Νέα

Έκδοση στεγαστικου δανειου

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα giorgos.k
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 22
  • Εμφανίσεις 1K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
το παλιό δύσκολο δεν είναι μόνο η ανακαίνιση δεν θα έχει μονωση δεν θα έχει μπαλκόνια θα είναι παλιό

μπορεί να βρεί εσοχή που έχει μεγάλα μπαλκόνια... οπωσδήποτε θέλει αλλαγή κουφωμάτων με αλουμινένια (διπλά τζάμια) και πιθανόν (αν θέλει να κάνει καλή δουλειά) να χρειαστεί να ρίξει και στην πρόσοψη εξωτερική μόνωση και νέο σοβά ...

αν έχει πατώματα (ξύλινα) θέλουν τρίψιμο (και πιθανή επισκευή) ενώ σε παλιά οικοδομή σίγουρα θέλει καινούργιο μπάνιο και κουζίνα...

υπολογίζονται περίπου 500 ευρώ κάθε μπαλκονόπορτα (δίφυλλη) για αλουμίνια με στόρι και διπλά τζάμια...ανακατασκευή μπάνιου γύρω στα τρία χιλιάρικα ... ανακατασκευή κουζίνας γύρω στα έξη χιλιάρικα ... αλλαγή υδραυλικά γύρω στο χιλιάρικο (σιφώνια, σωλήνες αλλαγή με χαλκό κλπ) αλλαγή ηλεκτρολογικά (καλωδιώσεις, πίνακας, πρίζες και διακόπτες) γύρω στο ενάμιση χιλιάρικο (φυσικά με συμβατικά απλά υλικά δηλαδή νοβοπάν-μελαμίνη, διακόπτες απλούς legrand και χωρίς τις οικιακές συσκευές)... 

αν πας στα υπνοδωμάτια αλλαγή των εντοιχιζόμενων ντουλαπιών με νέα που θα έχουν επάλληλες πόρτες (γύρω στα οκτακόσια με εννιακόσια για κάθε τετράφυλλη παλιά ντουλάπα)

αν τώρα πας για αλλαγές σωληνώσεων καλοριφέρ ή να το γυρίσεις σε αυτόνομο φυσικό αέριο (αν έχει στην γειτονιά) τα πράγματα αλλάζουν και εξαρτάται από το τι ακριβώς θα κάνεις..

βάψιμο γύρω στα 1500 τα 90 τμ (με κουφώματα εσωτερικά)αν το σπίτι δεν χρειάζεται πολλά σπατουλαρίσματα αλλιώς να υπολογίζει δύο χιλιάρικα...

μια πόρτα ασφαλείας 500 ευρώ...

λοιπά γύρω στα δύο χιλιάρικα (τρίψιμο και γυάλισμα μωσαικών ή πέρασμα λαμινέιτ αν δεν είναι  σε καλή κατάσταση, τρίψιμο μωσαικών μπαλκονιών κλπ)...

αυτό φυσικά χωρίς να αλλάξεις διαρύθμιση στο σπίτι...

ένα σπίτι 90-100 τμ σήμερα πρώτη εσοχή (μεγάλο μπαλκόνι μπροστά δηλαδή) σε περιοχές όπως Γκύζη, Αμπελόκηπους, Ελληνορώσσων κλπ το βρίσκεις με 80 χιλιάρικα...

θέλεις και περίπου εικοσπέντε να το φτιάξεις και ένα πενηντάρι να το φέρεις με μηδέν χιλιόμετρα ...

αυτά...
 

kinky_boy

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2015
Μηνύματα
291
Κριτικές
4
Like
44
Πόντοι
1
όταν λέω δεν έχω μετρητά εννοώ μεγάλο πόσο εντάξει ένα πεντοχιλιαρο θα το έχω αν κάνω αυτή την κίνηση μεσς στο 2018 αλλά τα υπόλοιπα με καίνε κάθε ενοίκιο είναι πεταμένα λεφτά ρε γαμωτο
Άρα δεν έχεις. Το 5χιλιαρο μετά βίας θα φτάσει για έξοδα/ συμβολαιογραφικά, κτλ, δεν μένει κάτι για το % της ιδίας συμμετοχής.
 

gotthard

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαΐ 2017
Μηνύματα
39
Like
3
Πόντοι
0
Είμαι φίλος ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα μόνο που ανήκω και στο υπουργείο άμυνας. Βέβαια ακόμα δεν βρήκα τρόπο για το δάνειο, σπίτι βρήκα, όμως δύσκολα να πάρεις δάνειο πάνω απο 80%. Εγώ δεν έχω ούτε τα 5000 σου. Όντως οι εποχές είναι ότι πρέπει για μια αγορά αλλά...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom