Νέα

Apple Μac VS pc! Τα 'υπέρ' και τα 'κατά'...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 222
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Apple ή PC ?

  • Apple

    Ψήφοι: 17 51,5%
  • PC

    Ψήφοι: 16 48,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    33

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Ανοίγω αυτό το thread για να αναλύσουμε τα υπέρ και τα κατά (λογισμικό,προγράμματα,τιμές κλπ) των δύο συστημάτων.

Aσχολούμαι με computers από την δεκαετία του '80 και χρησιμοποιώ APPLE από την εποχή του ΙΙ. Εν συνεχεία πέρασαν πολλά συστήματα από τα χέρια μου (και τα έχω κρατήσει ΟΛΑ, σε ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ), τι να πρωτοθυμηθώ... Macintosh, LISA, iBook, Macbook καμιά δεκαριά μηχανήματα τέλος πάντων... και παράλληλα είχα και διάφορα άλλα (σχεδόν ΟΤΙ κυκλοφορούσε στην αγορά πληροφορικής... από ΖΧ80 μέχρι APRICOT και OSBORN-1), η APPLE όμως παραμένει στην καρδιά μου... για την σχεδίαση, την ποιότητα κατασκευής, το λειτουργικό σύστημα, το όλο "πακέτο" γενικά!
Αυτή την στιγμή π.χ. χρησιμοποιώ ένα MacBook με το οποίο μπορώ να κάνω switching μεταξύ Leopard / Windows και Linux την στιγμή που μπουτάρει (σε δευτερόλεπτα)... κι έτσι πρακτικά είναι σαν να έχω 3 laptops σ΄ένα!
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Δείτε και το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ iΜac που μόλις κυκλοφόρησε με ΦΟΒΕΡΗ 24άρα οθόνη, επεξεργαστή 3.06GHz Intel Core 2 Duo, 2GB μνήμη, 500GB Σκληρό Δίσκο, 8x double-layer DVD Drive και κάρτα οθόνης NVIDIA GeForce 8800 GS με 512MB μνήμη και τιμή 2.200 Δολλάρια ΗΠΑ.


 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Δείτε και το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ iΜac που μόλις κυκλοφόρησε με ΦΟΒΕΡΗ 24άρα οθόνη, επεξεργαστή 3.06GHz Intel Core 2 Duo, 2GB μνήμη, 500GB Σκληρό Δίσκο, 8x double-layer DVD Drive και κάρτα οθόνης NVIDIA GeForce 8800 GS με 512MB μνήμη και τιμή 2.200 Δολλάρια ΗΠΑ.




Πάντος η τιμή των MacBook Pro στα 2500-2700€ είναι βασικό μειονέκτημα.
Αν οι τιμές ήταν στα 1800€ θα τα προτιμούσε πολύ περισσότερος κόσμος.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Πάντος η τιμή των MacBook Pro στα 2500-2700€ είναι βασικό μειονέκτημα.
Αν οι τιμές ήταν στα 1800€ θα τα προτιμούσε πολύ περισσότερος κόσμος.

Με την διαφορά Δολλαρίου-Ευρώ ΣΥΜΦΕΡΕΙ κάποιος να ψωνίζει απευθείας από ΗΠΑ... ;)
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
Με την διαφορά Δολλαρίου-Ευρώ ΣΥΜΦΕΡΕΙ κάποιος να ψωνίζει απευθείας από ΗΠΑ... ;)

Σωστός! Αυτό ισχύει για όλα όμως, όχι μονο για τα MAC.
Το μειωνέκτημά τους παραμένει.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Εχω ένα MacAir εδω και 2 μήνες και εχω πάθει πλάκα με το design του, την αξιοπιστία του και την απλότητα που το χαρακτηρίζει

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα του Duracell -  υπάρχει δυνατότητα να μπουταρω και σε windows

Πράγματι ειναι πιο ακριβά απο τα Πισι. Δε θεωρώ όμως οτι ειναι εξωφρενικές οι τιμές τους - όπως παλαιότερα



 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
ναι και το τελωνιο? ποσο θα μας παει?

Δεν έιναι να το παραγγέλενις από ίντερνετ.
Αν βρεθείς στα states για άλλους λόγους, τότε πάρε και ένα MAC, συμφέρει ..
Τρέχα γύρευε δηλαδή.
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Εγω παντως γουσταρω PC με χιλια γιατι δεν εχω κατι συγκεκριμενο να κανω. Λυνω δενω, αλλαζω λειτουργικα, βαζω βγαζω καρτες, φτιαχνω μηχανηματα απο παλια υλικα, γενικα του πεταω τα ματια εξω. Οποτε παω να φτιαξω το αρχειο φωτογραφιων μου τα παραταω σε λιγο. Το ιδιο και με τα τραγουδια. Τα εχω ολα σε ενα δικτυακο δισκο για να βλεπω απο ολα τα PC.
Δε λεω, καλα τα Mac, αλλα να εχεις κατι να κανεις.
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
Εγω παντως γουσταρω PC με χιλια γιατι δεν εχω κατι συγκεκριμενο να κανω. Λυνω δενω, αλλαζω λειτουργικα, βαζω βγαζω καρτες, φτιαχνω μηχανηματα απο παλια υλικα, γενικα του πεταω τα ματια εξω.
Δε λεω, καλα τα Mac, αλλα να εχεις κατι να κανεις.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μαζί σου! Κι εμένα μ' αρέσει να μαστορεύω... κι όταν έχω χρόνο ασχολούμαι...

ΑΝ όμως θες να κάνεις την δουλειά σου βγάζοντας το σύστημα από το κουτί και απλά βάζοντάς το στην πρίζα, με αξιοπιστία και χωρίς να χρειάζεται ν' ανησυχείς για την "συμβατότητα των drivers", ήσυχα, γρήγορα και χωρίς κολλήματα... ο Mac είναι μονόδρομος (ειδικά τώρα πια που μπορούν αν τρέχουν απρόσκοπτα και τα windows, κι έτσι έχεις στο δίσκο κι όποιο άλλο πρόγραμμα θες) !!!
 

mimikos2000

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.064
Like
10
Πόντοι
16
και για να ρωτησω και κατι ακομη... γιατι να μην βαλουμε το MacOS στο PC ? πολλοι το εχουν κανει και δουλευει μια χαρα... διοτι το ολο θεμα ειναι το λειτουργικο στα Mac...
 

mimikos2000

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.064
Like
10
Πόντοι
16
βεβαια απο οτι θυμαμαι πρεπει να εχεις καποιο συγκεκριμενο hardware... δεν θυμαμαι λεπτομερειες... αλλα οπως εκεινοι φορτωνουν Windows εμεις μπορουμε να φορτωνουμε το MacOS !
 

mimikos2000

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.064
Like
10
Πόντοι
16
ενα ακομη που με ανησυχει αν εμπαινε καποιος στην διαδικασια να αγορασει ενα mac και να το χρησιμοποιησει εδω στην ελλαδα ... ειναι η αντιπροσωπεια της Rainbow που πολλες φορες εχει αποδειχτει τροχοπεδι στην αναπτυξη της αγορας...
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
βεβαια απο οτι θυμαμαι πρεπει να εχεις καποιο συγκεκριμενο hardware... δεν θυμαμαι λεπτομερειες... αλλα οπως εκεινοι φορτωνουν Windows εμεις μπορουμε να φορτωνουμε το MacOS !

Αν ήταν τόσο απλό... θα υπήρχαν πολλές έτοιμες λύσεις! Δυστηχώς όσοι το έχουν πραγματοποιήσει είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ και με πολύ συγκεκριμένο pc hardware που και πάλι ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ πλήρως το Leopard...
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
ενα ακομη που με ανησυχει αν εμπαινε καποιος στην διαδικασια να αγορασει ενα mac και να το χρησιμοποιησει εδω στην ελλαδα ... ειναι η αντιπροσωπεια της Rainbow που πολλες φορες εχει αποδειχτει τροχοπεδι στην αναπτυξη της αγορας...

Αν εννοείς την εγγύηση, προβλέπεται ειδική διαδικασία που την ακολουθείς και δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!



Οσον αφορά την υποστήριξη του μηχανήματος όμως, υπάρχουν ένα σωρό αξιόπιστοι μεταπωλητές... (προσωπικά συνεργάζομαι χρόνιαααα με το Apple Center Piraeus και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος).
 

mimikos2000

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.064
Like
10
Πόντοι
16
Αν ήταν τόσο απλό... θα υπήρχαν πολλές έτοιμες λύσεις! Δυστηχώς όσοι το έχουν πραγματοποιήσει είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ και με πολύ συγκεκριμένο pc hardware που και πάλι ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ πλήρως το Leopard...

θυμασαι το hardware ? οτι ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ πληρως το εχω διαβασει... αλλα για σκεψου με την αγορα ενος MAC μια εξειδικευμενη εφαρμογη ή καποιο παιχνιδι... ή αρκετα αλλα πραγματα δεν τρεχουν στο λειτουργικο του Leopard. αρα συνεχεια εισαι στο Dual boot ...

αρα με ενα συνοψισμο εγω θα ελεγα οτι τα MAC ειναι καλα για να βρισκουν μονα τους οδηγους συσκευων για αρκετες συσκευες... και για χρηση internet ειναι ΣΧΕΔΟΝ ακινδυνα να προσβληθεις απο καποιον ιο...

με αυτη την λογικη κατα καποιο τροπο βαζω UBUNTU στο PC και εχω τα ιδια...

δεν ξερω αν πιανεις την λογικη μου...
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
83
Πόντοι
66
...με την αγορα ενος MAC μια εξειδικευμενη εφαρμογη ή καποιο παιχνιδι... ή αρκετα αλλα πραγματα δεν τρεχουν στο λειτουργικο του Leopard. αρα συνεχεια εισαι στο Dual boot ...

Μα ΔΕΝ αγοράζεις Apple αν θες να τρέχεις κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα ή παιχνίδι των windows... παίρνεις απευθείας PC!

Προσωπικά πάντως ΔΕΝ έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα συμβατότητας με γενικές εφαρμογές τόσο καιρό... όλα τρέχουν μια χαρά!
 

mimikos2000

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.064
Like
10
Πόντοι
16
το ποιο φθηνο mac φορητο στοιχιζει 1000 ευρω στην ελλαδα... με 1000 ευρω εχεις παρει ενα αρκετα δυνατο φορητο PC οπου μπορεις να τοποθετησεις Windows XP και Ubuntu. κανεις boot με το ubuntu για να σερφαρεις στο ιντερνετ αφοβα... και για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ... και αμα κατι δεν τρεχει στο Ubuntu ή το φτιαχνεις μεσα απο το ubuntu να ανοιγει XP ή κανεις boot σε XP και το λειτουργεις... οπως θα εκανες και με το MAC... που σας βλεπω και στηριζεστε στην λυση του Dual boot των Mac...
 

mimikos2000

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.064
Like
10
Πόντοι
16
Μα ΔΕΝ αγοράζεις Apple αν θες να τρέχεις κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα ή παιχνίδι των windows... παίρνεις απευθείας PC!

Προσωπικά πάντως ΔΕΝ έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα συμβατότητας με γενικές εφαρμογές τόσο καιρό... όλα τρέχουν μια χαρά!

ναι με ΓΕΝΙΚΕΣ εφαρμογες δεν εχουν καποιο θεμα... αλλα π.χ. πηγαινε σε εναν πολιτικο μηχανικο που δουλευει autocad να του δωσεις Mac... του ειναι αχρηστο... διοτι δεν υπαρχει εφαρμογη που να τον καλυπτει... καποιο συνεργειο καποια στιγμη θελει να τοποθετησει ενα προγραμμα μετρησης μηχανων... απλα δεν θα λειτουργει... και αλλα πολλα...

αρα... PC και παλι PC... !!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom