Νέα

Bitcoin - Κρυπτονομίσματα και Φορολόγηση σε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tkinaliss
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 681
  • Εμφανίσεις 34K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Voliotis2

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2024
Μηνύματα
23
Like
34
Πόντοι
0
έχουμε εδώ άτομα που ασχολούνται με κρυπτονομίσματα? άτομα που έχουν βγάλει έστω κάποια χρήματα ουσιαστικά? εδω και κάποιο διάστημα με έχουν βομβαρδίσει τηλεφωνικώς απο εταιρεία λεει ότι ειναι ανταλλακτήριο κρυπτονομισμάτων στην Αθήνα που συγχρόνως βγάζουν και το δικό τους κρυπτονόμισμα στη παγκόσμια αγορα κλπ κλπ...έχετε άποψη ?
 

statusorama

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Νοε 2005
Μηνύματα
252
Κριτικές
15
Like
1.555
Πόντοι
6.240
έχουμε εδώ άτομα που ασχολούνται με κρυπτονομίσματα? άτομα που έχουν βγάλει έστω κάποια χρήματα ουσιαστικά? εδω και κάποιο διάστημα με έχουν βομβαρδίσει τηλεφωνικώς απο εταιρεία λεει ότι ειναι ανταλλακτήριο κρυπτονομισμάτων στην Αθήνα που συγχρόνως βγάζουν και το δικό τους κρυπτονόμισμα στη παγκόσμια αγορα κλπ κλπ...έχετε άποψη ?
Απατη .... Μακρια ...
Υπαρχουν ανταλλακτηρια με ΑΤΜ κανονικα χωρις να μπλεκεις με εταιριες.
Ειχα δει ενα στο Κουκακι πριν 3-4 μερες..
 

Chaam.backlum

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2016
Μηνύματα
33
Κριτικές
3
Like
101
Πόντοι
0
έχουμε εδώ άτομα που ασχολούνται με κρυπτονομίσματα? άτομα που έχουν βγάλει έστω κάποια χρήματα ουσιαστικά? εδω και κάποιο διάστημα με έχουν βομβαρδίσει τηλεφωνικώς απο εταιρεία λεει ότι ειναι ανταλλακτήριο κρυπτονομισμάτων στην Αθήνα που συγχρόνως βγάζουν και το δικό τους κρυπτονόμισμα στη παγκόσμια αγορα κλπ κλπ...έχετε άποψη ?
ναι, ρωτησε με οτι θες.
 

aunanisths

Μέλος
Εγγρ.
9 Δεκ 2023
Μηνύματα
368
Like
855
Πόντοι
81
έχουμε εδώ άτομα που ασχολούνται με κρυπτονομίσματα? άτομα που έχουν βγάλει έστω κάποια χρήματα ουσιαστικά? εδω και κάποιο διάστημα με έχουν βομβαρδίσει τηλεφωνικώς απο εταιρεία λεει ότι ειναι ανταλλακτήριο κρυπτονομισμάτων στην Αθήνα που συγχρόνως βγάζουν και το δικό τους κρυπτονόμισμα στη παγκόσμια αγορα κλπ κλπ...έχετε άποψη ?
Μ'έχουν πάρει κι εμένα και μου λένε είμαστε Ελληνική πλατφόρμα κρυπτονομισμάτων.
Λέω μπράβο.
Μου λέει η άλλη "Μπορείτε να πάρετε κρυπτονομίσματα και BTC" (Επειδή ως γνωστόν το BTC δεν είναι κρυπτονόμισμα? Δεν ξέρω πως το εννοούσε)
Λέω, μπορώ. Εσείς σε τι μου χρησιμεύετε?
"Εχουμε κάτι πακέτα, 200-500-1000 ευρώ"
Λέω, οκ, μπορώ να μπω binance, kraken, gate, kucoin και να πάρω. Εσείς σε τι μου χρησιμεύετε?
"Εχουμε πακέτα..."
Λέω μπορώ ήδη να μπω σε όποιο ανταλλακτήριο θέλω και να πάρω 200-500-1000 με κάρτα, εσάς τι να σας κάνω?
Ξεκινάει πάλι από την αρχή.
Τσπ, με κούρασε και της το'κλεισα.

Όσο για Ελληνικά κρυπτονομίσματα, μην τα πλησιάζεις καν.
Μου τα πρήξανε φέτος με το Sersh που και καλά έχει ελληνές devs και doxxed team και φουλ εταιρεία από πίσω. Είπα να δώσω μια ευκαιρία, πέταξα εκεί από περιέργεια ένα 200αρι.
Κάποια φάση τυχαία μπαίνω στο gate, βλέπω σ'αυτή τη μαλακία κόκκινο candle απότομα. Πατάω sell, λέω μήπως πέταξε κάποιος και να πάρω περισσότερα όταν χτυπήσει πάτο. Συνεχίζει να πέφτει. Κοιτάω twitter, ξεκίνησαν να γράφουν πως κάποιο team wallet πετάει συνέχεια coins, τα οποία κανονικά θα'πρεπε να'ταν κλειδωμένα 3 μήνες. Μπαίνω telegram, κάνουν παράπονα.
Τους χάκαραν το team wallet και ξεκίνησαν να πετάνε τα tokens στο DEX, γάμησαν την τιμή 90% κάτω μέσα σε καμιά ώρα.
Με τα πολλά και τα λίγα, βάλτωσε από 0.83 που ήταν στο 0.01 σε 2 μέρες, κατάφεραν με κάποιον τρόπο να τα βρουν με τα CEX και να κάνουν redeploy νέο token contract και δώσουν πίσω ίδιο αριθμό tokens σε holders, αλλά και πάλι είναι 50% κάτω τώρα.

Δηλαδή, να το πω με απλά λόγια, δεν ξαναπαίρνω ό,τιδηποτε έχει ελληνικό όνομα πάνω στο team. Και να μην είναι απατεώνες, θα'ναι γίδια που δεν τους κόβει να μην χώνουν ό,τι παπαριές βρουν στο metamask και πάλι θα τα κάνουν όλα σκατά. Ακόμα και έλληνα marketer να δω στο team δεν το παίρνω.
Κι αυτό υποτίθεται πως ήταν project που έχτιζε έξτρα ασφάλειες για wallet seed κτλ.
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
478
Κριτικές
3
Like
639
Πόντοι
301
Παιδια σχετικα με την φορολογηση παντως δειτε εδω πληροφοριες αλλα μην εχετε πολλες ελπιδες καταληγει σε αδιεξοδο "Το βίντεο από το online meetup με τον λογιστή Παναγιώτη Κουτά και τον δικηγόρο Βαγγέλη Αηδόνη για τα φορολογικά:
"
 

Timis23

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2022
Μηνύματα
12
Like
8
Πόντοι
0
Όταν βλέπεις ακόμα και εδώ μέσα πως συζητιέται το btc και γενικά τα crypto αρχίζεις και καταλαβαίνεις πως σιγά σιγά έρχεται το νέο χρήμα και όμορφα κεριά , ώρα να αρχίσουμε να παίρνουμε και κάνα κέρδος λίγο λίγο
 

Giannis_Athens_91

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2023
Μηνύματα
12
Like
18
Πόντοι
0
έχουμε εδώ άτομα που ασχολούνται με κρυπτονομίσματα? άτομα που έχουν βγάλει έστω κάποια χρήματα ουσιαστικά? εδω και κάποιο διάστημα με έχουν βομβαρδίσει τηλεφωνικώς απο εταιρεία λεει ότι ειναι ανταλλακτήριο κρυπτονομισμάτων στην Αθήνα που συγχρόνως βγάζουν και το δικό τους κρυπτονόμισμα στη παγκόσμια αγορα κλπ κλπ...έχετε άποψη ?
Καλησπέρα κύριε … εγώ ασχολούμαι εδώ και 4 χρόνια… αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες εδώ είμαι..!!!
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
478
Κριτικές
3
Like
639
Πόντοι
301
Όταν βλέπεις ακόμα και εδώ μέσα πως συζητιέται το btc και γενικά τα crypto αρχίζεις και καταλαβαίνεις πως σιγά σιγά έρχεται το νέο χρήμα και όμορφα κεριά , ώρα να αρχίσουμε να παίρνουμε και κάνα κέρδος λίγο λίγο
χρημα μπορει να ερχεται αλλα πως το φορολογουμε ειναι το θεμα
 

Voliotis2

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2024
Μηνύματα
23
Like
34
Πόντοι
0
συγκρίνει πχ ο παικτης την αγορά μετοχών με το κρύπτο.Και λες...αγοράζω πχ μετοχες μιας Τράπεζας...τουλάχιστον ξέρω ποια ειναι τι ειναι και ποσο εύκολο ειναι να κλείσει μια εθνικη Τραπεζα πχ...Γιατι να αγοράσω κρυπτονόμισμα που δεν ξέρω ποιος -ποιοι ειναι απο πισω?
 

Timis23

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2022
Μηνύματα
12
Like
8
Πόντοι
0
χρημα μπορει να ερχεται αλλα πως το φορολογουμε ειναι το θεμα
Ανάλογα τι θέλεις πράττεις... αν τα θέλεις για να κάνεις πράγματα υλικά ( αγορά σπιτιού επιχείρησης κλπ) δηλαδή μιλάμε για μεγάλα αρκετά πόσα τα δηλώνεις κανονικά στην εφορία ( υπάρχει στήλη μπορείς να ρωτήσεις λογιστή) , τώρα αν μιλάμε για μέχρι 10.000 που θέλεις να τα κάνεις ταξίδια και τέτοια βγάζεις μια κάρτα από ανταλλακτηριο και χρησιμοποιείς εκείνη κανονικά όπως και την visa... με την κάρτα δεν έχεις κανένα θέμα και για τίποτα... μπορείς να κάνεις και αναλήψεις από ΑΤΜ με την κάρτα απλά οι καλές ελληνικές μας τράπεζες σου σκίζουν τον κωλο σε προμήθεια
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Καλησπερα μυστες οποιος θελει προσφερω 11.000 usdt και θελω 10.000 ευρω μετρητα στο χερι. Η συναλλαγη γινετε οπου θελει ο ενδιαφερομενος στην Αθηνα. Παιρνω στο χερι μετρητα 10χιλ και του μεταφερω την ιδια στιγμη μπροστα του τα 11k ustd. Οποιος θελει ενα ευκολο κερδος 500 ευρω μου στελνει ΠΜ και το βλεπουμε.


1000010593.jpg
Ανοιξε μια Ν26 και βγαζε ενα χιλιαρικο τη μερα απο ατμ ρε τυπε και συ σιγα τα οα.Σε μια βδομαδα θα τα εχεις βγαλει
 

MrRobot15

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2016
Μηνύματα
478
Κριτικές
3
Like
639
Πόντοι
301
Ανάλογα τι θέλεις πράττεις... αν τα θέλεις για να κάνεις πράγματα υλικά ( αγορά σπιτιού επιχείρησης κλπ) δηλαδή μιλάμε για μεγάλα αρκετά πόσα τα δηλώνεις κανονικά στην εφορία ( υπάρχει στήλη μπορείς να ρωτήσεις λογιστή) , τώρα αν μιλάμε για μέχρι 10.000 που θέλεις να τα κάνεις ταξίδια και τέτοια βγάζεις μια κάρτα από ανταλλακτηριο και χρησιμοποιείς εκείνη κανονικά όπως και την visa... με την κάρτα δεν έχεις κανένα θέμα και για τίποτα... μπορείς να κάνεις και αναλήψεις από ΑΤΜ με την κάρτα απλά οι καλές ελληνικές μας τράπεζες σου σκίζουν τον κωλο σε προμήθεια
σοβαρα εεε τα δηλωνεις στην εφορια αν βρεις τροπο πες μου και εμενα γιατι εδω δεν μπορουν καλα καλα οι λογιστες για ριξε μια ματια εδω αν εχεις χρονο μια ολοκληρη κοινοτητα δεν μπορει να φορολογησει btc και εχεις εσυ λυση?
 

Punisher88

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2019
Μηνύματα
227
Κριτικές
1
Like
424
Πόντοι
21
Ψάχνω κάτι άλλο σε meme coin που δεν έχει pumpαρει αρκετά, σκεφτόμουν myro (ο σκυλος του συνιδρυτή του solana). Oποιος έχει καλές προτάσεις για τα επόμενα 50χ ή 100χ (εχω μικρό budget) ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.203
Κριτικές
35
Like
5.847
Πόντοι
6.796
Πως μπορω να κανω κρυπτο σε ευρω και να τα παρω ελλαδα χωρις να προκυψει ζητημα με φορολογια? Πχ αν κανω λογαριασμο bybit , τα μεταφερω ολα εκει απο binance, παρω τη καρτα της bybit και κανω αναληψεις απο ΑΤΜ.. με βρισκει ελεγχος απο εφορια με καποιο τροπο?
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.749
Κριτικές
15
Like
11.399
Πόντοι
3.846
Πως μπορω να κανω κρυπτο σε ευρω και να τα παρω ελλαδα χωρις να προκυψει ζητημα με φορολογια? Πχ αν κανω λογαριασμο bybit , τα μεταφερω ολα εκει απο binance, παρω τη καρτα της bybit και κανω αναληψεις απο ΑΤΜ.. με βρισκει ελεγχος απο εφορια με καποιο τροπο?
Έχω σκεφτεί και εγώ τέτοιο σενάριο.
Δε βλέπω τρόπο να γίνει ανίχνευση έτσι που το λες.
 

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.810
Κριτικές
8
Like
19.168
Πόντοι
4.636
Πως μπορω να κανω κρυπτο σε ευρω και να τα παρω ελλαδα χωρις να προκυψει ζητημα με φορολογια? Πχ αν κανω λογαριασμο bybit , τα μεταφερω ολα εκει απο binance, παρω τη καρτα της bybit και κανω αναληψεις απο ΑΤΜ.. με βρισκει ελεγχος απο εφορια με καποιο τροπο?
κανε στην bybit λογαριασμο και παρε την καρτα δεν εχεις κανενα θεμα ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom