Νέα

Αξίζει τώρα πια να κάνεις επιχείρηση στην Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kallitexnis777
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 103
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.110
Κριτικές
1
Like
33.125
Πόντοι
6.256
Για να έρθουν να στο σπάσουν πρέπει και εσύ κάπου να έχεις λερωμενη την φωλιά σου η να είσαι με κανέναν μπλεγμένος έτσι στα καλά του καθουμενου δεν προκειτε να έρθει κανείς να στα ριμαξει όλα
Αν είσαι ´παναγία ´ απλα γινε δυ ή επιδοματίας

Φυσικα και θα στο σπασουν και ας μην εχεις λερωμενη φωλιά
 

Join.f

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Σεπ 2019
Μηνύματα
1.622
Κριτικές
49
Like
5.189
Πόντοι
7.636
Το ερώτημα που θα θέσω για να ανοίξουμε αυτό το θρεντ δεν έχω δει μέχρι στιγμής παρόμοιο είναι.

Αξίζει άραγε να δημιουργήσεις καινούργεια επιχείρηση η μικροεπιχειρηση τώρα πια στις ημέρες μας οτιδοιποτε τύπου δεν πα να ναι καφέ/φαγαδικο οτιδοιποτε.

Πείτε τις απόψεις σας
Εξαρτάται τον κλάδο
Αν πας να ανοίξεις ψιλικατζιδικο σε καλή θέση ίσως πιάσει.Αν ανοίξεις ένα καφέ με take away δίπλα σε άλλους 3-4 ίσως να πατώσει...
 
OP
OP
kallitexnis777

kallitexnis777

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2021
Μηνύματα
246
Κριτικές
5
Like
370
Πόντοι
21
Αν είσαι ´παναγία ´ απλα γινε δυ ή επιδοματίας

Φυσικα και θα στο σπασουν και ας μην εχεις λερωμενη φωλιά
Για να γίνει κιόλας αυτό πρέπει να το έχεις και σε λάθος μέρος το μαγαζί εάν ας πούμε το χεις στο κέντρο της Αθήνας που γίνονται συχνά Μπαχαλα τότε είναι εκτέθημενο το μαγαζί εάν το έχεις πχ ας πούμε στο Χαλάνδρι η στην Γλυφάδα δεν νομίζω φίλε να έρθει καμιά ομάδα χούλιγκαν και να στο κάνουνε ριμαδιο το πολύ καμια παρέα με μεθυσμένους μια φωρα το χρόνο που είναι μαύρο χάλι να σου σπάσουν κάνα τζάμι ξερωγω και ΑΝ
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.110
Κριτικές
1
Like
33.125
Πόντοι
6.256
Για να γίνει κιόλας αυτό πρέπει να το έχεις και σε λάθος μέρος το μαγαζί εάν ας πούμε το χεις στο κέντρο της Αθήνας που γίνονται συχνά Μπαχαλα τότε είναι εκτέθημενο το μαγαζί εάν το έχεις πχ ας πούμε στο Χαλάνδρι η στην Γλυφάδα δεν νομίζω φίλε να έρθει καμιά ομάδα χούλιγκαν και να στο κάνουνε ριμαδιο το πολύ καμια παρέα με μεθυσμένους μια φωρα το χρόνο που είναι μαύρο χάλι να σου σπάσουν κάνα τζάμι ξερωγω και ΑΝ
Δε λεμε για χουλιγκαν φυσικα,για νταβαδες μιλαμε προστατες , πρωτοι και καλυτεροι οι μπατσοι σ αυτα,

Γλυφάδα αν δεν εισαι της πιατσας δεν ανοιγεις εστίαση κλπ και χαλανδρι εγινε πλεον γλυφαδα
Και τα περιπτερα πληρωνουν νταβατζιλικια,
 
OP
OP
kallitexnis777

kallitexnis777

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2021
Μηνύματα
246
Κριτικές
5
Like
370
Πόντοι
21
Δε λεμε για χουλιγκαν φυσικα,για νταβαδες μιλαμε προστατες , πρωτοι και καλυτεροι οι μπατσοι σ αυτα,

Γλυφάδα αν δεν εισαι της πιατσας δεν ανοιγεις εστίαση κλπ και χαλανδρι εγινε πλεον γλυφαδα
Και τα περιπτερα πληρωνουν νταβατζιλικια,
Σύμφωνο σε αυτο που λες αλλά ρε φίλε υπερβάλεις λιγάκι δεν είναι τόσο πολύ σε τόσο μεγάλο βαθμό αυτο που λες αν ήταν έτσi δεν θα υπήρχε κανείς επιχειρηματίας και μόνο αυτοί που σπρώχνουν και κάνουν νταβατζιλικια θα είχαν μαγαζιά
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
ασε που ενα μαγαζι ειναι και σκλαβια...ποιος θελει να ειναι ολη μερα εκει?
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.946
Πόντοι
2.696
Εξαρτάται τον κλάδο
Αν πας να ανοίξεις ψιλικατζιδικο σε καλή θέση ίσως πιάσει.Αν ανοίξεις ένα καφέ με take away δίπλα σε άλλους 3-4 ίσως να πατώσει...
Τα ψιλικατζίδικα έχουν "πεθάνει".Παλιά που δεν υπήρχαν τόσα super market και ο κόσμος δεν είχε οχήματα ζούσαν τους ιδιοκτήτες πλουσιοπάροχα.Τώρα μόνο καμιά Κυριακή να πάει κάποιος να πάρει χαρτιά υγείας επειδή ξέμεινε.Και αυτό σπάνια...Άντε και κανά πιτσιρίκι καμία σοκολάτα.Τα άλλα δε δίνουν κέρδος.Όσο για τα cafe take away εξαρτάται ποιους έχεις δίπλα σου.Εκεί που μένει ένας φίλος μου έχει σε απόσταση 500μ 4 καταστήματα.Τα 3 δουλεύουν σαν τρελά,το 1 ελάχιστα.Ο λόγος;Ο καφές του είναι άθλιος.Όσες φορές είχαμε πάρει τέτοια μαλακία δεν είχαμε πιεί ξανά...Οι άλλοι που έχουν καλό καφέ όμως δουλεύουν.Πλέον ο περισσότερος κόσμος πίνει espresso στο σπίτι.Προσωπικά στο σπίτι μου πίνω το κλασικό φραπεδάκι.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.946
Πόντοι
2.696
ασε που ενα μαγαζι ειναι και σκλαβια...ποιος θελει να ειναι ολη μερα εκει?
Εξαρτάται το μαγαζί.Αν π.χ ανοίξεις πρακτορείο ΟΠΑΠ σε καλή περιοχή βάζεις 2 υπαλλήλους και το δουλεύουν κι εσύ είσαι στην παραλία!Δεν μπορούν να σε κλέψουν με τίποτα.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Φίλοι μου σχετικά με μαγαζιά της νύχτας που έχω ασχοληθεί εγώ στα νιάτα μου. Θέλει θράσος, και μπλόφα και τύχη αυτή η δουλειά.
Αν δεν είσαι αποφασισμένος να ζεις επικίνδυνα, υπό απειλές, και να μην έχεις οικογένεια, και τίποτα που μπορεί να σε πιέσουν, τα καταφέρνεις.
Εγώ κατάφερα 4 χρόνια από 95 ως 99, μετα έκανα παιδί δεν με έπαιρνε να κάνω μαλακίες.
Περιστατικό με αστυνομικό διοικητη που ήθελε λαδακι, μπλοφαρα του είπα το μαγαζί ανήκει στον βουλευτή εμένα με έχει βιτρίνα, όχι μόνο δεν με ξσναενοχλησε, αλλά νόμιζε ότι κάνει χάρη και στον βουλευτή, και οπότε ήθελα τίποτα μου το έκανε.
Η μπλόφα είχε τόση επιτυχία που ούτε νταβαδες για προστασία δεν ερχοτανε.
Το 99 το έδωσα το μαγαζί, το πήρε ένας τσιγγάνος από αυτούς που έχουν κανονικα σπίτια. Εξηγήθηκε μετρητά δεν φαντάζεστε τι χρήμα έχουν αυτοί, εγώ άνοιξα αντιπροσωπεία αυτοκινήτων τότε.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Το ερώτημα που θα θέσω για να ανοίξουμε αυτό το θρεντ δεν έχω δει μέχρι στιγμής παρόμοιο είναι.

Αξίζει άραγε να δημιουργήσεις καινούργεια επιχείρηση η μικροεπιχειρηση τώρα πια στις ημέρες μας οτιδοιποτε τύπου δεν πα να ναι καφέ/φαγαδικο οτιδοιποτε.

Πείτε τις απόψεις σας
Ούτε για αστείο. Θα σε κυνηγάει το κράτος σαν ληστή και θα τρέχεις με την γραφειοκρατία σαν τον Βέγγο. Αν έχεις κεφάλαιο φύγε ευρωπαϊκή ένωση. Αν πας Ολλανδία, Δανία, Ισπανία σε μια βδομάδα έχεις ανοίξει την επιχείρηση και θα βγάζεις περισσότερα. Εδώ θα φας 6 μήνες και θα στα παίρνουν πριν τα βγάλεις.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
30.110
Κριτικές
1
Like
33.125
Πόντοι
6.256
Η ελλαδα ειναι κατασκευασμενη για δυ για να βγαινουν τα κόμματα ευκολα,
Θυμηθείτε τους βρωμοπασοκατζηδες παλια που εφερναν τους χωριατες για το δημοσιο στην αθηνα και στα 35 εδιναν συνταξεις, η νδ τα ιδια, συριζα τα ίδια,
Γι αυτο δεν παταει επενδυτης στην ελλαδα, χαζος ειναι, με κουλη ελπιζαμε κατι να αλλαξει αλλα μπα, δυο χρονια περασαν και τιποτα, ουτε το ελληνικο ξεκόλλησε,
Βεβαια για ολα θα φταιει ο ιός, ακομα και για το ελληνικο.

Αναμενω λινκ με κοσμογονία επενδυσεων απο το 2019 και μετα που έφυγε η αριστερα
 

Στρατηγος88

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2017
Μηνύματα
590
Like
1.852
Πόντοι
206
Η καλύτερη επένδυση στην Ελλάδα είναι δ.υ.
Αν μπορείς να γίνεις καλώς αλλιώς κάτσε εκεί που είσαι γιατί θα χάσεις αυτά που έχεις
Κ θα χρεωθεις εσύ για να πληρώνονται 40χρονοι κοπριτες συνταξιούχοι κωλομπατσοι
Οσο για το κατεσκευαστικο που ανέφεραν παραπάνω, τα αλμπανια τα αδέρφια των προδοτων νεοδημοκρατων τα έκαναν σαν τα μούτρα τους
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Η καλύτερη επένδυση στην Ελλάδα είναι δ.υ.
Αν μπορείς να γίνεις καλώς αλλιώς κάτσε εκεί που είσαι γιατί θα χάσεις αυτά που έχεις
Κ θα χρεωθεις εσύ για να πληρώνονται 40χρονοι κοπριτες συνταξιούχοι κωλομπατσοι
Οσο για το κατεσκευαστικο που ανέφεραν παραπάνω, τα αλμπανια τα αδέρφια των προδοτων νεοδημοκρατων τα έκαναν σαν τα μούτρα τους
δυστηχως φιλε ετσι ειναι πλεον στην ελλαδα ακομα και ο τελευταιος κοπριτης-μαλακας που θα παταει μια σφραγιδα σε ενα κωλογραφειο εκει σε μια γωνια,μπορει να κανει σχεδια για τη ζωη του.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.999
Κριτικές
67
Like
29.008
Πόντοι
10.336
αν δεν εχεις καποια σοβαρη ιδεα ή κατι καινοτομο, μην κανεις τον κοπο. Εχουμε πηξει στα καφε και στα φαγαδικα, λογω efood κτλ ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος και καθε μικρολαθακι θα κοστιζει στη βαθμολογια του μαγαζιου σου. Και αυτη η βαθμολογια θα ειναι το κυριο κριτηριο για να επιλεχθεις. Εχω γνωστους που ανοιξαν και κλεισαν εντος τριμηνου το σουβλατζιδικο (και χωρις νοικι παρακαλω), και εχω και παραδειγμα καφετεριας η οποια δουλευει ολη μερα σε κεντρικο σημειο για να καταφερει να βγαλει ενα χιλιαρικο το πολυ στο τελος του μηνα (ακριβο νοικι, μπουφετζηδες, ντιλιβερι). Σε μια στραβη εχεις μπει μεσα, σε καποιο θεμα υγειας κτλ.

Βλεπω και μικρομαγαζα, πειραια καλλιθεα μοσχατο κεντρο αθηνας, που ανοιγουν με καποιο τραγικο πλανο (ψιλικατζιδικα, φτηνα ρουχα, επιπλαδικα), και τα βλεπω να βαρανε μυγες και απορω με τι μυαλο εσκασαν ποσα λεφτα για να ανοιξουν τετοια μαγαζια. Αν δεν εχεις σοβαρο πλανο ή καποια πολυ καλη ιδεα, ή αν δεν εισαι πραγματικα πολυ καλος σε αυτο που κανεις (για φαγαδικα,φουρνο,καφε κτλ), θα χασεις πολυ χρονο, πολλα λεφτα και κυριως την ψυχικη σου υγεια για να τρεχεις να βγαλεις τα βασικα εξοδα.
 

studio

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2006
Μηνύματα
93
Like
103
Πόντοι
0
Για να έρθουν να στο σπάσουν πρέπει και εσύ κάπου να έχεις λερωμενη την φωλιά σου η να είσαι με κανέναν μπλεγμένος έτσι στα καλά του καθουμενου δεν προκειτε να έρθει κανείς να στα ριμαξει όλα
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μακάρι να ήταν.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 131614

Επισκέπτης
Ερχονται νταβαντζήδες της περιοχής και με το ζόρι σου ζητούν να τους πληρώνεις προστασία. Αν αρνηθείς το βράδυ σου βάζουν φωτιά.

Επίσης και αυτό να μην γίνει, ετοιμάσου για επισκέψεις ΣΔΟΕ, πολεοδομίας που θα ξεψυρίσουν τα πάντα και ίσως θέλουν μαύρα για να μην σε γράψουν. Θα μπλέξεις μετά με ασφαλιστικά ταμεία ,προκαταβολές και φόρους επιτηδεύματος κτλπ. Δεν αξίζει να ασχολήσε για την ψυχική σου υγεία πάνω απο όλα.
Και τι να τα κανεις τα λεφτα μετα, στους γιατρους θα τα τρως :confused: :confused: :confused:
 

kachaplias

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.117
Like
4.738
Πόντοι
1.756
ασε που ενα μαγαζι ειναι και σκλαβια...ποιος θελει να ειναι ολη μερα εκει?
ετσι ειναι η θα εισαι εκει σκλαβωμενος η θα στο αλωνιζουν οι διαχειριστες σου και οι αδιαφοροι υπαλληλοι σου
 

skieros

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.100
Κριτικές
26
Like
1.309
Πόντοι
1.720
Ελλαδιστάν , δεν παίζει με τίποτα να ανοίξεις μαγαζί εμπορικό ή εστίασης. Φουλ έξοδα, φόροι χαράτσια καμία προστασία από κλοπές και βανδαλισμούς από την αστυνομία
 

dimit29

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2008
Μηνύματα
86
Like
180
Πόντοι
0
Σύντροφε δες τα νούμερα... Βουλγαρία φόρος 10% στα κέρδη...Ρουμανία 3% στον τζίρο... ελλαδαρα άγνωστο...συμβουλή από λαμόγιο πρώην διοικητή νοσοκομείου...με λεφτά κάνει δουλειά ο καθένας...βρες δουλειά που δεν βάζεις λεφτά...αέρα...μόνο αέρα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom