Νέα

Bρέθηκε νεκρή η Νανά Καραγιάννη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dopamina
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.520
Κριτικές
1
Like
30.286
Πόντοι
8.006
Η συγκεκριμένη γυναίκα πέθανε ,λες να παρίστανε ότι ήταν άρρωστη;

Καταρχήν η νευρική ανορεξία είναι ψυχιατρικό πρόβλημα ,και τα ψυχιατρικά
νοσήματα  δεν "είναι απλά στην φαντασία" του νοσούντος, είναι σοβαρά νοσήματα και ενίοτε θανατηφόρα. Ο εγκέφαλος όπως και τα υπόλοιπα όργανα του σώματος μπορεί να νοσήσει με την
διαφορά ότι όταν ο εγκέφαλος νοσεί παρουσιάζει συμπτώματα στην λεγόμενη "ψυχική σφαίρα"
του ατόμου δηλαδή στην διάθεση ,την λογική και την προσωπικότητα του ατόμου ,ενώ όταν νοσεί π.χ. το στομάχι το πολύ πολύ να έχεις στομαχόπονο. Με λίγα λόγια οι ασθένειες του Κ.Ν.Σ. είναι πολύπλοκες καταστάσεις και το μεγαλύτερο εμπόδιο στην θεραπεία τους είναι
η άρνηση του ίδιου του πάσχοντα να θεραπευτεί ή η άρνηση του να παραδεχτεί ότι είναι άρρωστος.

Ένα κοινό πρόβλημα στην ιατρική είναι η μη συμμόρφωση του ασθενούς στην θεραπεία ,ειδικά
στην ψυχιατρική το φαινόμενο αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με άλλες ειδικότητες. 
Σε τι διαφωνουμε στην φραση μου την οποια παρεθεσες?
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.347
Κριτικές
15
Like
5.891
Πόντοι
1.496
Η συγκεκριμένη γυναίκα πέθανε ,λες να παρίστανε ότι ήταν άρρωστη;

Καταρχήν η νευρική ανορεξία είναι ψυχιατρικό πρόβλημα ,και τα ψυχιατρικά
νοσήματα  δεν "είναι απλά στην φαντασία" του νοσούντος, είναι σοβαρά νοσήματα και ενίοτε θανατηφόρα. Ο εγκέφαλος όπως και τα υπόλοιπα όργανα του σώματος μπορεί να νοσήσει με την
διαφορά ότι όταν ο εγκέφαλος νοσεί παρουσιάζει συμπτώματα στην λεγόμενη "ψυχική σφαίρα"
του ατόμου δηλαδή στην διάθεση ,την λογική και την προσωπικότητα του ατόμου ,ενώ όταν νοσεί π.χ. το στομάχι το πολύ πολύ να έχεις στομαχόπονο. Με λίγα λόγια οι ασθένειες του Κ.Ν.Σ. είναι πολύπλοκες καταστάσεις και το μεγαλύτερο εμπόδιο στην θεραπεία τους είναι
η άρνηση του ίδιου του πάσχοντα να θεραπευτεί ή η άρνηση του να παραδεχτεί ότι είναι άρρωστος.

Ένα κοινό πρόβλημα στην ιατρική είναι η μη συμμόρφωση του ασθενούς στην θεραπεία ,ειδικά
στην ψυχιατρική το φαινόμενο αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με άλλες ειδικότητες.  
Ακριβως.Το ειπα και προηγουμενως.Ψυχικο νοσημα και θεραπεια που θα συστησει ο γιατρος.Και στη κλινικη να βαλει τον ασθενη για ενα μηνα στη μεγαλη εκδηλωση των συμπτωματων στην αρχη που ειναι σε εξαρση.Μετα ο γιατρος δε θα ειναι διπλα απο τον ασθενη.Θα πρεπει μονος του να συνειδητοποιησει το προβλημα και να ακολουθει πιστα τη φαρμακευτικη αγωγη για να ειναι καλα σχεδον.Αν σταματησει να παιρνει τα φαρμακα,επανερχεται και το προβλημα.
 
OP
OP
dopamina

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
Τα οποια ηταν ποια? Οτι με καταραστηκε να πεθανω και τον μπαναρισε ο Αντισθενης? Ναι. Τι? Πες μου οτι φταιω εγω κιολας.
μετα απο αυτο που εκανες ισως κ ο κοσνικ επαθε νευρικη ανορεξια
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.520
Κριτικές
1
Like
30.286
Πόντοι
8.006
Οχι τύπε, δεν καταλαβες. Εγω παύω να ασχολουμαι. Την αποψη μου την ειπα, περαιτερω οι απαντησεις που παιρνω δειχνουν οτι δεν εχετε αντιληφθει καν τι ειπα, καποιοι το διαστρεβλωνετε κιολας, αντε γεια.
 

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
Σε τι διαφωνουμε στην φραση μου την οποια παρεθεσες?

Στο ότι όσοι έχουν ψυχολογικά προβλήματα απλά "χαϊδεύονται" και το παίζουν
άρρωστοι, και ότι όπως παρέθεσες σε προηγούμενα ποστ αρκούν μερικά χαστούκια
για την θεραπεία της κατάθλιψης. Ίσως με την λογική σου για την θεραπεία της
βαρείας κατάθλιψης εκτός από χαστούκια να χρειάζονται και κλωτσιές και
σε ανθεκτικές περιπτώσεις στην θεραπεία ίσως χρειαστούν και κουτουλιές.  
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.520
Κριτικές
1
Like
30.286
Πόντοι
8.006
Στο ότι όσοι έχουν ψυχολογικά προβλήματα απλά "χαϊδεύονται" και το παίζουν
άρρωστοι, και ότι όπως παρέθεσες σε προηγούμενα ποστ αρκούν μερικά χαστούκια
για την θεραπεία της κατάθλιψης. Ίσως με την λογική σου για την θεραπεία της
βαρείας κατάθλιψης εκτός από χαστούκια να χρειάζονται και κλωτσιές και
σε ανθεκτικές περιπτώσεις στην θεραπεία ίσως χρειαστούν και κουτουλιές. 
Ξαναδιαβασε τι ειπα. Πουθενα δεν λεω αυτα που αναφερεις. Βαρεθηκα. Καληνυχτα.
 

Pan0s_L

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2017
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
πολυ κριμα..το παλεψε οσο μπορεσε αλλα μακαρι να παραδειγματιστουν οι περισσοτερες και να τρωνε...τα θελουμε "μπαμπατσικα"
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.724
Κριτικές
6
Like
8.913
Πόντοι
1.686
Το θεμα με εχει απασχολησει και εμενα τύπε. Οσο κι αν ξερω οτι πολλοι διαφωνουν, εγω παντα εχω παγιως την αποψη οτι για τα "ψυχολογικα" προβληματα, στα οποια εντασσω και την νευρικη ανορεξια (και τις δηθεν "καταθλιψεις"), η λυση ειναι πεντε σφαλιαρες απο τον γονιο για να στρωσει ο εγκεφαλος. Αντε τωρα στην γιαγια μου την μακαριτισσα, που μας κυνηγουσε με το πιατο, να της πεις δεν τρωω γιατι εχω νευρικη ανορεξια. Θα ερχοταν το βραδυ που κοιμοσουν και θα σου κραταγε τη μυτη κλειστη να ανοιξεις το στομα να σε ταισει. Δεν ξερω ρε παιδια, δεν τα καταλαβαινω αυτα.

Τελείως ΛΑΘΟΣ αυτά που λες.
Αλλο απλή ανορεξία, άλλο επιθυμία να γίνει
μια κοπέλα λεπτή,  και άλλο ψυχογενής ανορεξία.



Η ψυχογενής ανορεξία, είναι μια αντίδραση
στη μητέρα που πάει να δώσει τροφή στο παιδί της
επειδή το παιδί έχει αναπτύξει ΠΑΡΑΝΟΪΚΗ εχθρότητα
για τη μητέρα και θεωρεί την τροφή και το πάχος σαν "δηλητήριο".

Η ψυχογενής ανορεξία είναι ψύχωση,
και χρειάζεται φάρμακα, και
κατανόηση και ΟΧΙ πίεση.

Μην μπερδεύεις την έμμονη ιδέα μιας κοπέλας
να έχει λεπτή σιλουέτα, με την ψυχογενή ανορεξία.
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
23.724
Κριτικές
6
Like
8.913
Πόντοι
1.686
πολυ κριμα..το παλεψε οσο μπορεσε αλλα μακαρι να παραδειγματιστουν οι περισσοτερες και να τρωνε...τα θελουμε "μπαμπατσικα"

Η ψυχογενής ανορεξία είναι μορφή παράνοιας
που δεν υπακούει στη λογική.

Θέλει φάρμακα + υποστηρικτική ψυχοθεραπεία


Μη μπερδεύεις
την ανορεξία λόγω κατάθλιψης
την στερηση τροφής  λόγω έμμονης ιδέας να γίνει μοντέλο μια κοπέλα


με την ψυχογενή ανορεξία που είναι παρανοια.
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.784
Κριτικές
11
Like
603
Πόντοι
376
ποτέ δεν κατάλαβα πως πεθαίνει κόσμος από αυτό..
τόσο δύσκολο είναι να τρως τουλάχιστον 1 άντε 2 μήλα την μέρα να μείνεις ζωντανός

ένα κομματάκι ανά μια ώρα πόσο δύσκολο είναι
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.875
Κριτικές
3
Like
1.481
Πόντοι
216
ποτέ δεν κατάλαβα πως πεθαίνει κόσμος από αυτό..
τόσο δύσκολο είναι να τρως τουλάχιστον 1 άντε 2 μήλα την μέρα να μείνεις ζωντανός

ένα κομματάκι ανά μια ώρα πόσο δύσκολο είναι

τυπε, από ένα σημειο και μετα, υπολειτουργουν τα οργανα και δεν μπορουν να λειτουργησουν επαρκως. Και σιγά-σιγά σβηνουν εντελως!

Δηλαδη, εάν παρεις έναν ανορεξικο και τον πας στα Βλαχικα π.χ. και του βαλεις κοψιδια (με την ελπιδα ότι θα σωθει ξερω γω), το πιο πιθανο είναι να σου μεινει σεκος στον τοπο!

Η μηδαμινη διατροφή μπορει ισως να παρατεινει την 'ημερομηνια ληξης' ενός ανθρωπου που εχει αυτό το πρόβλημα, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν συντηρει επαρκως τις σωματικες του λειτουργιες.

Εχω χασει φιλικο προσωπο από ακριβως το ιδιο πραγμα, και το μονο που εχω να πω, είναι πως μιλαμε για ΜΕΓΑΛΟ μαρτυριο για οσους είναι γυρω, και επισης για ΠΛΗΡΗ αρνηση!

Συνηθως (όπως προειπε φιλος πιο πριν εδώ), οφείλεται σε αντιδραση σε καταπιεστικους γονεις, των οποιων τα παιδια υποσυνείδητα εκλαμβανουν την τροφη που τους προσφερουν ως δηλητηριο!
Πολύ δυστυχως, δεν είναι κατι απλο που λυνεται με μια φαπα κι ένα χαστουκι όπως θα πρεπε, καθως η παρανοια που διακατεχει τους παθοντες, συνηθως προσθετει καποια ικανοποιηση με το γεγονός πως αυτοτιμωρούνται.

Και τα σχολια τυπου 'φαε κατι/παρε κανα κιλο/σαμιαμιδι εγινες' να ξερετε πως στην ουσια επιβραβευουν τον παθοντα, αντι να τον ωθουν στο να αποκατασταθεί. ΛΕιτουργει πολύ περιεργα, και κάθε περιπτωση μπορει να είναι διαφορετικη.

Εάν δειτε κατι τετοιο στους γυρω σας, μην διστασετε να πλησιασετε τους κοντινούς του, προκειμενου να απευθυνθουν σε καποιον ειδικο! Οσο νωρίτερα, τοσο καλυτερα.

Ελαφρυ το χωμα που θα το σκεπασει το κοριτσι, η ψυχουλα της το ξερει πως υπεφερε κι αυτή!

 

caracortado

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2012
Μηνύματα
2.783
Like
72
Πόντοι
16
Για να ειμαστε ακριβεις, ειχα πει οτι πολλοι απο οσους επικαλούνται "καταθλιψη", απλώς χαιδεύονται. Και γενικως ειμαι πολυ επιφυλακτικος απεναντι σε οσους επικαλουνται ψυχολογικα προβληματα. Επισης ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι θεωρω τεραστια μαλακια να φερεις απο μονος σου τον εαυτο σου σε μια κατασταση που δεν μπορεις να φας. Οπως θεωρω και μαλακια να πεθαινεις απο ναρκωτικα. Αν μου επιτρεπεις, αυτη ειναι η αποψη μου και δεν αλλαζει.
Τωρα, την ατακα "τραβα να το πεις στον ταφο της" δεν το καταλαβα. Καποιος μπορει επισης και να αυτοκτονησει π.χ. απο ερωτικη απογοητευση. Που το θεωρω πολυ μεγαλη μαλακια. Αν δηλαδη αυριο καποιος αυτοκτονησει απο ερωτικη απογοητευση θα μου πεις "τραβα πες το στον ταφο του"?

Ντούρου ντούρου ντούρου ντούρου
στην πλατεία Κουμουντούρου.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης

Συνημμένα

  • ν.jpg
    ν.jpg
    68,1 KB · Εμφανίσεις: 66

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.170
Κριτικές
496
Like
62.328
Πόντοι
39.662
Νεκρή στο σπίτι της στην Κυψέλη βρέθηκε η Νανά Καραγιάννη. Η γνωστή τηλεπαρουσιάστρια βρέθηκε νεκρή στο διαμέρισμα της επί της οδού Θήρας.

ντοπα δεδομένου οτι η Νανα ήταν 35 κιλα και δεν ειχε καθολου κρεας πανω της σε ποσο καιρο λες να την ξεθαψουν ? εγω πιστευω σε 6 μηνες θα εχει λιωσει ολη.
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
κρίμα ταλαιπωρήθηκε πολύ και δεν είχε πειράξει κανένα rip
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom