Νέα

Αποποίηση VS αποδοχής κληρονομιάς !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 33
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.895
Πόντοι
3.656
Οι παλιές γενιές ... φεύγουν . Τους αραιώνει ο Χάρος.

Τα δημιουργήματά τους. ΠΑΣΟΚ-ΝΔ θα τα πληρώνουμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος ! Ίσως και λίγο ... παραπάνω !



Η κρίση λένε πέρασε .

Η οικονομία πετάει .


Η ανάπτυξη ήρθε !!!!

Ωστόσο οι ... εκλιπόντες αφήνουν μόνο χρέη !!!!
Σπεύδουν οι συγγενείς να κάνουν αποποίηση κληρονομιάς !
Για να μη φορτωθούν τα χρέη .... ταμεία .... εφορίες .... ΕΝΦΙΑ .... τράπεζες .... υποθήκες .......


Η αναλογία αποποίησης/αποδοχής .... δεν είναι ούτε 1000:1 ....

Πρέπει να είναι ..... 20.000:1


Τι βλέπετε εσείς ; Πόσους βλέπετε να ... αποδέχονται κληρονομιές και πόσοι ... αποποιούνται ;;;;


ΝΟΜΙΚΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ .... ΑΛΕΞ ... ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ !!!!!!!!

Πόσες ... .αποποιήσεις κάνατε σήμερα ;;;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.124
Like
15.704
Πόντοι
3.656
Τί έγινε ρε Λάκη,12 τη νύχτα και αντί να γαμάς...ανοίγεις θέματα για κληρονομιές; :2funny:

Εκτός αν γάμησες ήδη 5 φορές για σήμερα οπότε πάω πάσο :2funny: :2funny:
 

bookworm

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2023
Μηνύματα
406
Κριτικές
3
Like
430
Πόντοι
21
Τί έγινε ρε Λάκη,12 τη νύχτα και αντί να γαμάς...ανοίγεις θέματα για κληρονομιές; :2funny:

Εκτός αν γάμησες ήδη 5 φορές για σήμερα οπότε πάω πάσο :2funny: :2funny:
μη φοβασαι και ο λακης ειναι χειροτερος αγαμητος και απο σενα,τουλαχιστον εσυ εχεις τα αρχιδια να το λες οτι εισαι αγαμητος,τουτος εδω το παιζει οτι γαμαει ολη τη ωρα εξω γκομενες και πουτανες,ενταξει πουτανες οντως γαμαει για να το λεει,γκομενες ομως με τιποτα αλλα μη του το χαλασουμε.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: barock
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.895
Πόντοι
3.656
bookworm .... είστε κοντά με τον sub ;;
Για να πιάνατε δίκλινο ρωτάω .........

47192390d3334d161c4bcc03b107f343--the-asylum-insane-asylum.jpg
 
Τελευταία τροποποίηση:

bookworm

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2023
Μηνύματα
406
Κριτικές
3
Like
430
Πόντοι
21
bookworm .... είστε κοντά με τον sub ;;
Για να πιάνατε δίκλινο ρωτάω .........

47192390d3334d161c4bcc03b107f343--the-asylum-insane-asylum.jpg
δε ειμαστε εγω γαμαω σε πουτανες αυτος ουτε αυτο δε κανει,στις γκομενες εξω ναι τα ιδια σκατα ειμαστε και εσυ ιδιος με μενα εισαι,γαμας πουτανες και στις εξω μαπα και εσυ,εγω και εσυ περναμε τον σαμπ με τη εννοια οτι γαμανε εστω πουτανες,αυτος ουτε αυτο δε κανει.
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.395
Κριτικές
2
Like
18.349
Πόντοι
3.836
Τί έγινε ρε Λάκη,12 τη νύχτα και αντί να γαμάς...ανοίγεις θέματα για κληρονομιές; :2funny:

Εκτός αν γάμησες ήδη 5 φορές για σήμερα οπότε πάω πάσο :2funny: :2funny:
Είδε την τσόντα του klima, τέλειωσε 10 φορές σε μια ώρα με μαλακία και δεν είχε να δώσει άλλο.
 

Iosavlo

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2022
Μηνύματα
54
Like
114
Πόντοι
0
Υπάρχει και η επωφελεία απογραφής
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.307
Κριτικές
1
Like
791
Πόντοι
96

δεν ξερω αν μπορουν να το κανουν ολοι
 

powerpack

Σεβαστός
Εγγρ.
3 Σεπ 2011
Μηνύματα
566
Κριτικές
17
Like
770
Πόντοι
1.586

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
12.596
Like
11.353
Πόντοι
3.656

δεν ξερω αν μπορουν να το κανουν ολοι
Δεν κερδίζεις κάτι αν υπάρχουν μεγάλα χρέη. Δεν είναι ότι σου τα χαρίζουν απλά εξασφαλίζεις ότι θα πληρώσεις τα πάντα και θα πάρεις ότι μείνει αν μείνει.

Μυστήριο πράγμα η κληρονομιά πάντως…το όνειρο του κάθε Έλληνα :confused:
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.895
Πόντοι
3.656
Υπάρχει και η επωφελεία απογραφής


Ναι , θεωρητικά δίνει κάποια πλεονεκτήματα. Με κάποια άλλη υποκατηγορία που μου διαφεύγει ο όρος , μπορείς να δεσμευτείς και μέχρι το ορίου της αξίας της περιουσίας που κληρονομείς. Πχ αν αυτός που κληρονομείς είχε ακίνητα αξίας 1 μύριου ναμην υποχρεούσαι να πληρώσεις χρέη άνω του μύριου. Αλλά η απογραφή γίνεται με δική σου ευθύνη , δική σου δαπάνη και έχει μικρό χρονικό όριο , 4 μήνες αν θυμάμαι καλά , που σε κάποιες περιπτώσεις , πολλές, δεν φτάνει με τίποτε.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.895
Πόντοι
3.656
Είδε την τσόντα του klima, τέλειωσε 10 φορές σε μια ώρα με μαλακία και δεν είχε να δώσει άλλο.


Οι δύο άλλοι, επειδή εκτός από ναυάγια είναι ανισόρροποι , έχουν κάποια πλάκα. Εσύ όμως, ανήκεις στα σκουπίδια τύπου barock που μόνο προσωπικές επιθέσεις κάνουν , οπότε δεν αξίζει να σπαταλά χρόνο κανείς με την αποτυχία σου.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ! ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ-ΚΟΠΡΟΛΑΚΚΟ !
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.395
Κριτικές
2
Like
18.349
Πόντοι
3.836
Οι δύο άλλοι, επειδή εκτός από ναυάγια είναι ανισόρροποι , έχουν κάποια πλάκα. Εσύ όμως, ανήκεις στα σκουπίδια τύπου barock που μόνο προσωπικές επιθέσεις κάνουν , οπότε δεν αξίζει να σπαταλά χρόνο κανείς με την αποτυχία σου.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ! ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ-ΚΟΠΡΟΛΑΚΚΟ !
Thanks Thank You GIF by MOODMAN
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: barock

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
Οι δύο άλλοι, επειδή εκτός από ναυάγια είναι ανισόρροποι , έχουν κάποια πλάκα. Εσύ όμως, ανήκεις στα σκουπίδια τύπου barock που μόνο προσωπικές επιθέσεις κάνουν , οπότε δεν αξίζει να σπαταλά χρόνο κανείς με την αποτυχία σου.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ! ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ-ΚΟΠΡΟΛΑΚΚΟ !
Ρε Λάκη, βλέπω τα καλύτερα παιδιά (λες οτι) έχεις βάλει στην ignore list.
Αν συνεχίσεις έτσι, σε λίγο χρόνο θα παρακαλάς να μπεις και εσύ και δεν θα σου ανοίγουμε την πόρτα. :2funny::2funny::2funny:
 

Iosavlo

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2022
Μηνύματα
54
Like
114
Πόντοι
0
Είναι μια διαδικασία απογραφής και βλέπεις ενεργητικό και παθητικό αν θέλεις στείλε να σε ενημερώσω
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ναι , θεωρητικά δίνει κάποια πλεονεκτήματα. Με κάποια άλλη υποκατηγορία που μου διαφεύγει ο όρος , μπορείς να δεσμευτείς και μέχρι το ορίου της αξίας της περιουσίας που κληρονομείς. Πχ αν αυτός που κληρονομείς είχε ακίνητα αξίας 1 μύριου ναμην υποχρεούσαι να πληρώσεις χρέη άνω του μύριου. Αλλά η απογραφή γίνεται με δική σου ευθύνη , δική σου δαπάνη και έχει μικρό χρονικό όριο , 4 μήνες αν θυμάμαι καλά , που σε κάποιες περιπτώσεις , πολλές, δεν φτάνει με τίποτε.
Η δαπάνες μπαίνουν στην απογραφή δεν είναι ακριβώς έτσι και ευθύνεται μέχρι το ενεργητικό της περιουσίας
 

Iosavlo

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2022
Μηνύματα
54
Like
114
Πόντοι
0

δεν ξερω αν μπορουν να το κανουν ολοι
Θέλει γνώσεις εγώ αυτό το έκανα
 

Ghajnsielem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
531
Like
1.530
Πόντοι
206
Αν οι γονείς σας έχουν αφήσει τεράστια χρέη (πάνω απο 100 χιλιάδες σύνολο) παντού κάντε αποποίηση κληρονομιάς αν έχουν αφήσει σε λογικά επίπεδα θυσιάστε κάποιο ακίνητο που δεν χρειάζεστε και ξεπληρώστε τα χρέη που σας άφησε. Αυτά έκανα με την μάνα μου και τον αδερφό μου με τα χρέη που άφησε ο καράγκιοζης πατέρας μου (μακαρίτης) πουλήσαμε κάποια ακίνητη περιουσία και κρατήσαμε τα σημαντικά ακίνητα και ξεχρεώσαμε.
 

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.395
Κριτικές
2
Like
18.349
Πόντοι
3.836
Αυτά έκανα με την μάνα μου και τον αδερφό μου με τα χρέη που άφησε ο καράγκιοζης πατέρας μου (μακαρίτης) πουλήσαμε κάποια ακίνητη περιουσία...
Ντροπή! Ο νεκρός δεδικαίωται!
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.824
Like
3.084
Πόντοι
1.706
α)Καλωσορίζουμε το εκλεκτό μέλος @Ωρίων στην περίφημη λίστα που έφτιαξε ο Πούστης,
β) @webb2023 ότι σχέση κι αν είχες μην το γράφεις έτσι, δεν είναι πλέον εδω,
γ) Ανοίγει θέματα ο πούστης μόνο και μόνο για να τραβήξει προσοχή και να το γυρίσει σε προπαγάνδα.
Ψάξτε το λίγο καλύτερα με λογιστές δικηγόρους και μηχανικούς ΠΡΙΝ το θάνατο.
Διότι ναι μεν κάνεις την αποποίηση και γλυτώνεις τα χρέη αλλά χάνεις και το πατρικό ναουμ αν οι μακαρίτες δεν το είχαν μεταγράψει πριν μετακομίσουν σε τόπο χλοερό κλπ κλπ.
Και η συναισθηματική αξία του πατρικού σπιτιού είναι πάντα μεγαλύτερη από την νομισματική, τουλάχιστον ας το πουλήσει κάποιος.

Παραπάνω υπογράμμισα και μπόλνταρα τους μηχανικούς.
Μέχρι να γίνουν οι εκλογές, να βγεί κυβέρνηση και να περάσει την ΓΑΜΗΜΕΝΗ τροπολογία που δεν συζήτησαν την Μεγάλη Τετάρτη (ΓΕΡΑΠΕΤΡΙΤΗ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ) ότι είναι χτισμένο σε εκτός σχεδίου περιοχές δεν υφίσταται πλέον νόμιμα (90%).
Φυσικά και δεν χτίζει τίποτα ανεξάρτητα έκτασης.
ΠΡΟΣΟΧΗ !!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom