Νέα

«Έφυγε» για άλλη γειτονιά ο Paezano

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα perseas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 14
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.057
Κριτικές
7
Like
3.761
Πόντοι
736
R.I.P
 

Συνημμένα

  • paezano1.jpg
    paezano1.jpg
    85,8 KB · Εμφανίσεις: 53

Θέμης88

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Μαρ 2021
Μηνύματα
1.209
Κριτικές
49
Like
5.235
Πόντοι
7.636
στο μαγαζι του σερβιριζε πραγματα εξωπραγματικα για τα δεδομενα εκεινων των δεκαετιων ειχε κατα καιρους και ενα κροκοδειλακι που το εβγαζε βολτα σε ενα συντριβανι εξω απο το μαγαζι του ..μιλαμε μορφη... τι να πω καλο ταξιδι αρχηγε
Απο τους παλαιούς τους καλούς και δυνατούς
Rip
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
39.726
Like
20.569
Πόντοι
5.006
τελικα ο παεζανο δεν ηταν ο ζερο....
ενας απο τους αστικους μυθους του σαιτ μολις καταρριφθηκε...
:coffee:
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.250
Like
1.698
Πόντοι
216
Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.Θυμάμαι και εγώ το μαϊμουδάκι που είχε έξω από το μαγαζί του...Ατραξιόν της εποχής...Τώρα θα τον είχανε πάει στην φυλακή για κακοποιητική συμπεριφορά προς τα ζώα και οι γνωστοί μαλάκες αντισπισιστές θα του είχανε σπάσει/κάψει το μαγαζί...!
 

draxan04

Ανώτερος
Εγγρ.
25 Ιαν 2006
Μηνύματα
426
Κριτικές
55
Like
902
Πόντοι
6.810
Από τις "μορφές" τις ευρύτερης περιοχής της Κυψέλης. Και οι γιοι του, μια χαρά παιδιά.
 

akakis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2020
Μηνύματα
171
Like
570
Πόντοι
81
Μεγάλωσα στα Πατήσια και φυσικα και στη Φωκίωνος.... Στο μαγαζί του μεγάλες στιγμές.... παιδικές μνημες απίστευτες.... Κάθε φορά που φεύγει ενας απο αυτούς φεύγει και ενα παζλ απο τα νεανικά μας χρονια!!!! χτύπα κι αλλό θα το αντεξω...
 

observer(1)

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.288
Κριτικές
18
Like
1.967
Πόντοι
4.375
Yπήρχε ο αστικός μύθος ότι _ ήταν τρία τα κροκοδειλάκια, και το ενα διέφυγε και μπήκε στους υπονόμους _ .. και ως εκ τούτου , ότι ένας κοροκοδειλος μεγάλωνε κάπου στον Κηφισσό ,,,
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.016
Κριτικές
1
Like
32.960
Πόντοι
6.256
Τον θυμάμαι να βολτάρει στη Φωκίωνος με τη μαϊμού στον ώμο. Μορφή ο Ζντουπ, μιας Αθήνας που δεν ξαναγυρίζει...

Καλό του ταξίδι!
Η αθηνα τοτε ειχε ελληνες, ανοιχτα παραθυρα και υπνο στις αυλες και στα μπαλκονια, το 1990 η πολις εάλω
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.016
Κριτικές
1
Like
32.960
Πόντοι
6.256
Μεγάλωσα στα Πατήσια και φυσικα και στη Φωκίωνος.... Στο μαγαζί του μεγάλες στιγμές.... παιδικές μνημες απίστευτες.... Κάθε φορά που φεύγει ενας απο αυτούς φεύγει και ενα παζλ απο τα νεανικά μας χρονια!!!! χτύπα κι αλλό θα το αντεξω...
80ς
Παρκαρισμα τελη γ σεπτεμβριου ή αγιου μελετιου,
Σουβλατζιδικο μπροστα στο μπροντγουει εβερεστ γωνια με πατησιων και φωκιωνος νεγρη με πολλα μαγαζια, και σημα κατατεθεν τον παεσανο με την κοιλια και τη μαιμου, εγω πηγαινα απο γλυφαδα, η τοτε παρεα εμενε κυψελη.

Τωρα μας νοιαζει μη μας παρουν το καστελοριζο ενω πριν πολλα χρονια μας πηραν την αθηνα.
 

Paliotsarkadoros

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Αυγ 2006
Μηνύματα
611
Κριτικές
26
Like
3.545
Πόντοι
7.185
Εις Μνήμην Νικόλα 2 περιστατικά

1)
Κάποιες δεκαετίες πίσω, Σάββατο Μεσημέρι, περπατώ στην Φωκείωνος και περνάω μπροστά από το κατάστημα του και γίνομαι μάρτυρας της ακόλουθης στιχομυθίας.
-Τι έγινε, γιατί είσαι έτσι
-Οι μαλάκες του δήμου έρχονται και μου ζητάνε περισσότερα λεφτά για τα τραπεζοκαθίσματα. Όλοι με εμένα τα έχουν βάλει, όλοι εμένα θέλουν να γαμήσουν, όλοι θέλουν να πάρουν ένα black 'n decker, να ανοίξουν τρύπες στο κώλο του paesano να με γαμάνε ταυτόχρονα

2)
Νεαροί αλιτήριοι μαζεμένοι σε ένα σπίτι μέχρι πολύ αργά κάποια στιγμή πεινάσαμε, εκείνη την ώρα το μοναδικό μαγαζί που έκανε delivery ήταν το 24ώρο του Paesano.
Πέρνουμε τηλέφωνο βιαστικά στην πείνα μας, έχουμε ξεχάσει να αποφασίσουμε τι θα παραγγείλουμε. Οπότε όταν ο υπάλληλος ρώτησε τι θα θέλατε, ο νεαρός αλητίριος στο τηλέφωνο απάντησε
-Μαϊμού στα κάρβουνα έχετε ;
-(Ο υπάλληλος αφού γέλασε),μισό λεπτό να ρωτήσω, Αφεντικό μαϊμού στα κάρβουνα έχουμε;
-(Paesano ακουγόταν σχεδόν χωρίς την χρήση του τηλεφώνου) ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ ΡΕ, ΡΕ ΝΑ ΠΑ ΝΑ ΓΑΜΗΕΘΕΙ ΠΕΣ ΤΟΥ
-(υπάλληλος) Λυπάμαι τελικά δεν έχουμε
 

akakis

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2020
Μηνύματα
171
Like
570
Πόντοι
81
80ς
Παρκαρισμα τελη γ σεπτεμβριου ή αγιου μελετιου,
Σουβλατζιδικο μπροστα στο μπροντγουει εβερεστ γωνια με πατησιων και φωκιωνος νεγρη με πολλα μαγαζια, και σημα κατατεθεν τον παεσανο με την κοιλια και τη μαιμου, εγω πηγαινα απο γλυφαδα, η τοτε παρεα εμενε κυψελη.

Τωρα μας νοιαζει μη μας παρουν το καστελοριζο ενω πριν πολλα χρονια μας πηραν την αθηνα.
χαχαχαχα... τα θυμασαι καλά!!!! 80τηλα φιλαρακι!!! βεβαια εγω ακολούθησα αντίθετη διαδρομή από σένα,,, το 98 μετακόμισα στη βούλα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom