Νέα

Bitcoins, το νέο νόμισμα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 286
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιό κρυπτονόμισμα πιστεύετε οτι έχει την καλύτερη προοπτική?????

  • BITCOIN

    Ψήφοι: 8 32,0%
  • BITCOIN CASH

    Ψήφοι: 1 4,0%
  • ETHEREUM

    Ψήφοι: 9 36,0%
  • LITECOIN

    Ψήφοι: 1 4,0%
  • XRP RIPPLE

    Ψήφοι: 2 8,0%
  • ETHEREUM CLASSIC

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • XLM STELLAR

    Ψήφοι: 1 4,0%
  • DASH

    Ψήφοι: 1 4,0%
  • NEO

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • EOS

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • CARDANO

    Ψήφοι: 1 4,0%
  • IOTA

    Ψήφοι: 1 4,0%
  • MONERO

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • NEM

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • TRON

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    25

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
το παμε για νομισμα είναι το καλυτερο.
και εγω προτιμω να τα εχω όλα σε μπιτκοιν παρα σε ευρω, δραχμες, δολλαρια.
ΑΛΛΑ προτιμω περισσοτερο να εχω πχ ένα σπιτι παρα ισης αξιας μπιτκοιν ή οποιοδήποτε νομισμα.

αν χασω την συνδεση στο ιντερνετ, διολου απιθανο, δεν μπορω να κανω τιποτα τα μπιτκοιν, αν εχω ένα σπιτι , εχω καπου να κοιμηθώ, ή να το νοικιασω να βγαλω ένα εισοδημα.

και εδώ σηκώνει πολύ συζήτηση, ένα σπίτι στο λονδίνο πχ που δεν θα μένει μέρα ξενοίκιαστο, θα ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να πληρώσεις κάθε χρόνο για αυτό σε φόρους, δεν θα μπορεί να σε πιστολιάσει κανένας ενοικιαστής αφού θα έχει συμβόλαιο έως ότου έχει και εργασία, δεν θα σε πολυνοιάζει αν κάνει ζημιές ο ενοικιαστής αφού έχει πληρώσει καλό deposit, δεν θα σε ενδιαφέρει καν η ηλικία του και ο τρόπος που κατασκευάστηκε γιατί δεν κινδυνεύει από σεισμούς και άλλα φυσικά φαινόμενα ούτε θα χρειαστεί πολυέξοδες ενισχύσεις στο μέλλον ή ένα διαμέρισμα σε ελληνική πόλη που ισχύουν ακριβώς τα αντίθετα.
   
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ναι όμως στο λονδινο μου είναι δυσκολο και δεν ξερω τον τροπο να παω να αγορασω σπιτι, ασε που μαλλον δεν εχω το κεφαλαιο.

αν το διλημα είναι για 5.000 ευρω ναι αντι να τα εχεις σε ευρω κανε τα μπιτκοην.
αν το διλημα είναι για 20.000 ευρω καλυτερα 5 και στο χερι παρα 10 και καρτερι κανεις ακινητο για να εχεις σιγουρια.
τωρα αν εσυ εχεις 200.000 ευρω και ξερεις και τον τροπο παρε ακινητο σε ευρωπαϊκη χωρα. και δεν είναι αναγκη να τα χωσεις όλα σε καμμια ακριβη αγγλια-γαλλια-γερμανια-ελβετια. καλυτερα χωσε λιγοτερα σε καμμια πολωνια-ουγγαρια-λιθουανια-εσθονια. πιο ασφαλεις χωρες είναι πια.
 

MrBitcoin

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2017
Μηνύματα
17
Like
12
Πόντοι
0
:think:
Δηλαδή να τοποθετήσουμε χρήματα σε ένα εικονικό ηλεκτρονικό νόμισμα που εκ φύσεως δεν υπάγεται σε καμία νομισματική πολιτική με περιορισμένη ρευστότητα και δεν έχει ακόμα αποκτήσει αξιοπιστία και σταθερότητα και υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να χάσει πλήρως την αξία του ?
:think:
Με αυτή την λογική αντί για  Bitcoins αγόρασε Λελες! ;)
Τι είναι το Λελες? Πούτσες με μπλε κορδέλες! :dancing: :2funny:
Εσύ που γελούσες τότε αποδείχτηκες σήμερα μαλάκας, γιατί το Bitcoin τρέχει σαν σπερματοζωάριο  :wanker:
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Εσύ που γελούσες τότε αποδείχτηκες σήμερα μαλάκας, γιατί το Bitcoin τρέχει σαν σπερματοζωάριο  :wanker:

Ούτε προφήτης να ήσουνα τύπε μου! Αν σε ακούγαμε τώρα θα είμασταν εκατομμυριούχοι  :kneel: :hi:

Ωραίο νικ τύπε :headbaning1: :headbaning2:
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.202
Κριτικές
35
Like
5.847
Πόντοι
6.796
τυποι λεω να φτιαξω ενα μηχανημα με πολυ καλη καρτα πανω και να κοβω bitcoins.. ποιος γνωριζει ακριβως τη διαδικασια?
 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
25
Πόντοι
16
μονο με options πλεον
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
τυποι λεω να φτιαξω ενα μηχανημα με πολυ καλη καρτα πανω και να κοβω bitcoins.. ποιος γνωριζει ακριβως τη διαδικασια?

αυτο που γραφεις ειναι ξεπερασμενο - υπαρχουν ειδικα μηχανηματα για αυτη τη διαδικασια (mining)
- google is your friend - asic bitcoin miner

αν θες να αποκτησεις bitcoins καλυτερα αγορασε τα - το mining ειναι και χρονοβορο και κοστοβορο - δεν σε συμφερει πλεον εκτος και αν εχεις προσβαση σε τζαμπα ρευμα (να το πληρωνει αλλος)
 

MrBitcoin

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2017
Μηνύματα
17
Like
12
Πόντοι
0
τυποι λεω να φτιαξω ενα μηχανημα με πολυ καλη καρτα πανω και να κοβω bitcoins.. ποιος γνωριζει ακριβως τη διαδικασια?
Θέλει ειδικά μηχανήματα για εξόρυξη Bitcoin, ανεμιστήρες και πολλά λεφτά που δεν μπορεί να επενδύσει ένας απλός ιδιώτης. Η εξόρυξη είναι πολύ δύσκολη πλέον. Εγώ επένδυσα λεφτά στο Bitcoin πριν ένα μήνα σε εταιρεία που κάνει εξόρυξη και είναι και στο Χρηματιστήριο...
 

think2

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2017
Μηνύματα
86
Like
1
Πόντοι
0
Γενικά τα λεφτά είναι μεγάλη απάτη.  Ακούς εκεί ένα απλό κομμάτι χαρτί να αξίζει 100 ευρώ...;
Με αυτό το κομμάτι χαρτί θα πέθαινες στην πείνα το 1980 ή το 1600 ή το 2060.
Τα λεφτά είναι περίεργα πράγματα. Καθόμαστε όλοι μαζί και συμφωνούμε ότι ένα χαρτί αξίζει τόσο πολύ. Έτσι είναι και τα ψηφιακά. Ότι συμφωνήσουμε. Αρκεί να μη τυπώσουμε αβέρτα και χαλάσουμε την πιάτσα ή χαλάσουμε την συμφωνία....

 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
501
Πόντοι
316
τυποι λεω να φτιαξω ενα μηχανημα με πολυ καλη καρτα πανω και να κοβω bitcoins.. ποιος γνωριζει ακριβως τη διαδικασια?

μπορείς να κοτσάρεις μια RADEON RX 460 που έχει απειροελάχιστη κατανάλωση όταν κάνει mining και κοστίζει μόνο 110ε και να κάνεις mining το monero (ΧΜR) (που είναι στο τοπ 10 των alt coins) με hashrate 330h/s. Απόσβεση της κάρτας θα κάνεις στους 6-7 μήνες με παράλληλη χρήση του pc με 8ωρες τη μέρα χωρις ρεταρίσματα. Ρεύμα είπαμε η συγκεκριμένη δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου (να φανταστείτε δεν παίρνει ρεύμα καν απο το PSU αλλά από τη motherboard). Το monero το κάνεις με οτι θες μετά trade :bitcoin altcoins eth αλλά και να το κρατήσεις δεν είναι κακό 
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Σε πιάνει κατάθλιψη στην ιδέα ότι τώρα μπορούσες να είσαι εκατομμυριούχος.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.664
Κριτικές
11
Like
12.491
Πόντοι
5.060
Εγώ είχα αγοράσει bitcoins 2 φορές. Μία γύρω στον Απρίλιο του '16 και μία το Μάιο που πέρασε. Βιάστηκα και τα πούλησα ο μαλάκας όταν είδα ότι έπεφταν προσωρινά. Άμα τα είχα κρατήσει, άνετα θα 10πλασίαζα τουλάχιστον το κεφάλαιο μου. Τώρα θα δουλεύω για τα επόμενα 30 χρόνια και βάλε.  :headbang: :tickedoff: :S
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Θεωρείς μαλάκες τους Κινέζους και τους Ιάπωνες που όλη η οικονομία τους βασίζεται στο Bitcoin?
ολη τους η οικονομια βασιζεται σε εργοστασια. φτιαχνουν τα παντα.
το νομισμα είναι μονο το ανταλλακτικο μεσο. ειτε σε γιεν ειτε σε δολλαρια τους τα εδινες τελικα από αυτους θα αγορασεις λαπτοπ και αυτοκινητο και αυτοι με την σειρα τους θα τα δωσουν τα νομισματα για να παρουν πρωτες υλες , να πληρωσουν εργατες και θα βγαλουν και περισσεμα. το νομισμα είναι ένα μεσο ανταλλαγης ένα εργαλειο μονο. πλαιοτερα που ηταν χρυσα και ασημενια ειχαν ισως ένα πραγματικο αντικρισμα που δεν μπορουσε να χαθει σε 1 δευτερολεπτο. σημερα πρακτικα δεν μπορει μια χωρα να εχει χρυσα και αργυρα νομισματα εχει πολλαπλασιο οικονομικο κυκλο από το διαθεσιμο πολυτιμων μεταλλων που εχει. πχ η ελλαδα εχει γυρω στα 5 δις σε χρυσο όταν ο ετήσιος προυπολογισμος της είναι περι τα 50 δις δηλαδή δεκαπλάσιος.
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
190
Πόντοι
6.055
Εδώ είμαστε...  :rockon: :rockon: :rockon: :S :S :wanker: :wanker: :wanker:

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom