Νέα

Από σήμερα διαθέσιμη η υπηρεσία ενοικίασης ηλεκτρικών πατινιών στην Αθήνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ettore
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 124
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.677
Πόντοι
2.606
Είναι καθαρά για τουρίστες η υπηρεσία..
Για μας δεν έχει κανένα νόημα.

Τυπε θα γεμισουν τα νεκροτομεια απο τουριστες που θα νομιζουν οτι οι ελληνες οδηγοι συμπεριφερονται οπως οι οδηγοι στις πατριδες τους :S :S :S
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
657
Πόντοι
146
Δηθενια ακατάλληλη για την Αθήνα και τις περισσότερες ελληνικές πόλεις. Οσοι έχουν καβαλήσει ηλεκτρικό σκούτερ με μικρές ρόδες σε πλακοστρωτο καταλαβαίνουν γιατί. Προσθέστε την κυκλοφοριακή α-παιδεια και την πυκνότητα του κόσμου στους στριμοκωλους τουριστικούς δρόμους της Αθήνας και έχεις σίγουρη την συνταγή της αποτυχίας. Άμα καταργήσουν και κάνουν πεζόδρομο τις γραμμές του άχρηστου σκατοτραμ τέτοιου τύπου οχήματα θα ήταν μια εξαιρετική ιδέα ... αλλά ποιος θα τολμήσει να το κάνει?
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Τυπε θα γεμισουν τα νεκροτομεια απο τουριστες που θα νομιζουν οτι οι ελληνες οδηγοι συμπεριφερονται οπως οι οδηγοι στις πατριδες τους :S :S :S

Οταν ερχεται Ελλάδα η κοπελα μου της τονιζω οτι πρεπει να κοιταζει τον δρομο πριν διασχισει την διαβαση
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.956
Like
22.732
Πόντοι
5.506
Τυπε θα γεμισουν τα νεκροτομεια απο τουριστες που θα νομιζουν οτι οι ελληνες οδηγοι συμπεριφερονται οπως οι οδηγοι στις πατριδες τους :S :S :S


Υποννοείς τύπε οτι ο Έλληνας οδηγός δε σταματάει στη διάβαση πεζών χωρίς σηματοδότη;  :new_shocked:
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Δηθενια ακατάλληλη για την Αθήνα και τις περισσότερες ελληνικές πόλεις. Οσοι έχουν καβαλήσει ηλεκτρικό σκούτερ με μικρές ρόδες σε πλακοστρωτο καταλαβαίνουν γιατί. Προσθέστε την κυκλοφοριακή α-παιδεια και την πυκνότητα του κόσμου στους στριμοκωλους τουριστικούς δρόμους της Αθήνας και έχεις σίγουρη την συνταγή της αποτυχίας. Άμα καταργήσουν και κάνουν πεζόδρομο τις γραμμές του άχρηστου σκατοτραμ τέτοιου τύπου οχήματα θα ήταν μια εξαιρετική ιδέα ... αλλά ποιος θα τολμήσει να το κάνει?

Καλά έχεις άποψη..
Καβάλλησες πατίνι ?

Η κόρη μου έχει αυτό και κυκλοφορεί.

Εχω δει και άλλους.
Μια χαρά πάει, το έχω δοκιμάσει.

Εγώ βέβαια προτιμώ παπί και μοτοσυκλέτα..
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
για γελια ως θεαμα, αλλα μαλλον επειδη δεν το χουμε συνηθισει να το βλεπουμε


κατα τα αλλα θα κλαψουμε πολλους τουριστες το καλοκαιρι...

 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.287
Κριτικές
1
Like
35.313
Πόντοι
6.256
Βέβαια για ποδηλατόδρομους όπως σε όλες τις πόλεις του κόσμου, ούτε λόγος
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
μιας και μιλαμε συγκεκριμενα για Αθηνα, για καποιους δρομους μπορει να ενδεικνεται, για καποιους αλλους ισως να ειναι επικινδυνο...

για παραδειγμα, δεν θα εβγαινα μ αυτο στην βασ. σοφιας, στην πανεπιστημιου, στην αλεξανδρας ή στην πειραιως...

στη δεξια πλευρα του δρομου κι αυτο με προσοχη γτ εκει κινουνται λεωφορεια, τρολει...επισης σε καμια λακουβα το κοβω να κοβεται στη μεση...

υγ. κι εγω εχω απορια να δω τι μλκ θα φτιαξουν στην ομονοια (γτ εως τωρα μονο μλκ εχουμε δει)
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Nα δοξαζεις airbnb ryan air wizz easyjet κλπ που δημιουργησαν την μοδα των long weekends
Αν και στην θεση τους δεν θα ερχομουν Ελλάδα που κατηργησαν το uber και πεφτουν στο ελεος των ταριφων
Το κοινο αυτων των τουριστων που λες με φτηνα καταλυματα πολλα ατομα μεσα, φτηνα αεροπορικα, επιλεγει τα δημοσια μεσα μεταφορας για να μετακινειται. Εχω δει εκτος τουριστικης σεζον, να κατεβαινουν τουριστες στο σταθμο Αγιος Νικολαος, Κατω Πατησια. Οι πιο ευποροι τουριστες που επιλεγουν καλα ξενοδοχεια, δεν εχουν προβλημα να πληρωσουν και ταξι.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
μιας και μιλαμε συγκεκριμενα για Αθηνα, για καποιους δρομους μπορει να ενδεικνεται, για καποιους αλλους ισως να ειναι επικινδυνο...

για παραδειγμα, δεν θα εβγαινα μ αυτο στην βασ. σοφιας, στην πανεπιστημιου, στην αλεξανδρας ή στην πειραιως...

στη δεξια πλευρα του δρομου κι αυτο με προσοχη γτ εκει κινουνται λεωφορεια, τρολει...επισης σε καμια λακουβα το κοβω να κοβεται στη μεση...

υγ. κι εγω εχω απορια να δω τι μλκ θα φτιαξουν στην ομονοια (γτ εως τωρα μονο μλκ εχουμε δει)
Στη Διονυσιου Αεροπαγητου στην Ακροπολη που ειναι πεζοδρομος εχω δει να κυκλοφορανε με ηλεκτρικα πατινια.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.287
Κριτικές
1
Like
35.313
Πόντοι
6.256
Οι υποδομές της αθήνας-ελλάδας θα έπρεπε να είναι αρνητικές για κάθε είδους σακιδιοφόρο τουρίστα.
 

st@rdust

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Δεκ 2006
Μηνύματα
15.741
Like
1.426
Πόντοι
366
Στη Διονυσιου Αεροπαγητου στην Ακροπολη που ειναι πεζοδρομος εχω δει να κυκλοφορανε με ηλεκτρικα πατινια.
σιγουρα για εκει ειναι πιο ασφαλη... για αυτους ομως συγκεκριμενα τους δρομους ειναι πολυ καλυτερη η περατζαδα, ειδικα το καλοκαιρι που γινεται μεγαλη μουνομαζωξη
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.424
Κριτικές
15
Like
6.108
Πόντοι
1.496
Οι υποδομές της αθήνας-ελλάδας θα έπρεπε να είναι αρνητικές για κάθε είδους σακιδιοφόρο τουρίστα.
Εγω μεγαλωσα αρχες δεκαετιας 1980 στην Αθηνα αφου ο πατερας μου ειχε εμπορικο καταστημα και ηταν συνεταιρος σε καφετερια, και οι δυο επιχειρησεις στο λεγομενο εμπορικο τριγωνο των Αθηνων. Τον πεζοδρομο που εστρωναν τοτε σε Ερμου, μπροστα στη Μητροπολη και σε αλλους δρομους, αφου δρομοι ηταν με αυτοκινητα, ακομα το θυμαμαι. Στη Μητροπολη μπροστα ηταν παρκιν με αυτοκινητα. Και θυμαμαι και τους καταστηματαρχες, μαζι και ο πατερας μου, να διαμαρτυρονται για τις εργασιες που αργουσαν να ολοκληρωθουν. Βεβαια η πεζοδρομηση μονο καλο εφερε. Ο πατερας μου αυτους τους τουριστες με το σακιδιο τους αποκαλουσε "μπατιροτουριστες". Παντα υπηρχαν, οχι μονο τωρα.
 

The Trooper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2018
Μηνύματα
17
Κριτικές
5
Like
236
Πόντοι
280
Για σένα και για όσους άλλους λένε ότι είναι ακριβό.

1. Δεν το νοικιάζεις για 1 ώρα. Μπορείς νάσαι όρθιος για μία ώρα και να πηγαίνεις?

2.Το νοικιάζεις για χαβαλέ και για να κάνεις την δουλειά σου. Παρκάρεις το αυτοκίνητο πχ στου ΦΙΞ, νοικιάζεις ένα και σε 5 λεπτά είσαι Σύνταγμα ή σε 10 Ομόνοια, όπου και ξενοικιάζεις.
Κόστος για Σύνταγμα 1+0.15*5= 1,75 €, για Ομόνοια 1+0.15*10 = 2.5 €

3. Γυρνάς σπίτι ή πας γυμναστήριο ή πας κάπου και το λεωφορείο σε αφήνει 1-2 km μακριά. Νοικιάζεις ένα και κάνεις το τελευταίο μίλι.

4. Ο Μέσος Ορος των αποστάσεων που διανύονται σε άλλες πόλεις, είναι 2-3 km ανά ενοικίαση

Λες νάναι τόσο χαζοί σε τόσες άλλες μεγαλουπόλεις όπου έχουν πετύχει ?
Πολύ σωστός!
Η λογική της εταιρείας για την ενοικίαση των πατινιων είναι ακριβώς αυτή:
Χρήση συγκεκριμένη και σε χρόνο και στην απόσταση που πρόκειται να διανύσει ο πελάτης στις μεγάλες πόλεις.
Και αυτό γιατί γνωρίζουν και το ότι για μεγαλύτερες αποστάσεις,ο κόσμος έχει εναλλακτικές επιλογές μετακίνησης(μετρό,ηλεκτρικός)αλλά και το ότι δρόμοι και συνθήκες δεν είναι φιλικοί για τα πατίνια.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
233
Πόντοι
86
Οι υποδομές της αθήνας-ελλάδας θα έπρεπε να είναι αρνητικές για κάθε είδους σακιδιοφόρο τουρίστα.


Ενω οι υπαρχουσες ειναι για κροισους..
Σκατα στα πεζοδρόμια, πακιστανοι στο κεντρο περισσότεροι και απο τους ντοπιους. Πρεζακια τρυπιουνται χυμα
Μπιχλα αφισορυπανση δρομοι που κλεινουν καθε τρεις και λιγο για διαδηλωσεις

Αν δεν υπηρχε η Ακρόπολη στην Αθήνα δεν θα πατουσε τουριστας ουτε να τον πληρωναν
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.839
Like
1.290
Πόντοι
216
Για Jason street ξέρει κανείς αν ενδεικνύεται;
:zombie: :zombie:
 

Συνημμένα

  • zombie streets.jpg
    zombie streets.jpg
    118,5 KB · Εμφανίσεις: 15

The Trooper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2018
Μηνύματα
17
Κριτικές
5
Like
236
Πόντοι
280

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom