Νέα

Αξίζει η επιστροφή στην Ελλάδα από Αμερική;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Count of monte christo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 241
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.664
Πόντοι
2.606
Γράφω αυτό το θρεντ για μια ποιο εμπειροστατωμενοι οπτική γωνία. Ειμαι 27 ετών και έχω φύγει από την Ελλάδα στην Αμερική,Καλιφόρνια, Λος Άντζελες εδω και ένα χρόνο.
Ήρθα με σκοπό να μαζέψω λίγα φράγκα και να την κάνω από δω και να γυρίσω Ελλάδα έχοντας λεφτά για να αγοράσω κάποια ακίνητα που θέλω. Το θέμα είναι πως δεν έχω γνωστούς εδώ ούτε φίλους ούτε τπτ και όσους γνωρίζω είναι παντρεμένη και δεν έχουν ορεξει για τπτ. Έμπλεξα με λίγα λόγια. Ένα χρόνο είμαι δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά. Νιώθω σαν να έκανα μια τρύπα στο νερό
Η αλήθεια είναι πως ήρθα σαν τουρίστας και έμεινα παράνομα. Η κατάσταση έχει ως εξής. Δύσκολα βρίσκω δουλειά σε αυτά που θέλω να κάνω γιατί για να δουλέψεις εδω ζητάνε αφμ πράγμα που εγώ δεν εχω. Οι μόνες δουλειές που μπορώ να κάνω είναι είτε οικοδομή είτε σε ελληνικό εστιατόριο λάντζα η σέρβις και ολα αυτα στα μαυρα. Οι Έλληνες εδώ είναι δυσεύρετοι...
Τι γνώμη έχετε?
200.gif
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.320
Πόντοι
1.706
Ρισπέκτ. Πάντα το έλεγα ότι η ιερή αγελάδα που λέγεται συνταξιούχοι (οι άνω των 1000 ευρώ) θα πρέπει να "χτυπηθούν" αναγκαστικά.
Ο καρκινος της ελληνικης οικονομιας ειναι το δημόσιο.
Οι συνταξεις εχουν φαει κούρεμα
 

Πρυτανης

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
240
Κριτικές
45
Like
3.395
Πόντοι
1.431
Για πες γιατί λες για την Λευκάδα συγκεκριμένα?? Σε ρωτάω γιατί έχω καταγωγή από εκεί αλλά μας έχει φάει η πουτανα η Αθήνα.... Με ενδιαφέρει αυτό που λες...
Φίλε μου ομοίως.
Μιλάμε φέτος δεν ήξεραν πού να βάλουν τα λεφτά.
Η οικοδομή έκρηξη, εστιατόρια, παροχές υπηρεσιών (όπως ανέφερα). Οι εταιρείες διαχείρισης ακινήτων κόβουν χρήμα. Οι εταιρείες διαχείρισης σκαφών δε ,άστα να πάνε. Μιλάμε €€€ . Φούρνοι με τεράστιο όγκο εργασίας και δεν προλαβαίνουν.
Εντάξει το φόρτε είναι σχεδόν ένα τρίμηνο. Αλλά και μετά όλο τον χειμώνα οι συντηρήσεις κτιρίων, ξενοδοχείων, σπιτιών είναι πολύ υψηλά σε ζήτηση.
Επαναλαμβάνω. Η ανοικοδόμηση ξεπερνάει κάθε φαντασία, για το που έχτισαν και χτίζουν πλέον στο νησί.
 

xjimakos24x

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2017
Μηνύματα
293
Like
346
Πόντοι
21
Φίλε μου ομοίως.
Μιλάμε φέτος δεν ήξεραν πού να βάλουν τα λεφτά.
Η οικοδομή έκρηξη, εστιατόρια, παροχές υπηρεσιών (όπως ανέφερα). Οι εταιρείες διαχείρισης ακινήτων κόβουν χρήμα. Οι εταιρείες διαχείρισης σκαφών δε ,άστα να πάνε. Μιλάμε €€€ . Φούρνοι με τεράστιο όγκο εργασίας και δεν προλαβαίνουν.
Εντάξει το φόρτε είναι σχεδόν ένα τρίμηνο. Αλλά και μετά όλο τον χειμώνα οι συντηρήσεις κτιρίων, ξενοδοχείων, σπιτιών είναι πολύ υψηλά σε ζήτηση.
Επαναλαμβάνω. Η ανοικοδόμηση ξεπερνάει κάθε φαντασία, για το που έχτισαν και χτίζουν πλέον στο νησί.
Θα συμφωνήσω μαζί σου.. Ειδικά η ανοικοδόμηση φέτος είναι τρελό.. Ανέβαινα στο χωριό μου και έπαθα πλάκα με τόσες οικοδομές που ετοιμάζονται για του χρόνου... Επίσης φέτος είδα τόσα πολλά vip Van στο νησί...
 
OP
OP
Count of monte christo
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
25
Κριτικές
1
Like
75
Πόντοι
0
Ούτε εγώ έχω ιδέα. Υποθέτω ότι παλιά ήταν απείρως εύκολο καθώς αυτοί που ήθελαν να να casharουν δεν ήταν τόσο πολλοί. Τώρα νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο. Η διαδικασία του να γίνεις νόμιμος δεν είναι απλή. Ο φίλος βέβαια το ότi γνωρίζei αριστα γραφη και ανάγνωση ήδη τον βοηθάει πολύ νομίζω. Το λάθος του είναι ότι εξ αρχης δεν το πήγε ορθόδοξα και νομίζω δεν θα του συγχωρέσει η πολιτεία εκεί. Δεν είναι Ελλάδα.
10 χρόνια μπλοκ σου δίνουν αν κάτσεις παράνομα πάνω από 1 χρόνο
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.353
Κριτικές
62
Like
41.060
Πόντοι
8.530
Γράφω αυτό το θρεντ για μια ποιο εμπειροστατωμενοι οπτική γωνία. Ειμαι 27 ετών και έχω φύγει από την Ελλάδα στην Αμερική,Καλιφόρνια, Λος Άντζελες εδω και ένα χρόνο.
Ήρθα με σκοπό να μαζέψω λίγα φράγκα και να την κάνω από δω και να γυρίσω Ελλάδα έχοντας λεφτά για να αγοράσω κάποια ακίνητα που θέλω. Το θέμα είναι πως δεν έχω γνωστούς εδώ ούτε φίλους ούτε τπτ και όσους γνωρίζω είναι παντρεμένη και δεν έχουν ορεξει για τπτ. Έμπλεξα με λίγα λόγια. Ένα χρόνο είμαι δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά. Νιώθω σαν να έκανα μια τρύπα στο νερό
Η αλήθεια είναι πως ήρθα σαν τουρίστας και έμεινα παράνομα. Η κατάσταση έχει ως εξής. Δύσκολα βρίσκω δουλειά σε αυτά που θέλω να κάνω γιατί για να δουλέψεις εδω ζητάνε αφμ πράγμα που εγώ δεν εχω. Οι μόνες δουλειές που μπορώ να κάνω είναι είτε οικοδομή είτε σε ελληνικό εστιατόριο λάντζα η σέρβις και ολα αυτα στα μαυρα. Οι Έλληνες εδώ είναι δυσεύρετοι...
Τι γνώμη έχετε?
Και στην Ελλάδα μπορείς να είσαι ξένος ανάμεσα σε ξένους...αν βγαίνεις οικονομικά συνέχισε το .Αλλά αν δεν έχεις κατι σιγουρεμενο για δουλειά στην Ελλάδα μην γυρίσεις με το κεφάλι κάτω.Συνεχισε εκεί που είσαι.Ετσι και αλλιώς ξέρεις ότι θα είσαι προσωρινά(...μάλλον,συμπληρώνω εγώ).
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.353
Κριτικές
62
Like
41.060
Πόντοι
8.530
Ο καρκινος της ελληνικης οικονομιας ειναι το δημόσιο.
Οι συνταξεις εχουν φαει κούρεμα
Οι συνταξιούχοι στηρίζουν άνεργα παιδιά και εγγόνια .Αν βρίσκεσαι στην Σκανδιναβία και νομίζεις ότι οι συνταξιούχοι βγαίνουν για κρουαζιέρα με σανδάλια και ασπρες κάλτσες κόψε αυτό που πίνεις,σε χαλάει και συντονισου αμέσως στην πραγματικότητα.
 
OP
OP
Count of monte christo
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
25
Κριτικές
1
Like
75
Πόντοι
0
Χωρις χαρτιά και ειδικά social security number (αφμ) ειναι παρά πολύ δύσκολο.
Χωρίς γνωστούς - συγγενείς το ξεχνάς.
Έρχεσαι πίσω και πηγαίνεις στην Λευκάδα (άκουσέ με) και εάν ξέρεις κάτι από οικοδομή η εγκατάσταση , θα δουλεύεις 7 μέρες την εβδομάδα. Σε φούρνο ; Παντού μεροκάματο υπάρχει.
Άσε για καθαρισμούς σε σκάφη (εκατοντάδες) η Airbnb .


Μιλούσα με γνωστή και μου έπεσε το σαγόνι.
Ακόμη και σε σέρβις. Δουλειές όλο τον χρόνο. Τρελή ανάπτυξη παντού εκεί.

Δεν έβρισκαν κόσμο να καθαρίσει και στην τελική πήραν γύφτους !! (άλλοι τους λένε ρομά)
Ήταν μεγάλη η ζήτηση .


Για κάνε τα κουμάντα σου.


Ήμουν Αμερική και γνωρίζω.


ΓΑΜΗΣΕ ΤΟΥΣ κι έλα.
Και στην Ελλάδα τα ίδια κάναμε φούρνους και οικοδομή. Τι να το κάνεις άμα δεν πληρώνεσαι. Όσο για τα σκάφη και εγώ έχω ακούσει πολλά όπως σου ταζουν τον ουρανό και στο τέλος παίρνεις το μακρύτερο. Είναι πολλά. Η μαλακια που γίνεται πάντα είναι ότι πας σεζόν κλείνεις για 2000 π.χ 1000 νόμιμα χίλια μαύρα και στο τέλος παίρνεις μόνο τα χίλια. Δεν γίνεται παντού αυτό αλλά άμα πας Μύκονο θα ακούσεις πολλές τέτοιες ιστορίες. Τώρα για λευκαδα δεν ξέρω τι γίνεται.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.353
Κριτικές
62
Like
41.060
Πόντοι
8.530
Αν δεν ήταν ο συνταξιούχος του Δημοσίου δεν θα είχαν στήριξη άνεργα παιδιά και εγγόνια...μην ισοπεδώνεις.
 
OP
OP
Count of monte christo
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
25
Κριτικές
1
Like
75
Πόντοι
0
Δουλειες εχει πλεον παντου αφθονες στην Ελλαδα, οχι μονο Λευκαδα, αλλα με τι λεφτα; Ολα τα μεροκαματα ειναι κολλημενα με ταβανι στα 30-35 ευρω, οταν στην Αμερικη μαυροι ανειδικευτοι δουλευουν για 20 την ωρα.
20 $ δεν είναι λεφτά στην Αμερική. Σκέψου σαν να παίρνουν 4 € την ώρα με βασικό μισθό Ελλάδας 700. Μην μπερδεύεσαι με τα νούμερα. Πρέπει να συγκρίνεις με το βιοτικό επίπεδο της κάθε χώρας. Υψηλά ενοίκια, διατροφή, λογαριασμοί και ουτο καθεξής
 
OP
OP
Count of monte christo
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
25
Κριτικές
1
Like
75
Πόντοι
0
Αν τα αγγλικά σου είναι άριστά έλα στην Ελλάδα - κάνε μια εξειδίκευση στο τουριστικό μάνατζμεντ και όρμα. Έχει και θα έχει πολύ ψωμί για πολύ καιρό και είσαι και νέος. Όρμα. Άσε τα ακίνητα και αυτά. Ποιός σου τα έχει πει αυτά. Μην ακους παραμύθια. Δεν μαζεύονται εύκολα τα λεφτά. Και στα τουριστικά να μπεις και κάπου σε ναυτιλιακή να πας πχ λόγω αγγλικων σου δεν θα φτάσεις να παίρνεις τέτοια λεφτά ώσπου σε λίγα χρόνια να κάνεις περιουσ΄θα.
Βέβαια δεν διάβασα τι έχεις και από πίσω (σπίτι, πατρικό, μετρητά κλπ)
Ο κλάδος που δούλευα Ελλάδα ήταν στον τουρισμό απλά όχι εκεί που φαίνεσαι. Μας φάγανε η 4 τοίχοι στα ξενοδοχεία.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.445
Κριτικές
16
Like
13.637
Πόντοι
6.515
Ρισπέκτ. Πάντα το έλεγα ότι η ιερή αγελάδα που λέγεται συνταξιούχοι (οι άνω των 1000 ευρώ) θα πρέπει να "χτυπηθούν" αναγκαστικά.
Μόνο με τον νόμο της φυσης τυπε
γιατί είναι αυτοί που ψηφιζουν
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.353
Κριτικές
62
Like
41.060
Πόντοι
8.530
20 $ δεν είναι λεφτά στην Αμερική. Σκέψου σαν να παίρνουν 4 € την ώρα με βασικό μισθό Ελλάδας 700. Μην μπερδεύεσαι με τα νούμερα. Πρέπει να συγκρίνεις με το βιοτικό επίπεδο της κάθε χώρας. Υψηλά ενοίκια, διατροφή, λογαριασμοί και ουτο καθεξής
Iσως εκεί να συμβαίνει το ίδιο με τους λάθρο εδώ ...δουλεύουν κάπου για ένα κομμάτι ψωμί και μένουν σόγια ολόκληρα σε ένα σπίτι...λίγο με μεροκάματο λίγο με τα επιδόματα των ΜΚΟ ο επιούσιος βγαίνει.
 
OP
OP
Count of monte christo
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
25
Κριτικές
1
Like
75
Πόντοι
0
Κ
Δεν ξέρω τι και πως, πρέπει να βγει παράνομα απ την χώρα τωρα δηλαδη; θεωρητικά θα έπρεπε να έχει φύγει αν δεν κάνω λάθος, γιατί αν θυμάμαι καλά σαν επισκέπτης/τουρίστας, προφανώς, έχεις περιορισμένο χρονικό διάστημα που μπορείς να μείνεις εντός της χώρας.. ;

Ούτε εγώ έχω ιδέα. Υποθέτω ότι παλιά ήταν απείρως εύκολο καθώς αυτοί που ήθελαν να να casharουν δεν ήταν τόσο πολλοί. Τώρα νομίζω είναι εξαιρετικά δύσκολο. Η διαδικασία του να γίνεις νόμιμος δεν είναι απλή. Ο φίλος βέβαια το ότi γνωρίζei αριστα γραφη και ανάγνωση ήδη τον βοηθάει πολύ νομίζω. Το λάθος του είναι ότι εξ αρχης δεν το πήγε ορθόδοξα και νομίζω δεν θα του συγχωρέσει η πολιτεία εκεί. Δεν είναι Ελλάδα.
Το μόνο πρόβλημα που θα έχω όταν φύγω από δω θα ναι 10 χρόνια μη πρόσβασης στη ΗΠΑ. Μπορώ να φύγω κανονικά οπότε θελήσω απλώς θα μου κάνουν ερωτήσεις στο αεροδρόμιο από το γραφείο μεταναστευσεις γιατί έκατσα παραπάνω και δεν έφυγα στον προκαθορισμενο χρόνο κλπ
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.445
Κριτικές
16
Like
13.637
Πόντοι
6.515
Οι συνταξιούχοι στηρίζουν άνεργα παιδιά και εγγόνια .Αν βρίσκεσαι στην Σκανδιναβία και νομίζεις ότι οι συνταξιούχοι βγαίνουν για κρουαζιέρα με σανδάλια και ασπρες κάλτσες κόψε αυτό που πίνεις,σε χαλάει και συντονισου αμέσως στην πραγματικότητα.
Πράγματι στηρίζουν άνεργα παιδια κι εγγόνια
Από την άλλη για το συνταξιοδοτικό και το μισθολογικό του δημοσίου στραγγαλιζεται ο ιδιωτικός τομέας και μένουν άνεργα παιδια κι εγγονια
 

Bellavita06

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2022
Μηνύματα
467
Κριτικές
4
Like
1.717
Πόντοι
481
Κ



Το μόνο πρόβλημα που θα έχω όταν φύγω από δω θα ναι 10 χρόνια μη πρόσβασης στη ΗΠΑ. Μπορώ να φύγω κανονικά οπότε θελήσω απλώς θα μου κάνουν ερωτήσεις στο αεροδρόμιο από το γραφείο μεταναστευσεις γιατί έκατσα παραπάνω και δεν έφυγα στον προκαθορισμενο χρόνο κλπ
Ε ναι ρε, αυτό προσπαθούσες να αποφύγεις υποτίθεται για να κασαρεις από Αμερική.. επομένως προφανώς πρέπει να βρεις άλλο σχέδιο για μετρητά, γιατί η άλλη επιλογή, μπορεί να σου δίνει και λιγότερο από 10 χρόνια ζωής, άρα..
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.320
Πόντοι
1.706
Οι συνταξιούχοι στηρίζουν άνεργα παιδιά και εγγόνια .Αν βρίσκεσαι στην Σκανδιναβία και νομίζεις ότι οι συνταξιούχοι βγαίνουν για κρουαζιέρα με σανδάλια και ασπρες κάλτσες κόψε αυτό που πίνεις,σε χαλάει και συντονισου αμέσως στην πραγματικότητα.
Ειμαι υπευθυνος για οτι γραφω.
Δεν ειμαι υπευθυνος αν δεν καταλαβαινεις τι γραφω
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.353
Κριτικές
62
Like
41.060
Πόντοι
8.530
Πράγματι στηρίζουν άνεργα παιδια κι εγγόνια
Από την άλλη για το συνταξιοδοτικό και το μισθολογικό του δημοσίου στραγγαλιζεται ο ιδιωτικός τομέας και μένουν άνεργα παιδια κι εγγονια
Πάντως σου θυμίζω ότι στο Δημόσιο δεν δίνονται δώρα από τον καιρό των μνημονίων.
Όσοι μένουν άνεργοι στον ιδ.τομεα ας δοκιμάσουν να μπουν στο Δημόσιο...υπάρχουν μόνιμες θέσεις.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.392
Κριτικές
2
Like
5.572
Πόντοι
2.356
Πράγματι στηρίζουν άνεργα παιδια κι εγγόνια
Από την άλλη για το συνταξιοδοτικό και το μισθολογικό του δημοσίου στραγγαλιζεται ο ιδιωτικός τομέας και μένουν άνεργα παιδια κι εγγονια
Πάντως αυτό δεν είναι και καλό. Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν τόσα πολλά παρά πολύ χαμηλοί μισθοί. Γιατί πολλοί είναι - είαμστε χλιδάτοι φτωχοί. Δηλαδή μένουμε σε ιδιοκατοικηση με γονείς μέχρι 50
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.353
Κριτικές
62
Like
41.060
Πόντοι
8.530
Πάντως αυτό δεν είναι και καλό. Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχουν τόσα πολλά παρά πολύ χαμηλοί μισθοί. Γιατί πολλοί είναι - είαμστε χλιδάτοι φτωχοί. Δηλαδή μένουμε σε ιδιοκατοικηση με γονείς μέχρι 50
Η συγκατοίκηση με γονείς είναι το αποτέλεσμα ,η αιτία είναι οι χαμηλοί μισθοί.Δεν πάει ανάποδα...
Υπάρχουν βέβαια και όσοι ζουν μόνοι με χαμηλούς μισθούς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom