Νέα

Deep web ή Dark net: Ένα παράλληλο on line σκοτεινό σύμπαν.. μείνετε μακριά...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 50
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πιστεύτε οτι στο Μπου υπάρχουν ψυχάκιδες/ανωμαλάρες??

  • Σίγουρα οι περισσότεροι

    Ψήφοι: 47 49,5%
  • Μπά, τι να κάνουν εδω;

    Ψήφοι: 3 3,2%
  • Μετρημένοι στα δάχτυλα

    Ψήφοι: 22 23,2%
  • Ουτε κάν, οι περισσότεροι είμαστε και γαμω τα παιδια

    Ψήφοι: 23 24,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    95
OP
OP
Ampelale

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.844
Πόντοι
6.796
Ντοπα παρεξηγήθηκες?
Μαλακιες λέμε να περάσει η ώρα ρε..
 

Tmac1

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2015
Μηνύματα
299
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
Δεν ειναι τοσο κακο το deep web. Βρισκεις και χρησιμα πραγματα οπως ηλεκτρονικες αγορες 2 φορες πιο φτηνες απο τις γνωστες.
Βεβαια ειναι και χωρος για ανωμαλους, που ομως ειναι στο χερι σου να τον αποφυγεις και να μην ασχοληθεις!
Οπως και να χει θελει γνωσεις και να παρεις τα μετρα σου πριν περιηγηθεις
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
Δεν ειναι τοσο κακο το deep web. Βρισκεις και χρησιμα πραγματα οπως ηλεκτρονικες αγορες 2 φορες πιο φτηνες απο τις γνωστες.
Βεβαια ειναι και χωρος για ανωμαλους, που ομως ειναι στο χερι σου να τον αποφυγεις και να μην ασχοληθεις!
Οπως και να χει θελει γνωσεις και να παρεις τα μετρα σου πριν περιηγηθεις

απλά με ένα Tor Browser δεν είσαι κομπλε από άποψη ανωνυμίας?
 

colonel nathan jessup

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2017
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
30
Like
532
Πόντοι
306
Το deep web είναι ένας υπερεκτιμημένος αστικός μύθος....τώρα τα του Σφακιανάκη να χαμε να λέγαμε κουβέντες
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
Και πως βρισκεις αυτό το dark web..??

Εξηγήστε σε εμάς τους άσχετους..!
 

readyornot

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιαν 2017
Μηνύματα
82
Κριτικές
1
Like
41
Πόντοι
0
Και πως βρισκεις αυτό το dark web..??

Εξηγήστε σε εμάς τους άσχετους..!

Μπορεις να χεις συνδεση μεσω του Tor , ο οποιος ειναι browser σαν το safari, mozilla και τα λοιπα. Μπορεις μεσω αυτου να πλοηγηθεις σε κανονικες σελιδες οπως αυτες του bou αλλα συνδεεται μεσω vpn που στην ουσια αλλαζει την IP σου.
Ο συγκεκριμενος εχει την ιδιοτητα να διαβαζει και URLs οι οποιες εχουν καταληξη .onion οι οποιες ειναι απαγορευμενες.
Μπορεις να το ψαξεις αλλα απο εναν καθαρο υπολογιστη καθως και να μην ανοιξεις οποιονδηποτε φακελο μιας και ειναι πολυ ευκολο να σε hackaρουν μεσα στο deep web
 
OP
OP
Ampelale

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.844
Πόντοι
6.796
Μπορεις να χεις συνδεση μεσω του Tor , ο οποιος ειναι browser σαν το safari, mozilla και τα λοιπα. Μπορεις μεσω αυτου να πλοηγηθεις σε κανονικες σελιδες οπως αυτες του bou αλλα συνδεεται μεσω vpn που στην ουσια αλλαζει την IP σου.
Ο συγκεκριμενος εχει την ιδιοτητα να διαβαζει και URLs οι οποιες εχουν καταληξη .onion οι οποιες ειναι απαγορευμενες.
Μπορεις να το ψαξεις αλλα απο εναν καθαρο υπολογιστη καθως και να μην ανοιξεις οποιονδηποτε φακελο μιας και ειναι πολυ ευκολο να σε hackaρουν μεσα στο deep web

Και γιατι να μη κάνεις την άναλογη ρυθμιση στον Mozilla π.χ. Proxy κτλ..?
 

peinasmenos_lukos2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2016
Μηνύματα
865
Κριτικές
6
Like
194
Πόντοι
286
Το deep web είναι ένας υπερεκτιμημένος αστικός μύθος....τώρα τα του Σφακιανάκη να χαμε να λέγαμε κουβέντες


πες τα γιατι ακουω τους παντες τριγυρο να λενε και να λενε κουλαμαρες!
εχει πεσει πολυυυυυ διαφημιση!
ισως καποιοι θελουν να βαλουν χερι σε αγορες με εναν ομορφο καινουργιο τροπο!
πχ αν θες ναρκωτικα κανετα παραγγελεια απο το νετ κτλ
 
OP
OP
Ampelale

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.844
Πόντοι
6.796

Tmac1

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2015
Μηνύματα
299
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
1
απλά με ένα Tor Browser δεν είσαι κομπλε από άποψη ανωνυμίας?
Όχι, το πιο απλο ειναι να εχεις και ενα προγραμματακι αποκρυψης ip. Για τους πιο ανασφαλεις μπορεις να μπεις και απο virtual box. Αυτα φυσικα μονο για να περιηγηθεις. Αν εχεις σκοπο να κανεις αγορες κτλ, υπαρχουν και αλλα μετρα
Απο οτι καταλαβαινω στο deep web το κυριοτερο οπλο των παρανόμων χρηστων του ειναι η ανωνυμία..
Η ανωνυμια και το οτι δεν αφηνεις ηλεκτρονικα ιχνη και μπορεις ευκολα να κανεις  οτι αγοροπωλησιες θες. Ενδιαφερον εχει και η ιστορια για το πως επιασαν αυτον που δημιουργησε το silk road την μεγαλυτερη παρανομη αγορα στο νετ που διακινουσε εκατομμυρια.
 

Γαμιαδών33

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2016
Μηνύματα
549
Like
20
Πόντοι
6
..όταν θες να κάνεις μια προβοκατόρικη και ασφαλίτικη ανάρτηση κάν'τη με πιο στυλ..και όχι με θυμό 15χρονου που μόλις τάχα ανακάλυψε ότι η μαγειρική σόδα και το ξύδι δημιουργούν αφρό...δεν θα τσιμπήσει αυτός που θες.
 

Screamer

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.830
Κριτικές
6
Like
100
Πόντοι
16
..όταν θες να κάνεις μια προβοκατόρικη και ασφαλίτικη ανάρτηση κάν'τη με πιο στυλ..και όχι με θυμό 15χρονου που μόλις τάχα ανακάλυψε ότι η μαγειρική σόδα και το ξύδι δημιουργούν αφρό...δεν θα τσιμπήσει αυτός που θες.


  :thumbsup: :thumbsup:  :hi:  :thumbsup: :thumbsup:
 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836

Αυτή είναι η καλλονή που έβγαλε σε δημοπρασία ο απαγωγέας της στο «σκοτεινό διαδίκτυο»


Ζητούσε 300.000 ευρώ σε bitcoin - Τελικά την άφησε γιατί ανακάλυψε ότι ήταν μητέρα
- Η Κλόι Έιλινγκ είναι μοντέλο της σέξι «Σελίδας 3» της βρετανικής εφημερίδας The Sun

Το σέξι μοντέλο Κλόι Έιλινγκ είναι η γυναίκα που είχε απαγάγει ένας βρετανοπολωνός στην Ιταλία ώστε να την βγάλει σε δημοπρασία στο «σκοτεινό διαδίκτυο».


Η 20χρονη κοπέλα εργάζεται ως μοντέλο και έχει φιλοξενηθεί στην πιπεράτη «Σελίδα 3» της βρετανικής εφημερίδας The Sun.
Όπως δήλωσε στους δημοσιογράφους επί μία εβδομάδα που ήταν όμηρος του άγνωστου άντρα, φοβόταν συνεχώς για την ζωή της.

Έφτασε στο Μιλάνο από το Λονδίνο για δουλειά, μια φωτογράφιση που είχε κανονίσει ο ατζέντης της στις 10 Ιουλίου.

Τότε την απήγαγε ο Χέρμπα Λούκας Πάουελ, που υποδύθηκε τον φωτογράφο. Εκείνος την νάρκωσε, την έβαλε σε μια βαλίτσα και την οδήγησε σε διαμέρισμα στο Μιλάνο.

Από εκεί την πήγε σε ένα απομονωμένο σπίτι στα σύνορα με την Ελβετία, όπου την κράτησε με σκοπό να την δημοπρατήσει στο «σκοτεινό διαδίκτυο» (dark web) έναντι 300.000 ευρώ σε bitcoin


Τελικά ο άντρας επέστρεψε με την κοπέλα στο Μιλάνο, όπου την άφησε ελεύθερη γιατί, όπως της είπε, ήταν μητέρα ενός αγοριού δύο ετών και «η οργάνωσή του δεν μπλέκει με μητέρες», όμως την απείλησε πως θα την σκοτώσει εάν αποκάλυπτε τι συνέβη.
Η γυναίκα πήγε απευθείας στις αρχές και ο άντρας συνελήφθη από την ιταλική αστυνομία, που αναζητεί τουλάχιστον έναν συνεργό του.

Μέρος όσων είπε η κοπέλα όταν πήγε στην αστυνομία, δημοσιεύει η Daily Mail: «Ένας άντρας που φορούσε μαύρα γάντια ήρθε από πίσω μου κι έβαλε το ένα του χέρι στο λαιμό μου και το άλλο στο στόμα μου για να μην ουρλιάξω.

Ένας άλλος άντρας, που φορούσε μια μαύρη κουκούλα, μου έκανε μια ένεση στο δεξί μου μπράτσο.
Νομίζω ότι έχασα τις αισθήσεις μου.
Όταν ξύπνησα, φορούσα μια ροζ φόρμα και τις κάλτσες που φοράω τώρα. Συνειδητοποίησα ότι ήμουν στο πορτ-μπαγκάζ με χειροπέδες στους καρπούς και τους αστράγαλούς μου και μονωτική ταινία στο στόμα μου.
Ήμουνα μέσα σε μια τσάντα και μπορούσα να αναπνέω μόνο από μια μικρή τρυπούλα».

Η 20χρονη, μιλώντας στα μμε από το πατρικό της σπίτι στο Λονδίνο, είπε: «Πέρασα μια τρομακτική εμπειρία. Φοβόμουνα για την ζωή μου, κάθε δευτερόλεπτο που περνούσε.
Είμαι εξαιρετικά ευγνώμων στην αστυνομία για την δουλειά που έκανε για να εξασφαλίσει ότι είμαι καλά».


 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836
Δημιουργήθηκε από το Αμερικανικό Ναυτικό για ανώνυμη ανταλλαγή πληροφοριών ασφαλείας

Σκοτεινό Ίντερνετ: Το παράνομο «σούπερ-μάρκετ» σεξ και ναρκωτικών


Τελευταίο «προϊόν» το μοντέλο Κλέι Έλινγκ που τέθηκε προς πώληση για 300.000 bitcoin - Γλίτωσε μόνο γιατί ήταν μητέρα -

Στο Dark Web γίνεται λαθρεμπόριο όπλων, διακίνηση παιδικής πορνογραφίας ακόμη και εμπόριο ανθρώπινων οργάνωνO Lukasz Pawel Herba, o 30χρονος Πολωνός που απήγαγε την 20χρονη Βρετανίδα καλλονή Chloe Ayling αφού την έκλεισε, σιδηροδέσμια και ναρκωμένη μέσα σε μια βαλίτσα, σίγουρα θα έχει πολλά να συζητήσει με τις ανακριτικές αρχές. Και όχι μόνο για το συγκεκριμένο έγκλημά του, αλλά και για το κατά πόσον αληθεύει ότι τα τελευταία πέντε χρόνια έχει γίνει εκατομμυριούχος απαγάγοντας και δημοπρατώντας γυναίκες σαν την σέξι Chloe, μέσω του «Σκοτεινού Διαδικτύου».

Άτομα σαν τον Herba, παρά τη θέλησή τους, λειτουργούν σαν κλειδιά για τη διείσδυση στην πιο νοσηρή, αποτρόπαια και επικίνδυνη περιοχή του ψηφιακού σύμπαντος, το περιβόητο «Dark Web».


Στο «Σκοτεινό Ίντερνετ» μπορεί ο καθένας, αρκεί να έχει μυηθεί καταλλήλως και να κατέχει τον «χάρτη» που θα τον οδηγήσει στις κατάλληλες διαδικτυακές τοποθεσίες, να αγοράσει όλα όσα απαγορεύονται στο νόμιμο εμπόριο:
Ναρκωτικά, όπλα, πλαστά διαβατήρια, κλεμμένες πιστωτικές κάρτες -αλλά αυτά είναι μόνο τα βασικά.
Όπως έδειξε η απίστευτη περίπτωση της προαναφερθείσας απαγωγής, στο Dark Web περιμένουν την πελατεία τους σπείρες όπως η σπείρα «Black Death» που μπορεί να εκτελέσει παραγγελίες αρπαγής μοντέλων προς online εκποίηση.

Κι ακόμη στο «Σκοτεινό Ίντερνετ» είναι εν αφθονία διαθέσιμη η παιδική πορνογραφία και ψηφιακό υλικό από τις πιο αρρωστημένες σεξουαλικές διαστροφές.
Τρομοκρατικές οργανώσεις, πιθανώς Τζιχαντιστές ή εγκληματικές συμμορίες όπως η «Black Death» απλώνουν τα πλοκάμια τους στο σκοτάδι αυτής της ψηφιακής περιοχής. Λέγεται ότι στο «Dark Web» γίνεται ακόμη και εμπόριο ανθρώπινων οργάνων, ενώ στις πιο αλλόκοτες προτιμήσεις περιλαμβάνεται η αγορά της ψυχής θνησιγενών βρεφών ή ακόμη και εμβρύων που θανατώθηκαν με κάποιου είδους διακοπή κύησης.

Ωστόσο, πέρα από τα ειδεχθή και ανείπωτα, το «Σκοτεινό Ίντερνετ» φιλοξενεί και ομάδες που ανταλλάσσουν απαγορευμένες πληροφορίες, συχνά μεταξύ πληροφοριοδοτών και δημοσιογράφων, ιδιαίτερα από χώρες στις οποίες επικρατεί λογοκρισία.

Τι είναι «Βαθύ» και τι «Σκοτεινό» Διαδίκτυο

Σύμφωνα με την επικρατούσα εκτίμηση, το ίντερνετ όπως το γνωρίζουν τα δισεκατομμύρια των καθημερινών χρηστών του, δηλαδή η επικράτεια του Google, του facebook, της Wikipedia κ.λπ, δεν αποτελεί παρά ένα απειροελάχιστο κομμάτι του παγκόσμιου ιστού.

Το λεγόμενο «καθαρό», «ορατό» ή «επιφανειακό» ίντερνετ καταλαμβάνει μόλις το 4% του συνόλου.
Το υπόλοιπο 96%, δηλαδή αμέτρητοι ιστότοποι που δεν θα εμφανιστούν ποτέ σε κανένα «γκουγκλάρισμα», ανήκουν στο αθέατο διαδίκτυο.

Η συνήθης παρομοίωση είναι με ένα παγόβουνο:
Πάνω από την επιφάνεια του νερού εξέχει το μικρότερο τμήματου.
Κάτω από το νερό όμως βρίσκεται ένας τεράστιος, ασύλληπτα μεγάλος όγκος.
Οι ποσότητες των δεδομένων που διακινούνται στο βάθος του διαδικτύου εικάζεται ότι είναι περί τις 550 φορές μεγαλύτερη από ό,τι γίνεται στο «νόμιμο» ίντερνετ.

Εν προκειμένω, το κρυμμένο τμήμα του παγόβουνου ονομάζεται «Βαθύ Διαδίκτυο» («Deep Web») -και δεν είναι απαραιτήτως, ούτε κακό, ούτε παράνομο.
Αρκεί να σκεφτεί κανείς πχ ότι δισεκατομμύρια χρηματικές συναλλαγές γίνονται κάθε ημέρα σε όλο τον πλανήτη μέσω κρυπτογραφημένων δικτύων, με πιο χαρακτηριστική την περίπτωση των τραπεζών. Η ηλεκτρονική αλληλογραφία επίσης μεταξύ χρηστών θα μπορούσε να πει κάποιος ότι είναι μια δραστηριότητα που λαμβάνει χώρα στο περιβάλλον του Βαθέος Δικτύου, εφόσον δεν μπορεί να ευρετηριοποιηθεί από μηχανές αναζήτησης όπως η Google.

To «Βαθύ Δίκτυο» δημιουργήθηκε -και χρηματοδοτείται- από τις Αμερικανικές Ένοπλες Δυνάμεις και συγκεκριμένα το Ναυτικό.
Είναι, επίσης, μια διόλου φρέσκια υπόθεση, εφόσον υφίσταται ήδη περί τα 20 χρόνια. Ο λόγος ύπαρξης ενός αθέατου από τις μάζες δικτύου, ήταν η ανταλλαγή πληροφοριών και η επικοινωνία μεταξύ στρατιωτικών σχηματισμών, κυρίως για λόγους εθνικής ασφάλειας των ΗΠΑ.

Οι διευθύνσεις στο «Βαθύ Διαδίκτυο» φέρουν την χαρακτηριστική κατάληξη .onion -όπου «onion» βέβαια είναι το κρεμμύδι, κάτι που παραπέμπει στα αλλεπάλληλα «στρώματα» διασφάλισης της ανωνυμίας των χρηστών.

Στο Βαθύ Διαδίκτυο η περιήγηση καθίσταται δυνατή μέσω μιας μηχανής αναζήτησης η οποία ονομάζεται TOR (αρκτικόλεξο του «The Onion Router»).
Με δεδομένη την υψηλή επικινδυνότητα υποκλοπής στοιχείων, μετάδοσης ιών και λοιπών εγκλημάτων που συνηθίζονται στον ψηφιακό κόσμο, ο χρήστης οφείλει να καταβάλει κάθε προσπάθεια για να αυτοπροστατεύεται.

Το ίδιο το TOR, εκ κατασκευής, χρησιμοποιεί ένα απείρως περίπλοκο δίκτυο υπολογιστών μέσω των οποίων χάνονται τα ίχνη οποιουδήποτε «τριγυρνά» στο Βαθύ Διαδίκτυο. Ωστόσο, επειδή οι χάκερ καραδοκούν, συνιστώνται μια σειρά από μέτρα προστασίας, καθώς η ανωνυμία αποτελεί την υπέρτατη αξία στο «Deep Web».

Εξυπακούεται, δε, ότι οι όποιες συναλλαγές δεν γίνονται με τους καθιερωμένους τρόπους, αλλά κατά βάσιν με εικονικά νομίσματα, δηλαδή Bitcoins.
Τα Bitcoins, με την κατάλληλη μέθοδο η οποία περιλαμβάνει ακόμη και online παιχνίδια, μπορεί να μετατραπούν σε συμβατικό χρήμα και άρα να «ξεπλυθούν».

Παρόλ' αυτά, σε κάθε περίπτωση το «Σκοτεινό Διαδίκτυο» παραμένει ένα τμήμα του «Βαθέος Διαδικτύου» και επ' ουδενί τα δύο δεν ταυτίζονται.
Κατά καιρούς στην επικαιρότητα αναδύονται γεγονότα που συμβαίνουν σε αυτό το κομμάτι του ίντερνετ, όπως πχ το ιστορικό κλείσιμο του «Silk Road» («Δρόμος του Μεταξιού»), ενός διαδικτυακού πολυκαταστήματος τύπου Amazon -αλλά με ειδίκευση σε οτιδήποτε απαγορευμένο, από ναρκωτικά έως όπλα κ.λπ. Ο υπεύθυνος του «καταστήματος», όχι μόνο εντοπίστηκε, αλλά και καταδικάστηκε σε ισόβια δεσμά.

Παγκοσμίως, οι υπηρεσίες δίωξης του ηλεκτρονικού εγκλήματος υποτίθεται πως εξελίσσουν ψηφιακά εργαλεία προκειμένου να εντοπίζουν και να συλλαμβάνουν κακοποιούς. Το FBI, η καναδική αστυνομία, η Interpol και άλλοι μηχανισμοί παρακολουθούν στενά τα τεκταινόμενα στο «Σκοτεινό Διαδίκτυο», επί του παρόντος όμως το «Dark Web» παραμένει ένα φιλόξενο λημέρι (και) για την παρανομία.

 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836


«Κάποιος με μαύρα γάντια ήρθε από πίσω και έβαλε το ένα χέρι στον λαιμό μου και το άλλο στο στόμα μου, ενώ ένα δεύτερο άτομο, που φορούσε μια μαύρη μπαλακλάβα, μου έκανε ένεση στο δεξί χέρι.
Νομίζω ότι έχασα τις αισθήσεις μου. Όταν ξύπνησα φορούσα ένα ροζ κορμάκι και τις κάλτσες που φοράω τώρα.

Συνειδητοποίησα ότι ήμουν στο πορτμπαγκάζ ενός αυτοκινήτου, με τους καρπούς και τους αστραγάλους μου δεμένους, και κολλητική ταινία στο στόμα μου.
Ήμουν μέσα σε μια τσάντα, με μόνο μια μικρή τρύπα που μου επέτρεπε να αναπνέω» είπε στην ιταλική αστυνομία η Κλόε Έιλινγκ, 20χρονο μοντέλο από τη Βρετανία πουαπήχθη στο Μιλάνο από απαγωγείς που επιχείρησαν να την βγάλουν σε δημοπρασία στο dark web.

Όπως αναφέρεται σε δημοσίευμα του Guardian, η Έιλινγκ θεωρείται πως ναρκώθηκε και μεταφέρθηκε μέσα σε μια τσάντα στο Μποργκιάλ, ένα χωριό κοντά στο Τορίνο, πριν απελευθερωθεί έξι ημέρες μετά και μεταφερθεί στο βρετανικό προξενείο στο Μιλάνο. Στην κατάθεσή της είπε πως ούρλιαζε τόσο πολύ, που οι απαγωγείς της αναγκάστηκαν να σταματήσουν τρεις φορές το αυτοκίνητο ενώ τη μετέφεραν.
Όσον αφορά στην αιχμαλωσία της στο σπίτι όπου την είχαν κλεισμένη, είπε ότι είχαν δεμένα τα πόδια και τα χέρια της σε συρτάρια.
«Αναγκαζόμουν να κοιμάμαι στο πάτωμα, σε έναν υπνόσακο» είπε.

Οι απαγωγείς της Έιλινγκ, φέρονται να είχαν προσπαθήσει να την πουλήσουν για πάνω από 300.000 δολάρια, απαιτώντας παράλληλα από τον ατζέντη της να καταβάλει λύτρα για να την επιστρέψουν.
Ωστόσο οι αρχές ανέφεραν πως απελευθερώθηκε όταν οι απαγωγείς της διαπίστωσαν ότι είχε ένα δίχρονο παιδί, καθώς υποτίθεται πως οι κανόνες τους απαγορεύουν την απαγωγή γυναικών που είναι μητέρες.

Η MailOnline δημοσίευσε μια επιστολή που φέρεται να απεστάλη στην ίδια από μια οργάνωση ονόματι «Black Death» (Μαύρος Θάνατος), όπου λεγόταν ότι η Έιλινγκ απελευθερώθηκε εξαιτίας «μεγάλης γενναιοδωρίας), και τονιζόταν ότι δεν θα έπρεπε να διερευνηθεί το συμβάν, να μην μιλήσει για τους απαγωγείς της και ότι θα έπρεπε να πληρώσει 50.000 δολάρια σε bitcoins μέσα σε ένα μήνα, αλλιώς θα «εξοντωνόταν».

Μία «διαφήμιση» για την ίδια ανέφερε πως κορίτσια- σκλάβες του σεξ μπορούν να αποσταλούν σε όλο τον κόσμο αντί χρηματικού αντιτίμου.
«Η παράδοση στην ΕΕ είναι δωρεάν, ίσως χρειαστεί χρόνος ανάλογα με την τοποθεσία και το σημείο παράδοσης», αναφερόταν, ενώ συμπληρωνόταν πως η δημοπρασία για την 20χρονη θα λάμβανε χώρα στις 16 Ιουλίου.
Επίσης, διευκρινιζόταν πως «μπορούμε να απαγάγουμε κάποια συγκεκριμένα για τις ανάγκες σας», ενώ τονιζόταν ότι η οργάνωση έχει γιατρό που τις εξετάζει για σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και ελέγχει αν είναι «αγνές». «Δεν πουλάμε κορίτσια που είναι άρρωστα, έγκυες, έχουν σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα ή είναι νεαρές μητέρες».

Για την απαγωγή έχει συλληφθεί ο Λούκας Χέρμπα, Πολωνός που ζει στη Βρετανία. Ο 30χρονος φέρεται να είναι ανώτερο στέλεχος στην οργάνωση, η οποία φέρεται να είναι ένα online δίκτυο απαγωγών «σκλάβων του σεξ», που έχει διερευνηθεί από τη Europol.
Κατά την 20χρονη, στην απαγωγή ενεπλάκησαν και άλλα άτομα.

Όπως είπε η Έιλινγκ, ο Χέρμπα της είπε πως το αφεντικό του ήταν έξω φρενών, καθώς είχε απαγάγει λάθος άτομο.
«Δεν έπρεπε να με είχαν αρπάξει επειδή είναι ξεκάθαρο από τον λογαριασμό μου στο Instagram ότι είμαι μητέρα μικρού παιδιού, και αυτό είναι ενάντια στους κανόνες της οργάνωσης.
Είπε πως η αιχμαλωσία δεν μπορούσε να σταματήσει, καθώς είχαν ήδη δημοσιεύσει δύο φωτογραφίες μου στο deep web, που είχαν τραβηχτεί ενώ ήμουν αναίσθητη. Υπήρχαν ήδη κάποιοι που είχαν εκφράσει ενδιαφέρον».

«Μου είπε ότι είχε βγάλει πάνω από 15 εκατ. ευρώ μέσα στα τελευταία πέντε χρόνια.
Μου εξήγησε πως όλα τα κορίτσια πωλούνται σε αραβικές χώρες. Όταν ο αγοραστής βαρεθεί ένα κορίτσι, είτε τη δίνει σε άλλους, είτε την ταΐζει στις τίγρεις».ι

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom