Νέα

Αθηναίοι οπαδοί ΠΑΟΚ-ΑΡΗ-ΗΡΑΚΛΗ και Θεσ/νικείς οπαδοί ΠΑΟ-ΟΣΦΠ-ΑΕΚ. Τι νομίζετε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mixanodigos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 52
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Mixanodigos

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2012
Μηνύματα
366
Κριτικές
9
Like
114
Πόντοι
1
Αναφέρομαι σε γέννημα θρέμα Αθηναίους και Θεσσαλονικείς, που για τους δικούς τους λόγους, δεν υποστηρίζουν ομάδα απο την πόλη τους αλλά από άλλη πόλη (Αθήνα ή Θεσσαλονίκη). Τι νομίζετε ;
 

Χυσεας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.310
Κριτικές
3
Like
1.152
Πόντοι
216
Πιστεύω οτι το ποδόσφαιρο δεν ειναι πολυ συμαντικο για αυτουςκαι το κάνουν πιο πολυ για χαβαλε.Και οι περισσότεροι απο αυτους ειχαν στο κοντινο τους περιβάλλον καποιον που τον εκανε να γινει οπαδος της συγκεκριμενης ομαδας.Π.χ πατερα ηθειο που εζησε πρωτα εκει και μετα μετακόμισε στην Θεσσαλονίκη η το αντιστροφο.
 

brdlust

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
458
Κριτικές
36
Like
12
Πόντοι
5.760
τι να νομίζουμε ρε φίλε; Υπάρχουν για φ,χ, ψ λόγους...
Εγώ πχ είμαι γέννημα θρέμμα προαστίου της Αθήνας που κυριαρχεί ο Παναθηναϊκός. Από τα πιο επώνυμα προάστια του Παναθηναικού. Από όταν ήμουν σε θέση να επιλέξω για τον εαυτό μου έγινα ΠΑΟΚ. Ο λόγος ήταν ότι όταν ήμουν τέλη δημοτικού -αρχές γυμνασίου το πιο ωραίο μπάσκετ στα δικά μου μάτια το έπαιζε μακράν ο ΠΑΟΚ.. άλλο που δεν πήρε τίτλους στην Ελλάδα … Κανένας δεν με ενόχλησε ποτέ πέραν της καζούρας μεταξύ φίλων και γνωστών...
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.697
Πόντοι
606
Υπάρχει Αθηναίος Ηρακλειδέας;  :huh:

Πάντως,αυτά που λένε κυρίως εδω πάνω περι γενίτσαρων εαν υποστηρίζεις αθηναική ομάδα,τα θεωρώ μαλακίες.Δεν γίνεται δηλαδή ο Αθηναίος που υποστηρίζει ΠΑΟΚ ή Άρη να είναι αδερφός μας,ενώ ο Θεσσαλονικιός που υποστηρίζει ομάδα του ΠΟΚ να είναι γενίτσαρος
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.608
Πόντοι
4.546
Εγώ προσωπικά έχω γεννηθεί και έχω μεγαλώσει στην Αθήνα.
Είμαι ΠΑΟΚ από κούνια.
*Θεωρώ πως ΔΕΝ παίζει ρόλο το μέρος στο οποίο διαμένει κάποιος ώστε να υποστηρίζει κάποια συγκεκριμένη ομάδα άσχετα εάν αυτή ΔΕΝ εδρεύει στην αντίστοιχη πόλη ακόμα και χώρα!
 

Trainspotting 13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2011
Μηνύματα
1.051
Κριτικές
7
Like
359
Πόντοι
316
Υπάρχει Αθηναίος Ηρακλειδέας;  :huh:

Πάντως,αυτά που λένε κυρίως εδω πάνω περι γενίτσαρων εαν υποστηρίζεις αθηναική ομάδα,τα θεωρώ μαλακίες.Δεν γίνεται δηλαδή ο Αθηναίος που υποστηρίζει ΠΑΟΚ ή Άρη να είναι αδερφός μας,ενώ ο Θεσσαλονικιός που υποστηρίζει ομάδα του ΠΟΚ να είναι γενίτσαρος
Εγώ που είμαι θεσσαλονικιος ηρακλειδεας γνωρίζω πως υπάρχουν.οχι πολλοί, αλλά υπάρχουν κ ακολουθούν την ομάδα
 

checkone

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
29
Like
6
Πόντοι
0
Εμένα με έκανε Άρη ο Γκάλης
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Εμένα με έκανε Άρη ο Γκάλης
με την ιδια λογικη επρεπε να σε ειχε κανει σικαγο μπουλς ο τζορνταν...

αλλα δεν απαντας σικαγο μπουλς οταν σε ρωτανε.

συνηθως την ομαδα στην μαθαινουν και στην επιβαλουν οι γονεις. ανεξαρτητα που μενεις.

και 10ης γενιας στην αμερικη να εισαι αμα σου λενε απο μικρο οτι αυτο ειναι το επιθετο σου , αυτη η καταγωγη σου, αυτη η ομαδα σου, αυτα λες και εσυ οταν μεγαλωσεις.

(μου ηρθε φετος μαθητης αμερικανακι, πολλα χρονια στην ελλαδα, απταιστα ελληνικα, μπορει και να γεννηηθηκε εδω δεν τον ρωτησα, του λεω τι ομαδα ποδοσφαιρου εισαι, μου λεει δεν ειμαι, στο μπασκετ ειμαι φιλαδελφεια σεβεντισιξερς)
 

men1975

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2013
Μηνύματα
77
Κριτικές
9
Like
342
Πόντοι
280
Γεννηθηκα και με μεγαλωσα Θεσσαλονικη.Απο μικρος ειμουν Παναθηναικος και θα ειμαι μια ζωη.Εγινα Παναθηναικος για το λογο οτι εβλεπα τις Ευρωπαικες πορειες στην Ευρωπη την 10ετια του 80.Φυσικα βοηθησε οτι και η μανα μου ηταν και ο πατερας μου δεν του αρεσε ποτε το ποδοσφαιρο.Μονο τον θεο Ν.Γκαλη ηξερε...Αγαπαω την πολη μου και σεβομαι ολους τους οπαδους πλην τον βλαμμενων ολων των ομαδων.Παντα παρακολουθουσα τον μεγαλο Αρη στο μπασκετ και τον Παοκ και τον Ηρακλη.Ευχομαι να βρουν ολες οι ομαδες των δρομο τους ωστε να βλεπουμε υγιει ανταγωνισμο....
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
βοηθησε οτι και η μανα μου ηταν
δεν βοηθησε.
ηταν αυτο που στο επετρεψε.
και εγω εβλεπα τον παναθηναικο το 80 και τον αρη του γκαλη.
με πατερα παοκ που με πηγε 5 χρονων στο γηπεδο δεν υπηρχε περιπτωση να με αφησει να γινει κατι αλλο.
οπως μου εμαθε ποιο ειναι το ονομα μου, μου εμαθε οτι ειμαι και παοκ.
 

mmaanos

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
3.182
Like
5.386
Πόντοι
1.056
Εγώ από την άλλη είμαι Θεσσαλονικιος και Ολυμπιακός (ευχαριστώ τον θείο μου για αυτό). Σπάνια περίπτωση, κάτι σαν τη χελώνα καρετα-καρετα. Ευτυχώς που τα τελευταία χρόνια μένω Αθήνα.
 

GFE Master

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2008
Μηνύματα
79
Κριτικές
9
Like
465
Πόντοι
280
Ενδιαφέρον ποστ. Αντικειμενικά αυτές είναι οι 6 μεγάλες ομάδες στην Ελλάδα βασικά.

Χαίρομαι που παρά τη διάλυση του ποδοσφαιρικού Ηρακλή, υπάρχει κόσμος που ακόμη κατατάσσει τον Ηρακλή στις μεγάλες ομάδες.

Επί του ερωτήματος: Υπήρχε μια αυξανόμενη τάση οπαδών Αθηναικών ομάδων στην Θεσσαλονίκη κυρίως με τον Ευρωπαικό Παναθηναικό στις δεκαετίες 90'-00' και βέβαια μετά με την παντοκρατορία του ΟΣΦΠ στο ποδόσφαιρο.

Το πρόβλημα στη Θεσσαλονίκη παραμένει συνολικά ο Ολυμπιακός ως αντιπάθεια. Είναι σχεδόν προσβλητικό να είσαι Ολυμπιακός και Θεσσαλονικιός, έχω φίλο από Καλαμαριά άρρωστο Ολυμπιακό και φυσικά δεν έχει φορέσει ποτέ φανέλα του Ολυμπιακού εξώ από το σπίτι. Αρα, ναι η μικρότερη μερίδα γηγενών Θεσσαλονικιών είναι ΟΣΦΠ. Νομίζω πρώτα είναι ΠΑΟ η ΑΕΚ και μετά ΟΣΦΠ.

Δεν συμπαθεί κανένας τον Ολυμπιακό εδώ παιδιά να ξέρετε. Αυτά.

Αν υπάρχει Ηρακλής βέρρος από Αθήνα και γράψει εδώ, πραγματικά θα εκπλαγώ!
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Εμένα ο πατέρας μου δεν ήταν ποδοσφαιρόφιλος οπότε επέλεξα ομάδα μόνος μου. Αλλά θα συμφωνήσω ότι το βασικό στην επιλογή είναι ο πατέρας. Τα παιδιά μου τα πήρα από μικρά στο γήπεδο και αλλόθρησκα δεν έγιναν. Δεν υπήρχε περίπτωση να ξεφύγουν.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.546
Κριτικές
8
Like
23.906
Πόντοι
6.336
δεν βοηθησε.
ηταν αυτο που στο επετρεψε.
και εγω εβλεπα τον παναθηναικο το 80 και τον αρη του γκαλη.
με πατερα παοκ που με πηγε 5 χρονων στο γηπεδο δεν υπηρχε περιπτωση να με αφησει να γινει κατι αλλο.
οπως μου εμαθε ποιο ειναι το ονομα μου, μου εμαθε οτι ειμαι και παοκ.


Εγώ Ν.Φάληρο από πατέρα Εθνικό αλλά οικογένεια γενικά όλοι Παναθηναϊκοί εκτός της μητέρας μου που ήταν αδιάφορη Ολυμπιακός.
Πράσινο με έκαναν κυρίως τα ξαδέρφια μου γύρω στα 10 χρόνια μεγαλύτεροι.
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.546
Κριτικές
8
Like
23.906
Πόντοι
6.336
Αν υπάρχει Ηρακλής βέρρος από Αθήνα και γράψει εδώ, πραγματικά θα εκπλαγώ!

Τύπε έχω κολλητό φίλο "γριά" Αθηναίο 100%,έγινε από λόγω του ότι ήταν αθλητής του Ηρακλή.

Ο Ηρακλής ήταν και θα είναι μεγάλος σύλλογος γιατί έχει παρουσία σε πολλά σπορ.Ειπαμε μια ομάδα είναι μεγάλη σαν οργανισμός από τον ερασιτέχνη.
Ο Ηρακλής(θα έλεγα και ο Πανιώνιος αλλα  :vomit:)πρεσβεύει ότι πιο υγιές μπορεί να έχει το μπουρδέλο που ζούμε.
Και δεν μιλώ φυσικά για το ποδόσφαιρο του Ηρακλή που ψάχνει αλλά ΑΦΜ κτλ...
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.198
Like
759
Πόντοι
146
Τι ανωμαλία υπάρχει στον κόσμο!!!!




πλάκα κάνω !!
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
18.546
Κριτικές
8
Like
23.906
Πόντοι
6.336
:hi: παιδια και εγω ειμαι γεννημα  θρεμμα απο τα Μανιατικα  και ειμαι ΠΑΟΚ  

Έχεις καταγωγή από Μακεδονία?
Στην γειτονιά είχαμε μια οικογένεια που ήταν από Νεάπολη Λακωνίας και ήταν άρρωστοι ΠΑΟΚ.Νονιζω ο παππούς τους ηταν από Λαγκαδά.
Γενικά δεν λέει πολλά η γειτονιά που μεγάλωσες αν έχεις καταβολές από αλλού κτλ.
 
OP
OP
Mixanodigos

Mixanodigos

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2012
Μηνύματα
366
Κριτικές
9
Like
114
Πόντοι
1
Γενικά ο καθένας πρέπει να αισθάνεται ελεύθερος να επιλέξει όποια ομάδα του κάνει κλίκ ανεξαρτήτως τον τόπο καταγωγής, το δικό του ή της ομάδος. Και επίσης πρέπει να εκλείψουν οι υβριστικοί χαρακτηρισμοί και η νοοτροπία που χωρίζει την Ελλάδα σε Βόρειους και Νότιους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom