Νέα

Απόκτηση δεύτερου διαβατηριου/υπηκοότητας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα acapoeira
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 60
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει βασανιστει από το κρατικό ελληνικό σύστημα. Προσπαθούμε σκληρά και αυτοί οι κρατικοδιαιτοι μας κάνουν την ζωή δύσκολη λες και ζούμε στον δικό τους δημοσιουπαλληλικο παράδεισο όπου όλα κυλούν αργά και η μόνη μας έννοια είναι να είμαστε προβλεπόμενοι με τις σφραγίδες..
Η δουλειά μου είναι εξωτερικό αλλά δεν έχω σταθερή βάση.
Στην Ελλάδα τουρίστας είμαι αλλά ως πολίτης πρέπει να τρώω στην μάπα όλες τις μαλακίες των κρατιστων
Φτάνει πια, θέλω άλλο διαβατηριο/υπηκοότητα.
Οποιος το έχει κάνει ας καταθέσει τις συμβουλες/εμπειρίες του

 

dik

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2006
Μηνύματα
2.087
Like
797
Πόντοι
96
Παντρέψου Ρουμάνα και περίμενε 5 χρόνια.
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.725
Κριτικές
185
Like
24.301
Πόντοι
33.598
Νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει βασανιστει από το κρατικό ελληνικό σύστημα. Προσπαθούμε σκληρά και αυτοί οι κρατικοδιαιτοι μας κάνουν την ζωή δύσκολη λες και ζούμε στον δικό τους δημοσιουπαλληλικο παράδεισο όπου όλα κυλούν αργά και η μόνη μας έννοια είναι να είμαστε προβλεπόμενοι με τις σφραγίδες..
Η δουλειά μου είναι εξωτερικό αλλά δεν έχω σταθερή βάση.
Στην Ελλάδα τουρίστας είμαι αλλά ως πολίτης πρέπει να τρώω στην μάπα όλες τις μαλακίες των κρατιστων
Φτάνει πια, θέλω άλλο διαβατηριο/υπηκοότητα.
Οποιος το έχει κάνει ας καταθέσει τις συμβουλες/εμπειρίες του
Καταρχάς έχω την εντύπωση ότι πρώτα πρέπει να "πείσεις" κάποια άλλη χώρα να σου χορηγήσει το διαβατήριο με το εθνόσημό της....
 
OP
OP
acapoeira

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Καταρχάς έχω την εντύπωση ότι πρώτα πρέπει να "πείσεις" κάποια άλλη χώρα να σου χορηγήσει το διαβατήριο με το εθνόσημό της....
Είμαι πιλότος, έχω καλό μισθό κλπ.. Τι άλλο χρειάζεται για να πείσεις.. Από ξένες γλώσσες πολύ καλά μιλάω μόνο τα αγγλικα
 

mallias20

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Αυγ 2013
Μηνύματα
4.725
Κριτικές
185
Like
24.301
Πόντοι
33.598
Είμαι πιλότος, έχω καλό μισθό κλπ.. Τι άλλο χρειάζεται για να πείσεις.. Από ξένες γλώσσες πολύ καλά μιλάω μόνο τα αγγλικα
Επειδή δεν είναι όλες οι χώρες σκορποχώρι όπως το Ελλάντα, αρκετές ευρωπαϊκές χώρες έχουν αρκετά αυστηρά κριτήρια. Εκτός από τίποτα γιατρούς που έχουν αρκετή ζήτηση...Τώρα για πιλότους δε γνωρίζω...
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.336
Like
3.251
Πόντοι
506
Η ευκολοτητα του διαβατηρίου είναι αναλογη της ποιοτητας της χωρας.
Με 10.000 δολάρια σε τραπεζικο λογαριασμό στην Παραγουάη παιρνεις μονιμοτητα και νομίζω σε κανα χρονο διαβατήριο και ηπηκοοτητα. Χωρις καταναγκαστικους γαμους και μαλακιες.
 

ΛΗΞΙΑΡΧΟΣ...

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
2 Μαΐ 2016
Μηνύματα
6.035
Κριτικές
39
Like
15.336
Πόντοι
24.346
Ακόμα και να πάρεις υπηκοότητα άλλου κράτους, για την Ελλάδα θα είσαι Έλληνας πολίτης και θα υπόκεισαι στις δεσμεύσεις του ελληνικού φορολογικού συστήματος (εκτιμώ ότι αυτός είναι είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο θέλεις 2η υπηκοότητα). Καλύτερα να πάρεις πρώτα άδεια παραμονής και εργασίας σε κάποια άλλη χώρα (για χώρες εκτός Ε.Ε., εντός Ε.Ε. μόνο άδεια εργασίας), και να κάνεις ενέργειες προκειμένου να χαρακτηριστείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Αν έχεις όμως ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα, δεν γίνεται.
 
OP
OP
acapoeira

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος που έχει βασανιστει από το κρατικό ελληνικό σύστημα. Προσπαθούμε σκληρά και αυτοί οι κρατικοδιαιτοι μας κάνουν την ζωή δύσκολη λες και ζούμε στον δικό τους δημοσιουπαλληλικο παράδεισο όπου όλα κυλούν αργά και η μόνη μας έννοια είναι να είμαστε προβλεπόμενοι με τις σφραγίδες..
Η δουλειά μου είναι εξωτερικό αλλά δεν έχω σταθερή βάση.
Στην Ελλάδα τουρίστας είμαι αλλά ως πολίτης πρέπει να τρώω στην μάπα όλες τις μαλακίες των κρατιστων
Φτάνει πια, θέλω άλλο διαβατηριο/υπηκοότητα.
Οποιος το έχει κάνει ας καταθέσει τις συμβουλες/εμπειρίες του
Ευρωπαϊκό χρειάζομαι..
Έχει δοκιμάσει κανείς για Κύπρο?
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.336
Like
3.251
Πόντοι
506
Ακόμα και να πάρεις υπηκοότητα άλλου κράτους, για την Ελλάδα θα είσαι Έλληνας πολίτης και θα υπόκεισαι στις δεσμεύσεις του ελληνικού φορολογικού συστήματος (εκτιμώ ότι αυτός είναι είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο θέλεις 2η υπηκοότητα). Καλύτερα να πάρεις πρώτα άδεια παραμονής και εργασίας σε κάποια άλλη χώρα (για χώρες εκτός Ε.Ε., εντός Ε.Ε. μόνο άδεια εργασίας), και να κάνεις ενέργειες προκειμένου να χαρακτηριστείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Αν έχεις όμως ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα, δεν γίνεται.
Aμα δεν έχει περιουσιακα στοιχεία στην Ελλάδα και δεν πληρωνει τίποτα θα εχει προβλημα?
 
OP
OP
acapoeira

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Ακόμα και να πάρεις υπηκοότητα άλλου κράτους, για την Ελλάδα θα είσαι Έλληνας πολίτης και θα υπόκεισαι στις δεσμεύσεις του ελληνικού φορολογικού συστήματος (εκτιμώ ότι αυτός είναι είναι ο κύριος λόγος για τον οποίο θέλεις 2η υπηκοότητα). Καλύτερα να πάρεις πρώτα άδεια παραμονής και εργασίας σε κάποια άλλη χώρα (για χώρες εκτός Ε.Ε., εντός Ε.Ε. μόνο άδεια εργασίας), και να κάνεις ενέργειες προκειμένου να χαρακτηριστείς μόνιμος κάτοικος εξωτερικού. Αν έχεις όμως ακίνητη περιουσία στην Ελλάδα, δεν γίνεται.
Ούτε άδεια εργασίας χρειάζεται.. Ήδη φαίνομαι να έχω εργασία στην Γαλλία αλλά δεν γουστάρω να μάθω γαλλικά.
Άσε που και οι Γάλλοι κρατιστες είναι οπότε δεν θα κερδίσω κ πολλά.
Για πρώην κομμουνιστικες χώρες που είναι τώρα στην ΕΕ θα με ενδιέφερε, αλλά αν έχουν προϋποθεση την γλώσσα γαμα τα..
 

ΛΗΞΙΑΡΧΟΣ...

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
2 Μαΐ 2016
Μηνύματα
6.035
Κριτικές
39
Like
15.336
Πόντοι
24.346
Ευρωπαϊκό χρειάζομαι..
Έχει δοκιμάσει κανείς για Κύπρο?
Για Κύπρο χρειάζεται :
1. Γάμος με Κύπρια, 3 χρόνια γάμου και 2 χρόνια παραμονής εκεί
2. Πολιτογράφηση, μετά από 7 χρόνια παραμονής εκεί.
 

ΛΗΞΙΑΡΧΟΣ...

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
2 Μαΐ 2016
Μηνύματα
6.035
Κριτικές
39
Like
15.336
Πόντοι
24.346
Ούτε άδεια εργασίας χρειάζεται.. Ήδη φαίνομαι να έχω εργασία στην Γαλλία αλλά δεν γουστάρω να μάθω γαλλικά.
Άσε που και οι Γάλλοι κρατιστες είναι οπότε δεν θα κερδίσω κ πολλά.
Για πρώην κομμουνιστικες χώρες που είναι τώρα στην ΕΕ θα με ενδιέφερε, αλλά αν έχουν προϋποθεση την γλώσσα γαμα τα..
Αλβανία. 3 χιλιάρικα και σε 6 μήνες έχεις πάρει υπηκοότητα.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Τα Μπάγκλοπάκια κάτω στην Σωκράτους και Γερανίου εκδίδουν ότι διαβατήριο γουστάρεις.

:shit: :shit: :shit:
 
OP
OP
acapoeira

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Για Κύπρο χρειάζεται :
1. Γάμος με Κύπρια, 3 χρόνια γάμου και 2 χρόνια παραμονής εκεί
2. Πολιτογράφηση, μετά από 7 χρόνια παραμονής εκεί.

Πολύ..
Για χώρες βαλτικης ξέρει κανείς?
Την γλώσσα τους χλωμό να μάθω αλλά η γκόμενα μου είναι Λιθουανη
 

Επισκέπτης
Δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητάς, αλλά είναι κάτι νέο που απότι φαίνεται θα γίνει μόδα σύντομα
 

ΛΗΞΙΑΡΧΟΣ...

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
2 Μαΐ 2016
Μηνύματα
6.035
Κριτικές
39
Like
15.336
Πόντοι
24.346
Πολύ..
Για χώρες βαλτικης ξέρει κανείς?
Την γλώσσα τους χλωμό να μάθω αλλά η γκόμενα μου είναι Λιθουανη
Η Εσθονία έχει τις λιγότερο απαιτητικές διαδικασίες για χορήγηση ψηφιακής υπηκοότητας.
 
OP
OP
acapoeira

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
230
Πόντοι
86
Το ψάχνω ήδη για Εσθονία
Ευχαριστώ μύστες, το bou είναι μαγικο
 

toons

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2006
Μηνύματα
202
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Αν θέλεις να το κάνεις για φορολογικούς και ασφαλιστικούς λόγους υπάρχουν άλλες λύσεις. Το Ελληνικό διαβατήριο, όπως φαντάζομαι θα γνωρίζεις, είναι από τα δυνατότερα και ασφαλέστερα του πλανήτη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom