν εδώ για να μας γαμήσουν, και όλη αυτή η μούργκα που έχει εμφανιστεί στην Ελλάδα και την έχει καταντήσει στα χάλια που την έχει καταντήσει από το 1973 και δώθε.

άλλο ενα πλύ σωστό ποστ

+1
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
δεν μου απαντας ομως ο ανεργος δεν πρεπει να εχει η μισο εισητηριο η απαλαγη εσυ τι νομιζεις και ενοια σου εχουμε βρει τοσους τροπους για να αποφευγουμε ελενχτες εγω 1 χρονο και κατι μηνες τωρα κυκλοφορω καθημερηνα στα μεσα μαζικης μεταφορας και με εχουν σταματησει ελενχτες 3 φορες τη μια δεν το ψυλιαστηκαν οτι ειχα σβησμενο εισητηριο που το χα μαζεψει απο τα σκουπιδια την δευτερη μου το εδωσε ενας που εβγαινε απο το μετρο και μολις περασα με σταματησε ελενχτης και μου πε οτι σε ειδα που το πηρες και δεν ειναι σωστο μεχρι που του ειπα τι λεει ο νομος αυτο οποτε με καθηστερεις και εφυγα και την τριτη δεν ειχα καθολου εισητηριο και ηταν μια 50 χρονων που δεν μπορουσε να παρει τα ποδια της οποτε οπως βγηκα απο την αποβαθρα απο το μοναστηρακι εκανα και μου εκανε σημα αμεσως ετρεξα και μην τον ειδατε για να μην βαλω και το γκρουπακι στο φεις ποσες φορες εχω αποφυγει

Φιλε δεν εχει κοστος λειτουργιας το μετρο και τα ΜΜΜ? Αυτό το κόστος ποιος πρέπει να το πληρώσει?
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376
Στ'αρχίδια μου. Δεν ασκώ εγω πολιτική. Αυτός ειναι ο νομος. Δε σου αρέσει; Πας με τα πόδια. Παρε ποδήλατο. Δεν πληρώνεις αλλα θέλεις ΜΜΜ; Σε τσακωνω και πληρωνεις χ20. Γκέγκε;
χ60 νμζ τυπε
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
με εχουν σταματησει ελενχτες 3 φορες τη μια δεν το ψυλιαστηκαν οτι ειχα σβησμενο εισητηριο που το χα μαζεψει απο τα σκουπιδια την δευτερη μου το εδωσε ενας που εβγαινε απο το μετρο και μολις περασα με σταματησε ελενχτης και μου πε οτι σε ειδα που το πηρες και δεν ειναι σωστο μεχρι που του ειπα τι λεει ο νομος αυτο οποτε με καθηστερεις και εφυγα και την τριτη δεν ειχα καθολου εισητηριο και ηταν μια 50 χρονων που δεν μπορουσε να παρει τα ποδια της οποτε οπως βγηκα απο την αποβαθρα απο το μοναστηρακι εκανα και μου εκανε σημα αμεσως ετρεξα και μην τον ειδατε για να μην βαλω και το γκρουπακι στο φεις ποσες φορες εχω αποφυγει
δηλαδη οχι μονο κλεβεις το ελληνικο κρατος αλλα κανεις και αλητειες τυπε :S
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
173
Πόντοι
866
Στ'αρχίδια μου. Δεν ασκώ εγω πολιτική. Αυτός ειναι ο νομος. Δε σου αρέσει; Πας με τα πόδια. Παρε ποδήλατο. Δεν πληρώνεις αλλα θέλεις ΜΜΜ; Σε τσακωνω και πληρωνεις χ20. Γκέγκε;
τυπε ο ανεργος τι τα θελει τα μμμ?
ολο βολτες και καφεδες ειναι και μετα κλαινε οτι ειναι ανεργοι
 

ΦΑΚΙΡΗΣ

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
17 Ιουν 2012
Μηνύματα
16.363
Κριτικές
165
Like
24.975
Πόντοι
34.168
Μια φορα πριν χρονια,ανεβαινω στο λεοφωρειο με το εισητηριο στο χερι.
Παω στο μηχανημα και μπροστα στο κοσμο που με εβλεπε μου το μασησε και κοπηκε στα δυο.
Ε,αραζω,τσουπ σε λιγο μπαινει ο ελεγκτης..
Ερχεται τον λεω τι εγινε,αλλα αυτος με κοιτουσε ειρωνικα..
Τον λεω ,ρωτα τον κοσμο,μπροστα τους εγινε...
Πραγματι ενας κυριος και μια θειτσα που περιμενε να ακυρωσει το εισητηριο της μετα από μενα,το επιβεβαιωνουν..
Αυτό το αρχιδι μου λεει μαλλον για να με ψαρωσει ότι πρεπει να μου κοψει κληση...και παει να βγαλει το μπλοκ...
Φορτωνω ασχημα και τον λεω εν ψυχρω...
ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΚΕΛΕΙΟ..
Ενώ αρχισε να τον κραζει και ο κοσμος...

Εβαλε την ουρα στα σκελια και κατεβηκε στην επομενη ενώ συνεχιζα να τον μπινελικιαζω...
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.239
Πόντοι
7.045
Καλό θα ήταν πάντως να ορίσουν τις τιμές με βαση τη διαδρομή που θα κάνει ο κάθε επιβάτης. Σίγουρα μπορεί να δημιουργηθεί κάποια φόρμουλα
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.996
Κριτικές
10
Like
90
Πόντοι
376

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.297
Like
5.082
Πόντοι
1.406
Μια φορα πριν χρονια,ανεβαινω στο λεοφωρειο με το εισητηριο στο χερι.
Παω στο μηχανημα και μπροστα στο κοσμο που με εβλεπε μου το μασησε και κοπηκε στα δυο.
Ε,αραζω,τσουπ σε λιγο μπαινει ο ελεγκτης..
Ερχεται τον λεω τι εγινε,αλλα αυτος με κοιτουσε ειρωνικα..
Τον λεω ,ρωτα τον κοσμο,μπροστα τους εγινε...
Πραγματι ενας κυριος και μια θειτσα που περιμενε να ακυρωσει το εισητηριο της μετα από μενα,το επιβεβαιωνουν..
Αυτό το αρχιδι μου λεει μαλλον για να με ψαρωσει ότι πρεπει να μου κοψει κληση...και παει να βγαλει το μπλοκ...
Φορτωνω ασχημα και τον λεω εν ψυχρω...
ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΠΟΥΛΟ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΚΕΛΕΙΟ..
Ενώ αρχισε να τον κραζει και ο κοσμος...


Εβαλε την ουρα στα σκελια και κατεβηκε στην επομενη ενώ συνεχιζα να τον μπινελικιαζω...
ΟΟΟΚ το εμπεδωσαμε τυπε,μη το βαλεις και τριτη φορα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom