Νέα

Δουλειά από το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Rebirthed Sapiens Sapiens
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 63
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

έχω δουλέψει από το σπίτι και είναι κάτι που βρίσκω θετικό

  • έχω δουλέψει από το σπίτι και δεν μου αρέσει. καλύτερα στον εργασιακό χώρο της επιχείρησης

    Ψήφοι: 4 10,8%
  • έχω δουλέψει από το σπίτι. καλύτερο μοντέλο είναι το μικτό, και από το σπίτι και στη δουλειά.

    Ψήφοι: 16 43,2%
  • Δεν έχω δουλέψει από το σπίτι αλλά είναι κάτι που βρίσκω θετικό

    Ψήφοι: 7 18,9%
  • Δεν έχω δουλέψει από το σπίτι και δεν θα το ήθελα

    Ψήφοι: 4 10,8%
  • Δεν έχω δουλέψει από το σπίτι αλλά πιστεύω ότι το μικτό μοντέλο είναι το καλύτερο

    Ψήφοι: 1 2,7%
  • είμαι εργοδότης και διαφωνώ με την εργασία από το σπίτι

    Ψήφοι: 2 5,4%
  • είμαι εργοδότης και βρίσκω την εργασία από το σπίτι ωφέλιμη για την επιχείρησή μου

    Ψήφοι: 1 2,7%
  • είμαι εργοδότης και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν με συμφέρει η όχι η εργασία από το σπίτι

    Ψήφοι: 2 5,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    37

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.760
Κριτικές
30
Like
20.038
Πόντοι
8.746
Ότι λέει το θέμα. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία αλλά θα ήθελα όσοι έχουν (αλλά και αυτοί που δεν έχουν) να μας πουν τη γνώμη τους.
και από την πλευρά του εργοδότη, αλλά και από αυτή του εργαζόμενου.
πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα, που οδηγεί, πως θα εξελιχθεί, αν θα γίνει αποδεκτό τελικά, αν έχει νόημα...τα πάντα όλα.

αφήνω επίσης εδώ κάτι που διάβασα και μου έδωσε την ιδέα για το νήμα
«Αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου από το σπίτι, να φοβάσαι. Να φοβάσαι πολύ», ανέφερε σε ένα πρόσφατο βίντεο ο Richard Baldwin, οικονομολόγος στο Graduate Institute στη Γενεύη . «Κάποιος στην Ινδία… ή οπουδήποτε αλλού είναι πρόθυμος να το κάνει για πολύ λιγότερο».
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Σιγά μη φοβηθεί ο alex71 μη του πάρει την δουλειά ο Ινδος. Ο Ινδος ντρέπεται δεν αναλαμβάνει να φιλάει τις κατουρημένες ποδιές του Κούλη. Και ο Ινδος έχει και μια αξιοπρέπεια.
 
OP
OP
Rebirthed Sapiens Sapiens

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.760
Κριτικές
30
Like
20.038
Πόντοι
8.746
Σοβαρευτείτε ρε, επί του θέματος...
Ένας δεν έχει δουλεψει από το σπίτι?
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.868
Like
3.121
Πόντοι
1.706
Μόδα είναι και αυτή και θα περάσει, όταν περάσει και ο κοβιντ με τα λοκνταουν.
Που φαίνεται πως τελειώσαμε δηλαδή(ς) αλλά μερικές ημέρες ακόμα υπομονή να πιάσουν τα κρύα.
Για το άλλο μέγα θέμα, ναι μεν υπάρχει ο φθηνός Ινδός αλλά ακόμα καλύτερα υπάρχουν κάτι ωραία υπολογιστικά συστήματα που μας εξαφανίζουν όλους σε νανοσεκοντ.
 

lemourios

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Νοε 2016
Μηνύματα
202
Κριτικές
19
Like
830
Πόντοι
1.011
Από το σπίτι δουλεύω εδώ και 4 χρόνια λόγω οτι η εταιρία(κατασκευεστική) είναι στο εξωτερικό,άρα πολύ πριν γίνει must με τον κόβιντ.
Έχω κανονικά ωράριο,χτυπάω μια εικονική κάρτα,και φροντίζω να μαι συγκεντρωμένος για να βγαίνει η δουλειά..Συνήθεια είναι,έχει μια δόση εσωστρέφειας αυτό αφού δε βγαίνεις έξω να δεις κόσμο,να σε δει ο ήλιος,να πάρεις τους δρόμους,να δεις και κανα γκομενάκι στην τελική,αλλά έχεις την ησυχία σου
 

Kavlokalikantzaros

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2007
Μηνύματα
178
Like
762
Πόντοι
81
Γίνεται μωρέ, με τα συν και τα πλήν.

Αν είσαι αφεντικό/αντερπρενέρ μιας κάποιας ηλικίας, δεν υπάρχει καλύτερο πράμα. Κάνεις τα κουμάντα σου, δεν έχεις τσολιά στ'αρχίδια σου και έχεις σετάρει την προσωπική σου ζωή όπως γουστάρεις, δεν έχεις ανάγκη την καυλάντα και το φλέρτ του γραφείου και του έξω.

Αν είσαι πιτσιρικάς και χαμηλόβαθμος υπάλληλος, είναι γαμήσι. Χάνεις αυτόματα τα τυχερά του να γυρίζεις και να μυρίζεις, κλείνεσαι μέσα, πολύ δύσκολα χτίζεις κοινωνικές επαφές και σχέσεις με τους συναδέλφους σου, είναι μαχαιριά στην προσωπική σου άνοδο και εξέλιξη, άσε που δίνει και πάτημα στον κάθε μαλάκα αφεντικό να σου πρήζει τα ούμπαλα γιατί έβαλες εδώ κόμμα κι εκεί τελεία και γιατί δε ρώτησες πρώτα να πάρεις έγκριση από Βατικανό που έστειλες ένα μέηλ.

Υποφερτό για λίγο, αλλά μακροπρόθεσμα σε τσακίζει.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.790
Κριτικές
1
Like
6.138
Πόντοι
2.306
Δεν νομιζω οτι το να μπορεις να δουλευεις απο το σπιτι αυξανει αυτόματα την επαγγελματικη ανασφαλεια η το ποσο αντικαταστασιμος εισαι.
αυτο εχει να κανει περισσοτερο με τον τυπο της δουλειας.
ενας μεγαλος χρηματιστης μπορει κάλλιστα να κανει πραξεις εκατομμυριων απο το σπιτι του, αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να τον αντικαταστησει ενας γραμματιζουμενος Ινδος.
Τωρα, απο τη μερια του εργοδστη θεωρω οτι κρυβει κινδυνους η τηλε εργασία.
Ενας εργαζομενος που βρισκεται σπιτι του και εχει γυρω του παιδια, σκυλια κλπ κλπ δυσκολα αφιερωνεται στο εργο του και με τον χρονο αποξενωνεται σε ενα βαθμο απο το εργατικο περιβαλλον. Αν ο εργοδοτης δεν εχει τροπους να κρατα το ενδιαφερον του εργαζομενου αμειωτο, συντομα θα παρατηρησει αδιαφορια και αποδοση μονο μεχρι τα απολυτως απαραιτητα, τιποτα παραπανω.
Βεβαια οι περισσοτεροι εργοδοτες το βλεπουν σαν ευκαιρια για μειωση εξοδων αλλα πιστευω οτι μακροπροθεσμα θα γυρισουν σε εστω και μερικη παρουσια στο γραφειο κατα τη διαρκεια της εγασιμης ημερας, ισως μεσω μειωμενου ωραριου.
παντως για τωρα η τηλε εργασία ειναι το απολυτα επικρατον trend.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.829
Κριτικές
15
Like
11.540
Πόντοι
3.846
Εδώ εξωτερικό που μένω δούλευα από το σπίτι για πάνω από 8 μήνες επί περίοδο covid όταν ήμουν υπάλληλος σε εταιρεία και έπρεπε λόγω νόμου να δουλέψουμε από σπίτι.
Και πλέον έχοντας δική μου εταιρεία δουλεύω ΜΟΝΟ από το σπίτι εδώ και αρκετούς μήνες και θα πάει για καιρό.

Σκοπός μου είναι να μπορώ να πηγαίνω και να περνάω βδομάδες ή μήνες σε άλλες χώρες και να δουλεύω και να διασκεδάζω ταυτόχρονα από εκεί.
 
OP
OP
Rebirthed Sapiens Sapiens

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.760
Κριτικές
30
Like
20.038
Πόντοι
8.746
Εδώ εξωτερικό που μένω δούλευα από το σπίτι για πάνω από 8 μήνες επί περίοδο covid όταν ήμουν υπάλληλος σε εταιρεία και έπρεπε λόγω νόμου να δουλέψουμε από σπίτι.
Και πλέον έχοντας δική μου εταιρεία δουλεύω ΜΟΝΟ από το σπίτι εδώ και αρκετούς μήνες και θα πάει για καιρό.

Σκοπός μου είναι να μπορώ να πηγαίνω και να περνάω βδομάδες ή μήνες σε άλλες χώρες και να δουλεύω και να διασκεδάζω ταυτόχρονα από εκεί.
Πόσο "ευκολο" είναι?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Από το σπίτι δουλεύω εδώ και 4 χρόνια λόγω οτι η εταιρία(κατασκευεστική) είναι στο εξωτερικό,άρα πολύ πριν γίνει must με τον κόβιντ.
Έχω κανονικά ωράριο,χτυπάω μια εικονική κάρτα,και φροντίζω να μαι συγκεντρωμένος για να βγαίνει η δουλειά..Συνήθεια είναι,έχει μια δόση εσωστρέφειας αυτό αφού δε βγαίνεις έξω να δεις κόσμο,να σε δει ο ήλιος,να πάρεις τους δρόμους,να δεις και κανα γκομενάκι στην τελική,αλλά έχεις την ησυχία σου
Το κρίνεις θετικα δλδ?
Έχει επηρρεαστεί η αποδοσή σου; τι πιστευεις;
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.829
Κριτικές
15
Like
11.540
Πόντοι
3.846

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
6.677
Κριτικές
20
Like
23.354
Πόντοι
8.346
Ενα υβριδικό μοντέλο θα ηταν το καλύτερο σε δουλειές τις οποίες μπορεί να εφαρμοστεί το work from home.

Επίσης ολα δείχνουν οτι η απόδοση των εργαζομένων απο το σπίτι δεν εχει πεσει οπότε και οι εταιρείες γλυτώνουν πολλά λειτουργικά εξοδα με το να έχουν τους υπαλλήλους απο το σπιτι. Εργοδότες που θέλουν οπωσδήποτε τους υπαλλήλους απο το γραφείο ειναι καθαρά για να τους ελέγχουν γτ ετσι εχουν μαθει απο παλια. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο
 

Papageorge21

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
11
Κριτικές
2
Like
31
Πόντοι
0
Δούλευα από το σπίτι για 1,5 χρόνο σύνολο (καραντίνα 1+ 2)..έχει πολλά θετικά και κυρίως ότι δε χάνεις το νεκρό χρόνο του πήγαινε- έλα στους δρόμους. Σε κάποιους βοήθησε και οικονομικά μιας και εξοικονομούν καύσιμα
Αρνητικά: κάποια στιγμή βαρέθηκα να δουλεύω μπροστά στο laptop με το μποξεράκι, μου λείπε η ρουτίνα της ετοιμασίας για γραφείο. Επίσης, οικονομικά υπάρχουν πολλά πράγματα που βαρύνουν πλέον εσένα που πριν δεν τα υπολόγιζες γιατί ήσουν υπό την ομπρέλα του γραφείου πχ ρεύματα, αναλώσιμα, θέρμανση/ ψύξη και καφέδες (στο γραφείο έχουμε καφετιέρα με δωρεάν ροφήματα/ καφέ)
Εμένα μου λειψέ το γραφείο, η ρουτίνα του και το παιχνίδι έξω..πλέον οικογενειάρχης, θα το βλεπα πιο θετικά με μωρό στο σπίτι
 
OP
OP
Rebirthed Sapiens Sapiens

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.760
Κριτικές
30
Like
20.038
Πόντοι
8.746
Πόσο εύκολο είναι τι;
Να δουλεύεις από το σπίτι ή να ανοίξεις δική σου εταιρεία στο εξωτερικό ώστε να δουλεύεις από το σπίτι;
Να δουλευεις περιπλανώμενος...
Κι όχι μόνο ως προς τη δουλειά. Όλα
 
OP
OP
Rebirthed Sapiens Sapiens

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.760
Κριτικές
30
Like
20.038
Πόντοι
8.746
Δούλευα από το σπίτι για 1,5 χρόνο σύνολο (καραντίνα 1+ 2)..έχει πολλά θετικά και κυρίως ότι δε χάνεις το νεκρό χρόνο του πήγαινε- έλα στους δρόμους. Σε κάποιους βοήθησε και οικονομικά μιας και εξοικονομούν καύσιμα
Αρνητικά: κάποια στιγμή βαρέθηκα να δουλεύω μπροστά στο laptop με το μποξεράκι, μου λείπε η ρουτίνα της ετοιμασίας για γραφείο. Επίσης, οικονομικά υπάρχουν πολλά πράγματα που βαρύνουν πλέον εσένα που πριν δεν τα υπολόγιζες γιατί ήσουν υπό την ομπρέλα του γραφείου πχ ρεύματα, αναλώσιμα, θέρμανση/ ψύξη και καφέδες (στο γραφείο έχουμε καφετιέρα με δωρεάν ροφήματα/ καφέ)
Εμένα μου λειψέ το γραφείο, η ρουτίνα του και το παιχνίδι έξω..πλέον οικογενειάρχης, θα το βλεπα πιο θετικά με μωρό στο σπίτι
Ακούγεται σωστή ανάλυση.
Εσυ για την απόδοσή σου τι θα έλεγες?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.829
Κριτικές
15
Like
11.540
Πόντοι
3.846
Να δουλευεις περιπλανώμενος...
Κι όχι μόνο ως προς τη δουλειά. Όλα
Από τη μια χρειάζεσαι μόνο ένα λαπτοπ και καλό ίντερνετ, οπότε σαν υποδομές δεν υπάρχει θέμα.
Το θέμα είναι το κόστος ζωής του Digital Nomad. Χρειάζεται να ξοδέυεις χρήματα για να νοικιάζεις όπου μένεις και μάλλον θα έχεις και κάπου αλλού τη βάση σου για φορολογικούς λόγους, οπότε έχεις και άλλα έξοδα εκεί. Θα έλεγα ότι αν δεν βγάζεις 4χιλιάρικα μίνιμουμ τον μήνα, δεν είναι εύκολο να συντηρήσεις αυτή τη ζωή για να σου μένει και κάτι.

Από την άλλη χρειάζεται να γουστάρεις τα ταξίδια, να έχεις πολύ εύκολη ζωή για να παιρνάς καιρό στο εξωτερικό με 1 βαλίτσα και να έχεις διάθεση να γνωρίσεις νέα μέρη και κόσμο συχνά.
 

a.step

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Αυγ 2022
Μηνύματα
1.498
Κριτικές
7
Like
2.952
Πόντοι
736
Εγω θεωρω πτιβεξαρταται τις συνθήκες της κάθε δουλειάς.
1.αν πρέπει να δουλεύεις από συγκεκριμένο ip.,αν όχι δουλεύεις από την άλλη άκρη του κόσμου,
2 αν εχεις παιδια δουλεύεις με φασαρία σπίτι με μωρά, εφιαλτης, ενω ελεύθερος σκέψου μπορεις να δουλεύεις από μια παραλία στην Σενεγάλη....
3.αρνητξκο ότι δεν αποκτάς επαφή με συναδέρφους διευθυντές κλπ.αλλιως δένεσαι με συντρόφους αν τα λέτε κάθε μέρα από κοντά αλλιώς από το zoom
4.εγωωπου δεν την δούλευα την τηλεργασια πολύ ήταν σούπερ γιατί, δούλευα 8-11μετα έφευγα για μπάνιο επέστρεφα στις 6 δούλευα μέχρι τις 10 .ζωαρα.στο γραφείο 8 ωρο χωρίς δουλειά ανυπόφορο
5 οργανώνεται συνδικαλιστές πιο δύσκολα,πως να δεθείτε να φτιάξεις σχέσεις εμπιστοσύνης για να διεκδικήσεις πράγματα...πολύ δύσκολο να κάνεις απεργία από το σπίτι
6.γλειτωνεις το κουτσομπολιό της δουλειάς, χάνεις βόλτες λίγο μετά την δουλειά, καφεδάκια στο πόδι. Κλπ
Λίγες πρόχειρες σκεψεις
 

leon23

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
1.886
Like
1.127
Πόντοι
216
Καλή φάση η δουλειά από το σπίτι αρκεί να μην είσαι αναλώσιμος. Εγώ παλιά δούλευα έτσι και ήταν η μόνη περίοδος που αποταμίευσα χρήματα. Γιατί δεν έχεις έξοδα μετακίνησης δεν έχεις έξοδα να πάρεις ένα καφέ κάτι να φας. Άγχος να φτάσεις στην ώρα σου να βρεις πάρκινγκ και πολλά άλλα δεν θα τα αναφέρω.
 

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.461
Κριτικές
94
Like
46.771
Πόντοι
17.311
Ότι λέει το θέμα. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία αλλά θα ήθελα όσοι έχουν (αλλά και αυτοί που δεν έχουν) να μας πουν τη γνώμη τους.
και από την πλευρά του εργοδότη, αλλά και από αυτή του εργαζόμενου.
πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα, που οδηγεί, πως θα εξελιχθεί, αν θα γίνει αποδεκτό τελικά, αν έχει νόημα...τα πάντα όλα.

αφήνω επίσης εδώ κάτι που διάβασα και μου έδωσε την ιδέα για το νήμα
«Αν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου από το σπίτι, να φοβάσαι. Να φοβάσαι πολύ», ανέφερε σε ένα πρόσφατο βίντεο ο Richard Baldwin, οικονομολόγος στο Graduate Institute στη Γενεύη . «Κάποιος στην Ινδία… ή οπουδήποτε αλλού είναι πρόθυμος να το κάνει για πολύ λιγότερο».
απλα οι εταιρειες μειωνουν τα εξοδα τους (με οτι αυτο συνεπαγεται).
βλεπε μερικα eshops π.χ., που δεν υπαρχει μαγαζι η' εταιρεια επι της ουσιας.
για μενα μαλακια, γιατι ειναι ενας ακομη τροπος αποξενωσης.

υ/γ - δεν εβαλες επιλογη, δεν εχω δουλεψει απο το σπιτι και δε ξερω, που πιστευω ειναι αρκετος κοσμος εδω στο ελαντα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom