Νέα

Είστε ικανοποιημένοι από τη ζωή σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sad_man
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 568
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

wired77

Μέγας
Εγγρ.
25 Οκτ 2016
Μηνύματα
4.766
Κριτικές
11
Like
5.518
Πόντοι
4.096
0 ευχαριστηση απο τη δικια μου ζωη, την τελευταια φορα που πραγματικα περναγα καλα ηταν στα 25 μου, δουλευα (αν και επερνα λιγα), γυμναζομουνα και ημουνα πολυ κομπλε, μολις ειχα αρχισει σχεση με μια πολυ καλη κοπελα (που εξελιχθηκε σε μακροχρονια), ειχα αυτοκινητο δικο μου, μηχανακι δικο μου (και τα 2 κληρονομια απο τον πατερα μου που ειχε πεθανει πριν πολλα χρονια) και γενικα ολα ηταν καλα, απο εκει και περα ολα ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ!

Ανεργος, μενω με την μανα μου (η μανα μου με συνταξη 450€), χρεη στην εφορια λογο ανεργιας (σηματα οχηματων κυριως που με τα χρονια μαζευτικαν), χαμαλοδουλειες δεξια και αριστερα για να βγαινει το προς το ζην οποτε 0 αποταμιευση (που ειναι οτι χειροτερο), στην ειδικοτητα μου (ραδιολογος) ΜΟΝΙΜΩΣ ζητανε γυναικες για εργασια και οταν ειχε θιχτει το θεμα σε αναλογη σελιδα στο fb εκαναν ολοι μοκο και το θεμα σβηστηκε με συνοπτικες διαδικασιες....ΑΠΕΙΡΑ βιογραφικα (και με mails και αυτοπροσωπως) με 0 τηλεφωνηματα για να παω για μια συνεντευξη εστω! Γκομενες ουτε για πλακα, τελευταια φορα που γαμησα ηταν Σεπτεμβρης του 19 μια κοπελα (απο την τοτε δουλειαμου) που μου ελεγε οτι ηταν ερωτευμενη μαζι μου κτλ κτλ και μετα απο 2 μηνες σχεση με παρατησε για να γυρισει στον πρωην της λεει που επαθε καταθλιψη επειδη χωρισαν!......Τωρα εχω φτασει και 115kg (απο fit 85 που ημουν) και σιχαινομαι τον εαυτο μου στον καθρεφτη! Εχω εθιστει στις τσοντες σε σημειο που δε μου σηκωνεται πλεον ακομα και αν εχω γυναικα μπροστα μου αμα δεν βλεπω τσοντα (πολυ αθλια κατασταση) Περα απο την μανα μου δεν μιλαω με κανεναν αλλον αλλα και με την μανα μου που μιλαω δε λεμε τιποτα ουσιαστικο, εχει μπλεξει και αυτη με κατι μαλακιες καναλια στο youtube με θεωριες συνομωσιας και μου πρηζει τ'αρχιδια με ολα αυτα σε καθε κουβεντα, απλα λεω ενα καλημερα πλεον και εξαφανιζομαι στο δωματιο!

Φιλους δεν εχω γενικοτερα γιατι η παρεα μου ολη εχει σπασει τραβωντας ο καθενας τον δρομο του(δεν εχουμε τσακωθει), παλια γκομενακια μου κανουν ghosting αμα στειλω κανα "τι κανεις?" οποτε τις παρατησα εντελως. Ενα μαυρο χαλι ολα! Εχω σκεφτει την αυτοκτονια μιας που και η χρονια καταθλιψη που εχω δεν βοηθαει την κατασταση (ειχα απο πριν αρχισουν οι εγκλεισμοι, προσωπικα ολο αυτο το lockdown δεν με εχει επηρεασει καθολου, και πριν ολη μερα στο σπιτι καθομουν)

Δε ξερω, δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα με την παρτη μου, και δεν το λεω σαν κραυγη για προσοχη, το λεω για προσωπικη επιβεβαιωση, δεν με βλεπω καλα!

Φίλε ψυχραιμία, έχεις προσπαθήσει να ζητήσεις βοήθεια από ειδικό?
Η χρόνια κατάθλιψη που αναφέρεις προφανώς και προκύπτει από επίσκεψη σε ψυχοθεραπευτή.

Αν η μητέρα σου δεν μπορεί να σε βοηθήσει και να σε στηρίξει, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια στο 1034.
Η υποστήριξη είναι τηλεφωνική, ανώνυμη και φυσικά εμπιστευτική.
Είναι ένα σημείο για να ξεκινήσεις.

Η αυτοκτονία δεν είναι η λύση στο πρόβλημά σου. Μην το βάζεις κάτω, συνέχισε να προσπαθείς, κάποιες φορές είναι σκληρό αλλά πρέπει να συνεχίσεις να το κάνεις.
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.241
Κριτικές
90
Like
10.241
Πόντοι
17.885
όχι ΔΕΝ είμαι και λέω...
Μεγάλωσα με ΠΑΣΟΚ, στο σπίτι έμπαινε 1εκατομμύριο δραχμές! Η μάνα μου με την αδερφή μου πήγαιναν ζάρα κάθε παρασκευή, κάθε Σάββατο οι γονείς μου σε ταβέρνα, εγώ παίζει το μήνα να παιρνα 100χιλιάρικα χαρτζιλίκι! Δύο αυτοκίνητα, 4 κινητά με συμβόλαιο, εξοχικό, Πάσχα με όλους τους συγγενεις να γίνεται ΧΑΜΟΣ, Παιχνίδια, ρούχα, 1 φορά το μήνα μπουζούκια, 1 Φορά την εβδομάδα στις πουτάνες, η πρώτη μου δουλεία (να δω πως "βγαίνει το μεροκάματο") ως συμβασιούχος στον οτε κτλ
Εβγαινα έξω και έβλεπα χαρούμενα πρόσωπα, έβλεπα (τεχνητή) ευημερία, ένοιωθα ότι το μέλλον μου "ανήκε" και μετά...

Μετά ήρθε ο Γιωργάκης, ο Βαγγέλας ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς...
Ηρθαν μηνμόνια, ήρθαν μέρες γκρίζες, μαρασμός, πορείες, αστυνομία, εξευτελισμός του έθνους μας...
Εμεινα καιρό άνεργος, η επόμενη δουλειά που έπιασα είχε τα ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ που έπαιρνα στην πρώτη μου δουλειά και υποτίθεται πως πλεόν έπρεπε σιγά σιγά ν ανοίξω σπίτι με...ψίχουλα
Πλέον αργίες, υπερωρίες σάββατα, κυριακές ΔΕΝ πληρώνονταν το ίδιο, τώρα ΑΛΛΑΞΑΝ τα πράγματα μου είπαν οι τότε εργοδότες μου.

Κρίση, άγρια προσγείωση στα οικονομικά, και η ώρα της αποκαθήλωσης για μένα...
Ολη μου τη ζωή, γυμναζόμουν, έβγαινα, γαμούσα...
Για πρώτη φορά στη ζωή μου είπα, αντίο κινητό (κάρτα), αντίο αμάξι, αντίο σπατάλες σε ρούχα και μαλακίες, αντίο μπουζούκια. Κράτησα τον τρόπο ζωής μου με ΕΠΩΔΥΝΕΣ θυσίες.
Εχω παράπονο γιατί σαν οικογένεια δεν είμαστε τίποτα "ξιπόλυτοι" και τα κάναμε σκατά και με πήραν και μένα τα σκάγια και καλώς ή κακώς πέρασαν πολλά οραία χρόνια πολύ μίζερα για μένα.
Ναι ήμουν από τους τυχερούς που έιχαν και έχουν υγεία, για μένα ο άνθρωπος περπατάει με ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΣΤΗ ΓΗ ΑΥΤΗ...
Το ένα πόδι είναι η υγεία, το άλλο είναι τα χρήματα, καλώς ή κακώς όλα τ άλλα είναι..."κουτσό"

Ευχομαι να δούμε όλοι/δείτε καλύτερες μέρες και τα όνειρά μας να παίρνουν σάρκα και οστά


 
Τελευταία τροποποίηση:

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.744
Like
6.759
Πόντοι
1.056
Ναι ήμουν από τους τυχερούς που έιχαν και έχουν υγεία, για μένα ο άνθρωπος περπατάει με ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΣΤΗ ΓΗ ΑΥΤΗ...
Το ένα πόδι είναι η υγεία, το άλλο είναι τα χρήματα, καλώς ή κακώς όλα τ άλλα είναι..."κουτσό"




και νομιζα οτι μονο εγω το λεω αυτο. υγεια και χρημα στη κορυφη. και κανενα δε μπαινει πιο ψηλα απτο αλλο . ιδια θεση και τα δυο
 
OP
OP
Sad_man

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.707
Πόντοι
606
με ολα αυτα, αν μενεις σε πολη , σε πολυκατοικια και μολις βγεις στο μπαλκονι εχεις απεναντι αλλες πολυκατοικιες, αστα βραστα. εγω που μενω σε χωριο με ψηλα βουνα τριγυρω, ενα μικρο καμπο , και λιμνες, και με φτωχεια και χαμαλομεροκαματα στη γεωργια και κτηνοτροφια, παλευεται καπως

Τί λες ρε φίλε,καλύτερα πόλη,βγαίνεις περπατάς άγνωστος μεταξύ αγνώστων,βλέπεις γκομενάκια,την πέφτεις σε καμία,στο χωριό τί να βλέπεις βουνά,χωράφια και γερόντια;
 

alpula

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Οκτ 2005
Μηνύματα
15.214
Κριτικές
41
Like
25.603
Πόντοι
17.470
Αφήνω αυτό εδώ


Screen Shot 2021-04-12 at 16.13.28.png
Ο Συγκεκριμένος φαλίρισε και μάλλον περνάς καλύτερα εσύ παρά αυτός!
 

Prince Belozersky

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
4.337
Like
3.997
Πόντοι
1.706
Ο Συγκεκριμένος φαλίρισε και μάλλον περνάς καλύτερα εσύ παρά αυτός!
το φαλιμέντο δεν σημαίνει ότι δεν έχει λεφτά, απλώς δεν έχει τα λεφτά που διατείνεται ότι έχει. Έχει φαληρίσει από το 20 αλλά μια χαρά διακοπάρει.
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.744
Like
6.759
Πόντοι
1.056
Τί λες ρε φίλε,καλύτερα πόλη,βγαίνεις περπατάς άγνωστος μεταξύ αγνώστων,βλέπεις γκομενάκια,την πέφτεις σε καμία,στο χωριό τί να βλέπεις βουνά,χωράφια και γερόντια;
εγω το μισο τις εκατο του εαυτου μου ειμαι αντικοινωνικος και θελω ερημιες και την ησυχια μου. και το αλλο μισο τα εκατο θελω να δω κοσμο και να κυκλοφορισω, τοτε πεταγομαι στη μικρη πολη 60 χιλ. μακρια, εχω και ενα διαμερισμα μιας θειας μου εκει, αραζω ενα σαβ/κο, τα πινω, πηδαω και αμα κατσει και κατι. και παλι πισω......... εδω που μενω δεν εχει μονο γεροντια, εχει και νεολαια, περσι με τα λοκνταουν εγινε μαζωξη ολη η νεολαια της περιοχης στο χωριο μου με αθλητικες δραστηριοτητες και ηρθα σε επαφη και μουνακια που αν δεν ειχε λοκνταουν δε θα ειχε γινει ποτε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11
OP
OP
Sad_man

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.707
Πόντοι
606
όχι ΔΕΝ είμαι και λέω...
Μεγάλωσα με ΠΑΣΟΚ, στο σπίτι έμπαινε 1εκατομμύριο δραχμές! Η μάνα μου με την αδερφή μου πήγαιναν ζάρα κάθε παρασκευή, κάθε Σάββατο οι γονείς μου σε ταβέρνα, εγώ παίζει το μήνα να παιρνα 100χιλιάρικα χαρτζιλίκι! Δύο αυτοκίνητα, 4 κινητά με συμβόλαιο, εξοχικό, Πάσχα με όλους τους συγγενεις να γίνεται ΧΑΜΟΣ, Παιχνίδια, ρούχα, 1 φορά το μήνα μπουζούκια, 1 Φορά την εβδομάδα στις πουτάνες, η πρώτη μου δουλεία (να δω πως "βγαίνει το μεροκάματο") ως συμβασιούχος στον οτε κτλ
Εβγαινα έξω και έβλεπα χαρούμενα πρόσωπα, έβλεπα (τεχνητή) ευημερία, ένοιωθα ότι το μέλλον μου "ανήκε" και μετά...

Έτσι ακριβώς φίλε,τί χρήμα υπήρχε τότε ρε πούστη μου,α ρε Ανδρέα :cry:
 

wired77

Μέγας
Εγγρ.
25 Οκτ 2016
Μηνύματα
4.766
Κριτικές
11
Like
5.518
Πόντοι
4.096
Αν πρέπει να απαντήσω με ένα ΝΑΙ ή με ένα ΟΧΙ, τότε η απάντηση είναι εύκολα ΝΑΙ.
Ακολουθεί ανάλυση για όποιον ενδιαφέρεται. Κουφάλες διαβάστε γιατί θα πέσει τεστάκι απροειδοποίητο.:cool2:

Η ερώτηση έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι ικανοποιημένος με τη ζωή του και όχι αν κάποιος είναι ευτυχισμένος που για μένα είναι διαφορετικό πράγμα.
Η ικανοποίηση μετριέται πιο εύκολα με κουτάκια ενώ η ευτυχία δεν είναι πάντα κάτι χειροπιαστό. Θα κάνω μια προσπάθεια να επεκταθώ τόσο στην ικανοποίηση όσο και στην ευτυχία.

Πάμε στα κουτάκια λοιπόν. Θα χρησιμοποιήσω ένα μέτρο ικανοποίησης με το 10 να είναι το τέλειο, αν υπάρχει τέλειο στην ανθρώπινη ύπαρξη.

Υγεία
Έχοντας περάσει διάφορα θέματα που με ταλαιπώρησαν και έχοντας βιώσει σκληρές απώλειες δικών μου ανθρώπων, η υγεία είναι πάνω από κάθε σύγκριση και αν δεν την έχεις τίποτα δεν έχει σημασία και τίποτα δεν είναι το ίδιο, καθώς απλά δεν μπορείς να ζήσεις. Το χρήμα δυστυχώς εδώ παίζει ρόλο, καλό είναι να το έχεις για να μπορείς να φροντίζεις τον εαυτό σου και τους γύρω σου με την καλύτερη δυνατή ιατρική περίθαλψη. Υγεία τσεκ.7/10

Εργασία
Είμαι ικανοποιημένος από τη δουλειά μου και αυτά που μου προσφέρει και μπορώ να έχω όσα χρειάζομαι και να κάνω τα περισσότερα από αυτά που θέλω. Εργασία τσεκ. 8/10

Προσωπική ζωή
Δεν θα αναλύσω εδώ ιδιαίτερα. Είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με τις σχέσεις που έχω δημιουργήσει στη ζωή μου. Σε φιλικό, ερωτικό, οικογενειακό επίπεδο, δεν θα μπορούσα να ζητήσω κάτι περισσότερο. Προσωπική ζωή τσεκ. 9/10

Καύλες
Μπορώ να κάνω όσα γουστάρω και με ευχαριστούν στο μέγιστο βαθμό? Αυτά που με καυλώνουν δηλαδή. Να βγαίνω με τους φίλους μου, να κάνω ταξίδια με την οικογένειά μου, να πηδάω αμέτρητες γκόμενες και να κάνω ωραίο σεξ, να πάω road trip στην Αμερική, να μπορώ να φλερτάρω για τη χαρά του παιχνιδιού και να πηγαίνω κάθε χρόνο Glastonbury? Εδώ το χάνουμε λίγο το πράγμα. :headbang: Κάνω αρκετά από αυτά αλλά όχι στο βαθμό που θέλω, εδώ ρόλο παίζει και ο covid-19. Όσο περισσότερες καύλες έχεις στη ζωή, τόσο πιο ακατόρθωτο γίνεται να τις χορτάσεις όλες. Δυστυχώς για μένα, έχω πολλές. :headbaning2: Καύλες. Οριακά τσεκ. 6/10


Συμπέρασμα
Είμαι ικανοποιημένος από τη ζωή μου. Θα μπορούσα να τα έχω καταφέρει καλύτερα? Πιθανότατα ναι, το χαρτί που είχα, όμως, σε πολλές περιπτώσεις δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό.
Μπορεί να νιώθω ικανοποιημένος, σιχαίνομαι όμως να μένω στάσιμος! Θέλω διαρκώς το καινούργιο, ζω για να γνωρίζω νέους ανθρώπους(όχι μόνο ερωτικά) και είμαι πάντα έτοιμος για περιπέτεια και συγκινήσεις. Αυτό κάποιες φορές είναι πρόβλημα γιατί δεν απολαμβάνω αυτό που έχω κυνηγώντας κάτι άλλο, :jerking2:πολλές φορές άπιαστο, ανέφικτο, ουτοπικό.
Υπάρχουν πράγματα που έχω μετανιώσει με το πιο σημαντικό κάτι που δεν τόλμησα πριν περίπου 20 χρόνια. Εδώ είναι και η σημασία του χρόνου αλλά και της στιγμής που μπαίνει κάτι μέσα στη ζωή σου. Αν δεν καβαλήσεις τη στιγμή, υπάρχει περίπτωση δεύτερη ευκαιρία να μην έχεις. Οι μπάλες έρχονται διαρκώς, προσπάθησε να τις επιστρέφεις πάντα ακόμα και αν ο πόντος μοιάζει χαμένος.
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.190
Κριτικές
60
Like
20.148
Πόντοι
14.936
το φαλιμέντο δεν σημαίνει ότι δεν έχει λεφτά, απλώς δεν έχει τα λεφτά που διατείνεται ότι έχει. Έχει φαληρίσει από το 20 αλλά μια χαρά διακοπάρει.
εννοειται την τυχη του να ειχαμε.γεια σου φιλε πριγκηπα.σε ψαχνει σε αλλο νημα και μια ψυχη.
 

koutavoulias

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Απρ 2021
Μηνύματα
8.190
Κριτικές
60
Like
20.148
Πόντοι
14.936
με τον αυνανισμο για γνωστη.σας ψαχνει το κοριτσι.εκτος και αν παρεξηγησα και γραφει για αλλον.κατι ειπε καλο παντα για πριγκηπα.
οτι της ελειψες κατι τετοιο.
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.744
Like
6.759
Πόντοι
1.056
είπες μισό τοις εκατό, αλλά προφανώς εννοούσες 50 τοις εκατό
ναι αυτο. τι μια δε θελω να βλεπω κανεναν και απολαμβανω το αποκαλυπτικο περιβαλλον του ακριτικου ορεινου χωριου μου (δλδ τη νυχτα που δε κυκλοφορει ψυχη ειδικα το χειμωνα) και να ειμαι εγω και η σκεψη μου, και την αλλη θελω να παω στη πολη, στο κοσμο (εχει κοσμο ειναι φοιτητουπολη) κλαμπακια καφε γυραδικα κτλ...
 

ftoxos ergatis

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Ιαν 2020
Μηνύματα
1.744
Like
6.759
Πόντοι
1.056
ο σαντμαν επίσης δεν έχει γαμήσει ποτέ... :confused:
(τουλάχιστον ως μπου περσόνα γιατί μπορεί να βγει και σπαλιάρας στο τέλος και απλώς να τρολάρει ασύστολα)
δεν μετράει
ποτε δε ξερεις ποιος μπορει να κρυβεται πισω απο μια οθονη........ μπορει να κανει ζωαρα απο ολες τις πλευρες και εδω να τρολαρει μονο οπως ειπες
 

deltree

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2007
Μηνύματα
90
Κριτικές
7
Λύσεις
1
Like
516
Πόντοι
280
Σε γενικές γραμμές ναι μου αρέσει η ζωή μου. Ότι επιμέρους με φθείρει το κόβω, το αλλάζω και αν δε γίνεται αναθεωρώ τη στάση μου προς αυτό
Το ποτήρι πάντα πρέπει να είναι μισογεμάτο
Μακριά η μιζέρια από εμάς και ας απολαμβάνει ο καθένας μας καθημερινά το κάθε δευτερόλεπτο.
Η ζωή είναι μαραθώνιος όχι σπριντ
 

drizzt

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2005
Μηνύματα
702
Κριτικές
8
Like
758
Πόντοι
306
Σε γενικες γραμμες δεν εχω παράπονο απο υγεια εγω και η οικογενεια μου είμαστε μια χαρα , καποια επαγγελματικα θεματα εχω αντιμετωπίσει , αλλα απο την στιγμη που το πιο βασικο (ψυχικη και σωματικη υγεια) υπάρχει ολα τα αλλα ξεπερνιουνται . . .
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 204567

Επισκέπτης
Για να είναι κάποιος ευτυχισμένος - ικανοποιημένος απο την ζωή του πρέπει να συγκρίνει την κατάσταση που ειναι τώρα με τον παλιό του εαυτό με το πως ηταν πριν 5- 10 χρονια και όχι με τους αλλους.
Οι άλλοι είναι αλλοι χαρακτήρες , μεγαλώσανε με άλλα βιώματα και έχουν αλλες αρχές απο σενα .Άρα είναι άτοπο και αφελές να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους.

Παραδείγματα:


-- Ενας άνδρας στα 65 του ήταν στα απονερα της κοινωνίας , άστεγος και βρώμικος. Μετα απο βοήθεια ενός συγγενής του στα 67 του εχει βρει δουλεια και μένει σε σπιτι με ενοικιο.


- Νέος άνθρωπος 40 ετών , άνεργος 5 χρόνια, υπέρβαρος, έπινε πολύ αλκοολ και εμενε με τους γονεις του και σημερα στα 47 του χρόνια εργάζεται, έχει φτιάξει σώμα απο την γυμναστική , τον κοζάρουν οι γκόμενες όταν περπατάει έξω , πίνει σε λογικά πλαίσια και ετοιμάζεται να μετακομίσει . (Αυτος ο άνθρωπος πρέπει να αισθάνεται πολυ ικανοποιημένος απο την ζωή του διότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήταν πριν εφτά χρόνια) .


- Μια κοπέλα ήταν μέχρι τα 35 της στις ουσίες . Πηγε σε κλινική αποτοξίνωσης και κατάφερε στα 38 της να κόψει τελείως τις ουσίες, να τρωει φυσιολογικά και να ψάχνει για εργασία . (Αυτη η κοπέλα είναι νικήτρια της ζωής και το οφείλει στον εαυτό της να ειναι ικανοποιημένη απο την ζωή της).



Με βαση αυτα που έγραψα πιο πάνω : Ναι ειμαι ευχαριστημένος απο την ζώη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν mod:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom