Νέα

Αυτοκτόνησε ο τραγουδιστής των Linkin Park

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 151
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Ποια ειναι η τρικυμια τύπε? Εμενα αυτα τα τραγουδια μου θυμιζουν τον ηχο των νιρβανα. Εσενα τι σου θυμιζουν? Την φραγκοσυριανη?

θυμίζουν, γιατί οι λίνκιν παρκ είχαν πολλές επιρροές από την πανκ.
 
OP
OP
Ampelale

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.844
Πόντοι
6.796
Τελικά οι "ροκαδες" αποδεικνύονται ευαίσθητοι καλλιτέχνες που αυτοκτονούν ο ένας μετά τον άλλον. Οι χιπχόπερς απ' την άλλη, που βρίσκονται διαρκώς ανάμεσα σε μαύρα κωλαράκια και μπάφους, προφανώς δεν έχουν κανέναν λόγο να αυτοκτονήσουν..
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.660
Πόντοι
2.557
Δε λυπάμαι για ανθρώπους που αυτοκτονούν οταν τα εχουν ολα. Λυπάμαι για όσους δεν έχουν τίποτα και παλεύουν μέχρι το τελος. Ας τον αναπαύσει ο Θεός, εγω δε λυπάμαι για τη πάρτη του.
------------
ΣΩΣΤΟΣ τυπε.....η λογικη αυτο λεει.
αλλα...
στα α@@@@ του αν λυπασαι η οχι....
οι μονοι που τρωνε την π@@@@ ειναι τα παιδια του.
οι γονεις του κ τελος η γυναικα του.....
ισως κ 2,3 φιλοι....
ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ....
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΤΛ....
 

maclaud

Μέγας
Εγγρ.
29 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.725
Κριτικές
26
Like
591
Πόντοι
4.475
Λίγες φορές έχω καταφέρει να κάνω μια συζήτηση με γυναίκα (κι αυτό αφορά και συγγενικά μου πρόσωπα που είναι γιατροί, καθηγήτριες κτλ.) που να ορθώνεται στη βάση μιας αυστηρής και σε βάθος, ΛΟΓΙΚΗΣ επιχειρηματολογίας.
Το σύνηθες κι αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ό,τι δε μπορούν να επικεντρωθούν αποκλειστικά στο θέμα συζήτησης, με αποτέλεσμα να ανοίγουν άλλα θέματα και να πηγαίνουν τη συζήτηση αλλού -βέβαια ορισμένες φορές αυτό μπορεί να γίνεται και σκοπίμως όταν δεν μπορούν να υποστηρίξουν ή δεν τους συμφέρει η συζήτηση (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει μόνο με το φύλο).

Αυτό έχει επιστημονική εξήγηση, στη βάση των διαφορετικών βιολογικών λειτουργιών και φυσιολογίας του εγκεφάλου μας. Οι γυναίκες "φαίνεται" να έχουν περισσότερες νευρικές συνάψεις (κανάλια επικοινωνίας) που ενώνουν τα δυο ημισφαίρια στον εγκέφαλο. Έτσι μπορούν συγχρόνως να ενεργοποιούνται πολλά σημεία στον εγκέφαλο. Εξού κι ότι μπορεί να κάνει ταυτόχρονα πολλές και διαφορετικές διεργασίες, ακόμα και να μπλέκει συναίσθημα με λογική σε ένα αχταρμά (στο αριστερό ημισφαίριο επικρατεί η λογική στο δεξιό η φαντασία και το συναίσθημα).
Στον άντρα αντίθετα, δε γίνεται αυτή η "ταυτόχρονη ενεργοποίηση", με αποτέλεσμα να μπορεί να επικεντρωθεί καλύτερα σε μια μοναδική διεργασία (σκέψη), εστιάζοντας διεξοδικά και σε βάθος. Αυτό βοηθά και στην καλύτερη λειτουργία της λογικής σκέψης, σε ζητήματα προσανατολισμού, στόχων, αποφασιστικότητας κτλ.

Το ζήτημα για μένα, κι αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει (απ αυτά που έχω διαβάσει), είναι αν τελικά στους άντρες είναι πιο ανεπτυγμένο ή γτ γίνεται περισσότερη χρήση του ημισφαιρίου που άπτεται της λογικής. Ουκ ολίγες φορές έχω "κατηγορηθεί" για "τετράγωνη λογική" σε ζητήματα που έχουν και συναισθηματική προσέγγιση.   :afro:  

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με το φύλο. Άνθρωποι του καλλιτεχνικού χώρου, της ποίησης, της λογοτεχνίας κτλ. κατανοείς ότι έχουν περισσότερο αναπτυγμένο το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου. Όσοι ασχολούνται με τεχνικά επαγγέλματα, θετικές επιστήμες, πολιτική, πιθανότατα έχουν περισσότερο αναπτυγμένο το αριστερό ημισφαίριο. Προφανώς υπάρχουν πολλοί άνθρωποι με λογική και συναίσθημα, όπου τα δύο ημισφαίρια εξισορροπούν μεταξύ τους. Κατά την γνώμη μου είναι και οι πιο φυσιολογικοί.
 

Επισκέπτης
Λίγες φορές έχω καταφέρει να κάνω μια συζήτηση με γυναίκα (κι αυτό αφορά και συγγενικά μου πρόσωπα που είναι γιατροί, καθηγήτριες κτλ.) που να ορθώνεται στη βάση μιας αυστηρής και σε βάθος, ΛΟΓΙΚΗΣ επιχειρηματολογίας.
Το σύνηθες κι αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ό,τι δε μπορούν να επικεντρωθούν αποκλειστικά στο θέμα συζήτησης, με αποτέλεσμα να ανοίγουν άλλα θέματα και να πηγαίνουν τη συζήτηση αλλού -βέβαια ορισμένες φορές αυτό μπορεί να γίνεται και σκοπίμως όταν δεν μπορούν να υποστηρίξουν ή δεν τους συμφέρει η συζήτηση (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και δεν έχει να κάνει μόνο με το φύλο).

Αυτό έχει επιστημονική εξήγηση, στη βάση των διαφορετικών βιολογικών λειτουργιών και φυσιολογίας του εγκεφάλου μας. Οι γυναίκες "φαίνεται" να έχουν περισσότερες νευρικές συνάψεις (κανάλια επικοινωνίας) που ενώνουν τα δυο ημισφαίρια στον εγκέφαλο. Έτσι μπορούν συγχρόνως να ενεργοποιούνται πολλά σημεία στον εγκέφαλο. Εξού κι ότι μπορεί να κάνει ταυτόχρονα πολλές και διαφορετικές διεργασίες, ακόμα και να μπλέκει συναίσθημα με λογική σε ένα αχταρμά (στο αριστερό ημισφαίριο επικρατεί η λογική στο δεξιό η φαντασία και το συναίσθημα).
Στον άντρα αντίθετα, δε γίνεται αυτή η "ταυτόχρονη ενεργοποίηση", με αποτέλεσμα να μπορεί να επικεντρωθεί καλύτερα σε μια μοναδική διεργασία (σκέψη), εστιάζοντας διεξοδικά και σε βάθος. Αυτό βοηθά και στην καλύτερη λειτουργία της λογικής σκέψης, σε ζητήματα προσανατολισμού, στόχων, αποφασιστικότητας κτλ.

Το ζήτημα για μένα, κι αυτό που δεν έχω ξεκαθαρίσει (απ αυτά που έχω διαβάσει), είναι αν τελικά στους άντρες είναι πιο ανεπτυγμένο ή γτ γίνεται περισσότερη χρήση του ημισφαιρίου που άπτεται της λογικής. Ουκ ολίγες φορές έχω "κατηγορηθεί" για "τετράγωνη λογική" σε ζητήματα που έχουν και συναισθηματική προσέγγιση.  :afro: 
η συζήτηση έχει σημασία και νόημα όταν  αναφερόμαστε σε ανθρώπους που είναι θετικά ξεχωριστοί και ικανοί

Για την πλατιά μάζα η συζήτηση είναι ανούσια

Σε όποια ελίτ και να κοιτάξεις θα δεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία είναι άνδρες και αυτό δεν έχει να κάνει με προκατάληψη της κοινωνίας

Κοίτα σε  κορυφαίους επιστήμονες, καλλιτέχνες, πνευματικούς ανθρώπους και θα βρεις ελάχιστες γυναίκες
 

paidaras11

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2017
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
ανδρες γυναικες δεν εχει σημασια. Θελει πολυ διαχειριση ολο το θεμα
 

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
ο καημενουλης ηταν πνιγμενος στα εκατομμυρια και δε μπορουσε να το διαχειριστει ολο αυτο και γι αυτο επεσε στα ναρκωτικα και αυτοκτονησε ε?
Πρεπει να στενοχωρηθω εγω γι αυτο?
Οπως και για ολους ους υπολοιπους που ειχαν παρομοιο θανατο?
Ουτε καν...να στενοχωρηθω για αυτους που αυτοκτονουν απο τα χρεη ναι,για αυτον στα αρχιδια μου...
 

Petrosan

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2017
Μηνύματα
75
Like
9
Πόντοι
0
εβαλε και αυτος το λιθαρακι του μαζι με τους Linkin park στη παγκοσμια μουσικη σκηνη και επηρεασε τον ηχο πολλων. αν ειχε να δωσει κι αλλα δεν το ξερουμε. Οι περισσοτεροι απο αυτους τους καλλιτεχνες γιαυτο αλλωστε μπορουν και φτιαχνουν και εκφραζουν αριστουργηματα, επηρεαζοντε πολυ απο τα δεινα του κοσμου και δεν τη παλευουν στο τελος drugs και καταθλιψη οδηγουν στο θανατο με καποιο τροπο rip
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom