Νέα

Bρέθηκε νεκρή η Νανά Καραγιάννη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dopamina
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 142
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gbeyyt11

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2008
Μηνύματα
1.516
Like
143
Πόντοι
16
Η συγκεκριμενη εχει πει σε συνεντευξεις οτι τα ψυχολογικα της απο τους γονεις της προηλθαν, οποτε μαλλον δεν ειχε και πολλη υποστηριξη απο εκεινη την πλευρα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.284
Πόντοι
8.006
Η συγκεκριμενη εχει πει σε συνεντευξεις οτι τα ψυχολογικα της απο τους γονεις της προηλθαν, οποτε μαλλον δεν ειχε και πολλη υποστηριξη απο εκεινη την πλευρα.
Α μαλιστα, δεν το γνωριζα αυτο.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Το θεμα με εχει απασχολησει και εμενα τύπε. Οσο κι αν ξερω οτι πολλοι διαφωνουν, εγω παντα εχω παγιως την αποψη οτι για τα "ψυχολογικα" προβληματα, στα οποια εντασσω και την νευρικη ανορεξια (και τις δηθεν "καταθλιψεις"), η λυση ειναι πεντε σφαλιαρες απο τον γονιο για να στρωσει ο εγκεφαλος. Αντε τωρα στην γιαγια μου την μακαριτισσα, που μας κυνηγουσε με το πιατο, να της πεις δεν τρωω γιατι εχω νευρικη ανορεξια. Θα ερχοταν το βραδυ που κοιμοσουν και θα σου κραταγε τη μυτη κλειστη να ανοιξεις το στομα να σε ταισει. Δεν ξερω ρε παιδια, δεν τα καταλαβαινω αυτα.
ναι θυμαμαι που ειχες πει οτι αυτα ειναι χαιδεματα. Πηγαινε στον ταφο της να το πεις τωρα.
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Οχι φιλε διαφωνω. Ειναι ΤΟΣΟ απλο. Ο γονιος απο διπλα. Εβαλες δαχτυλακι στο λαιμο? Στο σπαω. Χωρις πλακα. Και το αλλο παλι. Τι παει να πει εμενε μονη της στην κυψελη? Αντε τωρα εγω να αντιμετωπιζω τετοιο προβλημα και να με αφηνανε οι γονεις μου να μενω μονος. Επιμενω, δεν τα καταλαβαινω αυτα. Με συγχωρειτε. Στο κατω κατω ΠΕΘΑΝΕ η κοπελα. Τι την βοηθησαν οι μη "παραδοσιακες" λυσεις?

Εσύ χαραμίζεσαι στο Bou τελικά..
Έπρεπε να γίνεις ψυχολόγος να μιλάς για "δήθεν καταθλίψεις" :jerking: και να προτείνεις στους γονεις να χώνουν σφαλιάρες.

Λες και ολες οι περιπτώσεις ειναι σαν της Καραγιάννη.
Ξέρω κοπελες σε κανονικά κιλα,που προκαλούσαν εμετούς και άμα δεν κοζάρεις 2-3 πράγματα
π.χ. σημάδια από κοπτήρες,ιδέα δεν έχεις ότι η άλλη ξερνάει καθε μέρα.

Εγω εμαθά πολλά από γκόμενα αθλήτρια ρυθμικής,που μου ελεγε ότι όλες όσες αγωνιζονται σε υψηλό επιπεδο ξερνάνε επί χρόνια.
Και η εσωτερική ζημια απο τα όξινα γαστρικά υγρά,σε οισοφαγο και δοντια,όπως και αλλες φθορες σε όργανα,είναι μεγάλη
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.284
Πόντοι
8.006
ναι θυμαμαι που ειχες πει οτι αυτα ειναι χαιδεματα. Πηγαινε στον ταφο της να το πεις τωρα.
Για να ειμαστε ακριβεις, ειχα πει οτι πολλοι απο οσους επικαλούνται "καταθλιψη", απλώς χαιδεύονται. Και γενικως ειμαι πολυ επιφυλακτικος απεναντι σε οσους επικαλουνται ψυχολογικα προβληματα. Επισης ειναι ΒΕΒΑΙΟ οτι θεωρω τεραστια μαλακια να φερεις απο μονος σου τον εαυτο σου σε μια κατασταση που δεν μπορεις να φας. Οπως θεωρω και μαλακια να πεθαινεις απο ναρκωτικα. Αν μου επιτρεπεις, αυτη ειναι η αποψη μου και δεν αλλαζει.
Τωρα, την ατακα "τραβα να το πεις στον ταφο της" δεν το καταλαβα. Καποιος μπορει επισης και να αυτοκτονησει π.χ. απο ερωτικη απογοητευση. Που το θεωρω πολυ μεγαλη μαλακια. Αν δηλαδη αυριο καποιος αυτοκτονησει απο ερωτικη απογοητευση θα μου πεις "τραβα πες το στον ταφο του"?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.284
Πόντοι
8.006
Εσύ χαραμίζεσαι στο Bou τελικά..
Έπρεπε να γίνεις ψυχολόγος να μιλάς για "δήθεν καταθλίψεις" :jerking: και να προτείνεις στους γονεις να χώνουν σφαλιάρες.

Λες και ολες οι περιπτώσεις ειναι σαν της Καραγιάννη.
Ξέρω κοπελες σε κανονικά κιλα,που προκαλούσαν εμετούς και άμα δεν κοζάρεις 2-3 πράγματα
π.χ. σημάδια από κοπτήρες,ιδέα δεν έχεις ότι η άλλη ξερνάει καθε μέρα.

Εγω εμαθά πολλά από γκόμενα αθλήτρια ρυθμικής,που μου ελεγε ότι όλες όσες αγωνιζονται σε υψηλό επιπεδο ξερνάνε επί χρόνια.
Και η εσωτερική ζημια απο τα όξινα γαστρικά υγρά,σε οισοφαγο και δοντια,όπως και αλλες φθορες σε όργανα,είναι μεγάλη
Ναι, σε τι διαφωνεις μαζι μου? Οτι ο γονιος πρεπει να ειναι αδιαφορος? Τι?
Ασε ρε φιλε, θα ξερναγα εγω τρεις φορες τη μερα και δεν θα το ηξερε η μανα μου. Πλακα κανουμε τωρα?
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Ναι, σε τι διαφωνεις μαζι μου? Οτι ο γονιος πρεπει να ειναι αδιαφορος? Τι?
Ασε ρε φιλε, θα ξερναγα εγω τρεις φορες τη μερα και δεν θα το ηξερε η μανα μου. Πλακα κανουμε τωρα?

Ο γονιος πολλές φορες:
α)Δεν έχει την εμπειρία να καταλάβει κάποια πράγματα.
Από ναρκωτικά,μέχρι διατροφικά προβληματα ή άλλες παρεκκλισεις,χαμπάρι δεν παίρνει ο γονιός,αν δεν γινεις πρεζάκι ή 30 κιλα.
β)Δεν πιστεύει ότι ειναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο στο ΔΙΚΟ του παιδί.
γ)Δεν είναι 24/7 πάνω από το παιδί του,π.χ.αν αυτο παει και σπουδάσει σε άλλη πόλη,δεν μπορεί να το ελεγξει.

Εσυ βλέπεις την Καραγιάννη που η περίπτωσή της φαινόταν.
Εγώ μπορώ σου φέρω κάποιες και να μην πάρεις χαμπαρι.
Με το ξέρασμα,απλά διατηρούνται σε κανονικά κιλά.

 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
487
Πόντοι
186
Μη του απαντατε. Θα σταματησει.
 

mihalis77

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2016
Μηνύματα
126
Like
39
Πόντοι
1
Ο γονιος πολλές φορες:
α)Δεν έχει την εμπειρία να καταλάβει κάποια πράγματα.
Από ναρκωτικά,μέχρι διατροφικά προβληματα ή άλλες παρεκκλισεις,χαμπάρι δεν παίρνει ο γονιός,αν δεν γινεις πρεζάκι ή 30 κιλα.
β)Δεν πιστεύει ότι ειναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο στο ΔΙΚΟ του παιδί.
γ)Δεν είναι 24/7 πάνω από το παιδί του,π.χ.αν αυτο παει και σπουδάσει σε άλλη πόλη,δεν μπορεί να το ελεγξει.

Εσυ βλέπεις την Καραγιάννη που η περίπτωσή της φαινόταν.
Εγώ μπορώ σου φέρω κάποιες και να μην πάρεις χαμπαρι.
Με το ξέρασμα,απλά διατηρούνται σε κανονικά κιλά.


όπως τα λέει ο φίλος...
Δεν είναι τόσο απλό όταν είσαι στην απέξω.
Μπορει ο γονιος να ειναι εκει και να ταϊζει αλλά το γαμημένο το μυαλό βρίσκει τρόπους να ξεφύγει.

Το σοκ πιάνει σε πολύ λίγες περιπτώσει όπου δεν έχει προλάβει να "γαμηθεί" το μυαλό από αυτή τη καταραμένη αρρώστια.

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις χρειάζεται ψυχίατρο και θετική, ΠΟΛΥ θετική παρότρυνση από το οικείο περιβάλλον.
 

Digweed

Μέγας
Εγγρ.
26 Ιουν 2016
Μηνύματα
6.036
Κριτικές
1
Like
16.293
Πόντοι
3.836
Και βέβαια φταις.
Σιγά την κατάρα.
Όλοι -έτσι κι αλλιώς- θα πεθάνουμε.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.517
Κριτικές
1
Like
30.284
Πόντοι
8.006
Και βέβαια φταις.
Σιγά την κατάρα.
Όλοι -έτσι κι αλλιώς- θα πεθάνουμε.
Γιατι, εγω τον μπαναρισα? Ούτε αναφορα δεν του εκανα. Δεν ειμαστε καλα μου φαινεται. Για κουνηστε λιγο το κεφαλι σας.
 

Λελέκος

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2013
Μηνύματα
401
Κριτικές
2
Like
295
Πόντοι
21
στα καλά της...
 

Συνημμένα

  • nana-karagianni22-365x247.jpg
    nana-karagianni22-365x247.jpg
    15 KB · Εμφανίσεις: 19

koloteroritas

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
206
Κριτικές
1
Like
26
Πόντοι
1
Για να ειμαστε ακριβεις, ειχα πει οτι πολλοι απο οσους επικαλούνται "καταθλιψη", απλώς χαιδεύονται. Και γενικως ειμαι πολυ επιφυλακτικος απεναντι σε οσους επικαλουνται ψυχολογικα προβληματα.

Η συγκεκριμένη γυναίκα πέθανε ,λες να παρίστανε ότι ήταν άρρωστη;

Καταρχήν η νευρική ανορεξία είναι ψυχιατρικό πρόβλημα ,και τα ψυχιατρικά
νοσήματα  δεν "είναι απλά στην φαντασία" του νοσούντος, είναι σοβαρά νοσήματα και ενίοτε θανατηφόρα. Ο εγκέφαλος όπως και τα υπόλοιπα όργανα του σώματος μπορεί να νοσήσει με την
διαφορά ότι όταν ο εγκέφαλος νοσεί παρουσιάζει συμπτώματα στην λεγόμενη "ψυχική σφαίρα"
του ατόμου δηλαδή στην διάθεση ,την λογική και την προσωπικότητα του ατόμου ,ενώ όταν νοσεί π.χ. το στομάχι το πολύ πολύ να έχεις στομαχόπονο. Με λίγα λόγια οι ασθένειες του Κ.Ν.Σ. είναι πολύπλοκες καταστάσεις και το μεγαλύτερο εμπόδιο στην θεραπεία τους είναι
η άρνηση του ίδιου του πάσχοντα να θεραπευτεί ή η άρνηση του να παραδεχτεί ότι είναι άρρωστος.

Ένα κοινό πρόβλημα στην ιατρική είναι η μη συμμόρφωση του ασθενούς στην θεραπεία ,ειδικά
στην ψυχιατρική το φαινόμενο αυτό είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με άλλες ειδικότητες.  



 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom