Νέα

Bitcoin - Κρυπτονομίσματα και Φορολόγηση σε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tkinaliss
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 681
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

2002

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2017
Μηνύματα
146
Like
353
Πόντοι
21
Πουθενα δεν εχω δωσει αλλα μπορει να περασει καποιος ευρωπαικος νομος και να αρχισουν να ζητανε τα ανταλλακτηρια.
Το ΑΦΜ μας φαίνεται στο δίπλωμα οδήγησης μας αν έχουμε κάνει λογαριασμό με αυτό.
Επίσης ότι λεφτά βάζουμε στα ανταλλακτηρια οι ελληνικές τράπεζες ξέρουν που πηγαίνουν
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.203
Κριτικές
35
Like
5.847
Πόντοι
6.796
Το ΑΦΜ μας φαίνεται στο δίπλωμα οδήγησης μας αν έχουμε κάνει λογαριασμό με αυτό.
Επίσης ότι λεφτά βάζουμε στα ανταλλακτηρια οι ελληνικές τράπεζες ξέρουν που πηγαίνουν

Πες οτι ξερουν που πανε , ξερουν ομως οτι εχεις κερδος για να στο φορολογησουν? Οτι πανε λεφτα στα κρυπτο δε παει να πει οτι εχεις και κερδος, μπορει να πουλησεις και με χασούρα. Πχ στελνω 10χιλ δε ανταλλακτηριο και παιρνω σε ελληνικη τραπεζα τα 8χιλ αφου πουλησα με ζημια. Θα με φορολογησουν?

Καποια στιγμη θα δωσουν στοιχεια τα ανταλλακτηρια ισως.

Οποτε πρεπει να βρεθει αλλος τροπος να κανεις τα crypto σε fiat και να τα παιρνεις στα χερια σου χωρις να εχεις αφησει ιχνη. Καμια ιδεα κανεις;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Πως μπορω να κανω κρυπτο σε ευρω και να τα παρω ελλαδα χωρις να προκυψει ζητημα με φορολογια? Πχ αν κανω λογαριασμο bybit , τα μεταφερω ολα εκει απο binance, παρω τη καρτα της bybit και κανω αναληψεις απο ΑΤΜ.. με βρισκει ελεγχος απο εφορια με καποιο τροπο?
Όχι δε σε βρίσκει
 

nouboulis1

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2023
Μηνύματα
24
Like
80
Πόντοι
0
κανε στην bybit λογαριασμο και παρε την καρτα δεν εχεις κανενα θεμα ...
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα το έψαξα (μόλις) και για να πάρεις κάρτα πρέπει να κάνεις KYC πιστοποίηση level 2. Για να την κανεις αυτή ζητούν τα εξής (copy paste από το site):
What type of Proof of Address documents(KYC Level 2) are accepted?

The Proof of address documents accepted by Bybit include:
  1. Proof of Identity containing your full name and full residential address (National ID, Passport, Driving Licence or Residence Permit)
  2. Utility bills
  3. Official bank statements
  4. Residential proof issued by the government
  5. Internet/cable TV/house phone line bills
  6. Tax returns
  7. Council tax bills
  8. Government-issued certificates of residence, etc.
Except for the Proof of Identity, your Proof of Address must be dated within the last three months. Documents older than three months will be rejected.
Bybit does not accept the following types of documents as Proof of Address:
  1. Domestic Passport
  2. Mobile phone statement
  3. Insurance document
  4. Medical bills
  5. Bank transaction slips
  6. Bank or company referral letter
  7. Handwritten invoice/receipt for purchases
  8. Border passes
Επομένως θέλουν χαρτί που είτε φαίνεται μία άλλη πιστωτική σου (τράπεζα) είτε το ΑΦΜ σου (π.χ. ΔΕΗ, λογαριασμός σταθερού). Αυτό βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι κακό ή όχι αλλά οι περισσότεροι εδώ μέσα ρωτάνε αν δίνεις το ΑΦΜ σου στο KYC ή όχι (υπονοώντας προφανώς ότι έτσι μπαίνεις στα κατάστιχα της εφορίας) και επομένως κατάλαβα ότι αυτό είναι κάτι που δεν θέλουμε. Συμφωνείτε ή λέω κάτι λάθος;
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.810
Κριτικές
8
Like
19.170
Πόντοι
4.636
Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα το έψαξα (μόλις) και για να πάρεις κάρτα πρέπει να κάνεις KYC πιστοποίηση level 2. Για να την κανεις αυτή ζητούν τα εξής (copy paste από το site):
What type of Proof of Address documents(KYC Level 2) are accepted?

The Proof of address documents accepted by Bybit include:
  1. Proof of Identity containing your full name and full residential address (National ID, Passport, Driving Licence or Residence Permit)
  2. Utility bills
  3. Official bank statements
  4. Residential proof issued by the government
  5. Internet/cable TV/house phone line bills
  6. Tax returns
  7. Council tax bills
  8. Government-issued certificates of residence, etc.
Except for the Proof of Identity, your Proof of Address must be dated within the last three months. Documents older than three months will be rejected.
Bybit does not accept the following types of documents as Proof of Address:
  1. Domestic Passport
  2. Mobile phone statement
  3. Insurance document
  4. Medical bills
  5. Bank transaction slips
  6. Bank or company referral letter
  7. Handwritten invoice/receipt for purchases
  8. Border passes
Επομένως θέλουν χαρτί που είτε φαίνεται μία άλλη πιστωτική σου (τράπεζα) είτε το ΑΦΜ σου (π.χ. ΔΕΗ, λογαριασμός σταθερού). Αυτό βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι κακό ή όχι αλλά οι περισσότεροι εδώ μέσα ρωτάνε αν δίνεις το ΑΦΜ σου στο KYC ή όχι (υπονοώντας προφανώς ότι έτσι μπαίνεις στα κατάστιχα της εφορίας) και επομένως κατάλαβα ότι αυτό είναι κάτι που δεν θέλουμε. Συμφωνείτε ή λέω κάτι λάθος;
φιλος την εχω αρκετο καιρο και δεν εχω κανενα προβλημα ...
λογικο ειναι να θελουν ταυτοποιηση καπου θα πρεπει να σου στειλουν την καρτα ...
στειλε εναν λογαριασμο τηλεφωνου ετσι το εκανα και εγω και δεν εδωσα αφμ...
 

nouboulis1

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2023
Μηνύματα
24
Like
80
Πόντοι
0
φιλος την εχω αρκετο καιρο και δεν εχω κανενα προβλημα ...
λογικο ειναι να θελουν ταυτοποιηση καπου θα πρεπει να σου στειλουν την καρτα ...
στειλε εναν λογαριασμο τηλεφωνου ετσι το εκανα και εγω και δεν εδωσα αφμ...
Ευχαριστώ φίλε για την ενημέρωση! Ο λογαριασμός σταθερού τηλεφώνου που έχω εγώ (COSMOTE) λέει πάνω το ΑΦΜ. Στην δική σου εταιρία δεν φαίνεται το ΑΦΜ σου ή φαίνεται;
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.810
Κριτικές
8
Like
19.170
Πόντοι
4.636
Ευχαριστώ φίλε για την ενημέρωση! Ο λογαριασμός σταθερού τηλεφώνου που έχω εγώ (COSMOTE) λέει πάνω το ΑΦΜ. Στην δική σου εταιρία δεν φαίνεται το ΑΦΜ σου ή φαίνεται;
τσεκ p.m...
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.203
Κριτικές
35
Like
5.847
Πόντοι
6.796
Κι αν η καθε bybit δωσει στοιχεια αφου της ζητηθουν στις εκαστοτε εφοριες; Ασε που μπορει να περαστεί νομος να τα δηλωσεις κι αν οχι μπορει να στα κατασχουν.

Οποτε κανας τροπος να τα μεταφερεις και να τα ρευστοποιεις ανωνυμα υπαρχει;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Κι αν η καθε bybit δωσει στοιχεια αφου της ζητηθουν στις εκαστοτε εφοριες; Ασε που μπορει να περαστεί νομος να τα δηλωσεις κι αν οχι μπορει να στα κατασχουν.

Οποτε κανας τροπος να τα μεταφερεις και να τα ρευστοποιεις ανωνυμα υπαρχει;
Βαλτα σε ενα ledger και λιγα λιγα τα στελνεις σε ανταλλακτηριο και τα ρευστοποιεις.Αλλα 10 χιλ που θες εσυ δεν ειναι πολλα
 

2002

Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2017
Μηνύματα
146
Like
353
Πόντοι
21
Τα μεγάλα ποσά τα ρευστοποιουν επίσης με την αγορά ακριβών ρολογιών απευθείας με crypto και στη συνέχεια πουλάν τα ρολόγια για μετρητά.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.072
Κριτικές
10
Like
5.374
Πόντοι
2.816
Που θα πάει η αγορά τύποι;
Να στακαρω άλλο ένα τετράμηνο ή να τα αφήσω ανοιχτά να μπορώ να πουλήσω;
 

Lucifer_gr37

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Ιαν 2018
Μηνύματα
467
Κριτικές
13
Like
1.622
Πόντοι
1.191
Ξέρει κανένας τι είναι τo hmall??
 

Chaam.backlum

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2016
Μηνύματα
33
Κριτικές
3
Like
101
Πόντοι
0
Που θα πάει η αγορά τύποι;
Να στακαρω άλλο ένα τετράμηνο ή να τα αφήσω ανοιχτά να μπορώ να πουλήσω;
Εξαρτάται τι στοκάρεις. πχ εγω BTC στοκάρω οσο και να παει.. το βλεπω μακροχρόνια. τα αλτς παρόλο που απο οκτώβρη και νοιέβρη εχουν κάνει μερικα Χ.. ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η μινι σιζον που περιμένουμε. ακόμα δεν έχει γίνει το Halving. oi miners πλεον κανουν συμφωνίες κατευθείαν με τα big boys για να παίρνουν αυτοι τα BTC.. και σκέψου οτι απο τον Μαϊο και μετά θα βγαίνουν 450 BTC την ημέρα απ οτι 900 σήμερα.. η σπανιότητα του θα το εκτοξευσει ακομα περισσότερο στο μελλον
 

Spiler

Μέγας
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.112
Κριτικές
10
Like
2.776
Πόντοι
3.665
Παιδιά, όλα εμφανίζονται, ειδικά στα crypto που το ledger είναι δημόσιο και εμφανίζεται δημόσια η κάθε συναλλαγή. Το ότι ακόμη δεν έχουν ασχοληθεί με φορολόγηση είναι γιατί ακόμη τους βολεύει, σιγά σιγά όλα αυτά θα γίνουν centralized, και δε θα μείνει τίποτα decentralized. Οι μόνες περιπτώσεις να μη φορολογηθείτε, είναι:
1. να ζείτε σε χώρα που έχει μηδενική φορολόγηση ή
2. να μην τα δηλώσετε στην εφορία οι ίδιοι.
Για το #2 λαμβάνετε και το σχετικό ρίσκο να τη "φάτε" στο μέλλον σε περίπτωση που τα βρούνε.

Τι νομίζετε; Θα καθίσει η Bybit, η Binance, ή η Kraken, που παλεύουν να γίνουν centralized exchanges, και να νομιμοποιηθούν πλήρως τα crypto, να μη συνεργαστούν με αρχές; Ήδη αυτά που ζητάνε είναι κοινοτική οδηγία, και παρόμοια ζητάνε και οι τράπεζες. Μη γελιέστε, καμία από όλες αυτές τις εταιρίες, όπως και κανένα ανταλλακτήριο που πουλάει στο δυτικό κόσμο, δε θα δεχτεί ανθρώπους χωρίς KYC και χωρίς να είναι κατωχυρωμένο το ποιος είναι ο πελάτης.
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.334
Like
467
Πόντοι
36
Παιδιά, όλα εμφανίζονται, ειδικά στα crypto που το ledger είναι δημόσιο και εμφανίζεται δημόσια η κάθε συναλλαγή. Το ότι ακόμη δεν έχουν ασχοληθεί με φορολόγηση είναι γιατί ακόμη τους βολεύει, σιγά σιγά όλα αυτά θα γίνουν centralized, και δε θα μείνει τίποτα decentralized. Οι μόνες περιπτώσεις να μη φορολογηθείτε, είναι:
1. να ζείτε σε χώρα που έχει μηδενική φορολόγηση ή
2. να μην τα δηλώσετε στην εφορία οι ίδιοι.
Για το #2 λαμβάνετε και το σχετικό ρίσκο να τη "φάτε" στο μέλλον σε περίπτωση που τα βρούνε.

Τι νομίζετε; Θα καθίσει η Bybit, η Binance, ή η Kraken, που παλεύουν να γίνουν centralized exchanges, και να νομιμοποιηθούν πλήρως τα crypto, να μη συνεργαστούν με αρχές; Ήδη αυτά που ζητάνε είναι κοινοτική οδηγία, και παρόμοια ζητάνε και οι τράπεζες. Μη γελιέστε, καμία από όλες αυτές τις εταιρίες, όπως και κανένα ανταλλακτήριο που πουλάει στο δυτικό κόσμο, δε θα δεχτεί ανθρώπους χωρίς KYC και χωρίς να είναι κατωχυρωμένο το ποιος είναι ο πελάτης.
μεχρι τελος 2024 θα υπάρχει regulation σύμφωνα με US giude lines σχετικά με φορολόγηση σε ΕΕ και ευρωπαικό χώρο. Ολες οι συναλλαγές και υπγραμίζω όλες θα είναι monitorized on a global scale even from slavic area - russia and further .
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.072
Κριτικές
10
Like
5.374
Πόντοι
2.816
Εξαρτάται τι στοκάρεις. πχ εγω BTC στοκάρω οσο και να παει.. το βλεπω μακροχρόνια. τα αλτς παρόλο που απο οκτώβρη και νοιέβρη εχουν κάνει μερικα Χ.. ακόμα δεν έχει ξεκινήσει η μινι σιζον που περιμένουμε. ακόμα δεν έχει γίνει το Halving. oi miners πλεον κανουν συμφωνίες κατευθείαν με τα big boys για να παίρνουν αυτοι τα BTC.. και σκέψου οτι απο τον Μαϊο και μετά θα βγαίνουν 450 BTC την ημέρα απ οτι 900 σήμερα.. η σπανιότητα του θα το εκτοξευσει ακομα περισσότερο στο μελλον
Νομίζω δεν χρειάζονται διακρίσεις.. ακόμα κ με το btc μπορείς να κάνεις trading κατά περιόδους
Το θέμα είναι αν πιάνουμε σιγά σιγά τα υψηλά ή έχει αρκετό περιθώριο ακόμα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom