Νέα

Διακοπές Ρεύματος από τη ΔΕΗ ,από 03.07.2014 !

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
ρε φίλε τι να μας πεί μια έρευνα του 2000 ?? την είδανε οι εγγλέζοι και για τον λόγο αυτό ξανακάνανε την υποδομή κρατική...

14 χρόνια έχουν περάσει και πιθανόν πολλοί από τους συντάκτες να βλέπουνε τα ραδίκια ανάποδα...

τρομπα, τι κερδος έχει τωρα η Αγγλία που συντηρει το δικτυο της για να κονομανε οι ιδιωτες επιχειρηματιες των σιδηροδρομων ;

οι ραγες των σ/δ ειναι αποκλειστικης χρησης για τα τρενα, δεν ειναι δρομοι, οπως αστοχα ειπες

αν ο ιδιωτης θελει να κανει τον επιχειρηματια πρεπει να αναλαβει και τα κοστη κι οχι μονο τα κερδη !

γι αυτο το λογο λεμε οτι τα δικτυα κι οι υπηρεσιες τετοιου βεληνεκους πρεπει  να ειναι κρατικα
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
βρε τυπε μου λυσσαξες αγορι μου  :grin:

πρωτο η μελετη που μας τσαμπουνας ειναι παλια. δευτερο και πολυ απλο εχοντας προσωπικη εμπειρια τα τρενακια στην αγγλια ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ την ιδιωτικοποιηση εχω κι εγω αποψη και ΟΛΟΙ οι αγγλοι που τα χρησιμοποιουνε. τριτο ακομα και η ερευνα που λες για τα υψη των εισιτηριων καθεται και συγκρινει με τη Γαλλια, μια χωρα που ειναι πιο κοντα στην Ελλαδα απο αποψη γαμημενης/διαστρεβλωμενης οικονομιας απο πολλες αλλες. αρα και ο αηνσταην να την εχει γραψει, θεωρω τις παραδοχες λαθος και τη γραφω στα παπαρια μου.  :grin:

και τελευταιο, αν και λιγο εκλαικευμενο επιχειρημα: κατσε εσυ στην ελλαδα τυπε μου με τα τρενακια να μας λες για την αποτυχημενη ιδιωτικοποιηση των αγγλικων τρενων. μεινε με την εντυπωση οτι ειναι ετσι οπως τα λες. απλα κανα βραδυ να καθεσαι να σκεφτεσαι, γιατι ΟΛΟΙ ρε τυπε απο τις χωρες που ΔΕΝ κανουν ιδιωτικοποιησεις, θελουνε να πανε στις χωρες που κανουν. Ολοι οι φτωχουληδες του θεου ρε τυπε για αμερικα ονειρευονται και αγγλια και καναδα και αυστραλια. ουρες για κουβα δεν βλεπω τυπε μου. πες του χατζηστεφανου του φιλου σου να μας το απαντησει.

α και κατι αλλο ρε τυπε. οταν μιλας δηθεν με ειλικρινια με τον αλλον με επιχειρηματα, πρεπει να εισαι πολυ μαλακας για να καθεσαι να κανεις ορθογραφικες παρατηρησεις για να αποδειξεις οτι ο αλλος δεν ξερει τι λεει. δηλαδη για σενα - κλασσικο αριστεριστικο σνομπ στυλακι δηλαδη - ο αγραμματος δεν εχει κατι να μας πει. στο λεω εγω που δεν ειμαι αγραμματος. αυτα με πολλα φιλακια.

φιλε δεν απαντησες ομως με καμια αξιολογη μελετη !

τις προσωπικες σου θεωριες ανεπτυξες

σε ρωταει ο συντροφος να βαλεις καμια μελετη να διαψευσεις το καουνσιλ, πως το λενε και συ λες αλλα λογια ν' αγαπιώμαστε

λες κι η αποτιμηση που εκανε ο Ηροδοτος για τους Περσικους Πολεμους ειναι άκυρη, επειδη γραφτηκε 2500 χρονια πριν...φοβερα άκυρος εισαι στο συγκεκριμενο επιχειρημα...
 

kolotripidakias

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2013
Μηνύματα
441
Like
4
Πόντοι
1
ρε παιδια σας απαντησα, δεν καθομαι τωρα να κανω αναλυση.

λετε για κρατικο σιδηροδρομο, σας λεω φατε τον ελληνικο. μιλαμε για ιδιωτικο σιδηροδρομο και λεμε για τον αγγλικο. αμα δεν βγαζετε το αυτονοητο συμπερασμα αυτοματως, για μενα δεν εχει νοημα η συζητηση τυποι μου και πραγματικα, με καθε καλη διαθεση το λεω, τσαμπα σπατε τα παπαρια σας ολοι. δεν υπαρχει κοινο εδαφος για να γινει κουβεντα, ο ενας μιλαει κινεζικα και ο αλλος κογκολεζικα.

καποιες υποδομες πρεπει οντως να ειναι κρατικες, οπως πχ το δικτυο ενεργειας, το δικτυο των σιδηροδρομων. οι παροχοι ενεργειας, οι εταιρειες σιδηροδρομων ομως, πρεπει να ειναι ιδιωτικες. γιατι ειδικα στην ελλαδα, εχετε φαει ολοι στη μαπα τα λαμπρα αποτελεσματα του κρατους-επιχειρηματια και απορω πως δεν εχετε ξεσηκωθει να τους φατε τοσα χρονια.

εχετε στην ελλαδα τα χειροτερα κρατικα μεσα μεταφορας, τη χειροτερη κρατικη τηλεοραση, τα χειροτερα κρατικα νοσοκομεια, τα χειροτερα σχολεια, τα χειροτερα πανεπιστημια, και καθεστε και συζητατε για ιδιωτικοποιησεις.

σας εγραψα πιο πανω, κοιμαστε ολοι ορθιοι μαγκες. ουτε συνταξη δεν θα παρετε γιατι δεν εχετε κανει ακομα την απλη συνδεση (κρατος-επιχειρηματιας = απατεωνας λογω διαφθορας και απουσιας λογοδοσιας) και γουσταρετε να πληρωνετε. και σας εχουν ποτισει παραμυθι οτι οι μισοι ειναι ηθικοι και οι αλλοι μισοι οχι και περιμενετε να ερθει ο πχ τσιπρας που ειναι ηθικος να σωσει τη πιο μπουρδελιασμενη χωρα της ευρωπης.

για αυτο σας λεω αφηστε τις κουβεντες και αν πιστευετε οτι με τις ιδιωτικοποιησεις θα καταστραφει ο...ΟΣΕ, κινητοποιηθειτε εντος νομου να το αποτρεψετε, κι αυτο και τη ΔΕΗ και ολα. Εγω μαζι σας.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
ολα δεκτα τυπε και ευχαριστω για την επιμορφωση (τα βλεπεις κυριε σκλετζα πως μιλανε οι ευγενικοι αστοι? οχι σνομπισμοι και μαλακιες  :grin:)

εγω δεν ειναι ουτε φουλ της θατσερ ουτε ομως αντιμνημονιακος. γιατι το προβλημα το εγραψες εσυ: οι αλλαγες που πρεπει να γινουν σε αυτη τη χωρα μπουρδελο δεν θα γινουν ποτε αφου δεν τις θελει κανενας - ουτε οι δεξιοι ουτε οι αριστεροι. και ο λογος ειναι οτι ολοι στην ελλαδα κοιμαστε ορθιοι (σορρυ για το προσωπικο αλλα ετσι ειναι) γιατι απλα ολα τα κομματα, ολα τα καναλια, ολα τα μεσα ενημερωσης, σας ταιζουν ψεμματα και κουτοχορτο εδω και 20 χρονια. ακομα και τις λεξεις τις χρησιμοποιουμε στην ελλαδα λαθος. αριστερος/φιλελευθερος και τετοια ουτε ξερει ο μεσος ελληνας τι σημαινουν στον υπολοιπο κοσμο.

αυτο που με στεναχωρει σαν ελληνα του εξωτερικου ειναι που υπαρχουν 10-20 πραγματα που θεωρουνται ΔΕΔΟΜΕΝΑ σε ολες τις δυτικες δημοκρατιες και ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝ απο την Ελλαδα. Και μου προκαλει ΕΜΕΤΟ που κανενα κομμα εκτος απο κατι γραφικους του 0,5%, δεν τα συζητανε. Για ασφαλιστικο, συνταξεις, εργατικο δικαιο, ωραρια, απελευθερωση επαγγελματων και λοιπα.

και με στεναχωρει που δυστυχως τα περισσοτερα απο αυτα, ενω συμφερουν τον μικρο και για αυτο το λογο πχ στην αμερικη θεωρουνται "Αριστερα" δηλαδη "λιμπεραλ" οπως λενε τους αριστερους οι αμερικανοι, στην ελλαδα ονομαζονται "νεοφιλελευθερα" και βριζει ολη η ελλαδα.

αλλα αυτα ειναι μεγαλη κουβεντα.

δεν ανακατευομαι σε προσωπικες διενεξεις και το θεμα με τα τρενα δεν το συνεχιζω, εγραψα και στον αλλο τυπο δεν θα κατσω εγω εδω να κανω αναλυσεις για τις ιδιωτικοποιησεις των σιδηροδρομων στην αγγλια, εγω ερχομαι εδω για να χαβαλεδιαζω και να χαλαρωνω οχι να ψαχνω να αλλαξω γνωμη σε αλλους. ειναι βαρετο. λεω την αποψη μου και παμε παρακατω.

εγω σχολιασα οτι τον ειπες μαλακα, και το απαντησες το θεμα οποτε με καλυψες. επι της ουσιας διαφωνω βεβαια  :grin:



Καταλαβαινω τι εννοεις εσυ, σαν Ελληνας του εξωτερικου και υποθετω οτι θες να δεις και στην Ελλάδα τα καλά του καπιταλισμου που βλέπεις σε ΗΠΑ, Αγγλία κτλ

Αυτο που δεν καταλαβες ομως φίλε μου, ειναι οτι για να δεις τα καλά του καπιταλισμου στις ΗΠΑ κτλ, θα πρέπει όλος ο υπόλοιπος τριτος κοσμος κι η ελλαδα, να ζησουν τα κακα του καπιταλισμου

ο καπιταλισμος σημαινει ότι κερδιζω εγω και χανεις εσυ. εγω ειμαι ο δυνατος κι εσυ εισαι ο αδυνατος.
εγω εχω πολιτικους κι εσυ πουλημενα λαμογια.

εγω αποφασιζω οτι θα εχω κρατος, γιατι ειμαι υπερδυναμη κι εσυ θα εχεις μπουρδελο και θα σε ελεγχω !

ες σιμπλ ες δατ...
 

kolotripidakias

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2013
Μηνύματα
441
Like
4
Πόντοι
1
Καταλαβαινω τι εννοεις εσυ, σαν Ελληνας του εξωτερικου και υποθετω οτι θες να δεις και στην Ελλάδα τα καλά του καπιταλισμου που βλέπεις σε ΗΠΑ, Αγγλία κτλ

Αυτο που δεν καταλαβες ομως φίλε μου, ειναι οτι για να δεις τα καλά του καπιταλισμου στις ΗΠΑ κτλ, θα πρέπει όλος ο υπόλοιπος τριτος κοσμος κι η ελλαδα, να ζησουν τα κακα του καπιταλισμου

ο καπιταλισμος σημαινει ότι κερδιζω εγω και χανεις εσυ. εγω ειμαι ο δυνατος κι εσυ εισαι ο αδυνατος.
εγω εχω πολιτικους κι εσυ πουλημενα λαμογια.

εγω αποφασιζω οτι θα εχω κρατος, γιατι ειμαι υπερδυναμη κι εσυ θα εχεις μπουρδελο και θα σε ελεγχω !

ες σιμπλ ες δατ...

τυπε παμε σε αυτα που λεω πιο πανω. εσυ τωρα κατηγορεις το καπιταλισμο. τωρα εγω τι να σου πω. δηλαδη προφανως θελεις να καταργηθει ο καπιταλισμος παγκοσμιως και να εφαρμοστει καποιο αλλο συστημα. τι κουβεντα τυπε μου να κανουμε? να πουμε για τα αλλα συστηματα που ειδαμε? ακυρη κουβεντα. να μου πεις για καποιο νεο συστημα που ακομα δεν εχει εφαρμοστει? ακυρη κουβεντα.

με το καπιταλισμο προχωραει ο πλανητης τυπε θες δε θες. αλλου ειναι πιο 'ανθρωπινος' αλλου ειναι πιο σκληρος.

να στο πω και αλλιως τυπε για να μην νομισεις οτι μιλας με κανεναν καμμενο αρχικαπιταλα: σου λεω εγω το εξης: αυτη τη στιγμη στον πλανητη υπαρχουν τα ρησορσηζ για να φαει ολος ο πλανητης, για να εχει πλασμα τηλεοραση ολος ο πλανητης και για να εχει αμαξαρα ολος ο πλανητης. αυτο ειναι αληθεια να ξερεις, απλα νουμερα ειναι, αμα κανεις διαιρεσεις το βλεπει οποιος θελει.

ο μισος πλανητης και βαλε ομως ειναι στη δυστυχια. ξερεις γιατι? γιατι εχουμε χρημα.

το χρημα σημαινει φτωχια (κλεμμενο ειναι αυτο τυπε).

οταν καταργηθει το χρημα, θα εχουμε αφθονια και ευτυχια στο πλανητη.

αλλα οσο η 'αριστερα' αμολαει παπαντζες για κομμουνισμο και αρχιδιες για αναδιανομη του πλουτου (δηλαδη εμεις αντι για εσεις), αντι να εξηγησει πως ΗΔΗ υπαρχει ο τροπος να τρωμε/γαμαμε ολοι, ακρη δεν θα βγει.

τωρα στο μπουρδελα κομ να κανουμε τετοιες κουβεντες ομως ειναι λιγο μαλακια. οποιος θελει μπορει να διαβασει και το νεο βιβλιο του πικετυ που εγινε και της μοδας και να ξελαμπικαρει.

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
τρομπα, τι κερδος έχει τωρα η Αγγλία που συντηρει το δικτυο της για να κονομανε οι ιδιωτες επιχειρηματιες των σιδηροδρομων ;

οι ραγες των σ/δ ειναι αποκλειστικης χρησης για τα τρενα, δεν ειναι δρομοι, οπως αστοχα ειπες

αν ο ιδιωτης θελει να κανει τον επιχειρηματια πρεπει να αναλαβει και τα κοστη κι οχι μονο τα κερδη !

γι αυτο το λογο λεμε οτι τα δικτυα κι οι υπηρεσιες τετοιου βεληνεκους πρεπει  να ειναι κρατικα

προστατευμένε μαλάκα-μαλάκα....

στην Αγγλία και σε κάθε Αγγλία που έχει απελευθερωμένο δίκτυο σιδηροδρομικών υπηρεσιών (όπως πχ στην Γερμανία που παρόλο που οι σιδηρόδρομοι εμφανίζονται με ένα όνομα στην πράξη είναι συνεταιρισμός ανεξάρτητων ιδιωτικών υπηρεσιών) οι χρήστες (δηλαδή οι εταιρείες μεταφορικού έργου) πληρώνουν για να μπορούν να βάλουν τα τραίνα τους πάνω στις ράγες, να σταματήσουν στους σταθμούς, να βάλουν εμπορεύματα στις αποθήκες κλπ κλπ κλπ .. πληρώνουν νοικια είτε με το επιβατομίλι, ή με το δρομολόγιο ή με άλλους αλογόριθμους υπολογισμού...

πόσο μυαλό θέλει για να το καταλάβεις?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
φιλε δεν απαντησες ομως με καμια αξιολογη μελετη !

τις προσωπικες σου θεωριες ανεπτυξες

σε ρωταει ο συντροφος να βαλεις καμια μελετη να διαψευσεις το καουνσιλ, πως το λενε και συ λες αλλα λογια ν' αγαπιώμαστε

λες κι η αποτιμηση που εκανε ο Ηροδοτος για τους Περσικους Πολεμους ειναι άκυρη, επειδη γραφτηκε 2500 χρονια πριν...φοβερα άκυρος εισαι στο συγκεκριμενο επιχειρημα...

ναι αλλά ο Ηρόδοτος έκανε αποτίμηση σε ένα γεγονός το οποίο ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕ να συμβαίνει.... οι περσικοί πόλεμοι γίνανε, τελειώσανε και ο Ηρόδοτος έκανε αποτίμηση...

η λειτουργία των σιδηρτοδρόμων στην Αγγλία δεν σταμάτησε το 2000...

ενώ οι σιδηρόδρομοι στην Αγγλία συνεχίζουν να λειτουργούν σαν ιδιωτικοί και μετά το 2000 που έγινε η μελέτη και η οποία αφορά πρακτικά λειτουργία τεσσαρων ετών 1995-2000...

να δούμε τι λένε οι μελέτες μετά το 2000 ?? εγώ έβαλα μία... αντε βρέστε και σεις καμμία να δούμε..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ενημερώνομαι απο το  High Council of the Railway Public Service.

Μισό να της στείλω τα γραπτά του kolotripidakia για να μάθει και εκείνη την αλήθεια,όπως και όλη η Αγγλία.


Εγω για σένα το έκανα,να σε διορθώσω με την λέξη ντοκιμαντέρ,
μην κάνεις λάθος στην επιμόρφωση που αναλαμβάνεις και χάσεις το κύρος σου.

λάθος ... ενημερώνεσαι για την κατάσταση στους αγγλικούς σιδηροδρόμους το 2000 από έναν ΓΑΛΛΙΚΟ οργανισμό (Conseil supérieur du service public ferroviaire)

τις κρίσεις σχετικά με τον οργανισμό αυτό και την ποιότητα του εδώ
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306

λάθος ... ενημερώνεσαι για την κατάσταση στους αγγλικούς σιδηροδρόμους το 2000 από έναν ΓΑΛΛΙΚΟ οργανισμό (Conseil supérieur du service public ferroviaire)
[URL unfurl="true"]http://fr.wikipedia.org/wiki/Conseil_supérieur_du_service_public_ferroviaire[/url]
τις κρίσεις σχετικά με τον οργανισμό αυτό και την ποιότητα του εδώ και φυσικά οι λόγοι που οδήγησαν στο κλείσιμο του
[URL unfurl="true"]http://aubin.blogs.nouvelobs.com/archive/2009/09/24/le-csspf-est-mort-et-avec-lui-une-certaine-conception-du-rai.html[/url]
 

skletzas

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.112
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
λάθος ... ενημερώνεσαι για την κατάσταση στους αγγλικούς σιδηροδρόμους το 2000 από έναν ΓΑΛΛΙΚΟ οργανισμό (Conseil supérieur du service public ferroviaire)
[URL unfurl="true"]http://fr.wikipedia.org/wiki/Conseil_supérieur_du_service_public_ferroviaire[/url]
τις κρίσεις σχετικά με τον οργανισμό αυτό και την ποιότητα του εδώ και φυσικά οι λόγοι που οδήγησαν στο κλείσιμο του
[URL unfurl="true"]http://aubin.blogs.nouvelobs.com/archive/2009/09/24/le-csspf-est-mort-et-avec-lui-une-certaine-conception-du-rai.html[/url]
Πάμε πάλι...

Η μελέτη που έβαλες ,έγινε απο μια ιδωτική εταιρεία που έχει στον έλεγχο της 19 σταθμούς στην Αγγλία.
Επομένως η αξιοπιστία αυτής (της μελέτης), πάει περίπατο .

Οταν πραγματοποιήθηκε η ιδιωτικοποίηση ,
το δίκτυο δηλαδή οι ράγες ,ήταν υπο την επίβλεψη της εταιρείας Railtrack η οποία έπειτα εξαγοράστηκε απο άλλους.

Το 2000 έγινε το δυστύχημα στο Hatfield ,το οποίο οφειλόταν από σπασμένη ράγα .
Μετά και απο αυτό το δυστύχημα και την χρεωκοπία της εταιρείας ,η συντήρηση του δικτύου ξαναγύρισε στο κράτος,το οποίο πλήρωσε 37,5 δις για τις εργασίες συντήρησης.Δηλαδή τη συντήρηση το κράτος και τα έσοδα οι εταιρείες.

Το 1997 και 1999 γίναν αλλα 2 δυστυχήματα εξαιτίας  παράβασης των σηματοδοτών κινδύνου, λόγω μη αγοράς εξαιτίας κόστους, ηλεκτρονικού συστήματος.

Όπως βλέπεις ΟΥΔΕΜΙΑ επένδυση έγινε απο τη μεριά των ιδιωτικών εταιρειών,παρα μόνο εισέπραταν και τίποτα άλλο.

Το παράδειγμα σου με τα φορτηγά είναι άτοπο,διότι τον δρόμο τον χρησιμοποιούν απο ιδιωτικά αυτοκίνητα,μέχρι φορτηγά,μοτοσυκλέτες,ταξί ,ενω τις ράγες των τραίνων-τρένων αποκλειστικά και μόνο τα τραίνα-τραίνα,επομένως ναι είναι ευθύνη των εταιρείων που εξαγόρασαν το δίκτυο,να επενδύσουν και στην επισκευή των ραγών.

Με απλά λόγια,το πείραμα ιδιωτικοποίησης του σιδηροδρόμου στην Αγγλία απέτυχε
και δεν καταλαβαίνω την καούρα σου να προσπαθείς με το ζόρι να αποδείξεις οτι ήταν πετυχημένη.
Δεν σημαίνει οτι όλες οι ιδιωτικοποιήσεις είναι πετυχημένες.Αποδέξου το.

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.282
Πόντοι
8.006
καποιες υποδομες πρεπει οντως να ειναι κρατικες, οπως πχ το δικτυο ενεργειας, το δικτυο των σιδηροδρομων. οι παροχοι ενεργειας, οι εταιρειες σιδηροδρομων ομως, πρεπει να ειναι ιδιωτικες. γιατι ειδικα στην ελλαδα, εχετε φαει ολοι στη μαπα τα λαμπρα αποτελεσματα του κρατους-επιχειρηματια και απορω πως δεν εχετε ξεσηκωθει να τους φατε τοσα χρονια.

εχετε στην ελλαδα τα χειροτερα κρατικα μεσα μεταφορας, τη χειροτερη κρατικη τηλεοραση, τα χειροτερα κρατικα νοσοκομεια, τα χειροτερα σχολεια, τα χειροτερα πανεπιστημια, και καθεστε και συζητατε για ιδιωτικοποιησεις.
O OΣΕ ειδικα είναι μια τοσο αρρωστημενη κατασταση, ώστε ΟΛΟΙ οι υπουργοι που τον αφησαν κρατικο τοσα χρονια, επρεπε να πανε Ειδικο Δικαστηριο.
Στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλέας, το τελευταιο προπυργιο του κουλτουρονεοκομμουνισμου, η επιχειρηματικοτητα είναι παντα ο δαιμονας, και το κρατος ο σωτηρας.
Εξαλλου ακομη και τωρα, σε μερικους ανόητους φταινε οι ιδιωτες επιχειρηματιες που...πινουν το αιμα του λαου, και όχι οι αδηφαγοι κρατικοι οργανισμοί που παραγουν μονο ελλειμματα. Ενώ μαλιστα είναι παγκοίνως γνωστο ότι οι ιδιωτικοποιήσεις φερνουν παντα μειωση τιμων.
Όπως τα λεει ο φιλος είναι. Αντι να δουν καποιοι το πρόβλημα καταματα, εχουν ετοιμη την απαντηση. Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ηταν διεφθαρμένοι, το κρατος είναι η σωστη ιδεα, τωρα που θα ερθει η αριστερα θα το κανει σωστα.
Εκατο χρονια τρόικα και μνημονιο θελουμε ακομη για να στρωσουμε.
 

kolotripidakias

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2013
Μηνύματα
441
Like
4
Πόντοι
1

διαβαστε τι ελεγε ο αντιστοιχος φωτοπουλος δηλαδη ο νουμερο ενα συνδικαλιστης και φανατιλας εναντιον της ιδιωτικοποιησης μετα απο μερικα χρονια. παραδεχεται ο ανθρωπος οτι πετυχε το θεμα.

μιλατε για μια διαδικασια που δεν ηταν ουτε η πιο ξεκαθαρη, ουτε η πιο "πετυχημενη" γιατι ειναι απο τις περιπτωσεις, οπως πχ η ενεργεια, που το κρατος οφειλει να κρατησει καποια υποδομη στα δικα του χερια για διαφορους λογους.

αλλα το να γενικευετε και να λετε "οι εταιρειες δεν επενδυσαν αλλα μονο εισπρατουν" ειναι λαθος. γιατι και επενδυσεις κανουν σε τρενα, υπηρεσιες, μισθους και λοιπα. και φυσικα εισπρατουν - εταιρεια ειναι οχι ιδρυμα.
 

skletzas

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2013
Μηνύματα
1.112
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16

διαβαστε τι ελεγε ο αντιστοιχος φωτοπουλος δηλαδη ο νουμερο ενα συνδικαλιστης και φανατιλας εναντιον της ιδιωτικοποιησης μετα απο μερικα χρονια. παραδεχεται ο ανθρωπος οτι πετυχε το θεμα.

μιλατε για μια διαδικασια που δεν ηταν ουτε η πιο ξεκαθαρη, ουτε η πιο "πετυχημενη" γιατι ειναι απο τις περιπτωσεις, οπως πχ η ενεργεια, που το κρατος οφειλει να κρατησει καποια υποδομη στα δικα του χερια για διαφορους λογους.

αλλα το να γενικευετε και να λετε "οι εταιρειες δεν επενδυσαν αλλα μονο εισπρατουν" ειναι λαθος. γιατι και επενδυσεις κανουν σε τρενα, υπηρεσιες, μισθους και λοιπα. και φυσικα εισπρατουν - εταιρεια ειναι οχι ιδρυμα.
Για να επιτύχει όμως ,γίναν και καμπόσα δυστυχήματα με νεκρούς και πληρώθηκαν μερικά δις απο τους φορολογόμενους για να γίνει το αυτονόητο,δηλαδή να επισκευαστούν οι ράγες και να γίνεται τακτική συντήρηση.

Αν οι εταιρείες είχαν εξαρχής αναλάβει το κόστος συντήρησης,δεν θα έλεγε κανείς τίποτα.
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.585
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
8.153
Πόντοι
14.565
Ή για να πάμε και στα δικά μας, θυμηθείτε τί έλεγαν οι αντίστοιχοι Φωτόπουλοι για ΟΤΕ/Ολυμπιακή. Αρκετά με το σκυλολόι. Ιδιωτικοποίηση τώρα.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
τυπε παμε σε αυτα που λεω πιο πανω. εσυ τωρα κατηγορεις το καπιταλισμο. τωρα εγω τι να σου πω. δηλαδη προφανως θελεις να καταργηθει ο καπιταλισμος παγκοσμιως και να εφαρμοστει καποιο αλλο συστημα. τι κουβεντα τυπε μου να κανουμε? να πουμε για τα αλλα συστηματα που ειδαμε? ακυρη κουβεντα. να μου πεις για καποιο νεο συστημα που ακομα δεν εχει εφαρμοστει? ακυρη κουβεντα.

με το καπιταλισμο προχωραει ο πλανητης τυπε θες δε θες. αλλου ειναι πιο 'ανθρωπινος' αλλου ειναι πιο σκληρος.

να στο πω και αλλιως τυπε για να μην νομισεις οτι μιλας με κανεναν καμμενο αρχικαπιταλα: σου λεω εγω το εξης: αυτη τη στιγμη στον πλανητη υπαρχουν τα ρησορσηζ για να φαει ολος ο πλανητης, για να εχει πλασμα τηλεοραση ολος ο πλανητης και για να εχει αμαξαρα ολος ο πλανητης. αυτο ειναι αληθεια να ξερεις, απλα νουμερα ειναι, αμα κανεις διαιρεσεις το βλεπει οποιος θελει.

ο μισος πλανητης και βαλε ομως ειναι στη δυστυχια. ξερεις γιατι? γιατι εχουμε χρημα.

το χρημα σημαινει φτωχια (κλεμμενο ειναι αυτο τυπε).

οταν καταργηθει το χρημα, θα εχουμε αφθονια και ευτυχια στο πλανητη.

αλλα οσο η 'αριστερα' αμολαει παπαντζες για κομμουνισμο και αρχιδιες για αναδιανομη του πλουτου (δηλαδη εμεις αντι για εσεις), αντι να εξηγησει πως ΗΔΗ υπαρχει ο τροπος να τρωμε/γαμαμε ολοι, ακρη δεν θα βγει.

τωρα στο μπουρδελα κομ να κανουμε τετοιες κουβεντες ομως ειναι λιγο μαλακια. οποιος θελει μπορει να διαβασει και το νεο βιβλιο του πικετυ που εγινε και της μοδας και να ξελαμπικαρει.

σωστος  ;) ;) ;)
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
189
Πόντοι
1.390
O OΣΕ ειδικα είναι μια τοσο αρρωστημενη κατασταση, ώστε ΟΛΟΙ οι υπουργοι που τον αφησαν κρατικο τοσα χρονια, επρεπε να πανε Ειδικο Δικαστηριο.
Στη χωρα της φαιδρας πορτοκαλέας, το τελευταιο προπυργιο του κουλτουρονεοκομμουνισμου, η επιχειρηματικοτητα είναι παντα ο δαιμονας, και το κρατος ο σωτηρας.
Εξαλλου ακομη και τωρα, σε μερικους ανόητους φταινε οι ιδιωτες επιχειρηματιες που...πινουν το αιμα του λαου, και όχι οι αδηφαγοι κρατικοι οργανισμοί που παραγουν μονο ελλειμματα. Ενώ μαλιστα είναι παγκοίνως γνωστο ότι οι ιδιωτικοποιήσεις φερνουν παντα μειωση τιμων.
Όπως τα λεει ο φιλος είναι. Αντι να δουν καποιοι το πρόβλημα καταματα, εχουν ετοιμη την απαντηση. Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ ηταν διεφθαρμένοι, το κρατος είναι η σωστη ιδεα, τωρα που θα ερθει η αριστερα θα το κανει σωστα.
Εκατο χρονια τρόικα και μνημονιο θελουμε ακομη για να στρωσουμε.

το αστειο θα ναι να γινει ιδιωτικοποιηση και να ανεβουν οι τιμες(αυτο βλεπω να γινεται) ...μετα να δουμε τι θα λενε οι της ΝΔ   :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
οπως οτι το χαρατσι θα καταργηθει  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom