Νέα

Αξίζει η επιστροφή στην Ελλάδα από Αμερική;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Count of monte christo
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 241
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
12
Like
3.058
Πόντοι
746
Μην το κουνας απο Αμερικη πισω για Ελλαδα εκτος αν εχεις χωραφια για πουλημα, μπαμπα -μαμα πολυθεσιτες (βενζιναδικο, με ενοικιαζωμενα, ταβερνα, και δημοσιοι υπαλληλοι), η ο μπαμπας αν εχει μπιτσομπαρα, αλυσιδες καφε κλπ). ΘΑ δικτυωθεις αργα η γρηγορα. Υπομονη θελει. Ριξε εναν γαμο ΑΜΕΣΑ να δουλευεις παραμονη. Αν οντως εισαι στις ΗΠΑ ξερεις πολυ καλα οτι με UBER καθαριζεις $2000 την βδομαδα. Εχει και αλλα πολλα. Θα προκοψεις αν αξιζεις ΣΙΓΟΥΡΑ. Αν εισαι μαμακιας, κσι σου λειπουνε οι κωλλητοι, κα η καφετερια, και δεν αντεχεις την πολυ δουλεια χωρις τα ελληνικα γουστα αστο γυρνα πισω . Επισης Καλιφορνια ειναι ζωρικη…και απο regulations και απο συναγωνισμο. Αγκιστρωσου ομως απο οπου μπορεις. Θα τα καταφερεις κσι θα εισαι ευγνωμων που εφυγες ΚΑΙ θα μπορεις να πηγαινεις Ελλαδα δισκοπες αν γουσταρεις αν και εχει και πολυ καλυτερα μερη να πηγσινεις ολον τον χρονο οχι μονο καλοκαιρι αλλου (Καραιβικη Γαλλικη Πολυνησια κλπ). Οι αρχαιοι ημων μαλακες τι λεγανε; τα καλα κωποις κτωνται..τουλαχιστον στις ΗΠΑ το ταβανι ειναι πολυ ψηλοτερο απο το «Πακισταν « …δωσε δυο τρια χρονια και με τις σωστες κινησεις ολα θα πανε μια χαρα .
Η Αμερική δεν είναι για όλους, όπως όλοι δεν είναι για όλα...
Τα αγαθά κώποις κτώνται, αλλά δεν αρκεί μόνο ο κόπος, θέλει και τρόπο, θέλει μια πονηριά, μια πουτανιά, που λέει ο λαός...
Το να δουλεύεις μόνο, δεν θα σε κάνει πλούσιο, αν ήταν έτσι όλοι οι εργάτες θα ήταν πλούσιοι...
Βασιλική οδός στην επιτυχία δεν υπάρχει, αλλά το σίγουρο είναι ότι μόνο με δουλειά, χωρίς εξυπνάδα, μια πονηριά έστω και χωρίς τόλμη και τύχη δεν κάνεις τίποτα...
Με λίγα λόγια ο σωματικός κόπος δεν θα σου φέρει πολλά λεφτά...
Επίσης αν δεν σου δοθούν οι ευκαιρίες να πατήσεις επί πτωμάτων, τι λεφτά να κάνεις;
Όχι στην Αμερική, αλλά παντού...
Επίσης είσαι ο άνθρωπος να το κάνεις αυτό;
Είχε μια θεία η μάνα μου (πρώτη ξαδέρφη του παππού μου), πάτησε πραγματικά επί πτωμάτων , μεγάλη εκμεταλλεύτρια, τρομερή καπάτσα και παμπόνηρη...
Από τους ανθρώπους που δεν θα ήθελες να συναντήσεις στην ζωή σου...
Το πονηρό, διαπεραστικό βλέμμα της, δεν θα το ξεχάσω ποτέ...
 
Τελευταία τροποποίηση:

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.589
Κριτικές
12
Like
6.483
Πόντοι
2.646
Η Αμερική δεν είναι για όλους, όπως όλοι δεν είναι για όλα...
Τα αγαθά κώποις κτώνται, αλλά δεν αρκεί μόνο ο κόπος, θέλει και τρόπο, θέλει μια πονηριά, μια πουτανιά, που λέει ο λαός...
Το να δουλεύεις μόνο, δεν θα σε κάνει πλούσιο, αν ήταν έτσι όλοι οι εργάτες θα ήταν πλούσιοι...
Βασιλική οδός στην επιτυχία δεν υπάρχει, αλλά το σίγουρο είναι ότι μόνο με δουλειά, χωρίς εξυπνάδα, μια πονηριά έστω και χωρίς τόλμη και τύχη δεν κάνεις τίποτα...
Με λίγα λόγια ο σωματικός κόπος δεν θα σου φέρει πολλά λεφτά...
Επίσης αν δεν σου δοθούν οι ευκαιρίες να πατήσεις επί πτωμάτων, τι λεφτά να κάνεις;
Όχι στην Αμερική, αλλά παντού...
Επίσης είσαι ο άνθρωπος να το κάνεις αυτό;
Είχε μια θεία η μάνα μου (πρώτη ξαδέρφη του παππού μου), πάτησε πραγματικά επί πτωμάτων , μεγάλη εκμεταλλεύτρια, τρομερή καπάτσα και παμπόνηρη...
Από τους ανθρώπους που δεν θα ήθελες να συναντήσεις στην ζωή σου...
Το πονηρό, διαπεραστικό βλέμμα της, δεν θα το ξεχάσω ποτέ...
Πρέπει να έκανε καλές πιπες η θεία τυπε.
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
12
Like
3.058
Πόντοι
746
Πρέπει να έκανε καλές πιπες η θεία τυπε.
Καμιά σχέση...
Καθόλου δεν ήταν αυτών των πρακτικών...
Απλά έκανε μια επιχείρηση καθαρισμού ρούχων, δεν πλήρωνε τους υπαλλήλους που είχε και ήταν Έλληνες και άλλα ένα σωρό...
Ήξερε να μπαίνει στην "καλή κοινωνία" με ένα διπλωματικό τρόπο, που θα ζήλευε ο καλύτερος διπλωμάτης-πολιτικάντης, (όχι με την πρακτική που λες)...
Δεν δίστασε να στείλει τον γιό της στο Βιετνάμ για τα λεφτά, από καθαρή τύχη γύρισε ζωντανός, αρτιμελής, αλλά μισότρελος...
Μέσω κάτι συγγενών τον έστειλε στο Άγιο Όρος (σε ένα θείο της μάνας μου, από την πλευρά της μάνας της). Εκεί τον έστειλε για να ηρεμήσει ψυχικά από τον πόλεμο του Βιετνάμ, εκεί έμαθε αγιογραφία και τελικά του άνοιξε έκθεση στην Αμερική (δεν ξέρω σε ποια πόλη, νομίζω Νέα Υόρκη).
Τον άντρα της τον κατάντησε αλκοολικό, από τις παράλογες απαιτήσεις της και τελικά τον χώρισε...
Μπερδεύτηκε με τους θεούσους και έκανε σημαντικές γνωριμίες με σημαντικά πρόσωπα...
Χαρακτηριστικά έλεγε ότι μπορούσε να βάλει τον Πατακό να φέρει τον γιό της από το Άγιο Όρος στην Αθήνα με ελικόπτερο (όταν αυτός ήταν εκεί)...
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.009
Πόντοι
3.936
Καμιά σχέση...
Καθόλου δεν ήταν αυτών των πρακτικών...
Απλά έκανε μια επιχείρηση καθαρισμού ρούχων, δεν πλήρωνε τους υπαλλήλους που είχε και ήταν Έλληνες και άλλα ένα σωρό...
Ήξερε να μπαίνει στην "καλή κοινωνία" με ένα διπλωματικό τρόπο, που θα ζήλευε ο καλύτερος διπλωμάτης-πολιτικάντης, (όχι με την πρακτική που λες)...
Δεν δίστασε να στείλει τον γιό της στο Βιετνάμ για τα λεφτά, από καθαρή τύχη γύρισε ζωντανός, αρτιμελής, αλλά μισότρελος...
Μέσω κάτι συγγενών τον έστειλε στο Άγιο Όρος (σε ένα θείο της μάνας μου, από την πλευρά της μάνας της). Εκεί τον έστειλε για να ηρεμήσει ψυχικά από τον πόλεμο του Βιετνάμ, εκεί έμαθε αγιογραφία και τελικά του άνοιξε έκθεση στην Αμερική (δεν ξέρω σε ποια πόλη, νομίζω Νέα Υόρκη).
Τον άντρα της τον κατάντησε αλκοολικό, από τις παράλογες απαιτήσεις της και τελικά τον χώρισε...
Μπερδεύτηκε με τους θεούσους και έκανε σημαντικές γνωριμίες με σημαντικά πρόσωπα...
Χαρακτηριστικά έλεγε ότι μπορούσε να βάλει τον Πατακό να φέρει τον γιό της από το Άγιο Όρος στην Αθήνα με ελικόπτερο (όταν αυτός ήταν εκεί)...
Deadly woman η θεία τύπε.

Μήπως είχε υπηρετήσει στη Gestapo και στα SS;
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
12
Like
3.058
Πόντοι
746
Deadly woman η θεία τύπε.

Μήπως είχε υπηρετήσει στη Gestapo και στα SS;
Αυτές μπορεί να τις είχε για τσάϊ μην σου πω...
Άλλο πράγμα να σου λέω και άλλο να τα ζεις...
Και πάλι λίγα λέω...
 
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.258
Κριτικές
7
Like
14.009
Πόντοι
3.936
Αυτές μπορεί να τις είχε για τσάϊ μην σου πω...
Άλλο πράγμα να σου λέω και άλλο να τα ζεις...
Και πάλι λίγα λέω...
Ρίξε μερικές ιστορίες της.


Μου αρέσουν αυτές οι θείες.
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
12
Like
3.058
Πόντοι
746
Ρίξε μερικές ιστορίες της.


Μου αρέσουν αυτές οι θείες.
Καλύτερα αυτή να μην σου αρέσει και είσαι τυχερός που δεν είχες πολλά-πολλά μαζί της και δεν την γνώρισες...
 

demis379

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
16
Like
10
Πόντοι
0
Η Αμερική δεν είναι για όλους, όπως όλοι δεν είναι για όλα...
Τα αγαθά κώποις κτώνται, αλλά δεν αρκεί μόνο ο κόπος, θέλει και τρόπο, θέλει μια πονηριά, μια πουτανιά, που λέει ο λαός...
Το να δουλεύεις μόνο, δεν θα σε κάνει πλούσιο, αν ήταν έτσι όλοι οι εργάτες θα ήταν πλούσιοι...
Βασιλική οδός στην επιτυχία δεν υπάρχει, αλλά το σίγουρο είναι ότι μόνο με δουλειά, χωρίς εξυπνάδα, μια πονηριά έστω και χωρίς τόλμη και τύχη δεν κάνεις τίποτα...
Με λίγα λόγια ο σωματικός κόπος δεν θα σου φέρει πολλά λεφτά...
Επίσης αν δεν σου δοθούν οι ευκαιρίες να πατήσεις επί πτωμάτων, τι λεφτά να κάνεις;
Όχι στην Αμερική, αλλά παντού...
Επίσης είσαι ο άνθρωπος να το κάνεις αυτό;
Είχε μια θεία η μάνα μου (πρώτη ξαδέρφη του παππού μου), πάτησε πραγματικά επί πτωμάτων , μεγάλη εκμεταλλεύτρια, τρομερή καπάτσα και παμπόνηρη...
Από τους ανθρώπους που δεν θα ήθελες να συναντήσεις στην ζωή σου...
Το πονηρό, διαπεραστικό βλέμμα της, δεν θα το ξεχάσω ποτέ...
Ειλικρινά ορισμένες φορές αναρωτιέμαι πως μπορεί να σκέπτεται ο καθένας από εμάς στην Ελλάδα.

Η περίπτωση του φίλου μου θυμίζει κάτι μαστόρια με τα οποία έχω δουλέψει κατά καιρούς και το όνειρο τους είναι να πάνε Αμερική να βγάλουν πολλά λεφτά κλπ κλπ και ο τάδε που πήγε βγάζει πολλά και κάτι μπούρδες τις οποίες τις ακούμε σε κάτι κουβέντες καφενείου του κωλου όπου τελειωμένοι έλληνες πάνε πίνουν κάνα κρασί και αναπολούν την δεκαετία του 80 χωρίς να την αναφέρουν , νομίζουν ότι το Amerika θα λύσει για πάντα το βιοποριστικό τους πρόβλημα και ότι όλα είναι ευθεία χωρίς κανένα εμπόδιο.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα έχω αυτό τον καιρό που δουλεύω με ένα Μαρμαροτεχνίτη ο οποίος μετακόμισε στην Αμερική για περίπου 2 χρόνια μεγάλος σε ηλικία περίπου στα 65 δεν μίλαγε γρι αγγλικά αλλά μέσω φίλων και Viber translator την έβγαζε. Ο Τύπος είναι της γενιάς 85-90 (Πασοκ Ανδρέας ) στα αρχίδια μου πέρασε ζωή Μπέικη οτι λεφτά έβγαζε από την τέχνη του τα έφαγε σε Μπαρ πουτάνες μπουζούκια αβέρτα και στην Αμερική τοποθετούσε Γρανίτες σε κουζίνες και έπαιρνε σχετικά καλά λεφτά τα οποία τα έφαγε και εκεί σε μπαράκια και δεν του έμεινε μια μιας και έστελνε και στην αδελφή του λεφτά. Όποτε μια μέρα τον πιάνει ένας πόνος στο στήθος πάει εσπευσμένα σε νοσοκομείο κάνει τριπλό By Pas και σώζεται από θαύμα.

Τώρα τι όνομα έδωσε πως μπήκε στο νοσοκομείο κλπ μην ρωτάτε δεν ξέρω το μόνο που ξέρω είναι ότι τον Ψάχνει το Amerika να πληρωθεί την εγχείριση . Αντιλαμβάνεστε ότι ο Τύπος γύρισε τρέχοντας και η ζωή συνεχίζεται με κάνα μεροκάματο εάν κάτσει.

όποτε αναρωτιέμαι φίλε

έχεις κανένα πτυχίο ?

πως πήγες εκεί είχες κάποιον μίλησες με κανέναν

η απλά είσαι απόφοιτος λυκείου και απλά σε κάποια κουβέντα καφενείου σου είπαν να πας έχω τον τάδε μαύρα κλπ έλα και όλα καλά.

εντωμεταξύ τι υπόβαθρο έχεις διότι λες μιλάς καλά αγγλικά κλπ .

έμενα η γνώμη μου αγαπητέ είναι ότι για να στεριώσεις εκεί και ιδιαίτερα με την παγκόσμια ηλεκτρονική διακυβέρνηση η οποία βλέπει τα πάντα πια και μην νομίζεις ότι δεν σε ψάχνουν εάν έχεις ξεπεράσει το όριο της τουριστικής Βίζας την οποία έχεις, θεωρώ ότι θα περάσεις δύσκολα και για να στεριώσεις θα πρέπει να δουλέψεις σκληρά και πονηρά

πάνε τα παλιά τα χρόνια που υπήρχαν τα τεφτέρια πια λάθη δεν γίνονται εντωμεταξύ για να πάρεις άδεια παραμονής (χωρίς να παντρευτείς Αμερικανή)θα πρέπει να μπεις σε κλήρωση η οποία γίνεται μια φορά το χρόνο

για 12 άδειες και η υποψήφιοι είναι πολλοί.

Καλή τύχη.......
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
67.987
Like
68.428
Πόντοι
12.756
δεν διαβασα το νημα , αλλα δεν πιστευω μουνοπανα να ειπατε του παλικαριου να κάτσει εκει ;;

Εδω ειναι το ΝΕΟ ΑΜΕΡΙΚΑ ΝΤΡΙΜ
 

Anal popcorn

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Μαρ 2015
Μηνύματα
662
Κριτικές
11
Like
5.930
Πόντοι
1.336
Αφου έφτασες τοσο μακριά δεν γίνεται να γυρίσεις πίσω στην ψωροκώσταινα.
Βρες τροπο να νομιμοποιηθεις αφου εισαι ανειδίκευτος ψαξου με την διανομή, ubereats π.χ
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
12
Like
3.058
Πόντοι
746
Σὰν πῆγε στὴν Ἀμερική,
ἐγύριζεν ὁ νοῦς του πίσω
καθημερινὴ καὶ Κυριακή.
Σὰν ἄρχιζε νὰ γράψῃ γράμμα,
- «καλή μου μάννα κι ἀδερφή», -
ἐκεῖ τὸν ἔπιανε τὸ κλάμα.
᾽Επέρασε καιρὸς πολύς,
στὰ ξένα ἀσπρίσαν τὰ μαλλιά του,
γυρίζει πίσω παραλῆς.
Τὰ πλούτη του εἶναι περισσά.
῎Εφερε γοῦνες καὶ ρολόγια,
ἔχει τὰ δόντια του χρυσᾶ.
Πηγαίνει στὸ σπιτάκι ἴσια.
Ἡ μάννα του; ...ἡ ἀδερφή;
Εἶναι κι οἱ δυὸ στὰ κυπαρίσσια.
Ἂς ξαναζοῦσαν μιὰ βραδιὰ
- κι’ ἂς ἤτανε καὶ στ’ ὄνειρό του -
Θἄδινε ὁλάκερο τὸ βιό του!

Ζαχαρίας Παπαντωνίου
"Ο ξενιτεμένος"
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
Count of monte christo
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
25
Κριτικές
1
Like
75
Πόντοι
0
Αφου έφτασες τοσο μακριά δεν γίνεται να γυρίσεις πίσω στην ψωροκώσταινα.
Βρες τροπο να νομιμοποιηθεις αφου εισαι ανειδίκευτος ψαξου με την διανομή, ubereats π.χ
Το έψαξα φίλε μου. Ζητάνε αυτό το γαμημενο social security από την ίδια την uber. Όπως είπα δεν κάνεις πολλά με αυτό.
 
OP
OP
Count of monte christo
Εγγρ.
23 Οκτ 2019
Μηνύματα
25
Κριτικές
1
Like
75
Πόντοι
0
Ειλικρινά ορισμένες φορές αναρωτιέμαι πως μπορεί να σκέπτεται ο καθένας από εμάς στην Ελλάδα.

Η περίπτωση του φίλου μου θυμίζει κάτι μαστόρια με τα οποία έχω δουλέψει κατά καιρούς και το όνειρο τους είναι να πάνε Αμερική να βγάλουν πολλά λεφτά κλπ κλπ και ο τάδε που πήγε βγάζει πολλά και κάτι μπούρδες τις οποίες τις ακούμε σε κάτι κουβέντες καφενείου του κωλου όπου τελειωμένοι έλληνες πάνε πίνουν κάνα κρασί και αναπολούν την δεκαετία του 80 χωρίς να την αναφέρουν , νομίζουν ότι το Amerika θα λύσει για πάντα το βιοποριστικό τους πρόβλημα και ότι όλα είναι ευθεία χωρίς κανένα εμπόδιο.

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα έχω αυτό τον καιρό που δουλεύω με ένα Μαρμαροτεχνίτη ο οποίος μετακόμισε στην Αμερική για περίπου 2 χρόνια μεγάλος σε ηλικία περίπου στα 65 δεν μίλαγε γρι αγγλικά αλλά μέσω φίλων και Viber translator την έβγαζε. Ο Τύπος είναι της γενιάς 85-90 (Πασοκ Ανδρέας ) στα αρχίδια μου πέρασε ζωή Μπέικη οτι λεφτά έβγαζε από την τέχνη του τα έφαγε σε Μπαρ πουτάνες μπουζούκια αβέρτα και στην Αμερική τοποθετούσε Γρανίτες σε κουζίνες και έπαιρνε σχετικά καλά λεφτά τα οποία τα έφαγε και εκεί σε μπαράκια και δεν του έμεινε μια μιας και έστελνε και στην αδελφή του λεφτά. Όποτε μια μέρα τον πιάνει ένας πόνος στο στήθος πάει εσπευσμένα σε νοσοκομείο κάνει τριπλό By Pas και σώζεται από θαύμα.

Τώρα τι όνομα έδωσε πως μπήκε στο νοσοκομείο κλπ μην ρωτάτε δεν ξέρω το μόνο που ξέρω είναι ότι τον Ψάχνει το Amerika να πληρωθεί την εγχείριση . Αντιλαμβάνεστε ότι ο Τύπος γύρισε τρέχοντας και η ζωή συνεχίζεται με κάνα μεροκάματο εάν κάτσει.

όποτε αναρωτιέμαι φίλε

έχεις κανένα πτυχίο ?

πως πήγες εκεί είχες κάποιον μίλησες με κανέναν

η απλά είσαι απόφοιτος λυκείου και απλά σε κάποια κουβέντα καφενείου σου είπαν να πας έχω τον τάδε μαύρα κλπ έλα και όλα καλά.

εντωμεταξύ τι υπόβαθρο έχεις διότι λες μιλάς καλά αγγλικά κλπ .

έμενα η γνώμη μου αγαπητέ είναι ότι για να στεριώσεις εκεί και ιδιαίτερα με την παγκόσμια ηλεκτρονική διακυβέρνηση η οποία βλέπει τα πάντα πια και μην νομίζεις ότι δεν σε ψάχνουν εάν έχεις ξεπεράσει το όριο της τουριστικής Βίζας την οποία έχεις, θεωρώ ότι θα περάσεις δύσκολα και για να στεριώσεις θα πρέπει να δουλέψεις σκληρά και πονηρά

πάνε τα παλιά τα χρόνια που υπήρχαν τα τεφτέρια πια λάθη δεν γίνονται εντωμεταξύ για να πάρεις άδεια παραμονής (χωρίς να παντρευτείς Αμερικανή)θα πρέπει να μπεις σε κλήρωση η οποία γίνεται μια φορά το χρόνο

για 12 άδειες και η υποψήφιοι είναι πολλοί.

Καλή τύχη.......
Εννοείται πως μίλησα πάσα μου. Τι νομίζεις έτσι άιντε πάμε πήραμε την απόφαση. Τα αγγλικά μου είναι άριστα και στο γράψιμο και στο διάβασμα και στην ομιλία. Αλλιώς δεν θα πήγαινα.
 

DAMDIM100

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
2.767
Κριτικές
12
Like
3.058
Πόντοι
746
Άλλο ένα τραγούδι για την ζωή στις ΗΠΑ...
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
946
Like
3.023
Πόντοι
446
Τύπε έκανες την μαλακία που έκανε και ένας γνωστός μου, πήγατε σε ένα "σοβαρό" κράτος, γιούργια, με τον αέρα του εξυπνάκια ελληναρα που θα παει να κοροιδέψει τους φλώρους ξένους. Ο γνωστός μου πήγε κ αυτός χωρίς social security number, και χωρίς τις απαραίτητες διαδικασίες, και αφού έφαγε ότι λεφτά είχε κρατήσει στην άκρη, γύρισε σα δαρμένο σκυλί.

Θέλει οργάνωση το πράγμα...δεν είναι ελλαδισταν που έρχεται ο καθε τυχοδιώκτης μέσα σε μια βάρκα και του κάνουμε και τσιμπούκια από πάνω

Οπότε στην τελική, εαν όντως το εννοείς για ζιγκολό, κοίτα μπας κ βγάλεις κάνα φράγκο και κάνεις καμια σοβαρή γνωριμία, αλλά μην περιμένεις να πηδάς τίποτα γκιλφάρες. Μάλλον κάνα πούστη φραγκάτο γέρο θα πρέπει να γαμας. Έχω ακούσει στο craiglist γίνεται παιχνίδι, αλλιώς δοκίμασε grindr
 

Πρυτανης

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
240
Κριτικές
45
Like
3.395
Πόντοι
1.431
Γράφω αυτό το θρεντ για μια ποιο εμπειροστατωμενοι οπτική γωνία. Ειμαι 27 ετών και έχω φύγει από την Ελλάδα στην Αμερική,Καλιφόρνια, Λος Άντζελες εδω και ένα χρόνο.
Ήρθα με σκοπό να μαζέψω λίγα φράγκα και να την κάνω από δω και να γυρίσω Ελλάδα έχοντας λεφτά για να αγοράσω κάποια ακίνητα που θέλω. Το θέμα είναι πως δεν έχω γνωστούς εδώ ούτε φίλους ούτε τπτ και όσους γνωρίζω είναι παντρεμένη και δεν έχουν ορεξει για τπτ. Έμπλεξα με λίγα λόγια. Ένα χρόνο είμαι δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά. Νιώθω σαν να έκανα μια τρύπα στο νερό
Η αλήθεια είναι πως ήρθα σαν τουρίστας και έμεινα παράνομα. Η κατάσταση έχει ως εξής. Δύσκολα βρίσκω δουλειά σε αυτά που θέλω να κάνω γιατί για να δουλέψεις εδω ζητάνε αφμ πράγμα που εγώ δεν εχω. Οι μόνες δουλειές που μπορώ να κάνω είναι είτε οικοδομή είτε σε ελληνικό εστιατόριο λάντζα η σέρβις και ολα αυτα στα μαυρα. Οι Έλληνες εδώ είναι δυσεύρετοι...
Τι γνώμη έχετε?
Χωρις χαρτιά και ειδικά social security number (αφμ) ειναι παρά πολύ δύσκολο.
Χωρίς γνωστούς - συγγενείς το ξεχνάς.
Έρχεσαι πίσω και πηγαίνεις στην Λευκάδα (άκουσέ με) και εάν ξέρεις κάτι από οικοδομή η εγκατάσταση , θα δουλεύεις 7 μέρες την εβδομάδα. Σε φούρνο ; Παντού μεροκάματο υπάρχει.
Άσε για καθαρισμούς σε σκάφη (εκατοντάδες) η Airbnb .


Μιλούσα με γνωστή και μου έπεσε το σαγόνι.
Ακόμη και σε σέρβις. Δουλειές όλο τον χρόνο. Τρελή ανάπτυξη παντού εκεί.

Δεν έβρισκαν κόσμο να καθαρίσει και στην τελική πήραν γύφτους !! (άλλοι τους λένε ρομά)
Ήταν μεγάλη η ζήτηση .


Για κάνε τα κουμάντα σου.


Ήμουν Αμερική και γνωρίζω.


ΓΑΜΗΣΕ ΤΟΥΣ κι έλα.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.451
Like
10.998
Πόντοι
3.556
Χωρις χαρτιά και ειδικά social security number (αφμ) ειναι παρά πολύ δύσκολο.
Χωρίς γνωστούς - συγγενείς το ξεχνάς.
Έρχεσαι πίσω και πηγαίνεις στην Λευκάδα (άκουσέ με) και εάν ξέρεις κάτι από οικοδομή η εγκατάσταση , θα δουλεύεις 7 μέρες την εβδομάδα. Σε φούρνο ; Παντού μεροκάματο υπάρχει.
Άσε για καθαρισμούς σε σκάφη (εκατοντάδες) η Airbnb .


Μιλούσα με γνωστή και μου έπεσε το σαγόνι.
Ακόμη και σε σέρβις. Δουλειές όλο τον χρόνο. Τρελή ανάπτυξη παντού εκεί.

Δεν έβρισκαν κόσμο να καθαρίσει και στην τελική πήραν γύφτους !! (άλλοι τους λένε ρομά)
Ήταν μεγάλη η ζήτηση .


Για κάνε τα κουμάντα σου.


Ήμουν Αμερική και γνωρίζω.


ΓΑΜΗΣΕ ΤΟΥΣ κι έλα.
Δουλειες εχει πλεον παντου αφθονες στην Ελλαδα, οχι μονο Λευκαδα, αλλα με τι λεφτα; Ολα τα μεροκαματα ειναι κολλημενα με ταβανι στα 30-35 ευρω, οταν στην Αμερικη μαυροι ανειδικευτοι δουλευουν για 20 την ωρα.
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
30
Like
20.446
Πόντοι
8.746
Καμιά σχέση...
Καθόλου δεν ήταν αυτών των πρακτικών...
Απλά έκανε μια επιχείρηση καθαρισμού ρούχων, δεν πλήρωνε τους υπαλλήλους που είχε και ήταν Έλληνες και άλλα ένα σωρό...
Ήξερε να μπαίνει στην "καλή κοινωνία" με ένα διπλωματικό τρόπο, που θα ζήλευε ο καλύτερος διπλωμάτης-πολιτικάντης, (όχι με την πρακτική που λες)...
Δεν δίστασε να στείλει τον γιό της στο Βιετνάμ για τα λεφτά, από καθαρή τύχη γύρισε ζωντανός, αρτιμελής, αλλά μισότρελος...
Μέσω κάτι συγγενών τον έστειλε στο Άγιο Όρος (σε ένα θείο της μάνας μου, από την πλευρά της μάνας της). Εκεί τον έστειλε για να ηρεμήσει ψυχικά από τον πόλεμο του Βιετνάμ, εκεί έμαθε αγιογραφία και τελικά του άνοιξε έκθεση στην Αμερική (δεν ξέρω σε ποια πόλη, νομίζω Νέα Υόρκη).
Τον άντρα της τον κατάντησε αλκοολικό, από τις παράλογες απαιτήσεις της και τελικά τον χώρισε...
Μπερδεύτηκε με τους θεούσους και έκανε σημαντικές γνωριμίες με σημαντικά πρόσωπα...
Χαρακτηριστικά έλεγε ότι μπορούσε να βάλει τον Πατακό να φέρει τον γιό της από το Άγιο Όρος στην Αθήνα με ελικόπτερο (όταν αυτός ήταν εκεί)...
Τύπε μην πεις στη θεία για το σάη γιατί τον βλέπω στην ψάθα τον αντισθένη :confused:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom