Νέα

Απόκτηση δεύτερου διαβατηριου/υπηκοότητας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα acapoeira
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 60
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
acapoeira

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Θέλω άλλο διαβατήριο ώστε να μην έρθω ποτέ ξανά σε επαφή με το ελληνικό δημόσιο. Στην Ελλάδα δεν έχω κανένα περιουσιακό στοιχείο, μόνο την εξ αίματος οικογένεια
Οι χώρες της βαλτικης είναι στην Σενγκεν
 

Επισκέπτης
Θέλω άλλο διαβατήριο ώστε να μην έρθω ποτέ ξανά σε επαφή με το ελληνικό δημόσιο. Στην Ελλάδα δεν έχω κανένα περιουσιακό στοιχείο, μόνο την εξ αίματος οικογένεια
Οι χώρες της βαλτικης είναι στην Σενγκεν


ολα γινονται τυπε !
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Αν δε ζεις Ελλάδα τότε ούτε το δημόσιο θέλει να έχει παρτίδες με σένα. Και το διαβατήριο που έχεις πρόβλημα είναι για αυτό. Δεν εισφέρεις σε τίποτε στη χώρα που γεννήθηκες.
Το θέμα είναι ποιά θα σε δεχτεί και γιατί να το κάνει?
Αν μπορέσεις να απαντήσεις εσύ θα βρεις λύση.
Οι σχέσεις είναι αμφίδρομες, δίνεις παίρνεις.
Σκέψου που θέλεις να δώσεις και θα πάρεις.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ακόμα και να πάρεις υπηκοότητα άλλου κράτους, για την Ελλάδα θα είσαι Έλληνας πολίτης και θα υπόκεισαι στις δεσμεύσεις του ελληνικού φορολογικού συστήματος (εκτιμώ ότι αυτός είναι είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο θέλεις 2η υπηκοότητα). Καλύτερα να πάρεις πρώτα άδεια παραμονής και εργασίας σε κάποια άλλη χώρα (για χώρες εκτός Ε.Ε., εντός Ε.Ε. μόνο άδεια εργασίας), και να κάνεις ενέργειες προκειμένου να χαρακτηριστείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Αν έχεις όμως ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα, δεν γίνεται.

μια χαρα μπορείς να χαρακτηριστείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού με περιουσία ακόμη και με εισόδημα στην Ελλάδα...

με τον χαρακτηρισμό πετυχαίνεις το εισόδημα που αποκτάς εκτός Ελλάδος να φορολογείται στην χώρα φορολογικής κατοικίας σου αλλά παρόλα αυτά το εισόδημα που αποκτάς στην Ελλάδα φορολογείται ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ στην Ελλάδα...

Παράδειγμα
Φορολογικός κάτοικος Ελλάδος
Εργάζεσαι πχ Γερμανια όπου έχεις εισόδημα 50.000 ευρώ και πληρώνεις φόρο 10.000 ευρώ. Παράλληλα έχεις και συμμετοχή σε μια επιχείρηση στην Ελλάδα που σου δίνει ένα εισόδημα 20.000 ευρώ. Στην περίπτωση αυτή φορολογείσαι στην Ελλάδα για 70.000 ευρώ (έστω 30.000 φόρος) και από τον φόρο που προκύπτει αφαιρούνται τα 10.000 ευρώ που πλήρωσες στην Γερμανία οπότε τελικά πληρώνεις στην Ελλάδα 20.000 ευρώ
Φορολογικός κάτοικος εξωτερικου
Στο παραπάνω παράδειγμα φορολογείσαι στην Γερμανία για τα 50.000 ευρώ και πληρώνεις 10.000 ευρώ φόρο και στην Ελλάδα για τα 20.000 ευρώ και πληρώνεις τον φόρο που αναλογεί σε αυτά δηλαδή περίπου 5.000 ευρώ.. σύνολο 15.000

Σημείωση- Τα νούμερα δεν είναι πραγματικά αλλά έτσι λειτουργεί...
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Ξαναδιάβασέ το.
Τα επιπλέον στην Ελλάδα γιατι τα πληρώνεις αφού τα εδώ φορολογούνται αυτοτελώς?
Ο τύπος μένει εκτός πάνω από 168 μέρες το χρόνο.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Θέλω άλλο διαβατήριο ώστε να μην έρθω ποτέ ξανά σε επαφή με το ελληνικό δημόσιο. Στην Ελλάδα δεν έχω κανένα περιουσιακό στοιχείο, μόνο την εξ αίματος οικογένεια
Οι χώρες της βαλτικης είναι στην Σενγκεν

σιγα ρε φιλε..δε χρειαζεται να αλλαξεις υπηκοοτητα.

Απλα μεταφερεσαι στη ΔΟΥ εξωτερικου και κανεις μηδενικες φορολογικες μια φορα το χρονο. thats it. Και αν δε θες καμια παρτιδα κανε εξουσιοδοτηση στη μανα σου και μη ξαναπατησειςς το ποδι σ στην Ελλαδα.  :grin:

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.807
Κριτικές
1
Like
31.601
Πόντοι
8.006
σιγα ρε φιλε..δε χρειαζεται να αλλαξεις υπηκοοτητα.

Απλα μεταφερεσαι στη ΔΟΥ εξωτερικου και κανεις μηδενικες φορολογικες μια φορα το χρονο. thats it. Και αν δε θες καμια παρτιδα κανε εξουσιοδοτηση στη μανα σου και μη ξαναπατησειςς το ποδι σ στην Ελλαδα.  :grin:
Τι κανεις, ολα καλα?
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
μια χαρα μπορείς να χαρακτηριστείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού με περιουσία ακόμη και με εισόδημα στην Ελλάδα...

με τον χαρακτηρισμό πετυχαίνεις το εισόδημα που αποκτάς εκτός Ελλάδος να φορολογείται στην χώρα φορολογικής κατοικίας σου αλλά παρόλα αυτά το εισόδημα που αποκτάς στην Ελλάδα φορολογείται ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ στην Ελλάδα...

Παράδειγμα
Φορολογικός κάτοικος Ελλάδος
Εργάζεσαι πχ Γερμανια όπου έχεις εισόδημα 50.000 ευρώ και πληρώνεις φόρο 10.000 ευρώ. Παράλληλα έχεις και συμμετοχή σε μια επιχείρηση στην Ελλάδα που σου δίνει ένα εισόδημα 20.000 ευρώ. Στην περίπτωση αυτή φορολογείσαι στην Ελλάδα για 70.000 ευρώ (έστω 30.000 φόρος) και από τον φόρο που προκύπτει αφαιρούνται τα 10.000 ευρώ που πλήρωσες στην Γερμανία οπότε τελικά πληρώνεις στην Ελλάδα 20.000 ευρώ
Φορολογικός κάτοικος εξωτερικου
Στο παραπάνω παράδειγμα φορολογείσαι στην Γερμανία για τα 50.000 ευρώ και πληρώνεις 10.000 ευρώ φόρο και στην Ελλάδα για τα 20.000 ευρώ και πληρώνεις τον φόρο που αναλογεί σε αυτά δηλαδή περίπου 5.000 ευρώ.. σύνολο 15.000

Σημείωση- Τα νούμερα δεν είναι πραγματικά αλλά έτσι λειτουργεί...


Εχω την εντυπωση ότι η εφορια στο Ελλάντα, θα σε φορολογήσει για το συνολικο εισόδημα σου κι επειδη μάλλον θα έχει υψηλοτερο συντελεστη από της πχ Γερμανιας, θα κληθεις να πληρωσεις διαφορά φόρου  για το Γερμανικο εισόδημα σου στην Ελλάδα.

Κι ότι επισης εαν εχεις εισοδημα από ελλαντα, δε μπορεις να χαρακτηριστεις φορολογικος κατοικος εξωτερικού.

Μεταφέρω τι μου έχει πει άλλο πρόσωπο για το θεμα, οπότε δε μπορω να ισχυριστώ ότι είμαι σιγουρος 100%.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Εχω την εντυπωση ότι η εφορια στο Ελλάντα, θα σε φορολογήσει για το συνολικο εισόδημα σου κι επειδη μάλλον θα έχει υψηλοτερο συντελεστη από της πχ Γερμανιας, θα κληθεις να πληρωσεις διαφορά φόρου  για το Γερμανικο εισόδημα σου στην Ελλάδα.

Κι ότι επισης εαν εχεις εισοδημα από ελλαντα, δε μπορεις να χαρακτηριστεις φορολογικος κατοικος εξωτερικού.

Μεταφέρω τι μου έχει πει άλλο πρόσωπο για το θεμα, οπότε δε μπορω να ισχυριστώ ότι είμαι σιγουρος 100%.

μια χαρά γίνεσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού με εισόδημα στην Ελλάδα


το μόνο που χρειάζεται είναι να αποδείξεις ότι 186 μέρες τον χρόνο είσαι εκτός Ελλάδος στην χώρα που θα θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Αν θέλεις να το κάνεις για φορολογικούς και ασφαλιστικούς λόγους υπάρχουν άλλες λύσεις. Το Ελληνικό διαβατήριο, όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις, είναι από τα δυνατότερα και ασφαλέστερα του πλανήτη.


Πιωμένος γράφεις;

Η δύναμη του διαβατηρίου είναι η δύναμη της χώρας που αντιπροσωπεύει. Παίζει η Ελλάδα να έχει την αξιοπρέπεια μιας κουράδας αυτη τη στιγμή στα διεθνή. Η μήπως νομιζεις οτι θα τρεξει για σενα ο πρεσβης της Γερμανιας όταν σε μπουζουριάσουν στο Μογκαντίσου;

Εδω κοτζαμ Γερμανία κι η Μερκελ δε μπορει να βγαλει ακρη με τους Γερμανους που εχει μπουζουριασει ο Ερντογαν.

Τα μονα δυνατα διαβατηρια στον πλανητη είναι ΗΠΑ (ΣΙΑ), Ισραηλ (ΜΟΣΑΝΤ), Μ. Βρετανια (Κοινοπολιτεια)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.807
Κριτικές
1
Like
31.601
Πόντοι
8.006
Πιωμένος γράφεις;

Η δύναμη του διαβατηρίου είναι η δύναμη της χώρας που αντιπροσωπεύει. Παίζει η Ελλάδα να έχει την αξιοπρέπεια μιας κουράδας αυτη τη στιγμή στα διεθνή. Η μήπως νομιζεις οτι θα τρεξει για σενα ο πρεσβης της Γερμανιας όταν σε μπουζουριάσουν στο Μογκαντίσου;

Εδω κοτζαμ Γερμανία κι η Μερκελ δε μπορει να βγαλει ακρη με τους Γερμανους που εχει μπουζουριασει ο Ερντογαν.

Τα μονα δυνατα διαβατηρια στον πλανητη είναι ΗΠΑ (ΣΙΑ), Ισραηλ (ΜΟΣΑΝΤ), Μ. Βρετανια (Κοινοπολιτεια)
Γιατι οι ΗΠΑ τι εκαναν για τον αμερικανο παστορα που εχει μπουζουριασει ο Ερντογαν δηλαδη?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Θέλω άλλο διαβατήριο ώστε να μην έρθω ποτέ ξανά σε επαφή με το ελληνικό δημόσιο. Στην Ελλάδα δεν έχω κανένα περιουσιακό στοιχείο, μόνο την εξ αίματος οικογένεια
Οι χώρες της βαλτικης είναι στην Σενγκεν

5 χρόνια παραμονής και εργασίας στην Αγγλία αρκούν για την υποβολή αίτησης για απόκτηση υπηκοότητας (πολιτογράφηση) .. φυσικα συνοδεύονται και με άλλα κριτήρια όπως "καλός χαρακτήρας" (δηλαδή άψογο ποινικό μητρώο), πολύ καλή γνώση της αγγλικής και εξετάσεις σε θέματα ιστορίας, οργάνωσης και διοίκησης του αγγλικού κράτους

από κει και πέρα αν θες να κόψεις τις παρτίδες με την Ελλάδα (1) δεν πρέπει να έχεις περιουσία στην Ελλάδα (ή αν έχεις να την πουλήσεις) (2) δεν πρέπει να έχεις εισόδημα στην Ελλάδα (3) δεν πρέπει να έχεις ποινικές εκκρεμότητες στην Ελλάδα (4) να ζητήσεις αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Πιωμένος γράφεις;

Η δύναμη του διαβατηρίου είναι η δύναμη της χώρας που αντιπροσωπεύει. Παίζει η Ελλάδα να έχει την αξιοπρέπεια μιας κουράδας αυτη τη στιγμή στα διεθνή. Η μήπως νομιζεις οτι θα τρεξει για σενα ο πρεσβης της Γερμανιας όταν σε μπουζουριάσουν στο Μογκαντίσου;

Εδω κοτζαμ Γερμανία κι η Μερκελ δε μπορει να βγαλει ακρη με τους Γερμανους που εχει μπουζουριασει ο Ερντογαν.

Τα μονα δυνατα διαβατηρια στον πλανητη είναι ΗΠΑ (ΣΙΑ), Ισραηλ (ΜΟΣΑΝΤ), Μ. Βρετανια (Κοινοπολιτεια)

Κάνεις λάθος αν έχεις τέτοια εντύπωση για το Ελληνικό διαβατήριο.
 

KavlomenosPoutanos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2014
Μηνύματα
389
Like
23
Πόντοι
1
Καλησπέρα χύστη acapoeira

Μπορεις να πάρεις βουλγαρικό διαβατήριο με 511,292€  και μετά κάνεις αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας και έτσι γλυτώνεις μια και καλή απο το Ελληνικό κράτος....

Το σκέφτομουν και εγω αυτο το θέμα για αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας... άλλα ικανούς τους έχω και μόλις ξεφορτοθούμε το Ελληνικό διαβατήριο να μας κυνηγάι το Ελληνικό Κράτος...

Γάματα...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
153.807
Κριτικές
1
Like
31.601
Πόντοι
8.006
Καλησπέρα χύστη acapoeira

Μπορεις να πάρεις βουλγαρικό διαβατήριο με 511,292€  και μετά κάνεις αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας και έτσι γλυτώνεις μια και καλή απο το Ελληνικό κράτος....

Το σκέφτομουν και εγω αυτο το θέμα για αποποίηση της ελληνικής ιθαγένειας... άλλα ικανούς τους έχω και μόλις ξεφορτοθούμε το Ελληνικό διαβατήριο να μας κυνηγάι το Ελληνικό Κράτος...

Γάματα...
Για να γινει δεκτη αιτηση αποποιησης ελληνικης ιθαγενειας πρεπει να εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου και να αποδεικνυεις οτι δεν εχεις πλεον κανεναν δεσμο με τη χωρα.
 

peosporos07

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
121
Like
4
Πόντοι
1
μια χαρα μπορείς να χαρακτηριστείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού με περιουσία ακόμη και με εισόδημα στην Ελλάδα...

με τον χαρακτηρισμό πετυχαίνεις το εισόδημα που αποκτάς εκτός Ελλάδος να φορολογείται στην χώρα φορολογικής κατοικίας σου αλλά παρόλα αυτά το εισόδημα που αποκτάς στην Ελλάδα φορολογείται ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ στην Ελλάδα...

Παράδειγμα
Φορολογικός κάτοικος Ελλάδος
Εργάζεσαι πχ Γερμανια όπου έχεις εισόδημα 50.000 ευρώ και πληρώνεις φόρο 10.000 ευρώ. Παράλληλα έχεις και συμμετοχή σε μια επιχείρηση στην Ελλάδα που σου δίνει ένα εισόδημα 20.000 ευρώ. Στην περίπτωση αυτή φορολογείσαι στην Ελλάδα για 70.000 ευρώ (έστω 30.000 φόρος) και από τον φόρο που προκύπτει αφαιρούνται τα 10.000 ευρώ που πλήρωσες στην Γερμανία οπότε τελικά πληρώνεις στην Ελλάδα 20.000 ευρώ
Φορολογικός κάτοικος εξωτερικου
Στο παραπάνω παράδειγμα φορολογείσαι στην Γερμανία για τα 50.000 ευρώ και πληρώνεις 10.000 ευρώ φόρο και στην Ελλάδα για τα 20.000 ευρώ και πληρώνεις τον φόρο που αναλογεί σε αυτά δηλαδή περίπου 5.000 ευρώ.. σύνολο 15.000

Σημείωση- Τα νούμερα δεν είναι πραγματικά αλλά έτσι λειτουργεί...


Και γιατι πρέπει να ξέρουν στην Ελλάδα πόσα βγάζεις έξω;Εκτός κι αν θέλεις να τα πας πίσω.








Ειναι 6 τα χρονια αγαπητέ γιατι στα 5 γίνεσαι αορίστου διαμονής και χρειάζεσαι μετά απο αυτο 1 χρονο. Δε θυμάμαι πόσο διάστημα πρέπει στα 6 αυτά χρονια να είσαι μάξιμουμ εκτός Αγγλίας,αλλα μάλλον ειναι 6 μήνες.Χεσε μέσα δλδ.Αυστραλια θα εφαρμόσει ηλικιακό κόφτη (45). ΝΖ ειναι στα κωλομέρια του πλανήτη επίσης αλλα δεν έχουν τέτοιο κόφτη.
 

christos_021187

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2016
Μηνύματα
788
Κριτικές
8
Like
1.295
Πόντοι
486
Πιωμένος γράφεις;

Η δύναμη του διαβατηρίου είναι η δύναμη της χώρας που αντιπροσωπεύει. Παίζει η Ελλάδα να έχει την αξιοπρέπεια μιας κουράδας αυτη τη στιγμή στα διεθνή. Η μήπως νομιζεις οτι θα τρεξει για σενα ο πρεσβης της Γερμανιας όταν σε μπουζουριάσουν στο Μογκαντίσου;

Εδω κοτζαμ Γερμανία κι η Μερκελ δε μπορει να βγαλει ακρη με τους Γερμανους που εχει μπουζουριασει ο Ερντογαν.

Τα μονα δυνατα διαβατηρια στον πλανητη είναι ΗΠΑ (ΣΙΑ), Ισραηλ (ΜΟΣΑΝΤ), Μ. Βρετανια (Κοινοπολιτεια)

Για να μην γράφεις αυθαιρεσίες και φαντασίες:

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom