Νέα

Έδιωξε Σημίτη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα palermo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 96
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

toto3

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2006
Μηνύματα
53
Like
0
Πόντοι
0
τι λες βρε μαλακα?ποιος ειναι που εχει αποψη κ για τους Παπανδρεου?θα μας πεις?

Δεν σε έβρισα.
Δεν καταλαβαίνω, γιατί να μην έχει κανείς άποψη για τους Παπανδρέου, βρίσκονται στο απυρόβλητο;
 

Sandri

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2008
Μηνύματα
19
Like
0
Πόντοι
0
Αυτοι κανονικα ( το Πασοκ) θα πρεπει να διαλυθουν και να ξαναγινουν απο την αρχη .

Πρωτη φορα στα χρονικα , κυβερνηση παει απο το κακο στο χειροτερο και η αντιπολητευση.....πεφτει !!!!!!

Έτσι πρέπει, αν δε διώξει τουλάχιστον το μισό ΠΑΣΟΚ, δεν πρόκειται να δει προκοπή.  :2funny: :2funny:
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.194
Κριτικές
6
Like
2.637
Πόντοι
456
Οι συμβασεις εγιναν επι Μητσοτακη και τα εργα ξεκινησαν απο αυτον.Αν τωρα δεν θυμασαι πως ηταν η πλατεια Συνταγματος (κεντρικος σταθμος μετρο) το 92 αυτο ειναι δικο σου προβλημα αλλα ισως να ησουν και πολυ μικρος ηλικιακα.

Ιμια....ο μη πολεμος ειναι η πιο λογικη επιλογη (συμφωνω μαζι σου) αλλα οταν σου εχουν ηδη κανει πολεμο (καταληψη εθνικου εδαφους) απλα κανεις το αυτονοητο.Πολεμο!!! Διαφορετικα εισαι ενας μικροψυχος δοσυλογος.

S300,επι Σημιτη σαπιζαν στις αποθηκες στη Κρητη.Επιχειρησιακα ενεργοποιηθηκαν μετα το 2004.

Υποθεση Οτσαλαν....αδιαδορω γι αυτον και για τους Κουρδους,αλλα αφου τον ειχαμε στα χερια μας δεν θα επρεπε να τον παραδωσουμε στους Τουρκους εννοειται κατοπιν εντολης ΗΠΑ στο Σημιτη (ποιος ξερει με τι ανταλλαγματα).

Και φυσικα μη ξαχναμε και την εκλογικη βραδυα του Απριλη του 2000,ειχε "πολλα αεροπλανα εκεινη την ημερα ο ουρανος".
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Οι συμβασεις εγιναν επι Μητσοτακη και τα εργα ξεκινησαν απο αυτον.Αν τωρα δεν θυμασαι πως ηταν η πλατεια Συνταγματος (κεντρικος σταθμος μετρο) το 92 αυτο ειναι δικο σου προβλημα αλλα ισως να ησουν και πολυ μικρος ηλικιακα.

Ιμια....ο μη πολεμος ειναι η πιο λογικη επιλογη (συμφωνω μαζι σου) αλλα οταν σου εχουν ηδη κανει πολεμο (καταληψη εθνικου εδαφους) απλα κανεις το αυτονοητο.Πολεμο!!! Διαφορετικα εισαι ενας μικροψυχος δοσυλογος.

S300,επι Σημιτη σαπιζαν στις αποθηκες στη Κρητη.Επιχειρησιακα ενεργοποιηθηκαν μετα το 2004.

Υποθεση Οτσαλαν....αδιαδορω γι αυτον και για τους Κουρδους,αλλα αφου τον ειχαμε στα χερια μας δεν θα επρεπε να τον παραδωσουμε στους Τουρκους εννοειται κατοπιν εντολης ΗΠΑ στο Σημιτη (ποιος ξερει με τι ανταλλαγματα).

Και φυσικα μη ξαχναμε και την εκλογικη βραδυα του Απριλη του 2000,ειχε "πολλα αεροπλανα εκεινη την ημερα ο ουρανος".

Κατά καιρούς διάφοροι πολιτικοί άνοιγαν τρύπες και το βάφτιζαν μετρό, υποθαλάσσια και άλλα..
Και εγώ πίστεύω ότι ο Μητσοτάκης είναι ο πιο αδικημένος πρωθυπουργός στην ιστορία διότι με το λαλιωτονόμο από τη μία, τον έβερτ και την ομάδα του από την άλλη και φυσικά το σύνολο του τύπου στη μέση, που να κυβερνήσει ο άνθρωπος...
Αλλά το μετρο είναι έργο Σημίτη...

Δωσίλογος θα ήταν αν χάναμε εθνικό έδαφος..Τα Ίμια παραμένουν ελληνικά και δεν χύθηκε αίμα...
Αν κάτι με πείραξε στα Ίμια είναι ότι παρά τα τρις που δώσαμε για όπλα, όταν χρειάστηκε, τίποτα δεν λειτούργησε σωστά..
Α, ναι..Και ότι ο υπεξ το βράδυ της κρίσης έκανε δημόσιες σχέσεις στα κανάλια...

Για τους Σ300 δεν θυμάμαι τις ακριβείς ημερομηνίες...'Ισως να έχεις και δίκαιο..

Εάν όλοι όσοι ξαφνικά βαφτίστηκαν έλληνες για να ψηφίσουν το 2000 πήγαιναν και στρατό, θα είχαμε πάρει Πόλη, μη σου πω και Καμπούλ!

Τα αρνητικά του Σημίτη τα ξέρω καλά Πετράντο..

Απλά δεν μου πάει σε πρώην πρωθυπουργό να συμπεριφέρονται έτσι..
Εδώ οι νδιτες σεβάστηκαν περισσότερο τον γκαντέμη που ήταν και "ξένο" σώμα (είδαμε και τί βγήκε από τα σπλάχνα της παράταξης..)..

Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής και Κωνσταντίνος Σημίτης.

Οι δύο καλλίτεροι πρωθυπουργοί από την μεταπολίτευση και μετά για να μην πω μεταπολεμικά.

Ο ένας μας έβαλε (με το ζόρι) στην Ευρωπαϊκή Ένωση, ο άλλος (με το ζόρι) στην ΟΝΕ.

Ο μελλοντικός ιστορικός θα τους κατατάξει στην ίδια κατηγορία με τον Χαρίλαο Τρικούπη και τον Ελευθέριο Βενιζέλο.

Όποιος δει τον κατάλογο με τους πρωθυπουργούς της Ελλάδας μόνον σε αυτό το συμπέρασμα μπορεί να φτάσει αν τους εξετάσει στην ιστορική τους προοπτική:

Στην δεύτερη κατηγορία είναι 5-6 και από εκεί και πέρα......
Αυτά για τα 200 περίπου χρόνια νεοελληνικής ιστορίας.

Όχι ιδιαίτερα άσχημα κατά την γνώμη μου.
Γιατί πόσους διεθνώς γνωστούς πρωθυπουργούς έβγαλε μία αναλόγου μεγέθους Ευρωπαϊκή χώρα, όπως πχ η Πορτογαλία;

Ίσως να έχεις και δίκιο...
Αν και έχω αρκετές ενστάσεις για όλους πλην Καραμανλή...
Ωστόσο αφενός είναι η άποψή σου, αφετέρου ας περιμένουμε λίγο να δούμε πως η ιστορία θα αξιολογήσει το Σημίτη...
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
52
Πόντοι
2.945
Εβαλε τη ταφοπλακα του ο Γιωργακης.
 

aptoitos

Μέλος
Εγγρ.
4 Δεκ 2006
Μηνύματα
80
Like
2
Πόντοι
0
Εγω σε κοβω για πολυ πασοκο αλλα αυτο ειναι δικαιωμα σου ,το οτι ντρεπεσαι να το πεις ομως θα πρεπει να το ψαξεις

Οι συμβασεις εγιναν επι Μητσοτακη και τα εργα ξεκινησαν απο αυτον.Αν τωρα δεν θυμασαι πως ηταν η πλατεια Συνταγματος (κεντρικος σταθμος μετρο) το 92 αυτο ειναι δικο σου προβλημα αλλα ισως να ησουν και πολυ μικρος ηλικιακα.

Ιμια....ο μη πολεμος ειναι η πιο λογικη επιλογη (συμφωνω μαζι σου) αλλα οταν σου εχουν ηδη κανει πολεμο (καταληψη εθνικου εδαφους) απλα κανεις το αυτονοητο.Πολεμο!!! Διαφορετικα εισαι ενας μικροψυχος δοσυλογος.

S300,επι Σημιτη σαπιζαν στις αποθηκες στη Κρητη.Επιχειρησιακα ενεργοποιηθηκαν μετα το 2004.

Υποθεση Οτσαλαν....αδιαδορω γι αυτον και για τους Κουρδους,αλλα αφου τον ειχαμε στα χερια μας δεν θα επρεπε να τον παραδωσουμε στους Τουρκους εννοειται κατοπιν εντολης ΗΠΑ στο Σημιτη (ποιος ξερει με τι ανταλλαγματα).

Και φυσικα μη ξαχναμε και την εκλογικη βραδυα του Απριλη του 2000,ειχε "πολλα αεροπλανα εκεινη την ημερα ο ουρανος".


Καταρχας είσαι ηλίθιος. Και επειδη με έβρισες εσυ (με είπες πασόκο), σε βρίζω κι εγώ για να πατσίσουμε. Το ότι δεν έχω λοβοτομή στον εγκέφαλο και έτσι μπορώ να δω κάποια πραγματα στη διαδρομή Σημίτη δεν νομίζω ότι είναι κατακριτέο. Το αντίθετο μάλιστα.

Το μετρό και το αεροδρόμιο όντως ξεκίνησαν επί Μητσοτάκη τον οποίο προσωπικά θεωρω μεγάλο και αδικημένο (και από τον εαυτό του) πολιτικό. Το αν έγιναν με αυτοχρηματοδότηση ή με εθνικές δαπανες έιναι δευτερεύον και επουσιώδες. Το Ριο-Αντίρριο έγινε με αυτοχρηματοδότηση, τα Σπατα το ίδιο, το Μετρό ήταν με εθνικούς πορους. Ο τρόπος κατασκευης δεν ήταν παντα ο ίδιος.

Οι Σ-300 ενεργοποιήθηκαν στην Κρητη επί πασοκ και έχεις άδικο σε αυτό που λες.

Για τα Ιμια λες μπούρδες και μάλιστα μεγάλες. Μπορεί να έγινε καταληψη εθνικου χωρου, αλλα χαρη στα διπλωματικά μεσα, επετευχθη η αποχωρηση των Τουρκων από ελληνικό έδαφος. Αν ειχαμε κάνει πόλεμο θα είχαμε χασει πολύ περισσοτερα και θα ουσιαστικα θα ειχε υλοποιηθει ολο το σχεδιο των Τουρκων: Να παμε σε διαπραγματευσεις υπό την απειλη όπλων. Το οτι μεσα σε μερικες ωρες, χασαμε ενα νησακι και ενα ελικοπτερο, νομιζω οτι αρκει για να καταλαβουμε τι θα συνεβαινε...

Οτσαλάν: Εγινε μαλακία και όχι προδοσία. Αλλα τι να περιμένει κανείς από μια χωρα όπου οι πράκτορες της ΚΥΠ (βλ. Καλεντερίδης) γινονται δεκτοί στο χωριο τους με ζουρνάδες και νταούλια και υπό τον ήχο του "Μακεδονια ξακουστη"...

Τέλος, το Γιανναρά τον σιχαίνομαι και τον θεωρω ένα ξεμωρεμένο θρησκόληπτο εθνικιστή. Την κριτική του παντως για τους Παπανδρέου τη συνυπογράφω. Ο πρώτος ήταν ένας μέτριος πολιτικός αλλά καλός δημαγωγός. Ο δεύτερος ήταν δημαγωγός υψηλής κλάσης, αναμφίβολα προικισμένος αλλά καταστροφικός πρωθυπουργός. Και ο τρίτος είναι απλώς ένας μικρός και ατάλαντος επίγονος...
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Είναι χρυσή ευκαιρία για το Πασόκ να "καθαρίσει" αν και το θεωρώ χλωμό!Το ζήτημα είναι σε τι αποσκοπεί ο Σημίτης και γιατί έκανε αυτή την κίνηση...
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Είναι χρυσή ευκαιρία για το Πασόκ να "καθαρίσει" αν και το θεωρώ χλωμό!Το ζήτημα είναι σε τι αποσκοπεί ο Σημίτης και γιατί έκανε αυτή την κίνηση...
Δυστυχως παει το Πασοκ.Μας τελειωσε. Δεν γυριζει πισω η ζωη Να πω την αμαρτια μου καποτε το ειχα στηριξει και εγω
[size=6pt]Ειχα παει και σε συγκεντρωση[/size]
 

Arion1955®

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.186
Like
0
Πόντοι
16
ο Σημίτης για εμένα προσωπικά ήταν ο πρωθυπουργός που αν και εκλεγμένος με το ΠΑΣΟΚ εφάρμοσε  την ποιο αντιδραστική άσκηση εξουσίας που ακόμη και σήμερα ο λαός πληρώνει αυτή την άσκηση εξουσίας.........
άτομο υποτελείς στα ξένα συμφέροντα και στην ολιγαρχία που αμφιβάλω αν όντως αυτό το άτομο έχει Ελληνικές ρίζες...
 

Arion1955®

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.186
Like
0
Πόντοι
16
Είναι χρυσή ευκαιρία για το Πασόκ να "καθαρίσει" αν και το θεωρώ χλωμό!Το ζήτημα είναι σε τι αποσκοπεί ο Σημίτης και γιατί έκανε αυτή την κίνηση...
τι να καθαρίσει ρε πατρίδα εδώ έχει φτάσει και ικετεύει τον ΣΥΝΡΙΖΑ για να τσοντάρει και να πάρει την εξουσία..........

κόμματα σαν το ΠΑΣΟΚ που πολιτικά στην ουσία ανήκουν στην σοσιαλδημοκρατία και όχι στον αριστερό χώρο η αποστολή τους είναι να παίξουν το ανάχωμα της δεξιάς πολιτικής και αυτό όχι μόνο εδώ στην Ελλάδα έγινε αλλά και στην Γαλλία την Ιταλία και αλλού...
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Δυστυχως παει το Πασοκ.Μας τελειωσε. Δεν γυριζει πισω η ζωη Να πω την αμαρτια μου καποτε το ειχα στηριξει και εγω
[size=26pt]Ειχα παει και σε συγκεντρωση[/size]
Σα δεν ντρέπεσαι λεω γω  :tooth: :tooth: :tooth: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses: :bounce-glasses:
 

Arion1955®

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.186
Like
0
Πόντοι
16
εγώ προσωπικά αν και κατάγομαι από οικογένεια με ρίζες στο κέντρο δεν το ψήφισα ποτέ μου απλά η σχέση μου με το ΠΑΣΟΚ ήταν ότι ήμουν στην πρώτη του συγκέντρωση στο σύνταγμα μετά την μεταπολίτευση το 1974 όμως τότε δεν είχα εκλογικό βιβλιάριο και δεν ψήφισα.....
μετά από λίγο καιρό πήγα στρατιώτης και με το που απολύθηκα γνώρισα τον κόσμο του ΚΚΕ που από τότε είναι το μοναδικό κόμμα  που έχω ψηφίσει παρ ότι υπήρξα μέλος από το 1977 έως το 1984....
 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Παρακαλώ τον cretan να κάνει την απαραίτητη μεγέθυνση! :grin:
 

talos43

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2006
Μηνύματα
9.547
Like
9
Πόντοι
66
ρε μάγκες..έτσι όπως πάει αυτός στο τέλος θα...διώξει και τον εαυτό του απ το κόμμα.... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom