Νέα

Αξίζει μια επένδυση μεγάλου χρηματικού ποσού σε αμοιβαία κεφάλαια;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pirokavlos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 89
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Α-Ω

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
5.941
Κριτικές
14
Like
3.735
Πόντοι
2.777
i ll check it out.
thx
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Η μεγαλυτερη κομπινα της εποχης ειναι η λεξη ΕΩΣ. Και ειδικα σε κρατη τυπου μπανανιας, ειναι must. Που αλλου αλλστε θα πουλησουν αερα τυπου, ταχυτητες ιντερνετ ΕΩΣ 24Mbps και παιρνεις στο τελος τα @@ μου. Παντου το ιδιο ειναι. Οταν ακους αυτη τη λεξη, τρεξε. Και εδω οπως διαβασα, το ανεφεραν.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.089
Κριτικές
10
Like
1.434
Πόντοι
2.357
οπου ακους πολλα κερασια κρατα και μικρο καλαθι......




η καλυτερη απαντηση ηταν του ElftexTP σε οτι αφορα το οτι κανει το αντιθετο.....
 

kliduhos

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2009
Μηνύματα
144
Like
4
Πόντοι
1
λετε τα πολυτιμα μεταλλα να δωσουν καλες αποδοσεις μεσοπροθεσμα?
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.089
Κριτικές
10
Like
1.434
Πόντοι
2.357
κοιτα ....

οικονομικοι αναλυτες εδω δεν υπαρχουν

αν ρισκαρεις ρισκαρε .... αν οχι κατσε εκει που καθεσαι
και εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
52
Πόντοι
2.945
Αντί για αμοιβαία κεφάλαια αγόρασε αν έχεις αρκετά λεφτά,χρυσό.Τα αμοιβαία "ψώφησαν".Και ιδίως τα μετοχικά.Ο χρυσός είναι η καλύτερη επένδυση για μετά τον επικείμενο πόλεμο...

Τι του λες του ανθρωπου? Πας να τον καψεις?
Ο χρυσος ειναι πολυ ακριβος για να αγορασει καποιος. Σε αυτες τις τιμες πουλας δεν αγοραζεις.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
16
Πόντοι
16
Καλησπέρα, σκοπεύω να επενδύσω ένα μεγάλο χρηματικό ποσό.Με πήραν σήμερα τηλέφωνο απο την Εμπορική τράπεζα για ένα νέο πρόγραμμα αμοιβαίων κεφαλαίων ¨Αμοιβαίο κεφάλαιο plus" άν θυμάμαι καλά.

Όπως μου εξήγησε η κοπέλα, πρέπει να μείνουν κλειστά τα χρήματα για 10 χρόνια. Τα 3 πρώτα χρόνια παίρνεις εγγυμημένη απόδοση 2.50% και απ το τέταρτο και μετά ...μπορείς να πάρεις έως και 6,5% ανάλογα ενός χρηματιστηριακού δείκτη ξένης εταιρίας δε τη θυμάμαι τώρα. Επίσης μου είπε πως το κεφάλαιο είναι εγγυημένο,δηλαδή δε χάνεται σε καμια περίπτωση.

Τέλος σε περίπτωση που χρειαστεί να σηκώσω χρήματα πριν τη 10ετία έχει ποινή επι του κεφαλαίου ανάλογα το έτος. π.χ. 1 έτος ποινή 2,3% και όσο παιρνούν τα χρόνια μειώνεται.


Μπορεί κάποιος που ασχολείται με επενδύσεις ή έχει κάποια σχετική εμπειρία να μου δώσει κάποια γνώμη,απο δώ ή και απο pm.

Ευχαριστώ
Δώσε τα λεφτά στον περσόνα να στα επενδύσει έξυπνα, και να κάνεις και συ τεράστια περιουσία.
Μη χάνεις άλλο το χρόνο σου με σαχλαμάρες, στείλτου πμ.
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.089
Κριτικές
10
Like
1.434
Πόντοι
2.357
Τι του λες του ανθρωπου? Πας να τον καψεις?
Ο χρυσος ειναι πολυ ακριβος για να αγορασει καποιος. Σε αυτες τις τιμες πουλας δεν αγοραζεις.

Να πουλησει θελει ........  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

SOKEROS

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2006
Μηνύματα
28
Κριτικές
2
Like
14
Πόντοι
0
Καλησπέρα, σκοπεύω να επενδύσω ένα μεγάλο χρηματικό ποσό.Με πήραν σήμερα τηλέφωνο απο την Εμπορική τράπεζα για ένα νέο πρόγραμμα αμοιβαίων κεφαλαίων ¨Αμοιβαίο κεφάλαιο plus" άν θυμάμαι καλά.

Όπως μου εξήγησε η κοπέλα, πρέπει να μείνουν κλειστά τα χρήματα για 10 χρόνια. Τα 3 πρώτα χρόνια παίρνεις εγγυμημένη απόδοση 2.50% και απ το τέταρτο και μετά ...μπορείς να πάρεις έως και 6,5% ανάλογα ενός χρηματιστηριακού δείκτη ξένης εταιρίας δε τη θυμάμαι τώρα. Επίσης μου είπε πως το κεφάλαιο είναι εγγυημένο,δηλαδή δε χάνεται σε καμια περίπτωση.

Τέλος σε περίπτωση που χρειαστεί να σηκώσω χρήματα πριν τη 10ετία έχει ποινή επι του κεφαλαίου ανάλογα το έτος. π.χ. 1 έτος ποινή 2,3% και όσο παιρνούν τα χρόνια μειώνεται.


Μπορεί κάποιος που ασχολείται με επενδύσεις ή έχει κάποια σχετική εμπειρία να μου δώσει κάποια γνώμη,απο δώ ή και απο pm.

Ευχαριστώ
Επειδή δουλεύω σε τράπεζα και για κάποια χρόνια ήταν το αντικειμενό μου η απάντηση στο ερώτημα σου έχει ως εξής:1)Επενδύεις πάντα ένα μέρος του κεφαλαίου σου και όχι όλα τα  χρήματα σου σε μετοχές
2)Όσο πιο μακροπρόθεσμη η επένδυση σε  μετοχικά α/κ τόσο πιο πιθανό να δώσει μια καλή απόδοση
3)Όσο μεγαλύτερη κλαδική,γεωγραφική διασπορά μετοχών τόσο το καλύτερο
4)Τα Α/Κ δεν έχουν εγγυημένη απόδοση και ΔΕΝ καλύπτονται από το κράτος σε περίπτωση χρεοκωπίας της όποιας τράπεζας
5)Αυτά τα 10ετη προγράμματα ειναι νέο φρούτο και καλό θα είναι να προσέξεις τους όρους και τα ψιλά γράμματα ή να πάρεις μια προσφορά εκτυπωμένη με ενδεικτική απόδοση πριν αποφασίσεις...μήπως είναι το δικό σου σύνθετο τραπεζοασφαλιστικό πρόγραμμα?(Είναι της μόδας τελευταία)
 

ziziaek

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.547
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
16
Δώσε τα λεφτά στον περσόνα να στα επενδύσει έξυπνα, και να κάνεις και συ τεράστια περιουσία.
Μη χάνεις άλλο το χρόνο σου με σαχλαμάρες, στείλτου πμ.
δωσε μου τα λεφτα σου να φερω απο αργεντινη 1 κιλο ακατεργαστη κακο 1000δολαρια με ενα καλο χημικο τα1000 γραχ100ευρω=100000ε - το ρισκο μου68%=32000 καθαρα.καλοριζικα. :2funny: :2funny:
 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.089
Κριτικές
10
Like
1.434
Πόντοι
2.357
Επειδή δουλεύω σε τράπεζα και για κάποια χρόνια ήταν το αντικειμενό μου η απάντηση στο ερώτημα σου έχει ως εξής:1)Επενδύεις πάντα ένα μέρος του κεφαλαίου σου και όχι όλα τα  χρήματα σου σε μετοχές
2)Όσο πιο μακροπρόθεσμη η επένδυση σε  μετοχικά α/κ τόσο πιο πιθανό να δώσει μια καλή απόδοση
3)Όσο μεγαλύτερη κλαδική,γεωγραφική διασπορά μετοχών τόσο το καλύτερο
4)Τα Α/Κ δεν έχουν εγγυημένη απόδοση και ΔΕΝ καλύπτονται από το κράτος σε περίπτωση χρεοκωπίας της όποιας τράπεζας
5)Αυτά τα 10ετη προγράμματα ειναι νέο φρούτο και καλό θα είναι να προσέξεις τους όρους και τα ψιλά γράμματα ή να πάρεις μια προσφορά εκτυπωμένη με ενδεικτική απόδοση πριν αποφασίσεις...μήπως είναι το δικό σου σύνθετο τραπεζοασφαλιστικό πρόγραμμα?(Είναι της μόδας τελευταία)

Πολυ σημαντικες πληροφοριες αυτες


να ρωτησω κατι κι εγω τωρα

Ποτε ακριβως ληγει η εγγυηση των καταθεσεων μεχρι το ποσον των 100.000 ευρω ?

Ειναι πολυ περιεργε οι εποχες τωρα τελευταια ......

η πειραιως εβγαλε καταθετικο προγραμμα με αυξανομενο επιτοκιο....

ξεκινας με 3% και φτανεις νομιζω 5% σε δυο χρονια !!!
 

SOKEROS

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2006
Μηνύματα
28
Κριτικές
2
Like
14
Πόντοι
0
Πολυ σημαντικες πληροφοριες αυτες


να ρωτησω κατι κι εγω τωρα

Ποτε ακριβως ληγει η εγγυηση των καταθεσεων μεχρι το ποσον των 100.000 ευρω ?
Για καταθέσεις ταμιευτηρίου και προθεσμίας-που είναι οι εγγυημένες-ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ:Υπερβολικά μεγάλο επιτόκιο=πρόβλημα κεφαλαιακής επάρκειας= αυξημένος κίνδυνος

Ειναι πολυ περιεργε οι εποχες τωρα τελευταια ......

η πειραιως εβγαλε καταθετικο προγραμμα με αυξανομενο επιτοκιο....

ξεκινας με 3% και φτανεις νομιζω 5% σε δυο χρονια !!!

 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
έτσι ρίξτε τα λεφτά σας σε αμοιβάδα κεφάλαια
ειδικά τώρα που οι τοκογλύφοι κάνουν κρα για να σας μπουν καβάλα









ααα ξέχασα οι τράπεζες δεν είναι τοκογλύφοι :dancing:
 
Εγγρ.
11 Φεβ 2010
Μηνύματα
828
Like
3
Πόντοι
6
ξεχνατο αγαμητε πυροκαβλε, τα αμοιβαια εχουν ενα γαμω ορο στα ψιλα γραμματα και μπορει να την "φας στον κολο" και να τα κλαις τα λευτα σου

ειχαριξει πριν κανενα 8 μηνο 97Κ σε ομολογα και ειδα και επαθα μεχρι να τα βγαλω και ευτιχος δεν "μπηκα μεσα"


τα εβγαλα , τα μισα γινανε χρυσαφι και τα κλειδοσα σε θυριδα στην εθνικη κεντρο αθηνα και τα αλλα μισα τα καταθεσα στην μουρλενιουν με 2% για να καβλαντισουν καποια στιγμη

με κατι ρεστα μετα την εθνικη τραπεζα στην πανεπιστιμου κατηφορισα στο γνωστο στουντιακι στο κολονακι και εριξα και ενα πετσο . τοσο ανγχος εφαγα
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.784
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Όπως μου εξήγησε η κοπέλα, πρέπει να μείνουν κλειστά τα χρήματα για 10 χρόνια. Τα 3 πρώτα χρόνια παίρνεις εγγυμημένη απόδοση 2.50% και απ το τέταρτο και μετά ...μπορείς να πάρεις έως και 6,5% ανάλογα ενός χρηματιστηριακού δείκτη ξένης εταιρίας δε τη θυμάμαι τώρα. Επίσης μου είπε πως το κεφάλαιο είναι εγγυημένο,δηλαδή δε χάνεται σε καμια περίπτωση.

Yπάρχει επενδυτικό προϊόν με δεσμευμένο το κεφάλαιο για μια τόσο ασήμαντη περίοδο όπως 10 έτη και με τόσο τρομερή απόδοση όπως 2,5%; Και το συζητάς ακόμα ρε φίλε;
Να δώσεις μάλιστα στην κοπέλα τα νικ μας να μας στείλει πμ για να μπούμε κι εμείς στο κόλπο. Τέτοιες ευκαιρίες δε χάνονται.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.110
Like
28
Πόντοι
166
αν δεν κάνω οι τράπεζες κάνουν κάνουν καλύτερους διακανονισμούς σε λογαριασμούς που έχεις τα λεφτά σου κλειστά για  χρόνο.
αλλά παίζει ρόλο και το κεφάλαιο που διαθέτεις
 

Ακόρεστος

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
95
Like
1.263
Πόντοι
7.195
Yπάρχει επενδυτικό προϊόν με δεσμευμένο το κεφάλαιο για μια τόσο ασήμαντη περίοδο όπως 10 έτη και με τόσο τρομερή απόδοση όπως 2,5%; Και το συζητάς ακόμα ρε φίλε;
Να δώσεις μάλιστα στην κοπέλα τα νικ μας να μας στείλει πμ για να μπούμε κι εμείς στο κόλπο. Τέτοιες ευκαιρίες δε χάνονται.
:2funny: :2funny: :2funny:

Ολοι αμοιβαια τυπε μου  :2on1: :2on1: :2on1: :2on1: :2on1:

Τετοιες ευκαιριες στο πορδελα, μια φορα στα 1000 χρονια  :zfuck:

 

tomcat00

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.976
Κριτικές
1
Like
27
Πόντοι
16
Για αυτό πρέπει να έχεις και τα δύο, επειδή έχουν αρνητική συσχέτιση.

Για όσους δεν καταλαβαίνουν, αυτό είναι ο βασικός κανόνας της Μοντέρνας Θεωρίας Χαρτοφυλακίου, να δημιουργείς χαρτοφυλάκια υψηλής διασποράς με επενδύσεις που χαρακτηρίζονται από χαμηλή ή αρνητική μεταξύ τους συσχέτιση.

σοβαρεψου
 

Project_or

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2009
Μηνύματα
95
Like
22
Πόντοι
0
Πάρε μια μεγάλη σακούλα... κατά προτίμηση χοντρή... άνοιξε μια τρύπα σε ένα μέρος που θα ξέρεις εσύ μόνο (κατα προτίμηση σε αναδασωτέα έκταση να φένεται σαν δεντροφύτευση) και ξεκίνα να αποταμιεύεις εκεί σιγά σιγά... σακούλα σακούλα είτε χρυσό, είτε λεφτά. Πάρε και ένα GPS και παρε το στίγμα μπας και μπερδευτείς ή γίνει κανένας σεισμός... άλλαξε το φ με μια συνάρτηση τύπου 1χ+1-3=ψ και αγόρασε  μια θυρίδα στο ταχυδρομείο για δέκα χρόνια και χώσε εκεί τη συνάρτηση σε μια σελίδα Α4 που θα γράφει ένα διήγημα. Οταν σε ρωτάνε που πας θα λες δεντροφύτευση.
Μετά από δέκα χρόνια που τα επιτόκια θα είναι +7% τότε θα τα εμφανίσεις... μαζί και έναν μαύρο ξέρεις γιατί !!
Αλλά δε θα το κάνεις γιατί μέχρι τότε θα έχεις αρχίσει να δίνεις λεφτά σε κάτι τύπους που θα έχουν επενδύσει σε αμοιβαία και εσύ για αντάλλαγμα θα ζητάς τίτλους ακινήτων για εγγύηση (θα έχεις και τον μαύρο μαζί) οπότε θα έχεις και ακίνητα και λεφτά... και τότε... welcome to the club of prosperity. Και αυτό δε θα είναι προσωρινό... απεναντίας θα κάνει ένα μεγάλο χρονικό κύκλο μέχρι ο άνθρωπος να αποφασίσει ξανά πως πρέπει να πληρώσει τη φούσκα που φυσικά  θα δημιουργήσει... αλλα εσύ μέχρι τότε θα είσαι τραπεζίτης που θα αργοσφυρίζεις βγαίνοντας με τα καλύτερα ct αγκαλιά.

Μακρυά από τράπεζες και συμβούλους τραπεζικών προιόντων αν θες συμβουλή...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom