Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 447K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.937
Like
15.533
Πόντοι
3.656
Εγω, εχω μια απορια. Τι περισσοτερο προσφερει, σημερα η οικογενεια σε καποιον, απο καποιον αλλο που δεν εχει οικογενεια. Χωρις πλακα τωρα

Εγώ πιστεύω ότι πολλοί θέλουν οικογένεια/παιδιά για κοινωνικούς λόγους πρώτα.Γιατί στην ελληνική κοινωνία,το φυσιολογικό θεωρείται μετά απο μια ηλικία να έχεις παντρευτεί και να έχεις οικογένεια.Αν δεν το έχεις κάνει,είσαι δακτυλοδεικτούμενος.

Άλλοι κάνουν οικογένεια γιατί θέλουν παιδιά

Άλλοι κάνουν γιατί μπορεί να μην αντέχουν τη μοναξιά,και σου λένε ας έχω τουλάχιστον αυτό
 
Εγγρ.
12 Μαΐ 2022
Μηνύματα
295
Like
735
Πόντοι
81

το 2023 ειχαμε τις ΜΙΣΕΣ ΝΑΙ ΜΙΣΕΣ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ σε σχεση με το 1985 και τις χειροτερες απο το 1932
νομιζω οτι η ΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ οικογενειας ειναι πλεον μεγαλη ταση μεγαλη μοδα που λεγανε παλια
παντος να ξερετε οτι με τον ερχομο ενος παιδιου ο γαμος θεωρηται ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ δλδ νεκρος , και για εμας τους ανρες ΝΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ η γυναικα ειναι η βαση της οικογενειας και οχι ο αντρας, εαν η γυναικα ειναι ΓΚΟΜΕΝΑ τοτε μην κανεις οικογενεια μαζι της
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
374
Like
365
Πόντοι
21
Ρε παιδια, ωραια και καλα αυτα που λετε, ομως μπορεις να τα εχεις και χωρις την κουλουρα στην εκκλησια η τις υπογραφες στο δημαρχειο. Και με μια σωστη γυναικα μπορεις να εισαι αν την βρεις και παιδια να κανεις αν θελεις. Αν παλι δεν θελεις, το στεφανοχαρτι ειναι αυτο που θα σε κρατησει σε μια σχεση?
Επισης μπορει μια γκομεναρα ναναι σωστος ανθρωπος, οπως κι ενα μπαζο ναναι καθυκι.
Τεσπα, αποψεις ειναι αυτες και σεβαστες
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.937
Like
15.533
Πόντοι
3.656

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.503
Κριτικές
10
Like
2.852
Πόντοι
746
Επειδη μου αρεσει ο παλιος ελληνικος κινηματογραφος.
Ο Σπυρος Φωκας πεθανε προσφατα. Συμπαθεστατος. Ολοι οσοι τον γνωριζαν ειχαν να λενε ποσο καλος ανθρωπος ηταν.
Χωρις δικα του βιολογικα παιδια, οπως διαβασα. Σε συνεντευξη του, επισης ειχα διαβασει που ελεγε οτι δεν ηθελε παιδι επειδη, σε τι κοσμο θα ζησει, κλπ

Η Δεσποινα Στυλιανοπουλου, που θα εχει και μια οικονομικη ανεση με την πλουσια καριερα της, το αξιζε, παραπονεθηκε οτι τωρα που ειναι ηλικιωμενη, ειναι μονη της, δεν εχει κανεναν κοντα της.
Απο οσο γνωριζω, επισης χωρις παιδια.

Ο Τζανετακος πεθανε με μεγαλη περιουσια, χωρις παιδια. Να μην σταθουμε στους πολλους αρραβωνες, και κανενα γαμο. Ο καθενας ο,τι θελει κανει. Αναφερομαι σε παιδι, που φανταζομαι, εμφανισημος ηταν, διασημος, πλουσιος, θα μπορουσε εαν ηθελε να βρει καποια να κανει.

Και αλλες/αλλοι ηθοποιοι, εχουν πει οτι κοιταγαν την καριερα τους, δεν ενδιαφερονταν για παιδια.
Για διαφορους λογους.

Θα πει καποιος, τα παιδια συνεπαγονται υποχρεωσεις, ευθυνες. Το βλεπω κι εγω. Συναδελφοι παντρεμενοι με παιδια τρεχουν και δεν φτανουν, οικονομικα ειναι χαλια, σε σχεση με μενα που δεν εχω.

Αλλα θεωρω λαθος την επιλογη να μην κανουν παιδια, με αιτιολογια σε τι κοσμο ζουμε, και ποιος ξερει τι θα γινουν τα παιδια αυτα, τοξικομανεις, κλεφτες.

Αμα ηταν ετσι, ουτε οι γονεις μας θα εκαναν παιδια.

Βεβαια μεγαλο ρολο παιζει και ποια συντροφο θα βρει κανεις. Γιατι οσους ρωτησα, οικογενειαρχες με παιδια, μου ειπαν οτι το τολμησαν επειδη βρηκαν αξια γυναικα για αυτο το σκοπο.
Η Στυλιανοπούλου ήξερα ότι έχει γιο που σπούδασε στην Αμερική και έμεινε εκεί...
Ο θείος της έφτιαξε τα κουφώματα στο πατρικό μας σπίτι, απ΄ότι μου είπε η μακαρίτισσα η μάνα μου...
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.771
Κριτικές
2
Like
6.183
Πόντοι
1.336
Φίλε ακουαριους έχεις δίκιο οι πολύ ωραίες γυναίκες δηλαδή γκομεναρες μπρει καμία φορά να είναι καλοι άνθρωποι και αυτή που δεν φαίνεται να είναι σκατα .Τις περισσότερες φορές όμως αυτές που είναι πολύ ωραίες την βλέπουν και φέρονται σκατα στους άλλους .Επίσης το ότι δεν Παντρεύονται πολλοί και δεν γεννούνται πολλά παιδιά δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα αλλά και στις άλλες χώρες .Εγώ βλέπω αχαριστία ,αδιαφορία και μόνο τα συμφέροντα παντού .
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.278
Κριτικές
15
Like
5.771
Πόντοι
1.496
Η Στυλιανοπούλου ήξερα ότι έχει γιο που σπούδασε στην Αμερική και έμεινε εκεί...
Ο θείος της έφτιαξε τα κουφώματα στο πατρικό μας σπίτι, απ΄ότι μου είπε η μακαρίτισσα η μάνα μου...
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
678
Κριτικές
15
Like
2.542
Πόντοι
4.115
Λένε ότι το παιδί θα σε πάει νοσοκομείο όταν έρθει η ώρα.

Δεν υπάρχει πιο μίζερος λόγος να κάνει κάποιος παιδιά από αυτά τα "Στα γεράματα μονο τα παιδια θα μεινουν διπλα σου κτλπ"

Καταρχάς στην κοινωνία που ζούμε το να μείνουν τα παιδιά στην ίδια πόλη/χώρα με τους γονείς μετά την ενηλικίωση τους ειναι μειοψηφική πιθανότητα.

Αν ζεις εσύ στα Γιάννενα πχ και τα παιδιά σου φύγουν για σπουδές Αθήνα ή εξωτερικό θα γυρίσουν μετά πίσω στην επαρχία? Να κάνουν τι?
Άρα στα γεράματα πάλι μόνος σου θα είσαι στην ουσία.

Χώρια τα τρελά ποσοστά διαζυγίων που σημαινει οτι στην παρα πολυ μεγαλη πιθανότητα διαζυγίου θα εισαι ενας γονέας του σαββατοκύριακου και τα παιδια σου θα έχουν στην ουσία πατέρα τον νέο καβαλάρη της πρωην γυναίκας σου.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.937
Like
15.533
Πόντοι
3.656
Αν ζεις εσύ στα Γιάννενα πχ και τα παιδιά σου φύγουν για σπουδές Αθήνα ή εξωτερικό θα γυρίσουν μετά πίσω στην επαρχία? Να κάνουν τι?
Άρα στα γεράματα πάλι μόνος σου θα είσαι στην ουσία.

Αν έχουν ζόρια οικονομικά...σε σένα θα γυρίσουν.Που αλλού θα πάνε;
 

Backpacker

Μέγας
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
678
Κριτικές
15
Like
2.542
Πόντοι
4.115
Αν έχουν ζόρια οικονομικά...σε σένα θα γυρίσουν.Που αλλού θα πάνε;

Δλδ θα κανει κάποιος οικογένεια ελπίζοντας τα παιδιά στου να βγουν αποτυχημένα οικονομικά για να μείνουν δίπλα του?
Τύπε μόλις τερμάτισες την μιζέρια.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.739
Like
2.080
Πόντοι
456
Δεν υπάρχει πιο μίζερος λόγος να κάνει κάποιος παιδιά από αυτά τα "Στα γεράματα μονο τα παιδια θα μεινουν διπλα σου κτλπ"

Καταρχάς στην κοινωνία που ζούμε το να μείνουν τα παιδιά στην ίδια πόλη/χώρα με τους γονείς μετά την ενηλικίωση τους ειναι μειοψηφική πιθανότητα.

Αν ζεις εσύ στα Γιάννενα πχ και τα παιδιά σου φύγουν για σπουδές Αθήνα ή εξωτερικό θα γυρίσουν μετά πίσω στην επαρχία? Να κάνουν τι?
Άρα στα γεράματα πάλι μόνος σου θα είσαι στην ουσία.

Χώρια τα τρελά ποσοστά διαζυγίων που σημαινει οτι στην παρα πολυ μεγαλη πιθανότητα διαζυγίου θα εισαι ενας γονέας του σαββατοκύριακου και τα παιδια σου θα έχουν στην ουσία πατέρα τον νέο καβαλάρη της πρωην γυναίκας σου.
Κάποιος πιο πίσω έγραψε ότι πρέπει να υπάρχει ένα παιδί έστω και αν χωρίσεις και πληρώνεις διατροφές. Τελειωμένος μουνόδουλος ή σκληρός ρεαλιστής; Γιατί σοβαρή λύση δεν έχουμε διαβάσει από κανέναν εδώ μέσα ακόμα.
(εκτός από το θα γαμάω call girl μέχρι να πεθάνω :2funny:)
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.937
Like
15.533
Πόντοι
3.656
Δλδ θα κανει κάποιος οικογένεια ελπίζοντας τα παιδιά στου να βγουν αποτυχημένα οικονομικά για να μείνουν δίπλα του?
Τύπε μόλις τερμάτισες την μιζέρια.

Δε λεω αυτό ρε φίλε

Αλλά,δεν γίνονται και όλοι επιτυχημένοι...αυτοδημιούργητοι...ανεξάρτητοι

Όλοι αυτοί...στα παγκάκια θα πάνε;
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.112
Like
3.123
Πόντοι
456
kj.jpg
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom