Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 450K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.168
Like
15.748
Πόντοι
3.656
Η στατιστική λέει ότι τα διαζύγια πλέον είναι ψωμοτύρι, χωρίζουν πολύ περισσότερο σε σχέση με παλιότερα κι αυτό δεν αμφισβητείται. Πολλές λάθος επιλογές από λάθος ανθρώπους λέω εγώ, βλέποντας στο δικό μου κοινωνικό περίγυρο οι περισσότεροι παντρεύτηκαν από κοινωνική ανάγκη πιο πολύ παρά από πραγματική επιθυμία.

Παίζει επίσης πολύ το σενάριο να προέρχονται από διαλυμένες οικογένειες οι ίδιοι με αποτέλεσμα να προσπαθούν πολύ έντονα να φτιάξουν μια δική τους ώστε να νιώσουν ότι κάτι πέτυχαν ή ότι κέρδισαν κάτι που δεν είχαν ως παιδιά.

Το χειρότερο είναι ότι πολλοί δεν χωρίζουν λόγω οικονομικών ή λόγω των παιδιών.Και απλώς συνυπάρχουν και κάνουν τους καραγκιόζηδες για τους γύρω τους ή μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά τους.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.339
Like
2.899
Πόντοι
456
Το χειρότερο είναι ότι πολλοί δεν χωρίζουν λόγω οικονομικών ή λόγω των παιδιών.Και απλώς συνυπάρχουν και κάνουν τους καραγκιόζηδες για τους γύρω τους ή μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά τους.
Πολύ άσχημο συμφωνώ.

Εχω 2 τέτοιες γνωστές περιπτώσεις, το ένα ζευγάρι είναι χωρίς παιδιά και βρίζονται όλη μέρα συν το κλασσικό κεράτωμα αλλά εννοείται δεν χωρίζουν (γιατί το σπίτι το έχουν μισό-μισό συν το ότι τα οικονομικά τους είναι χάλια) και το άλλο είναι παντρεμένοι σχεδόν 5 χρόνια, έχουν 2 παιδάκια που δεν φταίνε σε τίποτα κι ο τύπος όλο μας λέει ότι θα τη χωρίσει κι ότι μένει μαζί της μόνο για τα παιδιά...Ξενοπηδάει όπου βρει, η γυναίκα του δεν δουλεύει οπότε στα παπάρια της γιατί του τα μασάει κιόλας και σίγουρα κάτι θα αρπάζει απ ότι έχουμε καταλάβει οι υπόλοιποι αλλά... μένουμε μαζί για τα παιδιά το κλασσικό.
 

Calico cat

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.339
Like
2.899
Πόντοι
456
Έτσι είναι η κατάσταση κύριοι . Πολύς κόσμος είναι σε αυτή τη φάση και σίγουρα θα γνωρίζετε αντίστοιχες περιπτώσεις όπως αυτές που ανέφερα.

Αυτός είναι ο λόγος που εδώ και χρόνια πιστεύω ότι οικογένεια κάνεις μόνο αν έχεις βρει τον κατάλληλο άνθρωπο και μόνο μετά τα 35 μη σου πω 40.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.994
Κριτικές
62
Like
40.508
Πόντοι
8.530
Το πρόβλημα είναι ότι και η αντίστοιχη γυναίκα δε θα πει όχι σε έναν ακόμα μπούτσο. Και το άλλο πρόβλημα είναι ότι οι γυναίκες χαλάνε τους γάμους επειδή βρήκαν καλύτερα (στο χαζό μυαλό τους), όχι οι άνδρες :priest:
Δεν υπάρχει γυναίκα που θα τα τιναξει ολα στον αέρα για μια ξεπετα αν δεν είναι 1000% σίγουρη ότι δεν θα έχει επιπτωσεις κοινωνικά και οικονομικά .Αυτό κυρίως σε μικρές κοινωνίες όπου οι χρηματοδότες είναι περιορισμένοι και σπανίως διαθέσιμοι .
Οι άνδρες απλώς αν τους σηκωθεί και βρουν την ευκαιρία δεν θα πουν όχι...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.168
Like
15.748
Πόντοι
3.656
Αυτός είναι ο λόγος που εδώ και χρόνια πιστεύω ότι οικογένεια κάνεις μόνο αν έχεις βρει τον κατάλληλο άνθρωπο και μόνο μετά τα 35 μη σου πω 40.

Και εννοείται,να πηγαίνουν καλά τα οικονομικά.
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.310
Πόντοι
446
έχω πάθει πλάκα από την απάθεια,αδιαφορία,αφασία που διακρίνει κάποιες τέτοιες συγκεκριμένες οικογένειες !!! Αρρώστησε παιδί ? -ε και ? ''ΈΧΕΙ ο Θεός '' Έγινε κάτι άλλο δύσκολο.- Ε και ?'' έχει ο Θεός '' Πλήρως ναρκωμένοι σε θρησκείες που δεν έχουν ελεγχθεί ,σε ιερείς χωρίς ψυχολογική υποστήριξη...Γενικά...έχει ο Θεός !!!!

Αρρώστησε το παιδί ? Έχει οξεία αμυγδαλίτιδα ? και ένα πρωί τελικά βρέθηκε να είναι νεκρό λόγο σηψαιμίας ,και λόγο του ότι αντί να το δει ιατρός , το είδε παππάς για να του διαβάσει ευχή κατά της βασκανίας ? Ε τι να κάνουμε ο θεός το έδωσε ο θεός το πήρε

Έκανα 4 παιδιά με έναν αλκοολικό χαρτοπαίχτη και είμαι και ανειδίκευτη άνεργη και αναλφάβητη ,και δίχως να είμαι σε θέση να τα ντύσω , να τα ταΐσω , να τα στείλω να βγάλουν έστω το γυμνάσιο κτλ ? Ε έχει ο θεός κανείς δεν χάνεται ,
 
Εγγρ.
4 Νοε 2022
Μηνύματα
79
Like
285
Πόντοι
21
Προσωπικά στα 35 μου θέλω να νταραβεριζομαι με γυναίκες κάτω των 30 σιχαίνομαι πλέον τις συνολικές μου.δε ξέρω έχεις τι άποψη έχετε.25 χρονες έως 30 είναι ιδανικες για πολλούς λογους
Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο φίλε συναγωνιστή Πανάγο.
 

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.541
Κριτικές
53
Like
7.645
Πόντοι
8.816

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.541
Κριτικές
53
Like
7.645
Πόντοι
8.816
Πολύ άσχημο συμφωνώ.

Εχω 2 τέτοιες γνωστές περιπτώσεις, το ένα ζευγάρι είναι χωρίς παιδιά και βρίζονται όλη μέρα συν το κλασσικό κεράτωμα αλλά εννοείται δεν χωρίζουν (γιατί το σπίτι το έχουν μισό-μισό συν το ότι τα οικονομικά τους είναι χάλια) και το άλλο είναι παντρεμένοι σχεδόν 5 χρόνια, έχουν 2 παιδάκια που δεν φταίνε σε τίποτα κι ο τύπος όλο μας λέει ότι θα τη χωρίσει κι ότι μένει μαζί της μόνο για τα παιδιά...Ξενοπηδάει όπου βρει, η γυναίκα του δεν δουλεύει οπότε στα παπάρια της γιατί του τα μασάει κιόλας και σίγουρα κάτι θα αρπάζει απ ότι έχουμε καταλάβει οι υπόλοιποι αλλά... μένουμε μαζί για τα παιδιά το κλασσικό.
Αρρωστημένες καταστάσεις που τείνουν να γίνουν συνήθειο στην Ελλάδα του 2023
 

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.541
Κριτικές
53
Like
7.645
Πόντοι
8.816
Έχω φίλο 48 ρη η γυναίκα του 38 με 40 δεν έχουν παιδιά και δε νομίζω να κάνουν γιατί αυτός έχει και κάτι προβλήματα υγείας ελαφρά.απλα πιστεύω η γυναίκα του που είναι Μετριας εμφάνισης με μέτριο μισθό μένει στο γάμο γιατί ο τύπος της βάζει ένα δυάρι στα Πατήσια που είναι δικό του και τη πάει εκδρομές συνέχεια και όλο ταβέρνες οπότε κάποιοι γάμοι παραμένουν και επειδή ένας από τους δύο έχει κάποιο συμφέρον
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.168
Like
15.748
Πόντοι
3.656
Προσωπικά στα 35 μου θέλω να νταραβεριζομαι με γυναίκες κάτω των 30 σιχαίνομαι πλέον τις συνολικές μου.δε ξέρω έχεις τι άποψη έχετε.25 χρονες έως 30 είναι ιδανικες για πολλούς λογους

Το θέμα είναι αν νταραβερίζονται αυτές με 35αρηδες και πάνω.Που οι πιο πολλές δεν το κάνουν.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.005
Πόντοι
10.336
Τα διαζύγια 80% τα ζητάνε οι γυναίκες.Πρώτο δεδομένο.Σημαντικό -χοντρό νούμερο.
αδιαφορο νουμερο. αυθαιρετη στατιστικη.
Με την ιδια λογικη οι αντρες ασκουν βια κατα των γυναικων τους σε αναλογια 80-20. Αρα οι γυναικες εχουν παραπανω αφορμες.
Μην ξεχναμε ομως και οτι τις προτασεις γαμου τις κανουν οι αντρες, ή οι αντρες προτιμουν παντα σεξ χωρις καποτα (και καταληγουν με κουτσουβελο να παντρευονται "με το ζορι" στο τελος).

Οποτε στο τελος της ημερας, ο αντρας πρεπει να μην χυνει σε οτι μουνια να ναι γιατι μετα θα μπλεξει, και επισης ο αντρας πρεπει να μην κανει προταση γαμου στην πρωτη καριολα που θα του κατσει.
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.166
Like
15.920
Πόντοι
3.556
και όλο ταβέρνες οπότε κάποιοι γάμοι παραμένουν και επειδή ένας από τους δύο έχει κάποιο συμφέρον
τυπαρα παναγο λογικα η τυπισα θα ειναι σα μπετονιέρα για να την εχει διπλαρωσει ο μύστης μέσω της μασας :undecided::undecided::undecided:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.947
Κριτικές
1
Like
5.464
Πόντοι
2.356
ο αντρας πρεπει να μην χυνει σε οτι μουνια να ναι γιατι μετα θα μπλεξει, και επισης ο αντρας πρεπει να μην κανει προταση γαμου στην πρωτη καριολα που θα του κατσει ΓΕΝΙΚΩΣ.
Στο διόρθωσα, τύπε.
 

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.541
Κριτικές
53
Like
7.645
Πόντοι
8.816
τυπαρα παναγο λογικα η τυπισα θα ειναι σα μπετονιέρα για να την εχει διπλαρωσει ο μύστης μέσω της μασας :undecided::undecided::undecided:
Βασικά την έχει διπλαρωσει λόγω εκδρομών εδώ Ελλάδα κοντινά μονοήμερα η διήμερα κοντά Αθήνα ταβέρνες καφεδάκια και καλοπέραση και λόγω του ότι ο τύπος τώρα περνει ΟΑΕΔ και περνει δύο νοίκια συν ότι έχει ένα δυάρι στα Πατήσια γιατί η τύπισσα το μόνο περιουσιακό που είχε ήταν το βρακί της το ροζουλι.υπαρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις που τύπισσες η διάφοροι τύποι βολεύονται σε μια κατάσταση πχ έχει η γυναίκα μου ιδιόκτητο σπίτι ο άντρας μου δικό του σπίτι εγώ δεν έχω μεγάλο μισθό.(πλέον στην Ελλάδα κανείς δεν έχει νομίζω)και έτσι τη Κουτσοπαλευουν
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.873
Κριτικές
3
Like
1.471
Πόντοι
216
Θέλω να μοιραστώ την πρόσφατη μου διαπίστωση:

Είμαι 40άρης, ουδέποτε είχα την ανησυχία να κάνω παιδιά και οικογένειες, γιατί απλούστατα, δεν είδα σχεδόν ΚΑΝΕΝΑΝ να ευτυχεί μέσα σε αυτά τα πλαίσια. Και οι ελάχιστοι που βλέπω όντως να ευτυχούν, είναι εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι από εμένα, με τους οποίους δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν μπορώ να ταυτιστώ.

Πάντα όμως στις τελευταίες σχέσεις μου υπήρχε το σενάριο να 'αιωρείται'....Έκανα λοιπόν την 'τρέλα' να το ξεκαθαρίσω στην πρώην μου τότε (31), καθώς ήταν προφανές πως απέβλεπε σε αυτή την προοπτική.
Αντέδρασε με κάποια απογοήτευση μεν, έναν πόνο, ένα εσωτερικό 'ω ρε γαμώτο', εξήγησα πως η ειλικρίνεια πρέπει να εκτιμάται όπως και να χει το πράγμα. Και πως εάν διαφωνεί ριζικά, κανένα πρόβλημα δεν έχω να φύγω.

Μέσα από την αρχική 'απογοήτευση' επήλθε και μια 'λύτρωση' μάγκες μου: το επίπεδο στο γαμήσι ανέβηκε κατακόρυφα, άρχισε να γαμιέται αρκετά πιο χύμα και ασύστολα, ζήτησε πράγματα που στον ένα έναν χρόνο που είμασταν μαζί δεν είχε αναφέρει, γνώρισα άλλη γυναίκα! Ήταν τρομερό!

Κατέληξα στο ότι όταν δεν υπάρχει σκοπιμότητα, μόνο τότε μπορούν οι άνθρωποι να πράττουν ελεύθερα και να χαίρονται τη ζωή! Γάμησα σα σκύλος με την ψυχή μου, το τερμάτισα όσο με πήγαινε, και μετά σκέφτηκα πόσο ατυχής είναι η θέση του υποψήφιου 'γαμπρού' (στην οποία έκατσα κι εγώ πριν). Το 'άλλος γαμάει κι άλλος πληρώνει' το ξέρουμε όλοι μας καλά, βέβαια!

Ε, στη συνέχεια χόρτασα, κάπου άρχισα να μπουχτίζω, ξεκίνησα παιχνίδι με μια άλλη και έκατσε, συνεπώς ακολούθησα τη ροή της φύσης και πήγα παρακάτω!

Συμπέρασμα: ναι, η ειλικρίνεια έχει μεν ρίσκο, αλλά τα έπαθλα της αξίζουν!
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.378
Like
10.910
Πόντοι
3.556
Τα λεγε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ ΜΠΟΚΟΛΟΣ εδω και καιρο :confused:

1679943679397.png


https://www.reddit.com/r/Divorce/comments/1235512
Μεταφραση Google:

Η 15χρονη σύζυγος με εγκαταλείπει

Είμαι σε σοκ. Μετά βίας μπορώ να φάω και είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης. Είμαι τόσο ομιχλώδης από την έλλειψη ύπνου και να μην τρώω πολύ σε 3 ημέρες.

Δεν έχω πια φίλους και σχεδόν δεν έχω οικογένεια. Έχω παρατήσει τα πάντα για εκείνη.

Η γυναίκα μου πέρασε τους τελευταίους δύο μήνες διαβάζοντας βιβλία αυτοβοήθειας από εκατομμυριούχους των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και αποφάσισε ότι «την κρατάω πίσω» και «την κάνω δυστυχισμένη».

Έχω μια αυτοάνοση πάθηση που συχνά με κουράζει και νιώθω άρρωστος. Είπε «Δεν είχα εγγραφεί για αυτό». Την φρόντισα όταν είχε λευχαιμία! Γαμήθηκα τη βοήθησα να την υποστηρίξω στη σχολή νοσηλευτικής.

Είπε ότι μπορώ να μείνω μέχρι να βρω ένα μέρος, αλλά είναι τρελό άβολο. Έχουμε 2 παιδιά και όλοι βασικά συμπεριφέρονται σαν να μην συμβαίνει τίποτα καθώς μαζεύω τα πράγματά μου. Βρήκα ένα διαμέρισμα αλλά δεν είναι διαθέσιμο εδώ και ένα μήνα.

Όλοι στην οικογένειά της είναι πιθανό να με κατηγορούν για όλα αυτά επειδή έπρεπε να χάσω κάποιες οικογενειακές εκδηλώσεις λόγω της ασθένειάς μου.

Χωρίσαμε πριν από 7 χρόνια και με παρακάλεσε να επιστρέψω. Μακάρι να μην επιστρέψω ποτέ σε αυτήν.

Τα κρατάω όλα μέσα αλλά τη μισώ που μου το έκανε αυτό. Πρέπει να διατηρήσω την ψυχραιμία μου μέχρι να βγάλω τη θέση μου και όλα μου τα υπάρχοντα. Γάμα σου Κάσι, ελπίζω να σαπίσεις στην κόλαση! Την επόμενη φορά που θα γυρίσεις κλαίγοντας θα γελάσω στα μούτρα!!

Είμαι κυριολεκτικά εδώ προσποιούμενος ότι όλα είναι ροδακινί και «καταλαβαίνω». Wtf, αυτό είναι κόλαση; Δεν θέλω να μου πει να φύγω γιατί δεν μπορώ να αντέξω ένα ξενοδοχείο για τόσο καιρό.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.111
Like
11.587
Πόντοι
2.606
Βασικά την έχει διπλαρωσει λόγω εκδρομών εδώ Ελλάδα κοντινά μονοήμερα η διήμερα κοντά Αθήνα ταβέρνες καφεδάκια και καλοπέραση και λόγω του ότι ο τύπος τώρα περνει ΟΑΕΔ και περνει δύο νοίκια συν ότι έχει ένα δυάρι στα Πατήσια γιατί η τύπισσα το μόνο περιουσιακό που είχε ήταν το βρακί της το ροζουλι.υπαρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις που τύπισσες η διάφοροι τύποι βολεύονται σε μια κατάσταση πχ έχει η γυναίκα μου ιδιόκτητο σπίτι ο άντρας μου δικό του σπίτι εγώ δεν έχω μεγάλο μισθό.(πλέον στην Ελλάδα κανείς δεν έχει νομίζω)και έτσι τη Κουτσοπαλευουν
Κοίτα να δεις που ένα επίδομα οαεδ και ενα δυάρι στα Πατήσια σε κάνουν γαμπρό περιοπης δηλαδή έτσι και έχεις γκαρσονιέρα στο παλαιο ψυχικο παντρεύεσαι μοντέλο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom