Νέα

Αρνητική ενέργεια και σχέσεις

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mpratan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 26
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kakaounakis

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2006
Μηνύματα
152
Like
93
Πόντοι
1
Πολλοι ανθρωποι κρυβουν τις χαρες τους για να μην τους γλωσσοφαει ο κοσμος. Παλια προληψη που μεσα απο τις συμπτωσεις γινεται ισχυρη. Δεν το πιστευω.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Κάποτε μοιραζόμουν το γραφείο με ένα συνάδελφο (το κάναμε για τα έξοδα δεν είμαστε συνέταιροι) με απίστευτη τοξικότητα. Το διαλύσαμε και έχουμε να μιλήσουμε 6 χρόνια. Επίσης σαν φοιτητής έκανα παρέα με ένα τοξικό άτομο επίσης έχουμε ξεκόψει. Κάπου στα 32 απεφάσισα ότι θα εξαφανίσω από τη ζωή μου όλους τους τοξικούς και τους δήθεν. Δεν το μετάνιωσα ποτέ.

Για να νικήσεις τον εχθρό πρέπει πρώτα να τον γνωρίσεις. Τα τοξικά άτομα είναι αποτυχημένα άτομα που στρέφουν τον προβολέα στα λάθη του διπλανού τους για να μην προσέξει κανείς τα δικά τους. Μετά βγαίνουν και φλεξάρουν ακόμη και το παραμικρό τους επίτευγμα (πολλές φορές παπατζιλίκι) για να φανούν σαν υπερ-επιχυμένοι. Συνήθως δε είναι και θρασύδειλοι και μόλις τους αγριέψεις το βουλώνουν και πάνε σε άλλο θύμα.
Η καλύτερη αντιμετώπιση είναι να τους γαμάς την ψυχολογία. Τους αγνοείς για να τους υπενθυμίζει πόσο ασήμαντοι είναι. Και στα καπάκια μοιράζεις θετικό πνεύμα μες στη μούρη τους ώστε να τους φέρεις στη σύγκριση. Έτσι τους γαμάς οριστικά και θα σε παρατήσουν εκείνοι πρώτοι.

Και μην ξεχνάς: Μόνο οι επιτυχημένοι έχουν εχθρούς.
εδω εχω κοψει ατομα απο το σοι μου για αυτους τους λογους...φιλους δε θα κοψω? πρωτα μ ξαδερφια και ξαδερφες που καποτε ειχαμε τρελα κολητικια. Και αυτη η πουτανα η ξαδερφη μ ποτε δε καταλαβα γιατι συνεχεια μου εκανε χαλαστρα με τις φιλες της ακομα και τωρα το σκεφτομαι και νευριαζω
 

googlis

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2009
Μηνύματα
119
Κριτικές
4
Like
154
Πόντοι
1
εδω εχω κοψει ατομα απο το σοι μου για αυτους τους λογους...φιλους δε θα κοψω? πρωτα μ ξαδερφια και ξαδερφες που καποτε ειχαμε τρελα κολητικια. Και αυτη η πουτανα η ξαδερφη μ ποτε δε καταλαβα γιατι συνεχεια μου εκανε χαλαστρα με τις φιλες της ακομα και τωρα το σκεφτομαι και νευριαζω
Μήπως σε γούσταρε η ξαδέρφη; :wink:
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Μήπως σε γούσταρε η ξαδέρφη; :wink:
οχι δε νομιζω...πρωτη ξαδερφη.Απλα ηταν τιγκα μαλακισμενη και ελεγα ολα αυτα τα χρονια οκ ξαδερφη ειναι τα καταπινω..αλλα δε πανε ετσι αυτα..αργησα να το καταλαβω
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
εδω εχω κοψει ατομα απο το σοι μου για αυτους τους λογους...φιλους δε θα κοψω? πρωτα μ ξαδερφια και ξαδερφες που καποτε ειχαμε τρελα κολητικια. Και αυτη η πουτανα η ξαδερφη μ ποτε δε καταλαβα γιατι συνεχεια μου εκανε χαλαστρα με τις φιλες της ακομα και τωρα το σκεφτομαι και νευριαζω
Το ιδιο εχω κανει και εγω . Η μεγαλυτερη εχθροι σου ειναι το σοι σου . Μακρυα . Τους δοκιμασα οταν ημασταν μικρα μια χαρα οταν μεγαλωσαμε οχι απλα με πουλησαν με βγαλανε στο σφυρι .
Το θεμα που σκεφτομαι συχνα πυνκα ειναι οτι δεν εχω κανενα να εμπιστευτο τερμα οι παρεες τερμα η φιλιες τερμα γενικος .


Πως να βρεις ατομα να μιλησεις να βγεις εξψ να πιεις μια μπυρα . Αμα λες οτι πας καλα δεν εχει σημασια εαν πας η οχι οι αλλοι ζηλευουν . Αυτο αυτοματα ειναι ενεργεια που σε κυνηγα . Πως να το πως γκαντεμια.
Δεν πιστευω σε αυτα αλλλα και γκαντεμια να μην ειναι ειναι στον ανθρωπο να ζηλευει τον αλλον . Οσο και στα αρχιδια μου να ειμαι (λογω χαρακτηρα ) οι αλλοι δεν ειναι . Αντι να δουν και να παρουν παραδειγμα και να κανουν κατι καλυτερο η παρομοιο προτιμουν να γινεις εσυ χειροτερος για να φαινονται καλυτεροι αυτοι .
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 203076

Επισκέπτης
Ισχύει πάραυτα. Επίσης να ξέρεις ότι όταν εύχεσαι κάτι υποσυνείδητα και αληθινά, χωρίς να το σκεφτείς, βγαίνει. Όχι πάντα με τον τρόπο που θες αλλά βγαίνει. Αυτο που λένε για το σύμπαν ισχυει, να είσαι σίγουρος.

Για την αρνητική ενέργεια, καλό είναι να κάνεις την αυτοκριτική σου και να το δεις αλλιώς. Δηλαδή; Πολλοί λένε να κόβεις από τη ζωή σου ότι σε εκνευρίζει ή σε ρίχνει. Εγώ θα σου πω ότι αν πορευτείς έτσι, σύντομα θα κόψεις τα πάντα. Αντίθετα, αν σιγά σιγά κόψεις την αρνητική σκέψη για κάτι το οποίο θεωρείς ότι σε εκνευρίζει ή ρίχνει, σύντομα αυτό δεν αποτελεί πλέον απειλή. Η βαρύτητα του πολύ απλά μειώνεται σε σημείο που δεν προκαλεί καμία συναισθηματική αλλαγή. Αυτή η λογική λειτουργεί και για φυσικούς πόνους ή διάφορες φοβίες που αναπτύσσουμε. Ξεκινά ως πλάνο με αρχή και τέλος αλλά τελικά αναπτύσσεται ως τρόπος σκέψης / αντιμετωπισης.
ολοι οσους ξερω εχουν τα υπερ και τα κατα,κανεις δεν ειναι τελειος.Ουτε εγω ειμαι τελειος ειτε για μενα ειτε για τους αλλους παρολα αυτα ξερω πως σε ορισμενα πραγματα με ανεχονται,οπως τους ανεχομαι και γω.πχ εχω ενα φιλο
ο οποιος με εχει βοηθησει πολλες φορες στη ζωη μ. εχει ομως ενα αρνητικο. Με τις γυναικες θα με ριξει..ξερω οτι θα μου την κανει τη πουστια.Εδω παλιοτερα μ ειχε πει "δε ξανα βγαινω μαζι σου γιατι ολο εσενα κοιτανε και δεν μπορω να παιξω μπαλα" στην αρχη νομιζα οτι μ εκανε πλακα μεχρι που ειδα πως αρχιζε να βγαινει με εναν αλλον για παιχνιδι φυσικα μετα απο αυτο εκανα να του μιλησω 6 μηνες αλλα λεω δε γαμιεται..οκ δεν ειναι ωραιος,προσπαθει να βρει κατι αντε οκ ας κανω το μαλακα.Και φιλες που εχει η γκομενα του ξερω οτι δε θα με βγαλει με τις καλες,θα κανει τα αδυνατα δυνατα για να εχει μπαζα η παρεα.Ειναι το αδυναμο του σημειο...Ομως μου εχει σταθει σε ενα καρο αλλα θεματα..τι να κανω? Ξερω που πρεπει να εμπιστευτω τον καθενα που ξερω και ετσι εχω πορευτει.Αν εκοβα τον καθενα για τα ελαττωματα του τωρα δε θα μιλουσα με κανεναν.Βεβαια υπαρχουν ελαττωματα και ελαττωματα,δε γινεται ολα να τα ανεχομαστε αλλα ειναι μικρη η ζωη..πολυ μικρη οποτε λεω δε γαμιεται.
 

googlis

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2009
Μηνύματα
119
Κριτικές
4
Like
154
Πόντοι
1
οχι δε νομιζω...πρωτη ξαδερφη.Απλα ηταν τιγκα μαλακισμενη και ελεγα ολα αυτα τα χρονια οκ ξαδερφη ειναι τα καταπινω..αλλα δε πανε ετσι αυτα..αργησα να το καταλαβω
Τους συγγενείς δεν τους διαλέγουμε. Δυστυχώς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom