Νέα

Αρωματικά spray στα μπουρδέλα/studios-Μας ψεκάζουν

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Moscowita
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 64
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Νίο

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.265
Κριτικές
6
Like
10.245
Πόντοι
2.736
Μας ψεκάζουν??

Μέχρι πριν λίγα χρόνια γέλαγα και εγώ,με τις εκπομπές στην tv περι ψεκασμών με αεροπλάνα κτλπ.. Ωσπου ένα καλοκαίρι που βρισκόμουν σε μία παραλία μεσημέρι σε νησι,ενω έβλεπα στον ουρανό μερικά πτηνά που πετούσαν, ξαφνικά εμφανίστηκε ένα αεροπλάνο αφήνοντας μια λευκή γραμμή πίσω του σαν ατμός, απο εκεί που ξεκινούσε η πόλη μέχρι εκεί που τελείωνε το λιμάνι. Πριν και μετά απο την έκταση της πόλης το απόλυτο γαλάζιο στον ουρανό. Δηλαδή ήταν σαν μια επιλεκτική λευκή γραμμή μόνο πάνω απο την πόλη. Τυχαίο;;
Απο τότε είχα τις αμφιβολίες μου. Εκείνη την εποχή που παιζόντουσαν αυτές οι εκπομπές περι ψεκασμών και μετά.. αν παρατηρούσε κάποιος τον ουρανό και για αρκετό καιρό δεν υπήρχαν λευκές γραμμές. Έπειτα απο καιρό παρατηρήθηκαν και πάλι.. Να το πούμε σύμπτωση;  :think:    (χθεσινή φωτο κέντρο Αθήνα)
 

Συνημμένα

  • 60671564_368786803749616_6074637452373393408_n.jpg
    60671564_368786803749616_6074637452373393408_n.jpg
    23,5 KB · Εμφανίσεις: 32

Καστράτο

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.896
Κριτικές
1
Like
11.894
Πόντοι
3.506
Μας ψεκάζουν??

Μέχρι πριν λίγα χρόνια γέλαγα και εγώ,με τις εκπομπές στην tv περι ψεκασμών με αεροπλάνα κτλπ.. Ωσπου ένα καλοκαίρι που βρισκόμουν σε μία παραλία μεσημέρι σε νησι,ενω έβλεπα στον ουρανό μερικά πτηνά που πετούσαν, ξαφνικά εμφανίστηκε ένα αεροπλάνο αφήνοντας μια λευκή γραμμή πίσω του σαν ατμός, απο εκεί που ξεκινούσε η πόλη μέχρι εκεί που τελείωνε το λιμάνι. Πριν και μετά απο την έκταση της πόλης το απόλυτο γαλάζιο στον ουρανό. Δηλαδή ήταν σαν μια επιλεκτική λευκή γραμμή μόνο πάνω απο την πόλη. Τυχαίο;;
Απο τότε είχα τις αμφιβολίες μου. Εκείνη την εποχή που παιζόντουσαν αυτές οι εκπομπές περι ψεκασμών και μετά.. αν παρατηρούσε κάποιος τον ουρανό και για αρκετό καιρό δεν υπήρχαν λευκές γραμμές. Έπειτα απο καιρό παρατηρήθηκαν και πάλι.. Να το πούμε σύμπτωση;  :think:    (χθεσινή φωτο κέντρο Αθήνα)
Ρε Νιο Ημαρτον ένας εσύ και δεύτερος ο ""ψεκασμενος"" Καμμένος!!!  :uglystupid: :uglystupid: :headbang: :headbang:

Μπορεί να την έχετε παρατηρήσει πολλές φορές αλλά να μην γνωρίζετε τι είναι. Διαβάστε πότε αφήνουν άσπρη γραμμή τα αεροπλάνα από πίσω τους.

Πολλές φορές θα έχετε δει μία άσπρη γραμμή που αφήνουν πίσω τους ορισμένα αεροπλάνα. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί συμβαίνει αυτό; Τι είναι τα ίχνη συμπύκνωσης;

Αυτή η λεπτή γραμμή στον ουρανό ονομάζεται ίχνος συμπύκνωσης. Τα ίχνη συμπύκνωσης είναι επιμήκη, λεπτά γραμμικά νέφη τα οποία μερικές φορές σχηματίζονται πίσω από αεροσκάφη. Ο σχηματισμός τους οφείλεται πιο συχνά σε υδρατμούς στα καυσαέρια των κινητήρων του αεροσκάφους.

Εξερχόμενα τα καυσαέρια από τους κινητήρες στο περιβάλλον, υπό μορφή ατμού, αυτά ψύχονται δημιουργώντας παγοκρυστάλλους οι οποίοι στο γραμμικό σύνολό τους δημιουργούν τα νεφικά ίχνη.

Οι κύριοι παράγοντες της δημιουργίας ιχνών συμπύκνωσης είναι η θερμοκρασία, η υγρασία και το ύψος πτήσης. Ανάλογα της τιμής αυτών των παραγόντων είναι και ο χρόνος δυνατής παρατήρησης, ο οποίος κυμαίνεται από κάποια δευτερόλεπτα μέχρι μερικά λεπτά.

Οι αεροψεκασμοί είναι μια θεωρία συνωμοσίας που επιχειρεί να ερμηνεύσει το φαινόμενο των ιχνών συμπύκνωσης, ως μυστικά προγράμματα με χημικές και βιολογικές ουσίες που κατευθύνονται από κυβερνητικές υπηρεσίες. Στην επιστημονική κοινότητα η θεωρία αυτή δεν έχει βάση καθώς δεν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις που να τη στηρίζουν.  :hi: :think:
 

Νίο

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.265
Κριτικές
6
Like
10.245
Πόντοι
2.736
Kαλά αφορμή γύρευες για να χαρακτηρίσεις..περίμενες στην γωνία δεν πειράζει.. καιρό τώρα.
Την επιστημονική εξήγηση την έχω διαβάσει πολλές φορές.. και την γνωρίζω.
Αν διάβασες προσεκτικά πιο πάνω είπα ότι γελούσα και εγω με τις θεωρίες αυτές..
Απλά μια παρατήρηση έκανα πάνω σε αυτό το θέμα και είχα την απορία, πως πχ. αυτό με τους
παγοκρύσταλλους που έγινε επιλεκτικά πανω απο την νησιώτικη πόλη και μόνο. Εξηγησέ το εσυ τώρα σαν
ειδικός επιστήμονας  :cool2:
 

Καστράτο

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.896
Κριτικές
1
Like
11.894
Πόντοι
3.506
Kαλά αφορμή γύρευες για να χαρακτηρίσεις..περίμενες στην γωνία δεν πειράζει.. καιρό τώρα.
Την επιστημονική εξήγηση την έχω διαβάσει πολλές φορές.. και την γνωρίζω.
Αν διάβασες προσεκτικά πιο πάνω είπα ότι γελούσα και εγω με τις θεωρίες αυτές..
Απλά μια παρατήρηση έκανα πάνω σε αυτό το θέμα και είχα την απορία, πως πχ. αυτό με τους
παγοκρύσταλλους που έγινε επιλεκτικά πανω απο την νησιώτικη πόλη και μόνο. Εξηγησέ το εσυ τώρα σαν
ειδικός επιστήμονας   :cool2:
Όχι ρε Νίο . Ίσα-ισα το αντίθετο.Επειδη σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη σου γι'αυτό έγραψα ""Ημαρτον""Αν έκανα λάθος και σε προσβαλα σου ζητάω δημόσια συγνώμη!!
:hi:
 

Νίο

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.265
Κριτικές
6
Like
10.245
Πόντοι
2.736
Όχι ρε Νίο . Ίσα-ισα το αντίθετο.Επειδη σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη σου γι'αυτό έγραψα ""Ημαρτον""Αν έκανα λάθος και σε προσβαλα σου ζητάω δημόσια συγνώμη!!
:hi:
Οκ friend, δεν υπάρχει λόγος, να'σαι καλά!  :hi:
Απλά αν και γνωρίζω την επιστημονική εξήγηση μερικές φορές γεννιέται μια αμυδρή αμφιβολία..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom