Νέα

Απόφαση-βόμβα: Μόνο για ιδιοκτήτες οι πιλοτές των πολυκατοικιών

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jasmlez
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 26
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.840
Κριτικές
1
Like
29.522
Πόντοι
8.006
Εμένα αυτο που εντυπωσιαζει ειναι οτι ξαφνικα τα μπλογκς ανακαλυψαν την Αμερικη και βρηκαν μια αποφαση που λεει οτι στην πυλωτη δεν γινεται να υπαρξει χωριστη ανεξαρτητη ιδιοκτησια.

Μονο που εγω ξερω οτι αυτο εχει αποφασισθει απο τα δικαστηρια εδω και χρονια, και απλως η συγκεκριμενη αποφαση επανελαβε αυτο που ειναι παγιωμενο εδω και παρα πολυ καιρο.

Τι να πω.
 

nekrothaftis

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2009
Μηνύματα
147
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
1
Οκ αυτο αφορά πυλωτη η υπογειο παρκινγκ. Το οτι κάποιος πληρωνε εξαρχης με εξτρα λεφτά το παρκινγκ ειναι παράνομο διότι είναι  "μεσα" στο συμβόλαιο οπως ολοι οι κοινοχρηστοι χώροι. Με τα χτιστα μονοθεσια-διθεσια παρκινγκ που βρισκονται διπλα η μεσα σε πυλωτες τι ισχύει?
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.923
Κριτικές
3
Like
10.424
Πόντοι
3.936
Απολύτως λογική και δίκαιη τη βρίσκω την απόφαση.
Πολυ σωστά έγινε! Μένω σε πολυκατοικία με μεγάλη πυλωτή χώρις κάγκελα κτλπ και ανοιχτοί γύρω γύρω! 6 διαμερίσματα 6 θέσεις πάρκινγκ ο καθένας από μια. Ένα διάστημα η ακριβώς απέναντι πολυκατοικία αγόρασαν 2 αμάξι και όποτε δεν προλαβαίναμε κάποιος από εμάς να έρθει σπίτι του ειδικά Σάββατο πάρκαραν στην πυλωτη με το Ετσι θέλω! 3 φορές είχαμε φωνάξει την αστυνομία την έγραψαν αυτοί εκεί συνέχιζαν! Την 4η αφού περίμενα την αστυνομία κάτω εμφανίστηκε και αυτή μια καριολα και λέει εδώ είναι πυλωτη ανοιχτή και οποίος θέλει παρκάρει! Της είπα 2 φωνήεντα της είπα και τι όνειρο είδα το βράδυ και δεν το ξανά έβαλε 3 χρόνια τώρα!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
----------
TO  θεμα δεν το κατεχω γιατι εχω μονοκατοικια, αλλα εχω ενα φιλο που μενει κυψελη,
ο δικηγορος στον 5 εχει 3 θεσεις παρκινγκ, ο φιλος 1 και οι υπολοιποι καμια.
αν καποια δεν πληρωσε για παρκινγκ γιατι να εχει ΙΣΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ?
ΠΧ ενας εσκασε 200 χηνες, αλλος 230...
ερωτηματα...
-με την ιδια λογικη νοικιαζεις και αποθηκη στο υπογειο?
πως αυτη ειναι κοινοχρηστη φιλε?
-αν δεν εχω αμαξι τον χωρο αμα γουσταρω τον αφηνω αδειο, γιατι να βαλει καποιος το αμαξι του χωρις την αδεια μου σε χωρο που εγω εχω πληρωσει κ ο αλλος οχι...
---------
αλλΑ θεματα αλλοι φιλοι θελαν να βαλουν ηλιακο , τι πολεμο εφαγαν για εναν ηλιακο στην ταρατσα...
ειδικα σε μεγαλες πολυκατοικιες σπανια συμφωνουν ολοι αμεσα.
-------------
ισως το κανουν για μαυρα λεφτα γιατι σιγα ο αλλος μην κανει χαρτια για 40-60 ευρω το μηνα....
με την ιδια λογικη καποιος επισκεπτης που παρκαρει για 2 ωρες θα εχει προβλημα...
ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ.
η αποθηκη στο υπογειο δεν ειναι κοινοχρηστη ειναι αυτοτελες ιδιοκτησια μερος της αυτοτελους ιδιοκτησιας του διαμερισματος.
η πυλωτη ΔΕΝ ειναι υπογειο ή αποθηκη ειναι ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ,
αν θες δικο σου παρκινγκ αγορασε ή νοικιασε δικη σου θεση παρκινγκ.
παρανομη λοιπον εκρινε το δικαστηριο οι κοινοχρηστες θεσεις παρκινγκ τησ πυλωτης να θεωρουνται μερος της ιδιοκτησιας και να αγοραζονται να πουλιουνται να νοικιαζονται για να βγαλει ο πωλητησ παραπανω λεφτα.
αν ηθελε παραπανω λεφτα το νομιμο ειναι να εχτιζε πχ υπογειο παρκινγκ και να το πουλουσε, η πυλωτη με νομο ηταν υποχρεωτικη ως ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ.
ποσες φορες θα το πουμε?
οσοι πληρωσαν παραπανω λεφτα για θεση παρκινγκ στην πυλωτη ειναι απλα θυματα απατης και πρεπει να διεκδικησουν τα λεφτα τους απο αυτον που τους την πουλησε ενω δεν ειναι μερος του διαμερισματος αλλα ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ και επομενως παρανομα το πουλησε.


αμα εγω σου πουλησω χωραφι και σου πω σκαψε 20 μετρα στο βαθος αν θες εχει θησαυρο ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ και ας το πληρωσες, υπαρχει νομος που λεει οτι βρεις κατω απο 30 πχ εκατοστα ανηκεοι στο κρατος, και απο θησαυρο παιρνεις ενα ποσοστο ως ευρετρα και τα υπολοιπα ειναι του κρατους. το οτι πληρωνεις κατι δεν σημαινει οτι εισαι νομικα ενταξει.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
άλλο παράδειγμα αν κτισω εγω αυθαιρετα ουρανοξυστη που στην ελλαδα είναι παρανομο και επικυνδυνο λογω σεισμων.
αν βγαλει νομο για νομιμοποιηση αυθαιρετων πχ με ένα ποσό, μπορουν ολοι να νομιμοποιουν τα αυθαιρετα και εγω να το πληρωσω και να το νομιμοποιησω ΑΛΛΑ αμα ερθει ελεγχος της πολεοδομιας και δει ότι είναι ουρανοξύστης αρα επικυνδινος και παράνομος στην ελλαδα, ανεξάρτητα αν νομιμοποιηθηκε το χτίσιμο και η ιδιοκτησια του. πρεπει λεει ο νομος να κατεδαφιστει. όπως και οποιοδήποτε άλλο νομιμο κτισμα βγαινει κοκκινο μετα από σεισμο και επιβαλεται να κατεδαφιστει για να κτιστει ασφαλες από την αρχη.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.291
Κριτικές
15
Like
5.790
Πόντοι
1.496
Οτι διαμερισμα εχει η οικογενεια μου ειναι προ του 1980 κατασκευη οποτε χωρις πυλωτη και χωρο σταθμευσης δυστυχως. Ομως  σε νεοδμητες πολυκατοικιες που γνωριζω, ειτε σε πυλωτη ειτε σε υπογειο χωρο, κοινοχρηστα υποτιθεται και τα δυο, επικρατει "ιδιοκτησια" κατ εθιμον. Που σημαινει οτι ατυπα ο καθενας εχει τη δικη του θεση και δε διανοειται να παρκαρει αλλος ιδιοκτητης η τριτος εκει. Σε σημειο να λειπει καποιος στην επαρχια για μηνες και κανεις να μη παρκαρει στην αδεια θεση αν και με το νομο θα μπορουσε, ειναι κοινοχρηστο. Ηθικα κανεις δε το κανει.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Οτι διαμερισμα εχει η οικογενεια μου ειναι προ του 1980 κατασκευη οποτε χωρις πυλωτη και χωρο σταθμευσης δυστυχως. Ομως  σε νεοδμητες πολυκατοικιες που γνωριζω, ειτε σε πυλωτη ειτε σε υπογειο χωρο, κοινοχρηστα υποτιθεται και τα δυο, επικρατει "ιδιοκτησια" κατ εθιμον. Που σημαινει οτι ατυπα ο καθενας εχει τη δικη του θεση και δε διανοειται να παρκαρει αλλος ιδιοκτητης η τριτος εκει. Σε σημειο να λειπει καποιος στην επαρχια για μηνες και κανεις να μη παρκαρει στην αδεια θεση αν και με το νομο θα μπορουσε, ειναι κοινοχρηστο. Ηθικα κανεις δε το κανει.
αν ισχυει στα υπογεια και τις αποθηκες ότι και στις πυλωτες τοτε ουτε ο χωρος αποθήκης μπορει να νοικιάζεται και να πωλειται ανεξάρτητα. ουτε σε γειτονα ουτε σε κανενα.

στην γαλλια πχ όταν φιλοξενηθηκα από γκομενα μου ειπε ότι κατι τετοιο ισχυει, δηλαδή εχει την ταδε αποθηκη αλλα δεν μπορει να δωσει τον μεγαλο της χωρο που ουσιαστικα δεν χρησιμοποιει σε έναν γειτονα που τον χρειαζεται ή σε μενα για να βαλω πχ το ποδηλατο μου, γιατι αν με δουν να ανοιγω την ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ αποθηκη που αντιστοιχει στο σπιτι της, πεφτει καταγγελια και χοντρο προστιμο, οποτε ολοι τηρουν τον νομο από μονοι τους, εδώ στην ελλαδα βεβαια επρεπε να παει μια κακογαμημενη γεροντοκορη στα δικαστηρια για να εφαρμοστει ο νομος.
δυστυχως πχ δεν εφαρμόζεται και ονομος για το καπνισμα σε εσωτερικοθυς χωρους γιατι ειμαστε φιλοτιμοι και δεν καταγγελουμε ουτε γραφουμε τον γειτονα και τον συγχωριανο. για αυτό δεν θα γινουμε ποτε ευρωπη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom